Skocz do zawartości

Pomoc przy ogarnięciu teleskopu


Timot3i

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam do gwiezdnej społeczności ogromną prośbę. Dostałem w "spadku" teleskop, jednak bez instrukcji obsługi. Najprawdopodobniej jest to model Lavenhuk Skyline Base 50T. W załącznikach dodaje jego zdjęcia. Czy ktoś, doradzi pomoże, jak go złożyć, żeby móc zacząć obserwować księżyc i najlepiej jakiego okularu ? O ile czegoś nie mylę używać bo dostałem 3 takie. Wszystko jak na zdjęciach. Ostrość rozumiem reguluje się tymi pokrętłami u dołu ? Ostatnio próbowałem ogarnąć księżyc, ale dla takiego laika jak ja to było zbyt skomplikowane bo albo coś źle złożyłem, albo już sam nie wiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrość regulujesz tymi pokrętłami. 

Co do okularów to na jednym ze zdjęć widzę trzy okulary (te mniejsze w pojemnikach plastikowych) oraz soczewkę Barlowa. Jej na początek nie używaj. Wyjmij ja z teleskopu. Na okularach powinna być podana ogniskowa.  Na początek zamontuj zamiast tej soczewki Barlowa z pierwszego zdjęcia jeden z okularów (najlepiej ten o największej ogniskowej). 

Go tego ucha na teleskopie zamontuj lunetkę celowniczą (szukacz). Jest to ten drugi element z ostatniego zdjęcia podobny do Barlowa.

Szukacz będzie trzeba wyregulować - ustawiać tak, aby widać w nim było to co w teleskopie. Regulację zrób w dzień. Wyceluj teleskopem w jakiś komin czy odległe drzewo, a następnie tak ustaw szukacz aby w nim było widać to samo co w teleskopie.

Różne okulary dają różne powiększenia. Im krótsza ogniskowa okularu, tym większe powiększenie.

Przy obserwacji zaczynasz od małych powiększeń, aby łatwiej trafić w obiekt, a potem zmieniasz okulary na krótszą ogniskową aby uzyskać większe powiększenie.

Soczewka Barlowa pozwala jeszcze podwyższyć powiększenie. Używasz jej zawsze z jakimś okularem. Barlowa wkładasz w teleskop, a w niego wkładasz okular.

Zasadniczo przy takim teleskopie z powiększeniem lepiej nie przesadzać, bo przy zbyt dużych powiększeniach obraz będzie bardzo słabej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Andrzej.Ch63 napisał:

Dekadę temu ludzie pytali o słynną Syntę 8' , a dziś o takie byle co .

Najlepsza Synta czy Intes są nic nie warte, jeśli tylko ozdabiają salon.

Najprostszy nawet Levenhuk będzie świetnym teleskopem, gdy człowiek spogląda przezeń w niebo...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)