Skocz do zawartości

Ameryka Północna NGC 7000


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Prezentuję fotkę NGC 7000 wykonaną w nocy z 9/10 sierpnia 2020. Jest to moje kolejne już podejście do tego obiektu. Tym razem zestaw i ustawienia były następujące:

Teleskop Space Cat 51, aparat Nikon D5300 mod., montaż EQ6 Pro, bez guidingu

Klatki 60 sek. x 91, ISO 1600

Obróbka: Sequator i PS.

Ameryka_09_08.2020_Final2.thumb.jpg.7ce081b4599ddfcf7564417b06a87a6e.jpg

Jak zwykle będę wdzięczny za szczere komentarze ?

 

Blog: www.michalrakowski.eu

Instagram: michalrakowskiphotography

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, OnlyAfc napisał:

Wygląda, jakby w ogóle tło nie było wyrównane. Za dużo czerwieni.

A właściwie purpury. Zdjąłem jej kawałek i myślę, że jest lepiej...

557853871_Zdjempurpur.thumb.PNG.1c12a09de424de819c1b26ed5a76262a.PNG

 

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam bardzo za podpowiedzi. Oprócz kwestii obróbki, zastanawiam się też czy nie jest to sprawa samej matrycy aparatu Nikon D5300. Modyfikowałem go pod astrofoto. Poprzednie zdjęcie wykonałem tym samym teleskopem, ale z Nikonem D750 niemodyfikowanym. Całkowity czas ekspozcji był krótszy, mniej nakombinowałem z obróbką, a efekt - jak sami stwierdziliście lepszy. Hm... popastwię się jeszcze nad tym zdjęciem.

Dzięki raz jeszcze ?

Blog: www.michalrakowski.eu

Instagram: michalrakowskiphotography

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że musisz ustawić balans bieli np. przy obróbce. Po modzie domyślny nie działa, jak chcesz mieć od razu blisko prawdy to w aparacie ustaw custom white balance fotografując szara/białą kartkę w dzień. 

Edytowane przez Sebastian Ś.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Sebastian Ś. napisał:

Myślę że musisz ustawić balans bieli np. przy obróbce. Po modzie domyślny nie działa, jak chcesz mieć od razu blisko prawdy to w aparacie ustaw custom white balance fotografując szara/białą kartkę w dzień. 

Dzięki. A jaki balans bieli jest optymalny przy modzie? Czytałem kiedyś, że około 3500K, ale z tego co pamiętam ustawiłem chyba trochę wyżej. Z tą kartką to niezły pomysł. Muszę wypróbować.

Blog: www.michalrakowski.eu

Instagram: michalrakowskiphotography

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Sebastian Ś. napisał:

Tylko właśnie te ustawienia które są w aparacie przy modzie będą zaburzone. Zdjęcia pewnie wychodzą czerwone. Tak można ustawiać tylko bez moda.

I tak jak robisz w RAW to mozesz to zmienić w obróbce bez straty, tyle że miło mieć od razu blisko dobrego balansu ;)

Dokładnie. Wychodzą bardzo czerwone, a w tym wypadku tło było dość intensywnie niebieskie.

Blog: www.michalrakowski.eu

Instagram: michalrakowskiphotography

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Przerobiłem jeszcze raz materiał od początku. Zerknijcie proszę jak to teraz wygląda. Oczywiście, tradycyjnie przydałoby się dopalić trochę materiału i być może focić dłuższe klatki. Niemniej, podczas ostatniej obróbki starałem skupić się na kolorystyce, balansie bieli i kontraście, tak aby wycisnąć max z tego co mam, póki co.

Ameryka_09_08.2020_ponowna_obrobka_Final_www.thumb.jpg.b16e8367305ea5274ff52261898c1d4b.jpg

 

 

  • Like 4

Blog: www.michalrakowski.eu

Instagram: michalrakowskiphotography

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest o wiele lepiej niż na  pierwszym, chociaż daje jeszcze po oczach.

 

Edytowane przez Baton

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.08.2020 o 22:22, Sebastian Ś. napisał:

jak chcesz mieć od razu blisko prawdy to w aparacie ustaw custom white balance fotografując szara/białą kartkę w dzień. 

Czy to się sprawdza?

Pytam tylko z ciekawości,  bo na co dzień używam szarej karty przy portretowaniu. Tylko, że działa to troszkę inaczej, bo szara karta i balans bieli wg wzorca (zdjęcia szarej karty) ma zastosowanie przy danych parametrach ekspozycji.

Wystarczy zmienić siłę światła lampy lub któryś z parametrów ekspozycji (przesłonę, czas) i w kolejnym zdjęciu już wzorzec przy innych nastawach aparatu jest bezużyteczny, bo się balans rozjeżdża.

Widać to od razu na zdjęciu, tym bardziej dziwi mnie, żeby wzorzec robić z szarej karty przy temp. światła dziennego, a później to wykorzystać w astrozdjęciach w nocy.

W zasadzie wystarczy Auto WB, a później w LR ustawić jak trzeba, zaznaczyć wszystkie zdjęcia i zsynchronizować ustawienia zaznaczając tylko WB.

@Michał Rakowski luknij sobie poniższy link, może nie pomoże, ale nie zaszkodzi ; )

https://budakiewicz.uk/blog/jak-stworzyc-wlasny-preset-w-lightroom-5/

 

  • Thanks 1

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Michał Rakowski napisał:

Przerobiłem jeszcze raz materiał od początku. Zerknijcie proszę jak to teraz wygląda. Oczywiście, tradycyjnie przydałoby się dopalić trochę materiału i być może focić dłuższe klatki. Niemniej, podczas ostatniej obróbki starałem skupić się na kolorystyce, balansie bieli i kontraście, tak aby wycisnąć max z tego co mam, póki co.

Ameryka_09_08.2020_ponowna_obrobka_Final_www.thumb.jpg.b16e8367305ea5274ff52261898c1d4b.jpg

 

 

Jeżeli chodzi o kolorystykę to o niebo lepiej! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)