Skocz do zawartości

Odkrycie gwiazdy podwójnej-bułka z masłem


adamer

Rekomendowane odpowiedzi

Tytuł ironiczno-żartobliwy, ale  w sumie do śmiechu mi nie jest.

Ale do rzeczy.  Mam kilka lornetek,  największa to DO Sky Guide 15x70. Do niedawna  nie  miałem problemów z obserwacjami przez nie . Jednak kilka tygodni temu przy regulacji ostrości  w DO  na Kapelli przed podejściem do komety zauważyłem że  gwiazda  po chwili  się  rozdwaja.  Wyraźnie od glownej na lewo pojawia się  odpowiednik. Powtórzyłem na innych gwiazdach, to samo. 

Pomyślałem, że lornetka się  rozkolimowała,  trochę dziwne,  bo traktowana delikatnie. 

Dałem lornetkę  koledze na kilka dni do potestowania i nie widział  wszędzie gwiazd podwójnych. 

Zacząłem sprawdzać  pozostałe  lornetki,  wszędzie  to samo, po chwili  skupiania wzroku na gwieździe  rozdwaja się , zawsze na lewo  od gwiazdy "prawdziwej". Dzieje się  to nawet w BGSZ  i Nikonach TC.

Rozkolimowały mi się oczy ?

Jeszcze  w wojsku,  czyli  parę  dekad temu wykryto u mnie ukrytego zeza oka lewego.  Do tej pory nie  zauważyłem wpływu na patrzenie. 

Byłem u okulisty, zlecił  różne  badania krwi i tarczycy oraz skierował  do kliniki  okulistycznej na konsultację i badania na ekranie  Hessa.  Wyniki dobre, konsultacja dopiero  10-tego listopada. 

Po co o tym piszę?  Może  ktoś  na forum  miał podobne  problemy  i udało  mu się  skolimować  oczy? Może  jest astromaniak okulista , który  coś  podpowie...

Przymierzałem się do zakupu  porządnego  bino, lub dużej  lornety.  Niestety dopóki nie "naprawię" oczu, muszę o tym zapomnieć ?

  • Sad 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do tematu. Jak się znajdzie okulista ;) to proszę o poradę jak poradzić sobie ze sprzętem w konfiguracji moich wad wzroku jak na załączonym badaniu.

Ostrość to dla mnie abstrakcja :( gwiazdki to komety w dodatku tęczowe ;) a lornetka to szrot (poza tym, że to taniocha - ta którą mam). 

IMG-20200115-WA0000.jpeg

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulistą nie jestem ale optometrysta może wystarczy.

 

Co do gwiazd podwójnych:

Z zezami ukrytymi, szczególnie tymi dużego stopnia jest niestety tak, że w pewnych warunkach mogą przechodzić w zezy jawne. Sprzyja temu zmęczenie, więc specyfika naszego hobby czyli ślęczenie po nocach raczej nie sprzyja. Dwojenie ujawnia się tylko podczas obserwacji czy również podczas innych czynności (prowadzenie samochodu, oglądanie telewizji)?.

Dwojeniu można zaradzić aczkolwiek nie do końca możesz być zadowolony ze sposobu korekcji.

W pierwszej kolejności sprawdza się czy nie ma jakichś przyczyn neurologicznych - stąd te badania które zlecił lekarz. 

Następne są ćwiczenia, ale jest to zależne od rodzaju forii. Z twojego opisu wynika że jest to albo zez zbieżny (esoforia) albo rozbieżny (exoforia). W przypadku exoforii można dużo zadziałać ćwiczeniami z esoforią jest trudniej - można nawet pogorszyć sytuację. Ćwiczeniami zajmują się Ortoptystki. Podejrzewam, że okulista pewnie cię do nich odeśle.

Kolejna sprawa - okulary. Pytanie czy nosisz okulary do dali. Jeśli tak to pytanie czy korekcja jest prawidłowa. Jeśli nie to trzeba sprawdzić czy okulary nie będą potrzebne.

Rozwiązaniem ostatecznym są okulary korekcyjne z korekcją pryzmatyczną.

Dwa ostatnie rozwiązania będą wymagały używania okularów korekcyjnych przy obserwacji obuocznej. Soczewki kontaktowe na zezy niestety nie pomagają.

 

Co do mocy kolegi robinek72.

Najlepszym rozwiązanie pewnie byłyby soczewki kontaktowe, ale przy tych mocach to tylko twarde i tylko na zamówienie robione. Jak nie soczewki to okulary z jak najlepszą korekcją... Przy tym astygmatyzmie korekcja musi być jak najdokładniejsza. Taka wada od zawsze czy ostatnio zaczęła się pogarszać? 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pigula napisał:

Najlepszym rozwiązanie pewnie byłyby soczewki kontaktowe, ale przy tych mocach to tylko twarde i tylko na zamówienie robione. Jak nie soczewki to okulary z jak najlepszą korekcją... Przy tym astygmatyzmie korekcja musi być jak najdokładniejsza. Taka wada od zawsze czy ostatnio zaczęła się pogarszać? 

Wada od "zawsze" i przynajmniej przez ostatnie 20 lat nie uległa wielkiej zmianie. Miałem soczewki twarde ale męczyłem się z nimi przez ponad rok i nic z tego oczy cały czas załzawione i czerwone i lekarz polecił zrezygnowac z nich. Pomiary do soczewek w ramach przygotowania do operacji laserem ale nic z tego nie wyszło zbyt cienka rogówka. Badania robione w Katowicach a soczewki przygotowywał VOIGHT w Krakowie (20 lat temu). Wtedy usłyszałem, że najlepszym rozwiązaniem jest przeszczep rogówki - ale to opcja tylko w przypadku gdy przestane cokolwiek widzieć - podobno. 

Badania takie jak to robię u okulisty w medycynie pracy i co roku wielkie zaskoczenie okulistki "jak to .. proszę założyć okulary lub soczewki". Czasem siadam na "maszynę" w galerii gdzie miła pani zaprasza do darmowego badania wzroku i bawię się widokiem jej miny gdy nagle stwierdza, że ja nie powinienem nic widzieć a maszyna zaczyna się gubić ;)

Przyzwyczaiłem się do świata jaki widzę na codzień a etykietki drobnym maczkiem na produktach w sklepie czytam dla żony.

Jednak patrzyć w okular teleskopu czy lornetki to już nie to samo ;)

Myślałem o korektorach astygmatyzmu od TV ale to jak dla mnie droga opcja i taka wadę robią tylko na indywidualne zamówienie. Dodatkowo działa to tylko z okularami TV które tez do tanich nie należą.

 

PS. Wielkie dzięki dla Twórcy forum za czarne tło z białymi literkami. Czytam w normalnym powiększeniu strony (100%). Całkiem ok jest tez Stellarium w widoku nocnym (na czerwono).

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robinek72 Z laserem przy tych mocach jest ciężko.  Całości wady nie skorygują.  Z przeszczepem rogówki bym nie przesadzał bo jak sam mówisz nie masz z tym problemów (po co do końca życia zażywać leki immunosupresyjne). Są jeszcze wszczepy rogówkowe - tzw soczewki fakijne, ale tu też jest kwestia kwalifikacji i nie wiem czy całość wady skorygują. Musiałbyś się dowiedzieć w jakiejś klinice. I ostatnia opcja - usunięcie soczewki naturalnej i zastąpienie jej sztuczną - nie aż taka ingerencja jak przeszczep, ale jest to operacja nieodwracalna. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pigula napisał:

@robinek72 Z laserem przy tych mocach jest ciężko.  Całości wady nie skorygują.  Z przeszczepem rogówki bym nie przesadzał bo jak sam mówisz nie masz z tym problemów (po co do końca życia zażywać leki immunosupresyjne). Są jeszcze wszczepy rogówkowe - tzw soczewki fakijne, ale tu też jest kwestia kwalifikacji i nie wiem czy całość wady skorygują. Musiałbyś się dowiedzieć w jakiejś klinice. I ostatnia opcja - usunięcie soczewki naturalnej i zastąpienie jej sztuczną - nie aż taka ingerencja jak przeszczep, ale jest to operacja nieodwracalna. 

@Pigula Nie wiem która to z opcji podanych przez Ciebie ale czytałem o wszczepieniu krążka pierścienia w wewnętrzną strukturę rogówki. Kwestia ok 7000 za jedno oko. W tej cenie to nawet okulary TV z indywidualnym DIOPTRIXem są bardzo tanie ;)

Raczej zaopatrzę swój teleskop w motofocuser z opcja "automatycznej ostrości" np DreamFocuser od kolegi z Astropolis i przekonam mój mózg, że jest ostro ;) 

Problem jednak pozostanie bo nawet gdy wszyscy zobaczą punktowa gwiazdkę dla mnie i tak będzie jajem z przesunięciem w dół i w lewo oraz delikatną mgiełką w prawo.

 

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy optyk ma problem z wykonaniem szkieł dla Ciebie? Dobra korekta wad powinna załatwić sprawę. Mam astygmatyzm i cylindry, a dostałem takie okulary, które korygują mi wzrok 1/1.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robinek72 Pierścień rogówkowy to co innego. O ile nie masz stożka rogówki to to nie ma sensu. Soczewka fakijna to jest coś ala soczewka kontaktowa tylko wszczepiana do przednie komory gałki ocznej. Cena takiej soczewki to od 4500 zł za oko. Jest to operacja odwracalna. Soczewkę zawsze można wyjąć lub wymienić.

 

Focuser tu raczej nie pomoże (no może pomoże o tyle że zmniejszy drgania teleskopu). Widzisz nieostro bo jest astygmatyzm. Punkt nie jest ogniskowany na siatkówce w punkt tylko w rozmytą plamę. W zależności od ustawienia ostrości plama będzie mniejsza lub większa, bardziej lub mniej wydłużona ale zawsze będzie plamą. Najtańsza opcja - dobrze dobrane okulary korekcyjne.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pigula. Dziękuję za odpowiedź.  Widzę  , że  kolega robinek72 ma dużo  poważniejszy problem. Ja przynajmniej  jednoocznie widzę  dobrze. 

2 godziny temu, Pigula napisał:

Kolejna sprawa - okulary. Pytanie czy nosisz okulary do dali. Jeśli tak to pytanie czy korekcja jest prawidłowa. Jeśli nie to trzeba sprawdzić czy okulary nie będą potrzebne.

Właśnie w wojsku wyrobiłem pierwsze  okulary. Wada nie  jest duża i nie powiększa się .

Zez jest rozbieżny. 

-1,25 na prawym i -1 na lewym.  Czasami na prawym wychodzi  -1,5.  Pogorszyło  mi się widzenie z  bliska,  ręce  czasami z krótkie. Nie  lubię nosić  okularów i zakładam tylko do jazdy samochodem, lub motocyklem,  ew. do TV. Kiedyś  również do kina, ale odkąd jedząc  tam pop corn to nie chodzę. 

Przy patrzeniu przez lornetkę w okularach od razu widzę  podwójne.  Bez nich przez chwilę jest normalnie, dopiero po 1-2 sekundach gwiazda rozchodzi się  na dwie,  zawsze  duch jest na lewo. Jak zamknę na chwilę oczy to przez chwilę  widzę normalnie.  Jednak im częściej  to powtarzam to szybciej  się  rozdwajają.

Niedługo  mam kolejną wizytę u okulisty,  poproszę  o skierowanie  do ortoptysty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pigula napisał:

Dwojenie ujawnia się tylko podczas obserwacji czy również podczas innych czynności (prowadzenie samochodu, oglądanie telewizji)?.

W zasadzie tylko przy obserwacjach lornetkowych,  na dodatek jeszcze kilka miesięcy temu było dobrze.  Czasami w dzień mam wrażenie że obraz po lewej stronie widać  jakby  przez wodę i odpływa do tyłu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adamer Hmm dziwne bo minusy w twoim wypadku powinny działać raczej korzystnie... Jeśli to jest exoforia to możesz popróbować proste ćwiczenia konwergencyjne - weź do ręki ołówek lub długopis - wyciągnij rękę przed oczy i skup wzrok na jego czubku - następnie zacznij powoli zbliżać ołówek do nosa cały czas mając wzrok skupiony na jego czubku aż do momentu kiedy obraz się rozdwoi. Zrób kilka takich powtórzeń - 5 powtórzeń 2 - 3 razy dziennie  wystarczy. Po jakimś czasie powinieneś zauważyć, że odległość przy której obraz się dwoi przybliża się do nosa. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pigula nie do końca wiem czy to stożek ale na pewno jest to zbyt cienka rogówka - te 20 lat temu nie nadawała się do laserowej korekty. Jakość widzenia w dużej mierze zależy od ciśnienia i tego atmosferycznego i wewnątrz gałkowego. 

Jeżeli jest wyż widzę wyraźnie lepiej, w niże niestety gorzej. Również obniżenie ciśnienia w gałce ocznej odpowiednimi kroplami powodowało polepszenie jakości obrazu. Tych kropli nie można raczej uzywać ciągle :( Twarda soczewka miała wygładzić (chyba stożek) i utrzymywać odpowiedni kształt rogówki.

Dla mnie najważniejsze, że na codzień daję radę i tak już od dziecka więc obraz świata jaki widzę jest dla mnie naturalny.  Pewnie gdyby ktoś bez wad nagle zobaczył świat moimi oczami to by się przeraził ;) 

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, robinek72 napisał:

Dla mnie najważniejsze, że na codzień daję radę i tak już od dziecka więc obraz świata jaki widzę jest dla mnie naturalny.  Pewnie gdyby ktoś bez wad nagle zobaczył świat moimi oczami to by się przeraził ;) 

Mózg jest potężnym narzędziem obróbki obrazu :) Ja też myślałem że świetnie widzę, ale jak w końcu założyłem okulary to okazało się, że świat jest jednak w 3D, a ja widziałem płasko.

  • Like 1
  • Haha 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pigula dziwna sprawa, ale jak robię  te ćwiczenie to obraz  mi się nie rozdwaja do samego nosa. Natomiast  gdy  ktoś  patrzy na moje  oczy w czasie tego testu to prawe oko schodzi się  do nosa , a lewe ucieka na zewnątrz.  To podobno  świadczy o ukrytym zezie oka lewego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pigula  jest jeszcze dziwniej. Właśnie poprosiłem  znajomego by obserwował   moje oczy  podczas testu z ołówkiem i twierdzi  że lewe  oko tez schodzi do nosa.

A okulista jak byłem ostatnio  potwierdziła diagnozę sprzed lat.

W poniedziałek mam umówioną wizytę u okulisty,  poproszę o skierowanie do ortoptysty. 

Nie udało mi się znaleźć miejsca w Lublinie gdzie mógłbym prywatnie  zrobić  badanie na ekranie Hessa  zlecone przez lekarza.  Muszę czekać do listopada. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ortoptysta powinien mieć w gabinecie ekran Hessa. Oni na nim działają.

 

Co do test z ołówkiem to z perspektywy osoby obserwującej powinno to wyglądać tak, że na początku dwoje oczu podążają za ołówkiem idąc w kierunku nosa (konwergencja). W pewnym momencie jedno oko zaczyna uciekać na zewnątrz. Jest to moment zerwania fuzji który powinien być postrzegany przez Ciebie jako zdwojenie obrazu ołówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem, że  skoro  testy z ołówkiem wyszły dobrze to może  mi przeszło. 

Wyszedłem na taras z DO SG i niestety jest w zasadzie gorzej. Czas rozczepienia jest krótszy.  To nawet ciekawy widok na chwilę.  Jowisz i jego Księżyce  x2, Saturn x2 nawet Łysy po jakimś czasie  się  mnożył. Mam nadzieję że uda mi się trafić na okulistę ,lub ortoptystę, który potraktuje mój problem poważnie.  Bo mam wrażenie, że obecny  w duchu sobie  myśli - w czym problem, facet widzi w miarę normalnie,  po cholerę  nocami gapi się w gwiazdy  lornetką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)