Skocz do zawartości

SCT 8" - i co dalej? (Celestron C8 + EQ5)


Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy forumowicze! Przywitałem się już w innym wątku, więc przejdę do rzeczy.

W przyszłym tygodniu odbiorę tubę Celestron C8 z montażem EQ5, lunetką biegunową i napędem w jednej osi - to mój pierwszy "dorosły" teleskop. Obserwował będę na co dzień z miejskiego balkonu wychodzącego na południe, z okazjonalnymi wyjazdami pod ciemniejsze niebo. Wstępnie nastawiam się na obserwacje obiektów Układu Słonecznego (w tym Słońca), bardzo chciałbym też "złapać" ISS. Jednak szczerze, to planuję spróbować wszystkiego po trochu, i dopiero przekonać się w którym kierunku chcę iść  (visual/foto, planety/DS). Mam kilka pytań, będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Ponieważ mam tendencję do lania wody, to najpierw wersja skrócona ;)

  1. Co sprawdzić przy odbiorze teleskopu? Czy z ewentualną kiwką lustra muszę się pogodzić?
  2. Co powinno być dołączone do teleskopu, montażu (w razie gdyby np. pochodziły ze zwrotu)?
  3. Mój Celestron C8 będzie miał fabryczną szynę CGE (Losmandy), bo z CG-5 (Vixen) już podobno nie produkują. Jaką szynę kupić do podmiany?
  4. Pierwsze kroki z astrofoto DSLR - jakie złączki z okularem i bez? Poniekąd temat łączy się z pkt. 5.
  5. Co dokupić w pierwszej kolejności? Reduktor ogniskowej/okular/Barlow/filtr słoneczny/piggyback?

To samo szerzej:

  1. Chciałem uniknąć dostawy kurierem, więc poprosiłem o dostarczenie sprzętu do sklepu stacjonarnego, celem zakupu na miejscu. Spodziewam się że pracownik sklepu upewni się, czy sprzęt (głównie myślę o tubie) jest w odpowiednim stanie, z samą kolimacją w domu też sobie poradzę. Niemniej zastanawiam się: czy coś konkretnie powinienem sprawdzić przed odbiorem teleskopu? Jest sens prosić o postawienie go na montażu, sprawdzenie z grubsza czy "działa", tzn. czy daje się ustawić ostrość chociażby na pobliskich blokach/drzewach? Czytałem też o kiwce lustra głównego - jest sens ją sprawdzać? Rozumiem że to loteria, ale czy jest realnie jakiś jej poziom, który uzasadnia odmowę przyjęcia teleskopu?
  2. Czasem nowy towar pochodzi ze zwrotów... Mam już takie doświadczenia z zamawianiem instrumentu muzycznego, gdzie dostałem ewidentny zwrot i to jeszcze uszkodzony, a gdy sprzedawca wymienił na nowy, nagle okazało się, że do instrumentu dołączonych jest kilka elementów (choćby instrukcja), których za pierwszym razem nie dostałem... Co powinienem otrzymać razem z taką tubą, nie licząc samego okularu, nasadki kątowej i szukacza? Czy taka tuba powinna być zapakowana fabrycznie, czy to raczej normalne że sklep sprawdza towar od dostawcy? Podobnie z montażem.
  3. Podobno "tuby 8-calowe SCT w standardzie CG-5 nie są produkowane od ubiegłego roku" (widziałem wariant CG-5 w katalogu Celestrona na 2020, ale skoro przedstawiciel tak mówi...) więc kupuję C8 z dovetailem CGE (Losmandy) i będę musiał podmienić szynę. Proponowano mi taką, ale będę musiał na nią poczekać ok. 2 tygodnie, więc rozglądam się tymczasem za czymś innym po sklepach i giełdach. Czy taka albo taka szyna będzie pasowała? Patrząc na zdjęcie w tym poście, mam wątpliwości (z jednej strony 2 śrubki, ale z drugiej 1...). Mam kilka wierteł do metalu (te otwory chyba nie są gwintowane?) ale nie wiem czy jest sens kombinować...
  4. Będę miał możliwość pożyczenia lustrzanki Canon EOS 1100D. Mam taki zamysł żeby możliwie tanim kosztem liznąć astrofotografii, zobaczyć "z czym to się je" i podjąć decyzję czy chcę w ten temat brnąć i inwestować na poważnie. Także pobawię się tym DSLR w ognisku głównym, jak i w projekcji okularowej. Zacznę od planet z okularem, ale zobaczę też co wyjdzie z DSów. Sprawdzę ile da się wycisnąć z jednej klatki, potem pobawię się w stackowanie i obróbkę. Nie spodziewam się na początku wiele - po prostu chcę popróbować. Wiem że będę potrzebował T-ringu do Canona, a co poza tym? Tutaj widzę np. złączkę projekcyjną, tylko czy ten okular 25 mm dołączony do mojego teleskopu będzie pasował? A co dokupić do fotografii w ognisku głównym? Widziałem też na YouTubie takie modularne złączki, które pozwolą połączyć T-ring z teleskopem zarówno z okularem jak i bez, ale nie wiem co będzie pasować do mojego SCT i trochę się gubię.
  5. Podpowiedzcie proszę, w co najlepiej zainwestować w pierwszej kolejności? Okular ~10 mm lub Barlow do większych powiększeń obiektów US? Jeśli okular, to jaki, żeby pasował do złączki pod DSLR? A może reduktor ogniskowej (nieco większy wydatek), żeby spróbować obserwacji lub fotografii DSów? Albo, biorąc pod uwagę miejskie warunki i południowy balkon, może warto od razu uzbroić się w coś do obserwacji Słońca? Na wąskopasmowy filtr H-alpha mnie nie stać :) ale może coś prostszego do obserwacji aktywności Słońca, tranzytów? Wiem też, że są różne warianty łączenia ze sobą elementów, a w tym poście kjacek wspomina, że dobór połączeń może też być uzależniony od kiwki lustra... Chciałbym jakoś sensownie zgrać to wszystko ze sobą, ale nie spieszy mi się nigdzie, więc może odłożyć kolejne wydatki na później?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

SCT 8" na EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

Niech rozpakują, założą na montaż, sprawdzą czy nie ma kiwki LG i sprawdzą zgrubnie kolimację. 

Powinni skolimować na kamerze. Ale mogą nie chcieć, nie umieć albo coś. 

Kolega kupił SCT6 w Deltaoptical w sklepie stacjonarnym. I jak przyjechał z tym do mnie, to okazało się, że jak fabryka złożyła, tak mu to oddali. Obok stanowiska do kolimacji tuba nawet nie stała. 

Ja kolimować SCT nie potrafię, chociaż podobno to nie jest takie trudne. Najlepiej zrobić to na kamerze przez kogoś, kto ma doświadczenie. 

Gdy potrzebowałem innego dovetaila, a śrubki nie pasowały, to sobie wierciłem. To aluminium, miękkie. 

Jeśli będzie kiwka LG, to oddaj i poproś o inny egzemplarz. Tylko nie wiem, czy będą w stanie sprawdzić to na miejscu. Ja nigdy nie trafiłem na kiwkę, ale podobno to często się zdarza. 

EDIT lekarstwem na kiwkę LG jest zakup wyciągu. Wydłuża to trochę ogniskową ale ratuje sytuację. To w wizualu. Czytałem o przypadku, gdy ktoś miał taki egzemplarz, że lustro mu zmieniało położenie w zależności od kąta podniesienia tuby. Nie wiem czy to możliwe... 

Edytowane przez kjacek
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wishful thinking. Może gdybyś kupował sprzęt za kilkaset tysięcy ktoś zajmowałby się toba przez pół dnia. Kolimacja w sklepie? To zależy od dobrej woli i czasu sprzedającego. Zapewne usłyszysz, że gdyby coś było nie tak masz wejść w kontakt ze sklepem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, różan napisał:

 

  1. Pierwsze kroki z astrofoto DSLR - jakie złączki z okularem i bez? Poniekąd temat łączy się z pkt. 5.
  2. Co dokupić w pierwszej kolejności? Reduktor ogniskowej/okular/Barlow/filtr słoneczny/piggyback?

 

Sprzętem C8 + EQ5 będziesz w stanie pofocić planety, może niekoniecznie lustrzanką, ale do tego taka tuba + montaż się nada. Co do DS to będzie gorzej z uwagi na długą ogniskową takiego zestawu, a długie ogniskowe wymagają albo dużych pikseli, albo bardzo dobrych montaży ze świetnym prowadzeniem (a najlepiej to i to). Ponadto jak dołożysz do setupu lustrzankę, reduktor ogniskowej, guider z kamerką, parę kabli i może coś tam jeszcze to może to być już istotny ciężar dla EQ5 (przy foto DS zasadą starych górali jest, by nie przekraczać 60-65% nośności montażu). W efekcie trudno Ci będzie palić długie klatki co w fotografowaniu DS jest podstawą. I ważne jest by montaż miał napęd w dwóch osiach, bez tego zapomnij o rozsądnych fotkach DS. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co dokupić w pierwszej kolejności? Reduktor ogniskowej/okular/Barlow/filtr słoneczny/piggyback?

Ja też po zakupie SCT 8 odrazu chciałem go doposażyć w reduktor F 6.3 oraz wyciąg i inne dodatki.  Akurat dodatki kupiłem używane, ale i tak wyciąg jak i reduktor  ogniskowej ogólnie leżą w szufladzie . Więc raczej w pierwszej kolejności bym dokupił VB 2 cale do sct oraz 2 calową kątówkę lustrzaną  np GSO i do tego 2 okulary coś w okolicach 33 mm oraz 10 mm. Na resztę przyjdzie czas

 

  • Like 1

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam właśnie za sobą pierwsze krótkie obserwacje Jowisza i Saturna, więc pora na wstępne podsumowanie. W porównaniu do marketowego Newtona 76/700, najbardziej odczuwalna różnica objawia się nie w jakości obrazu, ale w komforcie prowadzenia obserwacji:

  • balkon mam na południe, więc na pierwsze obserwacje ustawiłem tylko szerokość geograficzną i Z GRUBSZA skierowałem montaż tam GDZIE MI SIĘ WYDAWAŁO że jest północ :) a i tak wystarczyło by móc śledzić planety "jednym pokrętłem"; cieszę się bardzo że zdecydowałem się na EQ a nie AZ;
  • cieszę się też że od razu kupiłem napęd RA, chyba szybko go założę - nawet przy powiększeniu 81x planety szybko uciekają;
  • stabilny szukacz dający się faktycznie skolimować z teleskopem;
  • działające mikroruchy;
  • stabilność i ogólnie jakość wykonania całego układu.

Nie jest to dla mnie wielkie zaskoczenie, bo w tym 76/700 nawet coś się dało zobaczyć, za to montaż to była tragedia, więc wiedziałem że tu będzie lepiej.

Co do optyki, to z jednej strony, w porównaniu do Optisana :) obraz to żyleta. Z drugiej, powiększenie x81 w przypadku planet nie powala na kolana. Optisan z okularem 4 mm (175x) albo 12 mm i Barlowem (117x) to niby śmiech na sali przy marketowej optyce, obraz rozmazany, ale muszę powiedzieć że jednak bardziej "intymny". Ale tak jak mówię Celestron to żyleta, więc już wiem że z krótszym okularem będzie dobrze. Dziś czekam jeszcze na Marsa, i w sumie przy tej jakości obrazu Księżyc może być ciekawy nawet z tym okularem, więc pewnie nastawię sobie budzik na 4 ;)

============

Dla potomnych jeszcze kilka wniosków odnośnie do mojego pierwszeto postu:

1, 2 - Mieliśmy rację. Wy, co do kolimacji w sklepie: "Teleskop jest skolimowany fabrycznie. Tych teleskopów się nie kolimuje." Za to dostałem pełen przegląd oferty okularów za ~900zł ;) Chociaż muszę przyznać że z ciekawości sprawdziłem dzisiaj na rozjechanej gwieździe, i faktycznie wygląda na bardzo dobrze skolimowany. Kiwki też nie stwierdziłem. W sklepie pracownik położył tubę na blacie, skierował na jakąś ścianę po drugiej stronie ulicy (+/- 15 m) - za nic nie mogłem idealnie wyostrzyć, ale zaufałem że to przez sklepową szybę i mały dystans, i słusznie.

Ja z kolei miałem rację obawiając się o zawartość opakowania, towar ze zwrotu - w sklepie tylko zajrzeliśmy do paczki z montażem, skupiliśmy się na tubie. W domu okazało się że nosi ślady użytkowawania, brakuje instrukcji i nie wiem czego jeszcze. Ale po mailu sprawa szybko została wyjaśniona, czekam aż będzie dostawa świeżych EQ5 do sklepu (swoją drogą mnie się dostał montaż bez zielonych wstawek, czyli jakiś starszy), a tymczasem mogę korzystać z tego. Może jestem upierdliwym klientem, nie wiem, ale jak płacę za nówkę to lubię mieć nowy towar i komplet dodatków :)

3 - Wygląda na to że faktycznie Celestron wycofał C8 z szyną Vixen - nie wiem czy żeby utrudnić życie ludziom stawiającym ich tuby na tanich Sky-Watcherach, czy co to za zabieg biznesowy. W każdym razie dedykowanych szyn nigdzie obecnie nie ma, więc ratowałem się taką. Tylne otwory pasowały idealnie, z przodu musiałem wiercić, ogólnie było z tym więcej zabawy m.in. dlatego że Celestron prawdopodobnie używa niestandardowych śrub (nie metryczne, nie zwykłe calowe, tylko BSW vel Whitworth) ale jakoś się udało. Napiszę mały poradnik ale to później, bo dopiero tym postem odblokuję sobie możliwość dodawania zdjęć.

5 - Prawie na pewno w pierwszej kolejności dokupię okular ~10 mm, chociaż może niekoniecznie za 900zł ;)

Edytowane przez różan
  • Like 2

SCT 8" na EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)