Skocz do zawartości

TS-Optics 20x80 ED APO


Baton

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Mam fazę na lornety astro.

Zakupiłem ostatnio Bressera 20x80 w dzień szału nie ma, w nocy tylko krótko, bo pogoda nie dopisuje, nawet łysego nie miałem okazji luknąć.

Wydaje się, że w nocnych obserwacjach będzie ok. chociaż zastanawiam się na zwrotem zgodnie z obowiązującym prawem konsumenckim, niestety teleskopy.pl nie dodały do gwarancji warunków umowy i formularza odstąpienia od umowy. (ale to nie problem). Mam jednak świadomość, że to lorneta za 500zł z haczykiem, więc nie ma co narzekać, czekam na lepsze warunki, zeby chociaż łysego zobaczyć (miasto).

Natomiast po przeczochraniu for i tematów o lornetach, bardzo dobre opinie maja TSy.

Tak sobie myślę nad TS 20x80 ED APO z teleskop express, albo DO 15x70 Extreme ED.

Podam link do tej pierwszej, doradźcie, czy warto. Kurde wiem, ze nie powinno się kupować na odległość, ale co zrobić.

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1421_TS-Optics-20x80-ED-APO-Binoculars-with-two-Triplet-Objectives-and-Tripod-Adapter.html

Edytowane przez Baton

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że lornety używasz ze statywu, bo z ręki przy powiększeniu 20 razy zobaczy się trzęsienie Księżyca ?

Lorneta to nie jest sprzęt specjalizowany do planet i Księżyca. Tam sprawdzi się sprzęt dający znacznie większe powiększenia niż 20. 

W lornetach 8 czy 10 Saturn ma bardziej "uszy" niż pierścienie. W 20 to już pierścień, ale cały czas maleństwo.

Lorneta to sprzęt głównie do DS-ów.

Z twojego posta wnioskuję, że nie miałeś okazji jeszcze popatrzeć na DSy przez tę lornetę, bo chmury itp. Czy znalazłeś w niej jakieś wady, że chcesz ją zwracać?

W tych Bresserach sporo zależy od egzemplaża. Jeśli kolimacja nie jest pojechana, to może dawać może nie jakieś szalone, ale całkiem przyzwoite obrazy.

Przy dużej lornecie, bardzo ważny jest stabilny i wysoki statyw (najlepiej z wysuwaną kolumną).

Jeśli budżet pozwala to warto rozważyć lornetę kątową. Do astro ze statywu jest znacznie wygodniejsza.

Co do TS-ów, niestety o tych akurat modeli nie znam. Mam inny model niż te, o które pytasz (TS kątową 30x100 semiapo) i jestem z niej bardzo zadowolony. Po dodaniu okularków Hyperion zoom, po prostu miodas obserwacyjny.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wszystko zależy od egzemplarza, bo ja w swojej ts 25x100 nadal widziałem saturna z uszami, za to w apm 25x100 to już był wyraźnie saturn, zresztą przepaść jakościowa tych lornetka jest naprawdę duża. Nie miałem wspomnianej lornetki ts, ale na Twoim miejscu poszedłym w poszukiwania używanej do extreme 15x70 ed. Jest to sprzęt sprawdzony i dający dobre obrazy oczywiście przy zastosowaniu stabilnego statywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio cały czas obserwuję niebo lornetką 20x. Bardzo odpowiada mi takie powiększenie, używam je praktycznie do wszystkiego. W Saturnie oddzielam pierścień od planety, Jowisz to całkiem spora tarczka, Uran to malutki, błękitny punkcik. Gromady, gwiazdy podwójne no i rzecz jasna Księżyc to wszystko prezentuje się bardzo przyjemnie. To niesamowite, że taka stosunkowo niewielka i lekka lornetka jest w stanie tyle pokazać. Odkąd ją mam, Mak 127 i lornetka 10x50 mają dużo wolnego. Ciężko to wytłumaczyć ale dzięki tej lornetce polubiłem małe powiększenie.

 

OPTICRON WP T 8x32   |    SW MAK 127 2"+ BINO/AZ4    |    SW 90/900   |    PENTAX 20x60

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DO 15x70 Extreme ED czy TS 15x70 MX Marine to te same lornety, mogą ewentualnie różnić się rodzajem powłok. A co się tyczy obserwacji Saturna to w dobrych warunkach i przy dobrym seeingu i w 15x70 idzie zauważyć pierścienie a nie tylko planetę z uszami. Pozdrawiam!!! 

Ps. Co się tyczy lornety 20x80 to rzadko która daje 20-to krotne powiększenie, najczęściej jest to w granicach 18x.

Edytowane przez Hagen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piotrfie napisał:

Z twojego posta wnioskuję, że nie miałeś okazji jeszcze popatrzeć na DSy przez tę lornetę, bo chmury itp. Czy znalazłeś w niej jakieś wady, że chcesz ją zwracać?

W tych Bresserach sporo zależy od egzemplaża. Jeśli kolimacja nie jest pojechana, to może dawać może nie jakieś szalone, ale całkiem przyzwoite obrazy.

Przy dużej lornecie, bardzo ważny jest stabilny i wysoki statyw (najlepiej z wysuwaną kolumną).

Spoko, mam statyw Velbon Sherpa serii 800 z kulową głowicą Manfrotto, zajmuje się fotografia, wiec sprzetu się nazbierało.

Właśnie jeszcze nie miałem okazji dobrze w nocy spoglądać, gwiazdki w miare punktowe, ale dalej nie patrzylem, bo pogoda do kitu.

O dziwo z ręki nie jest tak tragicznie, myślałem,  że będzie wiele gorzej niż z Nikona 10x50 EX.

To tylko moja zachcianka, gadżeciarz jestem,  poza tym mam zamiar zanabyć bino do MAKa127, tymbardziej zdaje się to trochę pomysł na wyrost, żeby nie powiedzieć poroniony. :D

Lubie mieć dobre szkła,  podobnie jak w fotografii.

 

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem takiego Bressera 20x80 kilkanaście lat temu, na początku przygody z astro. Nawet miło go wspominam, całkiem ładnie pokazywał rozleglejsze deeski. Do dziś pamiętam jak byłem zdziwiony ogromem pierwszy raz oglądanej mgławicy Ślimak w Wodniku. Parka soczewek 80 mm na początek jak najbardziej da radę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Baton napisał:

Spoko, mam statyw Velbon Sherpa serii 800 z kulową głowicą Manfrotto, zajmuje się fotografia, wiec sprzetu się nazbierało.

Właśnie jeszcze nie miałem okazji dobrze w nocy spoglądać, gwiazdki w miare punktowe, ale dalej nie patrzylem, bo pogoda do kitu.

O dziwo z ręki nie jest tak tragicznie, myślałem,  że będzie wiele gorzej niż z Nikona 10x50 EX.

To tylko moja zachcianka, gadżeciarz jestem,  poza tym mam zamiar zanabyć bino do MAKa127, tymbardziej zdaje się to trochę pomysł na wyrost, żeby nie powiedzieć poroniony. :D

Lubie mieć dobre szkła,  podobnie jak w fotografii.

Głowica kulowa jest do astro... niestety kiepskim wyborem :) Do lornet potrzebujesz poza tym solidniejsze montaże.

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, dexter77 napisał:

Głowica kulowa jest do astro... niestety kiepskim wyborem :) Do lornet potrzebujesz poza tym solidniejsze montaże.

Zdecydowanie tak, statyw o udźwigu 4 kg nie wróży dobrze. Polecam ten zestaw https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/22901-statyw-benro-video-s-a2573f-benro-s6/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, peter5 napisał:

Zdecydowanie tak, statyw o udźwigu 4 kg nie wróży dobrze. Polecam ten zestaw https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/22901-statyw-benro-video-s-a2573f-benro-s6/

Velbon Sherpa z serii 800 wydaje się solidniejszy od tego z linku, nie widzę dyskomfortu z używania Sherpy, aczkolwiek mile widziany byłby jakiś żuraw. Przyjrzę się podobnym statywom jak ten z linku, zobaczymy. Posiadam żurawia, ale do lamp studyjnych, więc byłby mało poręczny.

Manfrotto ma coś takiego https://fripers.pl/p/statyw-manfrotto-mt055xpro3-3w-z-glowica-3d/

Edytowane przez Baton

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, dexter77 napisał:

Głowica kulowa jest do astro... niestety kiepskim wyborem :) Do lornet potrzebujesz poza tym solidniejsze montaże.

Jestem do niej tak przyzwyczajony, że nie wyobrażam sobie przejścia na panoramiczną jak do video.

Natomiast co do montażu  posiadam ALT AZ, gdzieś widziałem szynę do zawieszenia lornetki na takim montażu. 

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Baton napisał:

Velbon Sherpa z serii 800 wydaje się solidniejszy od tego z linku, nie widzę dyskomfortu z używania Sherpy, aczkolwiek mile widziany byłby jakiś żuraw. Przyjrzę się podobnym statywom jak ten z linku, zobaczymy. Posiadam żurawia, ale do lamp studyjnych, więc byłby mało poręczny.

To tylko się wydaje, że jest solidniejszy, tu przede wszystkim głowica benro s6 robi robotę, bo ma przeciwwagę, ja wieszałem na tym apm 25x100 i fajnie to wszystko działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten statyw dźwiga do 6kg, powyższy Manfrotto do 8kg.

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dużej lornety nie ma to jak statyw budowlany/geodezyjny. Wysuwana kolumna ma w takich zapas długości.

Udźwig też konkretny i zapasem.

Ja polecał bym coś takiego, szczegolnie do większej lornety.

Wadą jest oczywiście waga. Ale nie da się zjeść ciastka i mieć go nadal.

15867078244385351772732514305554.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, peter5 napisał:

Manfrotto?

Tak.

Manfrotto posiada statywy dzwigajace nawet 30kg.

https://www.cyfrowe.pl/statywy-i-akcesoria-statywy,1,11,252/r1-r2-r3/bmll-NQ==-UG93ecW8ZWogMTgw;MTYxIOKAkyAxODA=/scm.html

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie pi

17 minut temu, Baton napisał:

Tylko nie pisałeś że szukasz takiego. Ja polecam Manfrotto 117b i 475, mam oba i są super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, peter5 napisał:

Tylko nie pi

Tylko nie pisałeś że szukasz takiego. Ja polecam Manfrotto 117b i 475, mam oba i są super.

Oba są spoko, a głowice jaką masz/polecasz?

Edytowane przez Baton

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, peter5 napisał:

Wszystko zależy do jakiej lornetki, ja obecnie używam do lornetki benro s6 i s8.

Wiesz co, no na razie do Bressera ta ma niecałe 2kg. A później zobaczymy, może w przyszłości będzie DO ze szkłami ED lub TS.

Ja i tak zamawiam bino WO do MAKa.

Korci mnie coś na lepszych szkłach, bo wiem jak z tym bywa w fotografii.

Poza tym mam Nikona 10x50 Action EX, więc ciśnienia nie mam.

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piotrfie napisał:

Do dużej lornety nie ma to jak statyw budowlany/geodezyjny. Wysuwana kolumna ma w takich zapas długości.

Udźwig też konkretny i zapasem.

Ja polecał bym coś takiego, szczegolnie do większej lornety.

Wadą jest oczywiście waga. Ale nie da się zjeść ciastka i mieć go nadal.

 

A jaki to statyw, producent etc.?

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Baton napisał:

jaki to statyw, producent etc.?

Producenta nie pamiętam. Kupiłem z pół roku temu w "zmierz.to" na Allegro

https://allegro.pl/oferta/profesjonalny-statyw-budowlany-korbowy-96-300cm-8882423034

(ciekawe, bo staniał od czasu jak swój kupiłem).

Do niego oczywiście potrzebna jest przejsciówka z gwintu 5/8" na 1/4"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, piotrfie napisał:

Producenta nie pamiętam. Kupiłem z pół roku temu w "zmierz.to" na Allegro

https://allegro.pl/oferta/profesjonalny-statyw-budowlany-korbowy-96-300cm-8882423034

(ciekawe, bo staniał od czasu jak swój kupiłem).

Do niego oczywiście potrzebna jest przejsciówka z gwintu 5/8" na 1/4"

Cbyba lepiej będzie z 5/8 na 3/8, bo 1/4 do ciężkiej głowicy to nie brzmi dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, piotrfie napisał:

Producenta nie pamiętam. Kupiłem z pół roku temu w "zmierz.to" na Allegro

https://allegro.pl/oferta/profesjonalny-statyw-budowlany-korbowy-96-300cm-8882423034

(ciekawe, bo staniał od czasu jak swój kupiłem).

Do niego oczywiście potrzebna jest przejsciówka z gwintu 5/8" na 1/4"

Fajna opcja, trochę mnie mierzi jak widzę korbkę do podnoszenia kolumny :I

Trzeba by jakąś głowicę 3W poszukać, no i redukcję.

https://allegro.pl/oferta/redukcja-mikrofonowa-5-8-cala-27zw-na-1-4-lub-3-8-9640036883?reco_id=d2f2d645-eaed-11ea-8ae2-246e9683fac0&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

Ten statyw Manfrotto, też by dał radę.

https://www.cyfrowe.pl/aparaty/statyw-manfrotto-mk055xpro3-3w-z-glowica-3d.html

Edytowane przez Baton

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Baton napisał:

Fajna opcja, trochę mnie mierzi jak widzę korbkę do podnoszenia kolumny :I

Trzeba by jakąś głowicę 3W poszukać, no i redukcję.

Ta korbka to najlepsza rzecz do lornetki, chciałbyś ręcznie podnosić kolumnę centralną z taką kątową apm 100 z ciężkimi okularami, bo ja nie. Oczywiście podstawa to metalowa zębatka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, peter5 napisał:

Ta korbka to najlepsza rzecz do lornetki, chciałbyś ręcznie podnosić kolumnę centralną z taką kątową apm 100 z ciężkimi okularami, bo ja nie. Oczywiście podstawa to metalowa zębatka.

Ale to twoje Benro na przykład nie ma korbki :)

A jaki model z głowicą S8?

Ten Manfroyo 475B byłby dobrą opcją, trochę cena odstrasza.

Ten z Allgro, który zaproponował piotrfie jest w porzo, tylko że redukcje są zazwyczaj z mniejszego 3/8" na większy 5/8".

Edytowane przez Baton

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, peter5 napisał:

Nie ma, ale używam go głównie do 15x70 i 10,5x70, więc ciężar nie jest wielki.

Bresser 20x80 waży ledwo 2kg DO i TS sięgają 2,2-2,4kg, więc spoko.

  • Like 1

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, dexter77 napisał:

Głowica kulowa jest do astro... niestety kiepskim wyborem :) Do lornet potrzebujesz poza tym solidniejsze montaże.

Z lekkimi lornetkami nie jest aż tak źle ;)

OPTICRON WP T 8x32   |    SW MAK 127 2"+ BINO/AZ4    |    SW 90/900   |    PENTAX 20x60

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Niebieski napisał:

Z lekkimi lornetkami nie jest aż tak źle ;)

Zgadzam się, co innego kątowe, albo większe apertury od 70 i 80.

Kurcze widziałbym coś w ten deseń, statyw 

https://www.fotoaparaciki.pl/pl/p/Statyw-Manfrotto-MN475B-DIGITAL-PRO%2C-3-sekcje%2C-aluminiowy%2C-bez-glowicy/15506?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

Głowica

https://www.cyfrowe.pl/aparaty/glowica-benro-hd2a-aluminiowa-z-uchwytem-i-plytka-pu70.html

Czy jakąś inną głowicą, wybaczcie, ale zawsze wybierałem kulowe w fotografii.

Kurcze temat zszedł na statywy, a miało być o lornetkach :D :D :D 

 

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)