Skocz do zawartości

TS-Optics 20x80 ED APO


Baton

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, peter5 napisał:

Cbyba lepiej będzie z 5/8 na 3/8, bo 1/4 do ciężkiej głowicy to nie brzmi dobrze.

Tak, ale 5/8" na 3/8" znacznie trudniej kupić.

Natomiast 5/8" i 1/4" to standardowe gwinty do większych i mniejszych sprzętów mierniczych, więc są łatwiej dostępne. W tych samych sklepach co statywy.

W razie potrzeby na gwint 1/4" można nakręcić dwustronnie gwintowana tulejkę - przejściówkę 1/4 - 3/8 dostępna za kilka zł w sklepach ze sprzętem foto.

A co do "nie brzmi dobrze" - brzmieć to nie brzmi, ale praktyka wskazuje, że działa lepiej niż brzmi ? . Używam tego pod lornetę ważącą ponad 6kg bez żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde właśnie na sąsiednim przeczytałem w wątku bino do MAKa, że jak ktoś ma wadę wzroku to bino nie ma sensu. Dziwne, bo podobnie powinno być z lornetrkami, a ja mam wadę niewielką astygmatyzm i - 0,5 i -0,25 dioptrii. Jakoś jednak wolę przez lornetkę patrzeć bez okularów, ale czasem ich nie ściągam i też jest OK.

Ja pitole, jak to jest, bo nie chcę na darmo wywalać 1,4tys zł?

:( 

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, piotrfie napisał:

Tak, ale 5/8" na 3/8" znacznie trudniej kupić.

Natomiast 5/8" i 1/4" to standardowe gwinty do większych i mniejszych sprzętów mierniczych, więc są łatwiej dostępne. W tych samych sklepach co statywy.

W razie potrzeby na gwint 1/4" można nakręcić dwustronnie gwintowana tulejkę - przejściówkę 1/4 - 3/8 dostępna za kilka zł w sklepach ze sprzętem foto.

A co do "nie brzmi dobrze" - brzmieć to nie brzmi, ale praktyka wskazuje, że działa lepiej niż brzmi ? . Używam tego pod lornetę ważącą ponad 6kg bez żadnych problemów.

Ciekawy jestem jaki jest ten statyw, bo jak kiedyś pisałem to mi Pan odpisał że on się nadaje do niwelatorów, nie polecał mi go do ciężkich urządzeń. Na pewno jest stabilny bo swoje waży, ale ciężkiej kątówki to bym chyba na niego nie wsadził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, peter5 napisał:

Ciekawy jestem jaki jest ten statyw, bo jak kiedyś pisałem to mi Pan odpisał że on się nadaje do niwelatorów, nie polecał mi go do ciężkich urządzeń. Na pewno jest stabilny bo swoje waży, ale ciężkiej kątówki to bym chyba na niego nie wsadził.

Kątówki nie, ale takie astrolornety do 2,5kg chyba spokojnie można.

Czy ktoś może się odnieść do tego, czy z wadą wzroku astygmatyzm warto wchodzić w nasadkę bino do telepa?

Teleskopy odpisały, że do korekcji służą okulary, które nosimy, więc bino nie jest pewno przeszkodą.

A mnie i tak bez okularów lepiej się patrzy niż z nimi, nie mam dużej wady zresztą.

 

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Baton napisał:

Czy ktoś może się odnieść do tego, czy z wadą wzroku astygmatyzm warto wchodzić w nasadkę bino do telepa?

Teleskopy odpisały, że do korekcji służą okulary, które nosimy, więc bino nie jest pewno przeszkodą.

A mnie i tak bez okularów lepiej się patrzy niż z nimi, nie mam dużej wady zresztą.

Teleskopy odpisały prawdę, okulary służą do korekcji, ale... Próbuj patrzeć w teleskop w okularach...

Tak jak Ty mam wadę wzroku i astygmatyzm, wszystko to umiarkowane.

Próbowałem kiedyś walczyć z nasadką bino Maxbright. I mimo, że próbowałem, to nigdy nie mogłem tak ustawić okularów, aby być zadowolony z obrazu. Była to rzeczywiście walka. Dawało się, ale traciłem na to za dużo czasu a efekt wcale nie walił na kolana. Wówczas doszedłem do wniosku, że dla mnie, inni mogą uważać inaczej, nasadka bino jest mocno przereklamowana. Znacznie ładniejsze widoki uzyskuję z teleskopu przy stosowaniu okularów szerokokątnych. Jak chcę szerokie pola, to biorę mały, światłosilny refraktor i zakładam okular 100 stopni.

Tak jest w moim przypadku. Ty możesz odbierać to inaczej. Póki nie sprawdzisz w polu, to moim zdaniem jest to wróżenie z fusów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękować, bo dla mnie jest to walka o stratę ok 1400zł na bino :)

Tylko tak jak pisałem, czy gdyby miało to znaczenie, to czy przy obserwacjach przez lornetkę wada wzroku astygmatyzm i wada dalekiego widzenia nie dawała by się we znaki?

Tak się składa, ze wolę patrzeć przez lornetkę bez okularów i najczęściej tak robię, ale w okularach też czasami lukam.

Natomiast gdy patrzę przez okular w MAKu, to zawsze bez okularów i zawsze lewym (słabszym), jakaś anomalia kuźwa :D

 

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, piotrfie napisał:

Daleko czy krótkowidztwo nie przeszkadza patrzeć bez okularów. To koryguje się ustawieniem ostrości. Astygmatyzmu skorygować na teleskopie czy lornetce tak się nie da i jeśli ta wada jest na tyle duża, że przeszkadza, to trzeba patrzeć w okularach.

No właśnie nie jest, o czym świadczy, że wolę patrzeć przez lornetkę bez okularów.

Dziś na krótko rozłożyłem się z Bresserem 20x80 Spezial Astro i powiem, nie est źle.

Szału nie ma, ale bałem się, że będzie gorzej, jestem ciekawy porównania z TS i DO o podobnej sile lub 15x70.

Muszę jednak posłuchać kolegów i pomyśleć jednak o lepszym statywie.

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.08.2020 o 15:43, peter5 napisał:

Zdecydowanie tak, statyw o udźwigu 4 kg nie wróży dobrze. Polecam ten zestaw https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/22901-statyw-benro-video-s-a2573f-benro-s6/

W kwestii statywu Velbon Sherpa 803R z głowicą fabryczna dzwiga 4kg tylko, że moja Sherpa 803R uzbrojona jest w głowicę Manfrotto 496RC2, ktora dzwiga do 6kg.

 

 

Edytowane przez Baton

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się ttczy statywu do lornety to można z powodzeniem wykorzystać statyw kolumnowy, jest ich od wyboru do koloru i z windą. Korzystam z takiego, obsługa tego ustrojstwa to bajka, przesunięcie góra dół bez problemu, stabilność nienaganna. Używam do tego głowicy kulowej Triopo nośność 8kg, prawie 3kg TS 15x70 siedzi na tym stabilnie. Statyw 80zł+ głowica 200zł. Chyba warte uwagi. Pozdrawiam!!!

20200207_173724.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hagen

To jest statyw do lamp studyjnych?

Ostatnio troszkę popatrzyłem Bresserem na mojej Sierpień i nie widze dyskomfortu, wiadomo jak trzymam lornete i ustawiam ostrość, czy celuję w obiekt drgania są wyczuwalne. Później już nie, bo jej nie dotykam.

Chyba łyknę statyw Slik Pro 700DX, polecany zresztą na tym forum.

Poza tym przyda się w fotografii...

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)