Skocz do zawartości

problem z ostrością


Bochunka

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

 

 
Nie dawno kupiłam teleskop GSO Dobson 12" DeLuxe 305/1500 M-CRF (mikrofocuser 1:10, chłodzenie lustra, model 980) obserwacje super, ale mam problem z połączeniem teleskopu z aparatem fotograficznym. Posiadam aparat sony alpha 7 (pełna klatka, bagnet E) zakupiłam pierścień T2 (M42x0,75) do Sony NEX (mocowanie Sony E), nosek łącznik fotograficzny 1,25" / T2 (M42x0,75) (GSO FF023). Zdejmuję obiektyw zakładam pierścień T2 i nosek, mocuje wszystko w wyciągu, próbuję zrobić zdjęcie, ale buba, bo nie da się nijak złapać ostrości, nawet jak do tego zestawu dokręcam okular. Moje pytanie brzmi: co robię źle? Może powinnam jeszcze coś zamontować, albo montuje czegoś za dużo? Jestem w tym temacie kompletnie zielona....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

A czy coś co się nazywa "extension tube 35mm"

Jeśli ostrzyła okularem 1,25" to musiała wyjąć, ale to bardzo dobre pytanie, bo to może rozwiązać problem.

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w 12 calach, nie zdążyłem sprawdzić, ale w 8 i 10 calach w GSO trzeba było podnieść trochę lustro żeby wyostrzyło. Bardzo prawdopodobne więc jest, że w 12 calach jest tak samo. Synty SW mają nieco krótsze tuby, i z nimi ostrzy bez podnoszenia LG. Nie jestem tego jednak pewien na 100%.

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W syntach 8 i 10 extender jest dodawany w komplecie razem z teleskopem, i tam jest konieczny do wyostrzenia z okularami, z dslr ostrzy bez extendera. Natomiast w teleskopach GSO (8,10 i 12) okular zazwyczaj ostrzy bezpośrednio w wyciągu, bez użycia extendera, który chyba nawet nie jest w komplecie tylko jako opcjonalny element do dokupienia osobno. To właśnie powoduje że w GSO brakuje tych kilkudziesięciu mm do wyostrzenia z aparatem, i konieczne jest albo podniesienie lustra lub też użycie barlowa, z którym ostrzy bez podnoszenia LG. 

 

Edit: Tulejka jest w zestawie, jednak ja nie pamiętam żebym przy obserwacjach choć raz jej użył, nie była potrzebna. 

Edytowane przez Piotrek K.

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotrek K. napisał:

W syntach 8 i 10 extender jest dodawany w komplecie razem z teleskopem, i tam jest konieczny do wyostrzenia z okularami

Nie jest konieczny.

Okulary 1,25 ostrzą tylko z użyciem przejściówki z 2" na 1,25", natomiast jak chcesz użyć okularu 2", to wtedy potrzebna ci jest właśnie ta przedłużka. Wiem, bo sam używam synty 8 od SW

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Nie jest konieczny.

Okulary 1,25 ostrzą tylko z użyciem przejściówki z 2" na 1,25", natomiast jak chcesz użyć okularu 2", to wtedy potrzebna ci jest właśnie ta przedłużka. Wiem, bo sam używam synty 8 od SW

Niech kolega zwróci uwagę że Synciana przejściówka z 2" na 1,25" ma podobną długość (wysokość) do extendera 2". Okular 1,25 też jest sporo odsunięty od krawędzi  wyciągu. A analogiczna redukcja w GSO ok 10 mm tylko... 

  • Like 1

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda elegancko, ale trochę za długie niestety. Musisz kamerę jak najbliżej wyciągu umieścić i wtedy próbować. Jak masz adapter Sony -> T2, to jeszcze dołożyć przejściówkę z T2 na 2 cale ( https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2603 )  i to wpakować do wyciągu.

 

 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, to zdecydowanie za dużo. 

Ja swojego Soniacza podłączałem tak:

IMG_20200904_101134.thumb.jpg.d8535f9cc208ca8eaaf68a9744d3d4c4.jpg

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=850

IMG_20200904_101157.thumb.jpg.a301cf81190f3394f2b382c3691947bf.jpg

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6103

 

Edytowane przez OnlyAfc
dodatkowe informacje

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)