Skocz do zawartości

Kolimacja Dobsona 8''


Hubert286

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim! Mam parę pytań, dzisiaj pierwszy raz wyciągnąłem mój teleskop na taras, i tu sie zaczynaja schody (chyba?). Patrząc przez szukacz znalazłem Jowisza, patrzę w obiektyw i nie ma go, musiałem szukać bez pomocy szukacza, a raczej nie na tym to polega? Również nie wiem czemu, Jowisza jak i Saturna było widać dość słabo, żeby nie powiedzieć, że fatalnie. Jowisz ot zwykła rozmazana kropka z kilkoma po bokach (księżyce), w Saturnie ledwo zauważalne były pierścienie. Nie wiem co zrobić do końca, to mój pierwszy teleskop, prosze o pomoc.

Pozdrawiam Hubert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie oczekuje żeby było widać jakos mega mega, jestem tego świadomy, ale widziałem zdjęcia wykonane przy pomocy tego teleskopu i to co zobaczyłem było dalekie od tego co widziałem. Wiem, że różne programy mogą ,,podkręcić'' takiego Saturna, czy Jowisza, ale chciałem pooglądać tak ,,na żywo'' z rodziną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdięcia i wizual to dwie różne sprawy. Pamietasz o wychłodzeniu teleskopu oraz ustawienia szukacza w osi teleskopu. A zapewne oglądałeś planety z okularem 30 mm co dało powiekszenie ok 40 co troche mało na planety. A do tego ważne gdzie obserwujesz i jakie masz warunki

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, Celestron nexstar 5i, AZ 5, Nikon EX 8x40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że to co zobaczę bedzie zbliżone do tego na fotkach. Teleskop chłodziłem, może za krótko, w zestawie mam jeszcze chłodzenie lustra, jak ustawić ten szukacz? Tak właśnie myślałem, że to kwestia sprzętu. Okulary mam tylko te, które dostałem w zestawie :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szukaczu sa takie 2 srubki do regulacji. Najpierw ustawiasz teleskop na jakimś jasnym obiekcie np jowisz patrzysz w okular ma on być widoczny w centrum a nastepnie ustawiasz go w szukaczu nie ruszajac teleskopu kręcąc tymi srubkami na obudowie szukacza aby był w centrum tego krzyzyka.  

  • Like 1

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, Celestron nexstar 5i, AZ 5, Nikon EX 8x40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Hubert286 napisał:

Myślałem, że to co zobaczę bedzie zbliżone do tego na fotkach. Teleskop chłodziłem, może za krótko, w zestawie mam jeszcze chłodzenie lustra, jak ustawić ten szukacz? Tak właśnie myślałem, że to kwestia sprzętu. Okulary mam tylko te, które dostałem w zestawie ?

Muszę Cię zmartwić, ale takich widoków jak na zdjęciach się nie spodziewaj

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Muszę Cię zmartwić, ale takich widoków jak na zdjęciach się nie spodziewaj

No pewnie, że nie! Przecież samodzielnie znalezione mgiełki, pojaśnienia, paprotki, kuleczki, i prawie, że... kolory są o wiele lepsze niż na zdjęciach  ;)

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to kwestia też tego, że aktualnie planety są stosunkowo nisko i ciężko trafić na sensowne warunki, seeing. Mi w tym sezonie się nie udało i o szczegółach na planetach mogłem tylko pomarzyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Hubert286 napisał:

Myślałem, że to co zobaczę bedzie zbliżone do tego na fotkach. 

No to za mało informacji czytałeś przed kupnem, nie dość że planeta będzie bardzo jasna i da ci popalić po oczach, to do tego żeby zobaczyć jakieś detale będziesz musiał trafić na doskonałe warunki, a te już dla Jowisza i Saturna w tym roku minęły :) Pozostaje Mars. 
Mówiąc wprost - nigdy nie zobaczysz tego samego co na zdjęciach. I dotyczy to zarówno planet, jak i obiektów głębokiego nieba. Co najwyżej możesz liczyć na Księżyc - on wygląda tak samo w wizualu, jak i na zdjęciach - no prawie... :D 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Hubert286 napisał:

Cześć wszystkim! Mam parę pytań, dzisiaj pierwszy raz wyciągnąłem mój teleskop na taras, i tu sie zaczynaja schody (chyba?). Patrząc przez szukacz znalazłem Jowisza, patrzę w obiektyw i nie ma go, musiałem szukać bez pomocy szukacza, a raczej nie na tym to polega? Również nie wiem czemu, Jowisza jak i Saturna było widać dość słabo, żeby nie powiedzieć, że fatalnie. Jowisz ot zwykła rozmazana kropka z kilkoma po bokach (księżyce), w Saturnie ledwo zauważalne były pierścienie. Nie wiem co zrobić do końca, to mój pierwszy teleskop, prosze o pomoc.

Pozdrawiam Hubert

Zacznij obserwacje od Księżyca.
To jest najlepszy obiekt na poczatek do nauki jak ogarnąć sprzęt i co to jest seeing.
Najlepiej spróbuj znaleźć kogoś bardziej doświadczonego w okolicy i umów się na wspólne obserwacje.
Z pomocą też szybciej nauczysz się sprawdzać i robić kolimację oraz spojrzysz w lepsze okulary.

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)