Skocz do zawartości

Kolimacja Dobsona 8''


Hubert286

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim! Mam parę pytań, dzisiaj pierwszy raz wyciągnąłem mój teleskop na taras, i tu sie zaczynaja schody (chyba?). Patrząc przez szukacz znalazłem Jowisza, patrzę w obiektyw i nie ma go, musiałem szukać bez pomocy szukacza, a raczej nie na tym to polega? Również nie wiem czemu, Jowisza jak i Saturna było widać dość słabo, żeby nie powiedzieć, że fatalnie. Jowisz ot zwykła rozmazana kropka z kilkoma po bokach (księżyce), w Saturnie ledwo zauważalne były pierścienie. Nie wiem co zrobić do końca, to mój pierwszy teleskop, prosze o pomoc.

Pozdrawiam Hubert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie oczekuje żeby było widać jakos mega mega, jestem tego świadomy, ale widziałem zdjęcia wykonane przy pomocy tego teleskopu i to co zobaczyłem było dalekie od tego co widziałem. Wiem, że różne programy mogą ,,podkręcić'' takiego Saturna, czy Jowisza, ale chciałem pooglądać tak ,,na żywo'' z rodziną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdięcia i wizual to dwie różne sprawy. Pamietasz o wychłodzeniu teleskopu oraz ustawienia szukacza w osi teleskopu. A zapewne oglądałeś planety z okularem 30 mm co dało powiekszenie ok 40 co troche mało na planety. A do tego ważne gdzie obserwujesz i jakie masz warunki

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że to co zobaczę bedzie zbliżone do tego na fotkach. Teleskop chłodziłem, może za krótko, w zestawie mam jeszcze chłodzenie lustra, jak ustawić ten szukacz? Tak właśnie myślałem, że to kwestia sprzętu. Okulary mam tylko te, które dostałem w zestawie :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szukaczu sa takie 2 srubki do regulacji. Najpierw ustawiasz teleskop na jakimś jasnym obiekcie np jowisz patrzysz w okular ma on być widoczny w centrum a nastepnie ustawiasz go w szukaczu nie ruszajac teleskopu kręcąc tymi srubkami na obudowie szukacza aby był w centrum tego krzyzyka.  

  • Like 1

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Hubert286 napisał:

Myślałem, że to co zobaczę bedzie zbliżone do tego na fotkach. Teleskop chłodziłem, może za krótko, w zestawie mam jeszcze chłodzenie lustra, jak ustawić ten szukacz? Tak właśnie myślałem, że to kwestia sprzętu. Okulary mam tylko te, które dostałem w zestawie ?

Muszę Cię zmartwić, ale takich widoków jak na zdjęciach się nie spodziewaj

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Muszę Cię zmartwić, ale takich widoków jak na zdjęciach się nie spodziewaj

No pewnie, że nie! Przecież samodzielnie znalezione mgiełki, pojaśnienia, paprotki, kuleczki, i prawie, że... kolory są o wiele lepsze niż na zdjęciach  ;)

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to kwestia też tego, że aktualnie planety są stosunkowo nisko i ciężko trafić na sensowne warunki, seeing. Mi w tym sezonie się nie udało i o szczegółach na planetach mogłem tylko pomarzyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Hubert286 napisał:

Myślałem, że to co zobaczę bedzie zbliżone do tego na fotkach. 

No to za mało informacji czytałeś przed kupnem, nie dość że planeta będzie bardzo jasna i da ci popalić po oczach, to do tego żeby zobaczyć jakieś detale będziesz musiał trafić na doskonałe warunki, a te już dla Jowisza i Saturna w tym roku minęły :) Pozostaje Mars. 
Mówiąc wprost - nigdy nie zobaczysz tego samego co na zdjęciach. I dotyczy to zarówno planet, jak i obiektów głębokiego nieba. Co najwyżej możesz liczyć na Księżyc - on wygląda tak samo w wizualu, jak i na zdjęciach - no prawie... :D 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Hubert286 napisał:

Cześć wszystkim! Mam parę pytań, dzisiaj pierwszy raz wyciągnąłem mój teleskop na taras, i tu sie zaczynaja schody (chyba?). Patrząc przez szukacz znalazłem Jowisza, patrzę w obiektyw i nie ma go, musiałem szukać bez pomocy szukacza, a raczej nie na tym to polega? Również nie wiem czemu, Jowisza jak i Saturna było widać dość słabo, żeby nie powiedzieć, że fatalnie. Jowisz ot zwykła rozmazana kropka z kilkoma po bokach (księżyce), w Saturnie ledwo zauważalne były pierścienie. Nie wiem co zrobić do końca, to mój pierwszy teleskop, prosze o pomoc.

Pozdrawiam Hubert

Zacznij obserwacje od Księżyca.
To jest najlepszy obiekt na poczatek do nauki jak ogarnąć sprzęt i co to jest seeing.
Najlepiej spróbuj znaleźć kogoś bardziej doświadczonego w okolicy i umów się na wspólne obserwacje.
Z pomocą też szybciej nauczysz się sprawdzać i robić kolimację oraz spojrzysz w lepsze okulary.

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)