Skocz do zawartości

Garść galaktyk na zakończemie wakacji


Erik68

Rekomendowane odpowiedzi

A więc pradawna sztuka astroszkicowania nie zanikła jeszcze w narodzie. Podpisuję się pod przedmówcami, bardzo dobre i fajne w odbiorze prace.

@Erik68 myślę, że wszyscy chętnie by zobaczyli klasyki w Twoim wykonaniu. M33, Veil, Małe Hantle - to tak na szybko mi przyszło do głowy co teraz jest widoczne i fajnie wygląda w dużej aperturze :)

Edytowane przez astrobonq
  • Like 2

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, astrobonq napisał:

A więc pradawna sztuka astroszkicowania nie zanikła jeszcze w narodzie. Podpisuję się pod przedmówcami, bardzo dobre i fajne w odbiorze prace.

@Erik68 myślę, że wszyscy chętnie by zobaczyli klasyki w Twoim wykonaniu. M33, Veil, Małe Hantle - to tak na szybko mi przyszło do głowy co teraz jest widoczne i fajnie wygląda w dużej aperturze :)

O tak! Ogólnie mówiąc, wrzucaj swoje szkice! Jak najwięcej! :)

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne szkice i piękny detal! , widać oko doświadczonego obserwatora :) Detal w galaktykach to jest to co lubię najbardziej.

Na następny wypad w Sudety wezmę je sobie na warsztat. Zwłaszcza N7241 ze sumużką Pgc68420 wygląda smakowicie, a jeszcze ich nie widziałem.

Widzę, że stosujesz źrenicę ok 1.2mm do takich małych kłaczków z super skutkiem. Ja przeważnie używam 1.7mm i 1.08mm, z tym, że z tą ostatnia wartością bywa za ciemno. Mam jeszcze kombinację Delite 11mm i barlow 1.8x, spróbuję przy takiej źrenicy na następnym wypadzie.

Edytowane przez MichalKaczan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.09.2020 o 10:45, astrobonq napisał:

rik68 myślę, że wszyscy chętnie by zobaczyli klasyki w Twoim wykonaniu. M33, Veil, Małe Hantle - to tak na szybko mi przyszło do głowy co teraz jest widoczne i fajnie wygląda w dużej aperturze

M33 niestety nawet przez 24mm(gdzie średnica wyjściowa i tak już jest zbyt duża,przy tej światłosile)jest zdecydowanie zbyt duża i trzeba ruszać teleskopem żeby złapać granice obiektu.

Veil (fragment "miotła") i Małe Hantle postaram się w najbliższym czasie.?

21 godzin temu, lukost napisał:

Obserwujesz niutkiem 14" f/4.2? Czy to teleskop na bazie optyki z Astrokraka i produkowanych tam Syriuszów?

Tak, to produkcja "Astrokraka" w pełnym tubusie.Facet sprzedawał w takiej cenie że grzechem było nie kupić. Gdybym wtedy nie kupił teleskopu to nie wiem jakby potoczyły się u mnie dalsze losy astro.

Miałem prawie 15 lat posuchy,i w sumie za namową kumpla kupiłem i wróciłem,do wizuala i do szkiców ,bo dla mnie osobiście, to Astronomia.....

DZIĘKI SERDECZNE ZA WSZYSTKIE KOMENTARZE!!!:notworthy:

Szczerze powiedziawszy nie spodziewałem się takiej reakcji....

 

Pozdrawiam Irek!

  • Like 3

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Erik68 napisał:

M33 niestety nawet przez 24mm(gdzie średnica wyjściowa i tak już jest zbyt duża,przy tej światłosile)jest zdecydowanie zbyt duża i trzeba ruszać teleskopem żeby złapać granice obiektu.

Ale najjaśniejsza cześć z ramionami i obszarami mgławicowymi się zmieści :) 

Do dziś pamiętam swój opad szczęki jak pierwszy raz zobaczyłem jak się pięknie kręci w 20? :) 

Edytowane przez astrobonq
  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.09.2020 o 11:15, MichalKaczan napisał:

Widzę, że stosujesz źrenicę ok 1.2mm do takich małych kłaczków z super skutkiem. Ja przeważnie używam 1.7mm i 1.08mm, z tym, że z tą ostatnia wartością bywa za ciemno. Mam jeszcze kombinację Delite 11mm i barlow 1.8x, spróbuję przy takiej źrenicy na następnym wypadzie.

W niektórych galaktykach 288x(śr.1,2mm) też leci kontrast ale czasami lepiej wychodzi detal,

Nie da się tu zastosować uniwersalnego powiększenia ,chociaż w teleskopach do około 10" i mniejszych stosowałem taki przelicznik ok.0.68 -0..7x śr.telepa w mm.większe pow.skutkowało spadkiem kontrastu i zgubieniem szczegółów.

W 12" i większych, to się nie sprawdza ,można załadować dużo więcej ze znakomitym skutkiem i bez utraty kontrastu

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.09.2020 o 10:45, astrobonq napisał:

 

@Erik68 myślę, że wszyscy chętnie by zobaczyli klasyki w Twoim wykonaniu. M33, Veil, Małe Hantle - to tak na szybko mi przyszło do głowy co teraz jest widoczne i fajnie wygląda w dużej aperturze :)

Sory Irek, że się wtrącę, ale pamiętam, że kiedyś popełniłeś szkic M33, taki stack zekań. Wywołał we mnie na tyle spore wrażenie, że pamiętam go do dziś. :

https://astropolis.pl/topic/17345-m-31m-33/#comments

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze Michał jak ty się do tego dokopałeś....?:notworthy:

Takie starocie jeszcze idzie wyciągnąć..? A ja się na swoje stare konto Astropolis .za chiny zalogować nie mogę, musiałem nowe założyć..

Wszystko się zgadza tylko teleskop  mniejszy 235mm ?

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Erik68 napisał:

Miałem prawie 15 lat posuchy,i w sumie za namową kumpla kupiłem i wróciłem,do wizuala i do szkiców ,bo dla mnie osobiście, to Astronomia.....

Skoro już o mnie wspomniałeś to pozwolisz, że zasugeruję Ci zmianę nazwy tematu. Myślę, że Twoje prace powinny być w jednym miejscu i wywracać "system" do góry nogami. Zresztą co tu gadać, kilka poprawnych grafik i już bank rozbity. Oby tak dalej......

Pozdrawiam

Jarek

Aha, byłbym zapomniał...nie szkicuj planet, bo będę musiał mojego MAK-a 150 przetopić na żyletki.

 

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Erik68 napisał:

Kurcze Michał jak ty się do tego dokopałeś....?:notworthy:

Takie starocie jeszcze idzie wyciągnąć..? A ja się na swoje stare konto Astropolis .za chiny zalogować nie mogę, musiałem nowe założyć..

Wszystko się zgadza tylko teleskop  mniejszy 235mm ?

Wujek google wszystko pamięta ?. Po szkicach jakie wrzuciłeś na AF pomyślałem, że zbieżność nicków nie może być przypadkowa ;)

58 minut temu, megrez23 napisał:

Skoro już o mnie wspomniałeś to pozwolisz, że zasugeruję Ci zmianę nazwy tematu. Myślę, że Twoje prace powinny być w jednym miejscu i wywracać "system" do góry nogami. Zresztą co tu gadać, kilka poprawnych grafik i już bank rozbity. Oby tak dalej......

Pozdrawiam

Jarek

Aha, byłbym zapomniał...nie szkicuj planet, bo będę musiał mojego MAK-a 150 przetopić na żyletki.

Taki może banał, ale uważam, że to nie wyścigi, ani konkurs o złote kalesony ;) Najcenniejsze są te, które inspirują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, MichalKaczan napisał:

Taki może banał, ale uważam, że to nie wyścigi, ani konkurs o złote kalesony ;) Najcenniejsze są te, które inspirują.

O co dokładnie koledze chodzi?

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy, źle mnie zrozumiałeś. Chciałem tylko moją wypowiedzią wyrazić podziw i uznanie dla prac Irka. Sam próbuję mazać ołówkiem na kartce z bloku i wiem ile to wymaga samozaparcia i poświęcenia. Cieszę się, że kolejny obserwator wrócił ze szkicami do Naszego skromnego grona. Pozdrawiam Jarek

Edytowane przez megrez23
  • Like 1
  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo kiepskich warunków obserwowałem wczoraj N7241. Pięknie się komponuje z otaczającymi ją gwiazdami. Nawet w takich warunkach udało mi się wyzerkać pojaśnienie w okolicy centrum, będące jasnym rejonem gwiazdotwórczym. Na Pgca nie było szans, może następnym razem jak ten saharyjski piasek przewieje. Świetny cel!

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu dużo gadać..16" to przepaść,niby tylko 2" różnicy ale powierzchnia robi swoje no i niebo lepsze.

Jak na moje SQM i aperturę dostrzeżenia takich detali to już permanentna obserwacja ekstremalna...??

Myślę że w pozostałych maliznach to na lajcie wszystko wy zerkasz....??

 

  • Like 1
  • Thanks 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)