Skocz do zawartości

Makowy dylemat 150 vs. 180


Sebastian Ś.

Rekomendowane odpowiedzi

Próbuję wybrać dla siebie typowo planetarno-księżycowy teleskop, DSy mnie nie interesują zbytnio, im więcej opinii słucham i czytam tym bardziej nie wiem co dalej... ? Na celowniku są dwa Maki (Oriona), 150 (f/12) i 180 (f/15). Teleskop może leżeć przed obserwacjami na balkonie lub w garażu aby się wychłodzić. Miałem SCT8 więc spodziewam się, że Mak 150 będzie podobnie wyrównywał temperaturę, 180 gorzej ale jak bardzo? Teleskop z przeznaczeniem wizualnym plus okazjonalnie jakaś fotka planety. 

Już praktycznie zamawiałem Maka 150, ale jednak czy to nie będzie za mały przeskok jak miałem już SCT8 i ED100? Przy Maku 180 boję się trochę tego, że jest dość ciemno (z korekcją wad to plus) i będę miał ZW małe dopiero przy dużych powiększeniach a w naszych warunkach może to być problematyczne. 

download.thumb.png.1b9b708b762a2a14518c72496d132e5f.png

 

P.S. Ciekawostka, nowe SW i Oriony mają pełną czynną aperturę. 

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj jakie mają średnice przelotów, jesli chodzi Ci o jasność. Do planet to oczywiście nie ma znaczenia, bo nawet dziurka 1cm by wystarczyła ;)

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Sebastian Ś. napisał:

P.S. Ciekawostka, nowe SW i Oriony mają pełną czynną aperturę. 

To pewna informacja? Mam Maka 150 planuję zakup Maka 180, jeśli to prawda kupię nowego.

Pozdrawiam

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem testy na CN, ludzie robili latarkowe i w nowych wychodzi pełna. Przykładowe tematy, widzialem to jeszcze gdzieś. Myślę że fajnie jakby ktoś w PL zmierzył w nowym Maku.

https://www.cloudynights.com/topic/612092-true-working-aperture-of-orion-150-mak/

https://www.cloudynights.com/topic/626546-orion-and-sw-180-mak-rear-opening/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, JSC napisał:

Zapytaj jakie mają średnice przelotów, jesli chodzi Ci o jasność. Do planet to oczywiście nie ma znaczenia, bo nawet dziurka 1cm by wystarczyła ;)

Bardziej chodzi mi o to czy np. w gorszych warunkach przy tych samym ZW będzie gorzej w 180. 

Przelot niech będzie jakikolwiek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Sebastian Ś. napisał:

Bardziej chodzi mi o to czy np. w gorszych warunkach przy tych samym ZW będzie gorzej w 180. 

Przelot niech będzie jakikolwiek ;)

Obstawiuam, że gorzej nie bedzie. bo masz mniejsze aberracje, w tym mniejsza obstrukcje w Maku 180mm. Aberracje nakładają się na seeing (takze obstrukcja centralna), wiec im mniejsze aberracje tym lepszy obraz takze w gorszych warunkach.

  • Thanks 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sebastian Ś. napisał:

Już praktycznie zamawiałem Maka 150, ale jednak czy to nie będzie za mały przeskok jak miałem już SCT8 i ED100? (...)

Kiedyś z kolegą porównywaliśmy obraz Jowisza (około 50 stopni nad horyzontem) przez tryplet APO 130mm i świeżo skolimowany SCT8. Obraz z APO był super, piękny kontrast i barwy. Ale po uważnym przyjrzeniu się obraz z SCT8, choć trochę bardziej wyprany z barw i mniej kontrastowy, pokazywał detale, które nie były widoczne w 130mm APO. Kolega potwierdził. Niestety nie mieliśmy do porównania żadnego maczka, ale na moje oko pomiędzy SCT8 i Makiem 150 będzie niewielki przeskok. Maczek 150 pewnie da lepszy kontrast i przyjemniejsze dla oka widoki. Dobrze skolimowany SCT8 da lepszą, choć niezbyt piękną rozdzielczość.

W skrócie - jeśli bym chciał Maka a wcześniej miał SCT8, to raczej celowałbym w 180 :) 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również stawiam na Maka 180. Miałem 127, mam 150 jestem zadowolony. Zaskoczył mnie przy obserwacjach Jowisza i Marsa w tym roku. To całkiem dobre budżetowe teleskopy. 180 - ka powinna być doskonałym teleskopem planetarnym łącząc dosyć dużą rozdzielczość z kontrastem. Zresztą do innych obiektów nocnego nieba MC SW również się doskonale nadają. Dużo o tym na Forach. Pozdrawiam

  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak 180 też mi się wydaje dobrym wyborem. Mam go stosunkowo niedługo, ok 3 miesiące, ale już kilka razy pokazał co potrafi, a na pewno pokaże jeszcze więcej. Jestem zadowolony po przesiadce z Maka 150. Obawiałem się trochę jego pracy przy naszym polskim seeingu, ale nie jest to chyba taka straszna bolączka, przynajmniej do tej pory daje radę. Trzeba użyć troszkę dłuższych okularów. 

51 minut temu, Sebastian Ś. napisał:

Myślę że fajnie jakby ktoś w PL zmierzył w nowym Maku.

W najbliższych dniach zrobię taki teścik, też jestem tego ciekawy. 

  • Like 1

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarł dzisiaj do mnie Big Mak? 

Zrobię osobny temat po obserwacjach, do tego ze zmierzoną czynną aperturą etc. Na szybko zmierzyłem tylko przelot wychodzi mi 31 mm, na lustrze nie wyczuwam żadnej kiwki, zobaczymy w praniu, pokrętło chodzi zadziwiająco płynnie tak jak w wyciągu. 

Dzięki wszystkim za pomoc w wyborze.

IMG_20200909_111023.thumb.jpg.350feaafaffaef68ed4c8d246e4a1e93.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super sprzęt. Czekamy na wrażenia i recenzję. Pozdrawiam i gratuluję zakupu.

  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Też mam sentyment do Maków, zobaczyłem menisk i serce zabiło mocniej. Obstrukcja centralna 23% i f/15, Mars już się boi ;) Jak potwierdzą się infromacje o aperturze to nie ma się do czego przyczepić. Do wizuala skompletowałem na razie 3 sztuki ortho Vixena 12,5/18/25. Ogniskowa podobna jak miałem w SCT ze wszystkimi akcesoriami i bino, podejrzewam, że 18 mm będzie najczęściej wykorzystany. 

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Opisywałem w wątku Marsa kilka razy. Obserwacje tylko balkonowe jak na razie. Jak są warunki to spokojnie 9 mm można włożyć na Marsa. Zostawiam go około 21 na balkonie i na Marsa już gotowy. Na oko godzinka wystarczy. 

Co do okularów to szczerze nie sprawdzałem i raczej nie będę ? nie wychodzę poza 1,25", oglądam tylko planety nim i Księżyc w dużych powerach.

Zrobiłem też w wątku niżej zdjęcie przypominające widok z okularu.  

Mars_235659_pipp_wavlety_100.jpg.026654fd39bdb0574c4a20a6a8ed7a7d.jpg.3ba6210f131130729bfbbe33591df876.jpg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)