Skocz do zawartości

Budżetowy Montaż azymutalny


Rekomendowane odpowiedzi

Nowy nabytek bresser messier ar-102/600 potrzebował montażu, ponieważ kupiłem sam refraktor szukałem jakiegoś używanego. Znalazłem na OLX używaną AZ5 i zadzwoniłem.

Całe szczęście sprzedający okazał się porządnym gościem i powiedział dlaczego sprzedaje. Okazało się że ma 190 cm ( tyle co ja ) wzrostu i montaż ten jest niewygodny ( za niski).

Trochę pogłówkowałem i pomyślałem że może przerobię stojak rowerowy Crivit który stoi w piwnicy. Kupiłem siodło dovetail GSO i jedną śrubą przykręciłem do stojaka ( otwór był )

Skoro stojak jest do dwudziestu kilo to na 4 kilogramowy teleskop wystarczy. Bez żadnego wiercenia i przerabiania jedną śrubą zmontowałem cały zestaw. I oto rezultat :

itNHV63hEfoj3MOAxkWlENdze_TMuOJ49KHltECGodAcDwWbSauU2ywCuaPoW28hXiV-dj7NnytlSQBm6nzFIYdGnfyEcVs89iHCTeIyEcOn35xb2JxQbULciVPBLVawVzv2HCpANNXtdGZhdl4DUmh-puhKnGWd3YPPmzyL3Xmmg_O7r9fQTxyJDOTqDDhkEwFzAKZs2espxqtMzIGFmF2ACW1ot9gnMMQr3hp3ecZX3gRhnsg67Vztsou3dOl7l_P2rtnDjEtDmcMJvnLoIC-gIm7KAy9uRCtyecuo6l-3FwT-9DTRO6jLC3opYI6PqHnQUy4T6G4w-WExtaxNAQdE9xXUbCv7jXwSPeoEcW7-NUhBypz6VeqFgrNKjm4nS0AuOfT9Mco0pAo6KkiHrgUWHWuoEe1iuTvdhHIcBTe_gTUqbYOJSeOeyVodoWk6oIBPKkjEvDhoTSJcs8v782HUjk8hYyglMqnSGNvhklTjUSzMyF2Bq3WXnGoXt8t1RPUOr7Lu8DTEwUShBzlntyWSzSgjpU3EPjkZxVbzmuyKJRGghQJpA3Alu4wCKdPOFV3FE0hAV4CjJKwZ91_I1RD2Mk2GNjtgm6nkJRKxvR7jhRJ9m0-C4y6jRykQGN8YYCAr_hembqhVT7D1jqWK2qaBtX-jx8MFNg6VnHOo3A0H3ofwYu3mtNl8ernq-Q=w493-h657-no?authuser=0

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalety

- tani ( całość nowe 250 pln)

- 2w1 :-)

- nawet bez nasadki kątowej można obserwować bez zginania pleców ( można wysunąć na 2 metry do góry)

- dość stabilny

Wady

- obsługa wymaga wyczucia

- brak mikro ruchów

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to bym się czepiał , ale ten statyw to chyba tragedia, sam kiedyś próbowałem powiesić na podobnym mały teleskopik, o ile w obserwacjach naziemnych po wygaśnięciu drgań dało się jeszcze obserwować , to do astronomicznych zupełnie się nie nadaje.Można na nim zawiesić parasolkę fotograficzną lub jakąś lampę i do tego chyba jest przeznaczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, spokojnie. Nie ma co się czepiać. Kolega zrobił, podzielił się jak to wygląda i jeśli mu pasuje to niech korzysta. Mi to wygląda wątpliwie, pewnie jak trochę poużywa to zmieni na "normalny" montaż. Daj znać Kolego po czasie, kiedy to nastąpi  :)

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)