Skocz do zawartości

Pył znad Sahary nad Europą


Rekomendowane odpowiedzi

Jako że to w sumie zjawisko atmosferyczne to piszę tutaj :)

Gdyby ktoś się zastanawiał dlaczego niebo takie mętne i szare, szczególnie gdy Słońce nisko nad horyzontem, a ostatnie kilka nocy pomimo braku chmur widoczność kiepska, a wręcz tragiczna, przyczyna to pył znad - przypuszczalnie - Sahary. Choć zjawisko występuje czasem nawet kilka razy w roku to wbrew pozorom ma dość mocny wpływ na jakość obserwacji, szczególnie DS o czym sam się przekonałem wczoraj

https://www.newsweek.pl/polska/pyl-znad-sahary-nad-polska/f8clwf0

Poniżej skan z sat24 z godziny 18:30

Przechwytywanie.JPG

Edytowane przez lukaskot779
  • Like 3
  • Thanks 3

Synta 10" na Dobsonie
Baader Scopos 35mm
Maxvision 18mm 82°
Meade UWA 5000 8,8mm

ES 4,7mm 82°
ES 3mm LER 52°
Filtry Orion UB 2" i UHC 2" no name 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem sprawdzić dane z satelity, gdyż takie miałem podejrzenia, a tu proszę - informacja na tacy :)

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ci checa ...

Wczoraj było rewelacyjnie i widoczność i seeing, a dzisiaj.....ok 21 pojawiło się częściowe zachmurzenie,ale jak się zaczęło rozpogadzać ,myślę co jest grane??? Drogę Mleczną widać dużo gorzej niż w czerwcu, M31 ledwo zerkaniem,myślałem ze to jakiś woal w najwyższych partiach atmosfery ......a tu ...Afryka

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, orzeszek1916 napisał:

Skąd wniosek, że te chmury, które są na tym zdjęciu satelitarnym to piasek znad Sahary? Sprawdzam napływ mas powietrza nad Polską i nijak nie wychodzi aby były znad Afryki.

Źródeł niewiele, natomiast to dość częste zjawisko: https://www.newsweek.pl/polska/pyl-znad-sahary-nad-polska/f8clwf0

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, orzeszek1916 napisał:

Skąd wniosek, że te chmury, które są na tym zdjęciu satelitarnym to piasek znad Sahary? Sprawdzam napływ mas powietrza nad Polską i nijak nie wychodzi aby były znad Afryki.

Słuszna uwaga, aczkolwiek jeszcze 4 dni temu wystąpiła cyrkulacja powietrza zaciągająca Afrykańskie masy powietrza do Europy. Poniżej dane z https://earth.nullschool.net/#current/wind/surface/level/orthographic=-341.65,49.45,1360 dla wysokości izobarycznej 500hPa czyli około 5-5,5km nad powierzchnią morza. Pył mógł zawisnąć w atmosferze i po zmianie cyrkulacji w następnych dniach przenieść się nad Europę Centralną:

earthnullshcool.JPG.3b764f4107848cccce0a4248da20a939.JPG

Zdjęcie satelitarne z dzisiejszego poranka również ukazuje tą strukturę widoczną dość dobrze o wschodzie Słońca nad zachodnią Rosją. Moim zdaniem na pewno nie są to chmury wodne, bo te powinny być dużo jaśniejsze co widać w postaci stratusa/mgły znajdującej się pod tą strukturą. Dodatkowo dane również z earth.nullschool.net z dzisiejszego poranka dotyczące stężenia pyłów w atmosferze PM2.5 i PM10, a dokładniej obszary ich zwiększonego stężenia pokrywają się częściowo z danymi satelitarnymi:

Przechwytywanie.JPG.2011f01783e75fc3d79524198e691206.JPG    336688248_py.JPG.bb97f3bbc36c190818e26856fc444811.JPG

 

  • Like 2

Synta 10" na Dobsonie
Baader Scopos 35mm
Maxvision 18mm 82°
Meade UWA 5000 8,8mm

ES 4,7mm 82°
ES 3mm LER 52°
Filtry Orion UB 2" i UHC 2" no name 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wczoraj widziałem Drogę Mleczną, rozmytą, bardziej jak cirrus. Veil był dziwnie wyblakły. Teraz wiem czemu, wilgotność była tylko przy ziemi, więc to nie to.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem, że to cirrus tak zepsuł niebo. Droga mleczna widoczna tylko w zenicie.. Człowiek jedzie 100km pod niebo Bortle 3, a tu  Bortle 5. Wczorajszą sesję uratował Mars i gromady kuliste przez bino. Dopiero po 24.00 w zenicie mogłem wyzerkać gwiazdę 6mag, a później wzeszedł Łysy. Cóż, był czas przywyknąć, że to sport dla cierpliwych ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To patrzcie jaką drogę ten pył przebył - stąd moje wątpliwości parę postów wyżej. Do tego doklada się dym w pożarów na zachodzie Europy.

https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2020-09-13/dlaczego-niebo-nad-polska-nie-jest-blekitne-tylko-metne-przyczyna-jest-tysiace-kilometrow-od-nas-zdjecia/

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Karol_C napisał:

Patrząc wczoraj na sat24 odpuściłem sobie targania telepa. Warto zaglądać tam, na meteo, meteoblue. 

Też patrzyłem na sat24, ale miałem nadzieję, (jak zwykle) że się przetrze. Dodatkowo w dolinach koło Złotego Stoku miała się pojawć mgła, a wtedy robi się niebo-marzenie. Nie mogłem nie spróbować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MichalKaczan napisał:

Wczorajszą sesję uratował Mars i gromady kuliste

Ja ostatnie 2 noce oprócz planet obserwowałem też małe, jasne mgławice planetarne jak np. NGC6543 czy NGC7662. Ten pył zdawał się nie mieć tak dużego wpływu na nie

Synta 10" na Dobsonie
Baader Scopos 35mm
Maxvision 18mm 82°
Meade UWA 5000 8,8mm

ES 4,7mm 82°
ES 3mm LER 52°
Filtry Orion UB 2" i UHC 2" no name 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, lukaskot779 napisał:

Ja ostatnie 2 noce oprócz planet obserwowałem też małe, jasne mgławice planetarne jak np. NGC6543 czy NGC7662. Ten pył zdawał się nie mieć tak dużego wpływu na nie

Dobrze wiedzieć że oprócz kulek można się w planetarki pobawić ?.Bo dzisiaj też zapowiada się mula ale bardziej cirrusowa niż afrykańska?

Wczoraj popełniłem szkic M27,z użyciem UB Orion,tak jakby pył nie miał wielkiego wpływu na jej widoczność.?

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)