Skocz do zawartości

EQ5 - pierścień z podziałką DEC


różan

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Aktualnie uczę się obsługi EQ5 bez GOTO. Z balkonu nie mam nawet widoku na Polarną, ale chcę mieć wszystko w miarę przećwiczone na sucho przed wyjazdem pod otwarte niebo. Obecnie zainteresowałem się metodą nakierowywania teleskopu na konkretne współrzędne, z użyciem pierścieni/podziałki DEC i RA. Wiem, że ta metoda nie jest idealna, i że w EQ5 te pierścienie nie są zbyt dokładne, ale chciałby mimo wszystko spróbować.

Czy pierścień DEC powinien zachowywać się tak jak na moim filmiku? Przy wypoziomowanym siodełku ustawiam pierścień na 90 stopni, ale wystarczy poobracać głowicą w osi DEC i po powrocie do poprzedniej pozycji, wskazania podziałki są już rozjechane względem faktycznego położenia montażu.

 

W instrukcji EQ5 jest taki fragment (sekcja o ustawianiu na Polarną bez użycia lunetki), konkretnie zwracam uwagę na pierwsze zdanie:

Cytat

Alligning your telescope to Polaris


Unlock the DEC lock knob and rotate the telescope tube until
the pointer on the setting circle reads 90°
. Retighten the DEC
lock knob. Move the tripod so that the "N" at the base of the
equatorial mount faces north and the R.A. axis points roughly
at Polaris. Use the two azimuth adjustment knobs above the
"N" to make fine adjustments in azimuth if needed (Fig.i2). For
more accurate allignment, look through the finderscope and
centre the Polaris on the crosshairs.

Rzecz w tym że pierścień DEC można palcami obrócić niezależnie od montażu, więc jeśli dobrze rozumiem, obrócenie teleskopu tak by pierścień wskazywał 90 stopni nic mi nie da, jeśli wcześniej nie skalibruję tego pierścienia. Znalazłem kilka poradników o ustawieniu montażu na Gwiazdę Polarną lub w Home Position (jak to określamy po polsku?):

Zrobiłem ten myk z wypoziomowaniem statywu i ustawieniem z grubsza na północ, wypoziomowaniem pręta przeciwwagi, ustawieniem pierścienia RA na 18, obróceniem montażu w RA na 12, wypoziomowaniem siodełka, ustawieniem DEC na 90, no i tu pojawia się problem bo wszystkie te poradniki podają, że dalej po obróceniu montażu w DEC tak by było 0, teleskop powinien być zwrócony w górę, ale u mnie to się rozjeżdża tak jak na filmiku... Dodam, że nie widzę nigdzie blokady pierścienia DEC takiej jaka jest na pierścieniu RA.

Nie rozumiem też tego, że w instrukcji każą obrócić montaż w DEC na 90 stopni, żeby szukaczem wyłapać Gwiazdę Polarną, a z kolei w tych poradnikach DEC 90 to teleskop obrócony w poprzek montażu... Będę wdzięczny za rozjaśnienie nieco tematu, m.in. czy mój montaż działa nieprawidłowo czy to ja coś źle robię.

Edytowane przez różan

SCT 8" na EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zamiast tego pierścienia w osi DEC użyj tego, dokładność 0,1*.

Ma on magnes, więc trzeba znaleźć jakiś sposób by go "przykleić", nie jest to trudne, można też odczyt zrobić z przyłożenia. Kosztuje on około 100zł.

Można np. w miejsce, które pokazuję wkleić stalowy krążek (podkładkę) odpowiedniej gubości.

IMG-2993.JPG

IMG-2994.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pierścień nie powinien sie tak sam przesuwać. Dokręć na biało pomalowany stożkowy element. Może on zablokuje go. Albo okręć przeciw wagę i zobacz czy  nie ma tam pierścienia do zablokowania. Osobiście nie używałem nigdy takiego naprowadzania w EQ5 ale u mnie ten pierścień był nieruchomy

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Kombinowałem już z każdej strony, biały stożkowaty element pręta przeciwwagi nie dociska pierścienia z podziałką. Ostatnia nadzieja to ten czarny plastikowy pierścień - w teorii wygląda jakby mógł właśnie do tego służyć, w praktyce ani drgnie przy użyciu normalnej siły, więc wolałem zapytać jak to powinno działać niż się bezmyślnie siłować. Czy to może być to? Mógłbym spróbować paskiem do filtra oleju, chociaż i tak będę wymieniał ten egzemplarz z innego powodu, więc może na razie odpuścić? Swoją drogą przekopałem pół Internetu w tej kwestii i znalazłem kilka podobnych pytań, mnóstwo gdybania na bazie doświadczeń z innych modeli, ale żadnych konkretów jeśli chodzi o EQ5.

@Leon ta elektroniczna poziomica wygląda jakby mogła się przydać w więcej niż tym jednym przypadku, zważywszy że z tego co widzę ma tryb względny. Mocno rozważam zakup, dzięki za pomysł!

132069376_EQ5-DECring.thumb.jpg.7b97a359983fd32f10fa89e9cae3ecad.jpg

SCT 8" na EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tam pomiędzy ten czarny pierścień a srebny mam wycietą uszczelkę z gumy Daje to wieszy opór przy regulacji ale za to przy orbicie osi R.A pierscień nie ma poslizgu. Można tez po wypoziomowaniu przykleić taśmą ten srebny pierscień z białym elementem co jest na precie przeciwagi bo te ekementy się razem obrabają. Ogulnie to te podziałki to tragedia. Ciekawe jak bo nie  dawno kupiłeś montaż eq5 to juz powinien być w nowej wersji z zielonymi podziałkami. a tu fotka ze startą wersją 

Edytowane przez Smorff84

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Smorff84 napisał:

Ja mam tam pomiędzy ten czarny pierścień a srebny wycietą uszczelkę z gumy Daje to wieszy opór przy regulacji ale za to przy orbicie osi R.A pierscień nie ma poslizgu. Można tez po wypoziomowaniu przykleić taśmą ten srebny pierscień z białym elementem co jest na precie przeciwagi bo te ekementy się razem obrabają.

Tzn. rozumiem że uszczelka to Twoja modyfikacja, i fabrycznie ten pierścień po prostu jest bezużyteczny? A ta czarna nakrętka też jest u Ciebie nieruchoma? Instrukcja wspomina o ustawieniu DEC na 90 przy znajdowaniu Polarnej, czyli chyba ten pierścień powinien być faktycznie skalibrowany na "home position" i zablokowany... Dziwne to.

 

13 minut temu, Smorff84 napisał:

Ogulnie to te podziałki to tragedia.

Poczytawszy trochę na ten temat stwierdzam że to dosyć powszechna opinia ;) Pierścień RA nie lepszy - niby ma blokadę, ale ona działa bezproblemowo tylko na "0"...

 

13 minut temu, Smorff84 napisał:

Ciekawe jak bo nie  dawno kupiłeś montaż eq5 to juz powinien być w nowej wersji z zielonymi podziałkami. a tu fotka ze startą wersją 

Otóż to :) Wspominałem o tym w moim wcześniejszym wątku:

  

W dniu 9.09.2020 o 22:29, różan napisał:

Ja z kolei miałem rację obawiając się o zawartość opakowania, towar ze zwrotu - w sklepie tylko zajrzeliśmy do paczki z montażem, skupiliśmy się na tubie. W domu okazało się że nosi ślady użytkowawania, brakuje instrukcji i nie wiem czego jeszcze. Ale po mailu sprawa szybko została wyjaśniona, czekam aż będzie dostawa świeżych EQ5 do sklepu (swoją drogą mnie się dostał montaż bez zielonych wstawek, czyli jakiś starszy), a tymczasem mogę korzystać z tego. Może jestem upierdliwym klientem, nie wiem, ale jak płacę za nówkę to lubię mieć nowy towar i komplet dodatków :)

 

Edytowane przez różan

SCT 8" na EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sam zrobiłem tą uszczelkę. A ten czarny pierścień można oodkręcić bez szkody dla montażu. U mnie tak mocno był skrecony że musiałem uzyć klucza.

Edytowane przez Smorff84

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam nowy egzemplarz EQ5. Pierścień wygląda na tak samo upośledzony jak w poprzednim (nie ma blokady, lata góra-dół), niemniej powtórzyłem test z mojego poprzedniego filmu i tym razem wraca na 90°, więc jest szansa użycia go w praktyce do przynajmniej zgrubnego ustawienia na dany obszar nieba. Przetestuję gdy się rozchmurzy. Mam teraz inną wątpliwość, ale nie ma chyba sensu zakładać nowego wątku.

PROBLEM: pokrętło mikroruchów DEC stawia nierówny opór.
PYTANIE: czy jest to coś, co może prowadzić do stopniowego zużywania/wyrabiania się jakichś elementów, czy można zignorować?

  • ok. połowa pełnego obrotu pokrętła: opór ~150%
  • pozostała część obrotu: zadziwiająco mały opór ~50%
  • zjawisko występuje w całym zakresie 360° obrotu osi DEC montażu, z ładunkiem jak i na sucho
  • opór pokrętła występuje też przy wysprzęgleniu, tj. mogę wtedy swobodnie obracać montaż ręką, niemniej pokrętło wciąż "łapie" (może to jest jakiś trop)
  • niemniej mam wrażenie że opór jest na elemencie "przed sprzęgłem", w samej osi pokrętła, a nie już w mechaniźmie który faktycznie obraca montaż
  • na pierwszy rzut oka nie widzę żadnego skrzywienia
  • ruch pokrętłem przekłada się odpowiednio na obrót montażu/teleskopu w całym zakresie, zarówno w fazie dużego jak i małego oporu
  • poczytałem trochę o luzach, to chyba nie to (montaż raczej reaguje odpowiednio na zmiany kierunku obrotu)

50% i 150% to +/- w odniesieniu do oporu jaki stawia pokrętło RA, które chodzi dosyć równo i chyba podobnie jak oba pokrętła w poprzednim egzemplarzu.

Jest to minimalnie upierdliwe, ale nie wydaje mi się żeby wpływało na możliwość prowadzenia obserwacji, więc moje pytanie brzmi tylko: czy jest to coś, co może prowadzić do stopniowego zużywania, wyrabiania się jakichś elementów, czy mogę spokojnie zignorować? Tutaj filmik, chyba widać po ruchach gdzie jest opór a gdzie nagle luz, a na końcu pokazuję zachowanie montażu przy wysprzęgleniu.

 

Edytowane przez różan

SCT 8" na EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że dalej kombinujesz, moim zdaniem to te podziałki zarówno w osi DEC jak i RA służą tylko dla ozdoby  tym bardziej że błąd odczytu jest nieunikniony. Należy zamontować własne kątomierze , a przy namierzaniu obiektów korzystać ze Stellarium i siatki azymutalnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jpatka napisał:

Ślimak i ślimacznica są nie dotarte i mało precyzyjnie wykonane. Taki urok.

To możliwe, u mnie też tak było ale gdy zamieniłem elastyczne przedłużki mikro ruchów na zwykłe sztywne gałki to nastąpiła poprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada odpuść sobie te podziałki, nic z nimi nie zdziałasz , kiedyś jak miałem eq5 też kombinowałem żeby ich używać , ale dałem sobie spokój, nie znam nikogo kto z tego korzysta to jest tam chyba tylko dla ozdoby 

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)