Skocz do zawartości

Dwa dania główne i deser..


Erik68

Rekomendowane odpowiedzi

Szacun. Też korzystam z 350 mm lustra i obserwowałem wielokrotnie 6946; te ramiona bardzo ulotne są, nawet w tej aperturze. Z tego co pamiętam najlepiej odznaczały się przy pow. sto kilkadziesiąt razy - źrenica ok. 2.5 do 3 mm. Z kolei do Crescenta warto podejść jednak z filtrem OIII - detal staje się bardziej kontrastowy. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Miałem kiedyś Lumicona OIII ,faktycznie niektóre mgławice z tego co pamiętam i mam na starych szkicach, pokazał lepiej w 235mm niż UB w 350mm.

Niestety bardzo trudno go teraz kupić,a kto ma nie chce sprzedać...?.

W 6946 sukces zapewnił znakomity seeing,w noce z przeciętnym lub słabym seeingiem to rozmyta plama gdzie nawet trudno wyłuskać jądro...

Edytowane przez Erik68

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne szkice! Chyba wrócę do rysowania, bo inspirujesz :)

Wydaje m się, że jednak udało ci się złapać najjaśniejszy rejon HII w Ngc 6946. Pozycja zdaje się pasować. Nazywa się Hodge 1-2 i pozwoliłem sobie zaznaczyć go na twoim szkicu:

fireworks.jpg.1e4f47024c45ae706d871e49eebc4422.jpg.89dbc506fae2d884626f0eeb1254bde3.jpg

Miałem taki projekt obserwacyjny rejonów HII w NGC 6946, niestety poza wspomnianym Hodge 1-2 nie miałem odpowiednich warunków na pozostałe kłaczki. Galaktyka ta jest bardzo wrażliwa na LP. Pamiętam, że może z dwa razy miałem takie warunki, że udało mi się wyraźnie wyłuskać cztery ramiona spiralne.Tym bardziej widać wprawne, doświadczone oko. Tą jasność nieba, którą podajesz to pomiar, czy wartość z mapy LP?

Tu masz ofertę na Lumicona OIII w wersji 1.25":

https://www.ebay.com/itm/Lumicon-Oxygen-O-III-Nebelfilter-1-25-1-4-fur-Teleskop-LF3040/332935024248

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SQM wg.LPM,ale wartość jakości nieba to tylko czubek góry lodowej, .Ważna jest przejrzystość,spokój atmosfery, wilgotność powietrza.(sam się o tym przekonałeś, jaka jest różnica między górami a nizinami o identycznym SQM)  Jeżeli nad miastami emitującymi LP jest zachmurzenie albo mgła, niebo jest ciemniejsze,nie mówią o oknach w chmurach gdzie może nawet skoczyć klasę wyżej.Dodatkowo przy ostatnich szkicach upewniłem się że ,w takiej aperturze i (większej) seeing odgrywa równie ważną rolę jak widoczność, a niekiedy jest nawet ważniejszy.(zauważyłem to już w 235mm ale tam to było ok 25-30%widoczności).

 

PS.widziałem tą ofertę ale na razie z kasą słabo...

Hodge 1-2 tak wiem,zapomniałem o tym wspomnieć,pózno już było jak składałem post...?

 

 

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irek, gratuluję i podziwiam za staranność z jaką przenosisz zaobserwowane obiekty na papier.

O ile czas spędzony przy teleskopie to w większości relaks i przyjemność, to tworzenie grafiki jest harówką,  na którą czasem ciężko znaleźć wolny czas. W Twoim przypadku nie jest ważne, jaką aperturą dysponujesz, bo i tak wyciśniesz z obiektu ostatnie soki.

Pozdrawiam

Jarek

 

 

  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś mnie nie na mawiał na kupno dużego newtona i nie podsunął  super oferty 14",to nadal tkwił bym w zastoju.Cały mój powrót do astro ty zainicjowałeś...ale dobra dosyć już d....liztwa! .? ,trzeba się brać za wizual i astroszkic.

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)