Skocz do zawartości

Eksperyment z M31 na miejskim niebie


Rekomendowane odpowiedzi

Podczas jednej z ostatnich sesji wycelowałem przez 80/400 w M31 - niebo tu jest tak rozświetlone, że ledwo ją było widać. Wpiąłem aparat i strzeliłem 5 klatek po 15s przy ISO3200, tak dla sprawdzenia co z tego wyjdzie bo nigdy nie próbowałem. Te 400mm na starym EQ3-2 z napędem to szaleństwo, wiem - ale i tak spodziewałem się, że będzie gorzej ;) Jedna z klatek:

IMG_3381_1.thumb.jpg.84930749e0c8717bf86ecd505905830f.jpg

Jak eksperymentować to do końca - na obróbce DS się nie znam ale wrzuciłem te klatki do Registaxa, po kilku próbach ustawień udało się je zestackować. Potem zabawa suwakami w RawTherapee i udało mi się wykroić z tego taką M31:

M31_1_1.thumb.jpg.b0cbfa6ca5e6e15137aa26b0c3f35f65.jpg

Żeby ją tak w wizualu tu było widać... Ale chociaż sobie ulepszyłem widok przy pomocy aparatu. ;)

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skierowałem jeszcze raz 80/400 na M31, zebrałem 20 klatek po 13s. ISO 3200 + 5 klatek czarnych z założonym deklem na tubę. Stack robiony w programie Sequator, obróbka w RawTherapee. Zdjęcie B&W bo w kolorze wychodzi od groma fioletu na gwiazdach w stacku, nie umiem tego usunąć przy pomocy RawTherappe czy GIMPa. Tym razem wyszła taka:

M31_17_09_2020_3_A.thumb.jpg.5d7fb458e49521a6e15f23f46488a537.jpg

Program Sequator przyjmuje klatki "noise images" i "vignetting images", klatki czarne wrzuciłem do noise images. Różnica jest spora do zdjęcia wcześniejszego robionego z pięciu klatek. No i teraz ciekawość co by było gdyby tak zebrać 2x tyle, ze 40 zdjęć i więcej darków... a może jeszcze więcej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam kiedyś walczyłem z sw 80/400, narzędzie to żadne do astrofotografii, gwiazdy wychodzą jak lampki na choince, fioletowe, różowe, z obwódkami szczególnie niebieskie, gdyż jest on obarczony potężną abberacją, po drugie wyciąg, z faktu że sw80/400 jest przystosowany do pracy z kontówką to z aparatem trzeba dość znacznie odjechać, wyciąg sie gnie jak laska na rurze, też z kątówką. Ja nawet musiałem ostrość kontrolować bo potrafiła uciec. Pozuciłem to i dzisiaj tuba służy jako guider

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tak z ciekawości i dla przyjemności pobawić się można, ustrzelić kilka ciekawych obiektów do kolekcji - bez nastawiania się na jakość i super efekty bo sprzęt swoją drogą a umiejętności w obróbce i programy swoją. Ja mogę jedynie zrobić stack w programie typu Sequator i pobawić się suwakami w RawTherapee czy GIMPie ;) W sieci i na forach można znaleźć sporo zdjęć z 80/400. Wolałbym więc podejście typu na ile dobrze da się zrobić zdjęcie przez 80/400 na miejskim niebie z taką szybką amatorską obróbką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz napęd, to ja bym próbował długie czasy mniejsze ISO - mniej szumu. Z drugiej zaś strony przy miejskim niebie to nie szum a LP jest problemem więc może krótkie czasy i wysokie ISO. Proponuję Ci zrobić test - po 3 minuty ale w skrajnych ustawieniach i zobaczysz co będzie bardziej efektywne :)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)