Skocz do zawartości

Teleskop dla 6cio latka


Orangeboxiu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, być może już taki temat był, wiec przepraszam.

Mam pytanie, ponieważ mój 6cio letni synek bardzo dużo mi opowiada o planetach, o układzie słonecznym, o asteroidach.. postanowiłem mu na urodziny kupić teleskop, żeby sobie oglądał wieczorami, i moje pytanie brzmi, polecicie mi jakiś w miarę dobry teleskop do 1500zl? Bardzo będę wdzięczny. Dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Orangeboxiu napisał:

Witam, być może już taki temat był, wiec przepraszam.

Mam pytanie, ponieważ mój 6cio letni synek bardzo dużo mi opowiada o planetach, o układzie słonecznym, o asteroidach.. postanowiłem mu na urodziny kupić teleskop, żeby sobie oglądał wieczorami, i moje pytanie brzmi, polecicie mi jakiś w miarę dobry teleskop do 1500zl? Bardzo będę wdzięczny. Dziekuje

Żaden teleskop nie będzie dobry dla 6-latka jeśli rodzic nie będzie z nim współdzielił pasji astronomicznej. Wyszukiwanie obiektów na niebie, używanie szukacza, okulary, siedzenie po nocach itp. - dziecko samo sobie nie poradzi. Najlepszym prezentem jaki możesz mu zrobić to poświęcić czas i samemu zdobyć wiedzę, do tego wybrać się pod jakieś ciemne niebo z mała lornetką. Kupno teleskopu na końcu : )

  • Like 4
  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miałaby to być raczej zabawka dla dziecka do ogólnego przeglądu nieba to można kupić małą lornetkę o niedużym powiększeniu np. https://teleskopy.pl/Lornetka-Kowa-6x30-YF-teleskopy-4364.html lub malutki lekki refraktorek, który pozwoli na uzyskanie ładnych szerokich pól np. https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1504&lunety=Teleskop Sky Watcher Synta R 80 400 AZ 3 SK804AZ3

Jeżeli myślicie poważniej o obserwacjach np. planetarnych to sprzęt musi być bardziej zaawansowany i w tym budżecie sensowny będzie maczek: https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-MAK-102/1300-EQ-2-(BKMAK102EQ2)-teleskopy-1473.html do którego można dokupić niedrogi napęd: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4624&lunety=Nap d jednoosiowy ekonomiczny do monta y EQ 2 Synta Spinor Optics i Sky Watcher

W tym telekopie rodzic może znaleźć obiekt a montaż eq z napędem będzie śledzić jego ruch po niebie dzięki czemu dziecko czy reszta rodziny spokojnie może sobie pooglądać przez dłuższy czas bez dotykania i przestawiania teleskopu jak to ma miejsce w montażach azymutalnych.

Taki maczek naprawdę ładnie pokaże planety, księżyc i jaśniejsze mgławice i gromady gwiazd. Lepszy oczywiście byłby mak 127 w wersji 2" na eq3-2 z napędem ale to już droższa impreza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno teleskop jak i lornetka to w ręku 6-cio latka narzędzie do samookaleczenia... o ile nie będzie nad nim pełnej kontroli rodziców. Eksperymenty z patrzeniem w Słońce albo rozpalaniem ogniska itp.  Wyobraźnia dzieci jest nieograniczona.

4 godziny temu, Orangeboxiu napisał:

Mam pytanie, ponieważ mój 6cio letni synek bardzo dużo mi opowiada o planetach, o układzie słonecznym, o asteroidach.. postanowiłem mu na urodziny kupić teleskop, żeby sobie oglądał wieczorami...

Z całym szacunkiem, to "postanowiłem mu na urodziny kupić teleskop, żeby sobie oglądał wieczorami" nie zadziała w taki sposób. Zwłaszcza jak 6-cio latek dostanie teleskop na montażu EQ ???.

Daruj sobie taki prezent.

Jeśli to ma zadziałać, a po tym co napisałeś to moim zdaniem nie rokuje, musiałbyś w pełni zaangażować się w astronomię amatorską i RAZEM z synem oglądać nocne niebo. A to wymaga pewnego wcześniejszego przygotowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam 6-cio latka, który też interesuje się kosmosem i widzę ile frajdy sprawia mu patrzenie w okular kiedy ustawię Jowisza, Saturna, Księżyc itd. w maczku 127 na EQ3-2 z napędem. 

Myślę, że autor wątku zdaje sobie sprawę z tego, że nie będzie to zabawka typu autko, czy samolocik, którą dziecko samo się pobawi. Uważam, że teleskop może być fajnym prezentem dla całej rodziny, który pozwoli na rozwijanie wspólnych pasji.

Edytowane przez soader
  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za zainteresowanie się tematem.

widzicie, nie sądziłem ze to nie jest taka prosta sprawa :) myśle ze tez bym zainteresował się tym tematem, domyślam się żeby obsługiwać taki teleskop tez trzeba mieć jakaś znajomość na ten temat, myśle ze kupię któryś z powyższych które doradził kolega SOADER, i zacznę się tym bardziej interesować, skoro młody chce, wejdziemy w to razem :) coś nowego dla mnie, a dla niego to wgl będzie frajda. Dzięki jeszcze raz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Orangeboxiu napisał:

Kolego kjacek , wiadome jest dla mnie to ze napewno bym go samego z tym nie zostawił ? mam prośbę, jakbyście mogli mnie nakierować, od czego miałbym zacząć ta naukę astronomi amatorskiej?

wybaczcie za moje pytania, mogą być nie profesjonalne, ale chciałbym jakos młodemu pomóc w tym temacie, ja tego w dzieciństwie nie miałem ze tak powiem ? 

2 godziny temu, kjacek napisał:

Z całym szacunkiem, to "postanowiłem mu na urodziny kupić teleskop, żeby sobie oglądał wieczorami" nie zadziała w taki sposób. Zwłaszcza jak 6-cio latek dostanie teleskop na montażu EQ ?

Jeśli to ma zadziałać, a po tym co napisałeś to moim zdaniem nie rokuje, musiałbyś w pełni zaangażować się w astronomię amatorską i RAZEM z synem oglądać nocne niebo. A to wymaga pewnego wcześniejszego przygotowania...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam kupić mapkę obrotową nieba i na początek pobawić się w odszukiwanie jasnych gwiazd i łączenie ich w gwiazdozbiory. Następnie wybrać się na wycieczkę do najbliższego planetarium. A w trzeciej kolejności zakupić teleskop jak jeszcze entuzjazm nie opadnie.

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, robinek72 napisał:

A ja polecam kupić mapkę obrotową nieba i na początek pobawić się w odszukiwanie jasnych gwiazd i łączenie ich w gwiazdozbiory. Następnie wybrać się na wycieczkę do najbliższego planetarium. A w trzeciej kolejności zakupić teleskop jak jeszcze entuzjazm nie opadnie.

Dzięki wielkie, każda pomocna radę biorę pod uwagę, im dłużej o tym myśle tym bardziej się nakręcam w tym kierunku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wojt0000 napisał:

 

Przestudiuj te punkty na początek :)

 

Dzięki wielkie, już zapisałem sobie pliczek, wieczorem będę działał :) a jeszcze pytanko, da się edytować swoje posty? Bo nie wiem czy mogę tak jedna wiadomość pod druga pisać, a nie umiem edytować swojej ostatniej odpowiedzi..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Orangeboxiu napisał:

a jeszcze pytanko, da się edytować swoje posty? Bo nie wiem czy mogę tak jedna wiadomość pod druga pisać, a nie umiem edytować swojej ostatniej odpowiedzi..

Kliknij w te trzy kropeczki i rozwinie się okienko.

2023232306_3kropki.thumb.PNG.6e5fb75aeca4f505e12b6889409bd3c7.PNG

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz odpowiedz na pytania:

1. Skąd będziesz prowadzić obserwacje? Miasto, wieś? 

2. Jakie masz niebo w tym miejscu? Czy widzisz Drogę Mleczną? 

3. Jak bardzo chcesz się zaangażować? Tego pewnie i tak teraz nie wiesz... 

Niezależnie od wszystkiego poszukaj i wydrukuj tabela Wimmera. Od tego zacznij. 

W zależności od tego jakie masz warunki obserwacyjne, powinieneś wybrać sprzęt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jacek E. napisał:

Kliknij w te trzy kropeczki i rozwinie się okienko.

2023232306_3kropki.thumb.PNG.6e5fb75aeca4f505e12b6889409bd3c7.PNG

Jak daje te kropeczki to mam tylko opcje ?zgłoś? i jeszcze jedna ale napewno nie ma edytuj ?

 

18 minut temu, kjacek napisał:

To teraz odpowiedz na pytania:

1. Skąd będziesz prowadzić obserwacje? Miasto, wieś? 

2. Jakie masz niebo w tym miejscu? Czy widzisz Drogę Mleczną? 

3. Jak bardzo chcesz się zaangażować? Tego pewnie i tak teraz nie wiesz... 

Niezależnie od wszystkiego poszukaj i wydrukuj tabela Wimmera. Od tego zacznij. 

W zależności od tego jakie masz warunki obserwacyjne, powinieneś wybrać sprzęt. 

1. Wies, mamy za domem łąkę, żadnych drzew ani świateł, myśle ze będzie ok, całkowita ciemność 

2. Wydaje mi się ze czasami właśnie widać coś na wzór drogi mlecznej na niebie

3. Na to pytanie jeszcze nie odpowiem, ale myśle ze jak już będzie ten teleskop to będę w stanie stwierdzić, wydaje mi się ze stanie się to moim zainteresowaniem :)

 

 

 

ps. Już mam opcje ?Edytuj? nie wiem czemu wcześniej tego nie miałem :)

Edytowane przez Orangeboxiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, robinek72 napisał:

A ja polecam kupić mapkę obrotową nieba i na początek pobawić się w odszukiwanie jasnych gwiazd i łączenie ich w gwiazdozbiory. Następnie wybrać się na wycieczkę do najbliższego planetarium. A w trzeciej kolejności zakupić teleskop jak jeszcze entuzjazm nie opadnie.

Obrotowa mapa nieba na początek to super pomysl, jednak dla człowieka lekko obeznanego z technologia lepiej zaczac od aplikacji stellarium na telefon. Jest płatna (Ok 13 zl) ale tańsza niż obrotową mapa nieba, łatwiej dostępna i zawiera obiekty których pozycja się zmienia (planety, satelity). Pozwala tak samo na naukę konstelacji jak papierowa wersja...

Dodatkowo jest dostępna za darmo w wersji web.

 

+ps. do mapy papierowej potrzebna jest czerwone światło które nie psuje adaptacji oka do ciemności. W stellarium masz po prostu czerwony tryb;)

Edytowane przez Knock
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już przeczytasz 500+ stron porad, to dowiesz się, że najlepszy stosunek cena do możliwości ma Newton na montażu Dobsona. 

Skoro masz blisko miejsce obserwacji, to proponuję dwie opcje:

1. Newton GSO 8 cali F6 (1200mm) na montażu Dobsona. 

Wady duże, przyciężkie, Frania, trzeba kolimować od czasu do czasu. Nosi się osobno tubę, osobno montaż. 

Zalety - pierwsze zdanie postu. Sporo DSów w zasięgu. 

2. Jakiś mniejszy refraktor na montażu AZ4. To opcja mobilna ale pokaże znacznie mniej niż Newton. 

Może taka tuba:

https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Messier-AR-102XS-102/460-OTA-(wyciag--HEXAFOC;-obiektyw--ED)-teleskopy-5034.html

Poczytaj:

https://astropolis.pl/topic/66427-krótki-refraktor-bresser-messier-ar-102xs-102460/

https://astropolis.pl/topic/65266-najmłodsze-dziecko-w-zestawie-sprzętu-obserwacyjnego/

Zalety: większa mobilność, nie ma potrzeby kolimacji. Dość duża apertura zatem sporo mgiełek w zasięgu. 

Wady: to nie jest EDek, to raczej lepszy achromat jak piszą w sieci, zatem jakaś aberacja chromatyczna występuje na jasnych obiektach. Lubi lepsze okulary. To nie jest sprzęt do dużych powiększeń, ale świetna tuba do szerokich pól. 

EDIT oba sprzęty to zestawy dla Taty. Z czystym sumieniem polecę Ci jednak ten drugi zestaw mimo, że pokaże mniej od Newtona. Mniej z nim problemów. Jeśli dojdziesz do wniosku, że to fajna zabawa, zostaw go sobie i kup drugi teleskop. Warto oglądać niebo różnymi sprzętami, a szerokie pola gwiezdne robią niesamowite wrażenie. 

Poczytaj o źrenicy wyjściowej, żeby wiedzieć jakie okulary dokupić. I pytaj. 

To hobby, gdy człowiek łyknie bakcyla, to studnia bez dna. Można wydać każde pieniądze, zatem uważaj ;-). 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mordy, nie było mnie kilka dni, praca.. ale chciałbym kupić ten teleskop https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-MAK-102/1300-EQ-2-(BKMAK102EQ2)-teleskopy-1473.html

ktory doradził ?soader? niestety nie umiem go nigdzie znaleść, na tej stronie jest nie dostępny.. jutro spróbuje zadzwonić i zapytam się czy jest opcja ściągnięcia go.. a może ktoś z Was ma taki teleskop bądź równie podobny jak mak 102 używany który chciałby sprzedać? Oczywiście z napędem . Pozdrawiam

 

 

 

ps. Ew. Prosiłbym o jakieś linki teleskopów które są na stanie, cenowo do 1500zl, porównywalne do mak 102, za napęd dopłace, ale żeby tez był dostępny ?

Edytowane przez Orangeboxiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Orangeboxiu napisał:

Witam mordy, nie było mnie kilka dni, praca.. ale chciałbym kupić ten teleskop https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-MAK-102/1300-EQ-2-(BKMAK102EQ2)-teleskopy-1473.html

ktory doradził ?soader? niestety nie umiem go nigdzie znaleść, na tej stronie jest nie dostępny.. jutro spróbuje zadzwonić i zapytam się czy jest opcja ściągnięcia go.. a może ktoś z Was ma taki teleskop bądź równie podobny jak mak 102 używany który chciałby sprzedać? Oczywiście z napędem . Pozdrawiam

 

 

 

ps. Ew. Prosiłbym o jakieś linki teleskopów które są na stanie, cenowo do 1500zl, porównywalne do mak 102, za napęd dopłace, ale żeby tez był dostępny ?

Maczek na wieś na pierwszy teleskop? Moim zdaniem wyrzucone pieniądze. To jest teleskop na balkon w mieście :) Chyba że ma zdobić pokój to tak ;)

Posłuchaj rad Jacka bo dobrze pisze :)

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, wojt0000 napisał:

Maczek na wieś na pierwszy teleskop? Moim zdaniem wyrzucone pieniądze. To jest teleskop na balkon w mieście :) Chyba że ma zdobić pokój to tak ;)

Posłuchaj rad Jacka bo dobrze pisze :)

Dokładnie, zobaczysz Marsa, Księżyc, chwilę Saturna i.... długo długo nic : )

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się, pamiętajcie, że głównym założeniem autora jest rozwinięcie pasji u 6cio latka. Zgadzam się, że dla dorosłego najlepszym rozwiązaniem byłby newton 8" bo jest uniwersalny - dobry do US i do DS ale dzieciak przez niego nie poogląda. Lekkie trącenie tuby i obiekt ucieknie z pola widzenia i będzie frustracja, samo znalezienie czegokolwiek dobsonem dla początkującego też jest irytujące. Drugie rozwiązanie czyli jasny refraktor do szerokich pól moim zdaniem również nie jest dobry na początek (jeżeli mamy się ograniczać tylko do jednego teleskopu). Mały refraktor też przecież nie pokaże jakoś super DS - będą to małe ledwo widoczne mgiełki, poza gromadami otwartymi.

Zetknąłem się z wieloma początkującymi i na większości większe wrażenie robią obiekty US - raz, że łatwiej je znaleźć a dwa dla początkujących są bardziej spektakularne. Dopiero doświadczony obserwator będzie zadowolony  z szerokich pól, dla początkujących ważniejszy jest "power" ;). Wielu początkujących po zakupie jasnego refraktora jest rozczarowana widokiem fioletowego księżyca i planet i wymienia go na maka. Moim zdaniem takiego maczka, można uzupełnić lornetką 8x40 lub taniutkim refraktorkiem 80/400 i będzie fajny lekki, mobilny, uniwersalny zestaw. Śledzenie obiektu moim zdaniem dla dziecka to podstawa.

Jeżeli rodzic kupuje sprzęt bardziej dla siebie to zdecydowanie newton 8", jeżeli ma z niego korzystać również dziecko (oczywiście pod nadzorem i z pomocą rodzica) to jednak wziąłbym tego maczka z napędem i za jakiś czas uzupełnił o sprzęcik do szerszego pola.

Dodam jeszcze, że sam mam jasny i krótki refraktor i jest super, ale taki sprzęt wymaga porządnego szerokokątnego okularu, który potrafi kosztować drugie tyle co sama tuba (Ten Bresser to przecież F/4,5). Mimo, że uwielbiam szerokie pola to jednak nie wyobrażam sobie mieć tylko i wyłącznie samego, krótkiego refraktora. Taki sprzęcik jest fajny ale w zestawie z czymś dłuższym jak np. maczek.

Edytowane przez soader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt faktem, że na moim (uwaga) 3,5 latku robi już wrażenie Saturn, Jowisz i Księżyc w bino - mógłby na to patrzeć dłużej niż ja : ) 
Pytanie zasadnicze, czy to tylko dla dziecka, czy też dla rodzica : ) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, soader napisał:

Nie zgodzę się, pamiętajcie, że głównym założeniem autora jest rozwinięcie pasji u 6cio latka. Zgadzam się, że dla dorosłego najlepszym rozwiązaniem byłby newton 8" bo jest uniwersalny - dobry do US i do DS ale dzieciak przez niego nie poogląda. Lekkie trącenie tuby i obiekt ucieknie z pola widzenia i będzie frustracja, samo znalezienie czegokolwiek dobsonem dla początkującego też jest irytujące. Drugie rozwiązanie czyli jasny refraktor do szerokich pól moim zdaniem również nie jest dobry na początek (jeżeli mamy się ograniczać tylko do jednego teleskopu). Mały refraktor też przecież nie pokaże jakoś super DS - będą to małe ledwo widoczne mgiełki, poza gromadami otwartymi.

Zetknąłem się z wieloma początkującymi i na większości większe wrażenie robią obiekty US - raz, że łatwiej je znaleźć a dwa dla początkujących są bardziej spektakularne. Dopiero doświadczony obserwator będzie zadowolony  z szerokich pól, dla początkujących ważniejszy jest "power" ;). Wielu początkujących po zakupie jasnego refraktora jest rozczarowana widokiem fioletowego księżyca i planet i wymienia go na maka. Moim zdaniem takiego maczka, można uzupełnić lornetką 8x40 lub taniutkim refraktorkiem 80/400 i będzie fajny lekki, mobilny, uniwersalny zestaw. Śledzenie obiektu moim zdaniem dla dziecka to podstawa.

Jeżeli rodzic kupuje sprzęt bardziej dla siebie to zdecydowanie newton 8", jeżeli ma z niego korzystać również dziecko (oczywiście pod nadzorem i z pomocą rodzica) to jednak wziąłbym tego maczka z napędem i za jakiś czas uzupełnił o sprzęcik do szerszego pola.

Dodam jeszcze, że sam mam jasny i krótki refraktor i jest super, ale taki sprzęt wymaga porządnego szerokokątnego okularu, który potrafi kosztować drugie tyle co sama tuba (Ten Bresser to przecież F/4,5). Mimo, że uwielbiam szerokie pola to jednak nie wyobrażam sobie mieć tylko i wyłącznie samego, krótkiego refraktora. Taki sprzęcik jest fajny ale w zestawie z czymś dłuższym jak np. maczek.

Nie wiem, ale moim zdaniem te trzy planety (dosłownie trzy) których i tak za chwilę nie będzie na niebie, bardzo szybko się znudzą.

Refraktor wg mnie daje dużo większe możliwości, o 8" na dobsonie już nie wspomnę. A co do fioletowego księżyca to zawsze można go trochę przysłonić i problem znika :)

Sam ostatnio doznałem nie małego zdziwienia (i tu pewnie zaraz połowa forum powie że oszalałem :) ) gdzie refraktor 120/600 (tak ten refraktor F5) przysłonięty do 80mm i 60mm pokazał mi lepszego marsa niż mak 127 :)

Przekładałem teleskopy na montażu chyba z cztery razy bo sam nie mogłem w to uwierzyć. Nie wiem, może kwestia warunków, okularów itd itd, ale wiem co widziałem. Detal na tarczy miał lepszy kontrast i był wyraźniejszy w refraktorze.

 

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, wojt0000 napisał:

Nie wiem, ale moim zdaniem te trzy planety (dosłownie trzy) których i tak za chwilę nie będzie na niebie, bardzo szybko się znudzą.

Refraktor wg mnie daje dużo większe możliwości, o 8" na dobsonie już nie wspomnę. A co do fioletowego księżyca to zawsze można go trochę przysłonić i problem znika :)

Sam ostatnio doznałem nie małego zdziwienia (i tu pewnie zaraz połowa forum powie że oszalałem :) ) gdzie refraktor 120/600 (tak ten refraktor F5) przysłonięty do 80mm i 60mm pokazał mi lepszego marsa niż mak 127 :)

Przekładałem teleskopy na montażu chyba z cztery razy bo sam nie mogłem w to uwierzyć. Nie wiem, może kwestia warunków, okularów itd itd, ale wiem co widziałem. Detal na tarczy miał lepszy kontrast i był wyraźniejszy w refraktorze.

 

 

U nas ostatnio na folwarku:

1) Mak 127, bino WO, parka 18 BCO: Mars kaszanka, daleka od ideału (~ x120),
2) Newton 8" na dobsie, BCO 10 (x120): Mars ostry jak żyleta.

Oba sprzęty wychłodzone. Kolimacja bino poprawna.

Osobiście ostatnio Mak mnie również zawodzi : ) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie zostanę zlinczowany za to co napiszę ale co tam, ostatnio u mnie pod domem:

1. Mak 127, okular SW WA 6mm (tak 6mm nie ma tu pomyłki), powiększenie 250x Mars żyleta, obraz jasny, ostry i kontrastowy. Napęd do EQ3-2 mocno pomagał, wady okularu (osiowość patrzenia) niestety przeszkadzały ale nigdy nie sądziłem, że zobaczę takiego Marsa. 

Jeżeli chodzi o DS to najlepszy widok M42 jaki miałem to był właśnie z Maka 127 z okularem 30mm 2" mimo, że patrzyłem na nią już przez GSO 10" i refraktor 150/750. 

Zawsze powtarzam, że obserwacje astro są sprawą mocno subiektywną i samemu trzeba dojść do tego jaki sprzęt będzie najlepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy x250 w maku 127 nie jest czasami już powyżej zdolności rozdzielczej? Pytanie co znaczy "ostry", dla każdego "granica" ostrości jest inna.

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a więc, na start zakupiłem tego maczka :) niestety na tej stronie delta nie było dostępnego napędu, ale znajdę.. może w piątek będzie teleskop to będę się bawił :) chłopaki bez spiny, jak ujrzę wkoncu jakaś planetę to będzie szał, z czasem kupi się coś lepszego :) dzięki za rady, jak bym Was znał osobiście to flaszki stawiam każdemu kto doradza :) może będzie okazja kto wie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)