Skocz do zawartości

Teleskop dla 6cio latka


Orangeboxiu

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Orangeboxiu napisał:

No a więc, na start zakupiłem tego maczka :) niestety na tej stronie delta nie było dostępnego napędu, ale znajdę.. może w piątek będzie teleskop to będę się bawił :) chłopaki bez spiny, jak ujrzę wkoncu jakaś planetę to będzie szał, z czasem kupi się coś lepszego :) dzięki za rady, jak bym Was znał osobiście to flaszki stawiam każdemu kto doradza :) może będzie okazja kto wie :)

Gratuluję zakupu, czekamy na pierwsze wrażenia z obserwacji ?

Synta 10" na Dobsonie
Baader Scopos 35mm
Maxvision 18mm 82°
Meade UWA 5000 8,8mm

ES 4,7mm 82°
ES 3mm LER 52°
Filtry Orion UB 2" i UHC 2" no name 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Orangeboxiu napisał:

No a więc, na start zakupiłem tego maczka :) niestety na tej stronie delta nie było dostępnego napędu, ale znajdę.. może w piątek będzie teleskop to będę się bawił :) chłopaki bez spiny, jak ujrzę wkoncu jakaś planetę to będzie szał, z czasem kupi się coś lepszego :) dzięki za rady, jak bym Was znał osobiście to flaszki stawiam każdemu kto doradza :) może będzie okazja kto wie :)

A co masz nie ujrzeć , pewnie że ujrzysz , najpierw musisz się jednak nauczyć patrzeć przez szukacz, możesz trenować w dzień na odległych obiektach,  bo bez tego planetę trudno będzie namierzyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Leon napisał:

A co masz nie ujrzeć , pewnie że ujrzysz , najpierw musisz się jednak nauczyć patrzeć przez szukacz, możesz trenować w dzień na odległych obiektach,  bo bez tego planetę trudno będzie namierzyć

Dzisiaj księżyc we mgle, mam nadzieje ze jutro będzie ładniej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Pany, pierwszy księżyc zaliczony lecz stwierdzam ze musiałbym mieć okular który nie zbliża aż tak bardzo, ostrość jak skręcona na maksa to nawet widać coś na tym księżycu :) aktualny okular mam 25mm, chciałbym zobaczyc księżyc z bliska ale nie aż tak :) chyba ze pogoda ma wpływ na ostrość :)

ps. Dodam ze teleskop schłodzony, 9 stopni u nas :)

Edytowane przez Orangeboxiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, nie za bardzo rozumiem o co pytasz - w zestawie dostałeś dwa okulary 10mm dający powiększenie 130x odpowiedni do planet i szczegółów księżyca oraz 25 dający powiększenie 52x, który pokaże cały księżyc z zapasem. Przy powiększeniu 52x obraz powinien być super ostry bez względu na warunki. Przy powiększeniu 130x warunki (falowanie atmosfery) mogą czasem spowodować, że obraz bedzie nieostry. Czy powiększenie w okularze 25mm jest dla Ciebie za duże do księżyca? Zawsze mozesz dokupić taniego plossla Gso 32mm, który da jeszcze mniejsze powiększenie i wieksze pole (przydatne np. do gromad) ale wg. mnie 25mm do księżyca jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, soader napisał:

Cześć, nie za bardzo rozumiem o co pytasz - w zestawie dostałeś dwa okulary 10mm dający powiększenie 130x odpowiedni do planet i szczegółów księżyca oraz 25 dający powiększenie 52x, który pokaże cały księżyc z zapasem. Przy powiększeniu 52x obraz powinien być super ostry bez względu na warunki. Przy powiększeniu 130x warunki (falowanie atmosfery) mogą czasem spowodować, że obraz bedzie nieostry. Czy powiększenie w okularze 25mm jest dla Ciebie za duże do księżyca? Zawsze mozesz dokupić taniego plossla Gso 32mm, który da jeszcze mniejsze powiększenie i wieksze pole (przydatne np. do gromad) ale wg. mnie 25mm do księżyca jest ok.

Powiem tak, dla mnie gdy założyłem 25mm okular i wyostrzyłem na maksa, to księżyc (lub pewna cześć księżyca) była dla mnie naprawdę dużym zaskoczeniem :) jednak obraz księżyca przy okularze nie by tak ostry żeby np. Widzieć na nim ?kratery? ... dopiero zaczynam wiec nie krytykujcie mnie od razu tylko pomóżcie ? napewno po szukam coś  o średnicy 32mm jak doradził soader :) tu chodzi tez o mojego młodego :) ja zauważam coś ciekawego, jednak młody nie do końca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Orangeboxiu napisał:

Powiem tak, dla mnie gdy założyłem 25mm okular i wyostrzyłem na maksa, to księżyc (lub pewna cześć księżyca) była dla mnie naprawdę dużym zaskoczeniem :) jednak obraz księżyca przy okularze nie by tak ostry żeby np. Widzieć na nim ?kratery?

A nie rozogniskowales czasem obrazu? Jak to pewna czesc Ksiezyca? W powiekszeniu 52x to ja mysle ze widac Ksiezyc w calosci  a kratery to widac nawet w powiekszeniu 30x .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A napewno dobrze wychlodzileś teleskop? Trzeba go wynieść 2 godziny przed rozpoczęciem obserwacji na zewnątrz, żeby temperatura powietrza wewnątrz tuby wyrównala się z temperaturą otoczenia. Nie obserwuj też obiektów nad dachem budynku bo dach oddaje cieplo co powoduje efekt falowania powietrza. Możesz też zrobić odrośnik na tube bo jest teraz duża wilgotność powietrza i optyka może zaparować. Sprawdź też kolimację - rozogniskuj obraz na gwieździe i sprawdź czy krążek jest idealnie okrągły, chociaż w maku nie powinno być z tym problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kolega oczekuje, że na całej powierzchni Księżyca obraz będzie taki jak na linii terminatora.
Ale tak nie będzie, ukształtowanie terenu najlepiej widać na granicy dnia z nocą (terminator). Pozostała część naszego naturalnego satelity będzie po prostu płaska.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, soader napisał:

A napewno dobrze wychlodzileś teleskop? Trzeba go wynieść 2 godziny przed rozpoczęciem obserwacji na zewnątrz, żeby temperatura powietrza wewnątrz tuby wyrównala się z temperaturą otoczenia. Nie obserwuj też obiektów nad dachem budynku bo dach oddaje cieplo co powoduje efekt falowania powietrza. Możesz też zrobić odrośnik na tube bo jest teraz duża wilgotność powietrza i optyka może zaparować. Sprawdź też kolimację - rozogniskuj obraz na gwieździe i sprawdź czy krążek jest idealnie okrągły, chociaż w maku nie powinno być z tym problemu.

No 2 godzin to nie byłem na dworze ale godzinę napewno, jak patrzyłem na gwiazdę to było ciemne kółko a do okola jasna biała otoczka idealnie okrągła , obserwowałem na polach z dała od świateł, jak dzisiaj będzie fajnie widać księżyc to wyciągnę teleskop tak jak mowisz szybciej na dwór i wtedy pójdę w pole :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lemarr7 napisał:

A nie rozogniskowales czasem obrazu? Jak to pewna czesc Ksiezyca? W powiekszeniu 52x to ja mysle ze widac Ksiezyc w calosci  a kratery to widac nawet w powiekszeniu 30x .

Szukacz mam laserowy nie wiem jak to się fachowo mówi :) ustawiam sobie centralanie na księżyc, następnie patrzę w okular , wyostrzyłem na maks, i chciałbym widzieć księżyc w całej okazałości a widzę go z bardzo bliska. A co znaczy rozogniskowalem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Orangeboxiu napisał:

No 2 godzin to nie byłem na dworze ale godzinę napewno, jak patrzyłem na gwiazdę to było ciemne kółko a do okola jasna biała otoczka idealnie okrągła , obserwowałem na polach z dała od świateł, jak dzisiaj będzie fajnie widać księżyc to wyciągnę teleskop tak jak mowisz szybciej na dwór i wtedy pójdę w pole :)

Twój opis to opis rozogniskowanej gwiazdy. Gwiazda powinna być świecącym punktem a nie ciemnym kółkiem. Kręć pokrętłem ostrości aż uzyskasz punkt, potem z gwiazdy przeskocz na księżyc i ewentualnie skoryguj minimalnie jeżeli trzeba.

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa, z jednej strony piszesz, że wyostrzasz na maksa a z drugiej strony, że gwiazda wyglada jak ciemne kółko z jasną otoczką co jak napisali kledzy jest właśnie obrazem rozogniskowanej gwiazdy (czyli niewyostrzonej). Może poćwicz ustawianie ostrości za dnia? Wybierz sobie jakiś cel i kręć pokrętłem ostrości w jedną lub drugą stronę aż obraz będzie wyraźny. Druga sprawa to wychlodzenie - jezeli rozpoczniesz obserwacje zaraz po wyniesieniu teleskopu z domu to nie ma szans na dobry obraz. Mak to konstrukcja zamknięta i trzeba czasu żeby temperatura wewnątrz tuby wyrównała się z otoczeniem. Ja wyciagam tubę pod zadaszony taras 2 godzinki przed obserwacjami i jak zaczynam obserwacje to teleskop jest gotowy do użycia. 

Dziwna sprawa z tym powiększeniem - w okularze 25mm powinieneś wiedzieć caly ksiezyc z zapasem (w necie sa dostępne symulatory teleskopu, w których możesz ustawić parametry swojego sprzętu i zobaczyc co widać w danym okularze). Jeżeli tak nie jest to coś masz źle ustawione.

Co do szukacza, to laserowy czyli red dot jest super dla początkujących tylko pamiętaj żeby zjustować go z tubą, inaczej nic nie znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu krecisz tym pokretlem do ustawiania ostrosci za bardzo w jedna albo w druga strone. Mysle ze uwazasz ,ze tym pokretlem powiekszasz obraz , a tak nie jest. Ono sluzy do wyostrzenia obrazu , a dany okular ma tylko jedno powiekszenie ktore zalezy od ogniskowej teleskopu. To typowy blad poczatkujacego, nie pierwszy raz podobna sprawa na tym forum. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziska, jestem mega zadowolony z zakupu, wrzucę zdj zrobione iPhonem 8 przez okular księżyca ale mam pytanie, bo ujrzałem tez nie opodal coś w stylu Jowisza czy jest to możliwe? A jesli tak, czy zmiana okulara pozwoli mi przybliżyć tego Jowisza ? Widać jakby większa planetę na środku i po obu stronach po dwie jakby gwiazdy :) załączę zdj poglądowe :)

 

ps. Zdjęcie Jowisza jest tylko informacyjne, coś takiego tylko ze nie tak blisko widzę w swoim maku :)

652676CB-1B26-4DDD-9CE0-84029840550F.jpeg

3089C7B9-D9D4-4059-B0C5-FD6BA0CB592E.jpeg

BC0BD9A9-98A7-4BD3-AD48-F241070F97EF.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to Jowisz. Pobierz sobię apkę SkySafari na iOS. Będziesz miał całe niebo na tacy.

Obecnie warunki na Jowisza są już bardzo kiepskie, planeta jest dość nisko, w przyszłym roku będzie lepiej. Pozostaje Saturn i ewentualnie Mars, ale tu będzie już ciężko o detal na małym maku.

W dużym uproszczeniu, im mniej mm na okularze tym większe przybliżenie, ale też ciemniej i strata na jakości obrazu. W obserwacjach planet nie chodzi o to by byla ona jak największa, ale o to żeby przy danych warunkach dać takie przybliżenie, aby było widać jakiś detal. Zaczynaj zawsze od najmniejszego przybliżenia i schodź w dół, aż dotrzesz do optymalnej granicy.

Dla przykładu obraz Jupka jaki dałeś w załączniku obserwowałem około godz. 21 kilka dni temu przy użyciu bino + okulary bco18 na mak127, dało to przybliżenie w okolicy x100-120.

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Orangeboxiu napisał:

Widać jakby większa planetę na środku i po obu stronach po dwie jakby gwiazdy

Te "gwiazdy" to 4 największe księżyce Jowisza, tzw. Galileuszowe - Ganimedes, Kallisto, Europa i Io. Jako że te księżyce orbitują wokół Jowisza, to jeśli będziesz spoglądał na Jowisza w odstępach czasu rzędu godzin, zauważysz że zmieniają one położenie, co może zaciekawić także syna ? niedaleko obok Jowisza jest też Saturn, polecam i w niego wycelować

Synta 10" na Dobsonie
Baader Scopos 35mm
Maxvision 18mm 82°
Meade UWA 5000 8,8mm

ES 4,7mm 82°
ES 3mm LER 52°
Filtry Orion UB 2" i UHC 2" no name 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)