Skocz do zawartości

NGC 281 "Pacman" ze Zwardonia


Rekomendowane odpowiedzi

 

Efekt tygodniowego pobytu w Zwardoniu, 5 pogodnych nocy i 50GB materiału do obróbki, na początek nieśmiałe szybkie podejście do "Pacmana" czyli NGC281.
NGC 281 jest klasycznym obszarem H II, oświetlonym przez swoje potomstwo młodych gwiazd. Widoczna struktura, umiejscowiona w spiralnym ramieniu Perseusza, należącym do naszej Galaktyki, rozciąga się na około 60 lat świetlnych. Obłok molekularny, z którego powstała mgławica emisyjna, był przez ostatnie parę milionów lat zajęty formowaniem młodych masywnych gwiazd w centralnej gromadzie IC 1590. IC 1590, źródło energii dla mgławicy, jest doskonałym przykładem młodej otwartej gromady, obfitującej w nowo narodzone gwiazdy, co wskazuje na zachodzące procesy tworzenia się gwiazd.
Na tle mgławicy widocznych jest kilka zwartych ciemnych struktur, znanych jako globule Boka. Po raz pierwszy opisał je astronom Bart Bok w latach 40-stych XX wieku. Są to małe ciemne obłoki gazu i pyłu, często znajdowane w obszarach H II. Obserwacje podczerwone w latach 90tych zaowocowały odkryciem protogwiazd w obrębie tych gęstych globuli. Potwierdziło to hipotezę Boka o tym, że są one kokonami, w których rodzą się gwiazdy. Największa globula Boka w mgławicy Pacman ma średnicę około 2,6 lat świetlnych.

źródło: "NIEBO" Roberta Gendlera

Na fotkę składa się 5 godzin naświetlania w klatkach po 60s, temperatura matrycy -15°, Teleskop TS APO 65Q, kamera ZWO ASI294 MC Pro, montaż HEQ5 Pro SynScan. Jest co poprawiać, ale i tak chyba zaczynam powoli oswajać obróbkę bo idzie mi to coraz szybciej ?

ngc281final.jpg

  • Like 8

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wyszło - krótkie czasy i mały piksel dały małe gwiazdki, które nie zasłoniły mgławicy - mimo że to kamerka OSC, a i apertura niewielka. Na powiększeniu nawet widać Pacmanowe globule ? 

Trochę tylko jasne gwiazdki na tle mgławicy mają obwódki (pewnie od maski). I błękitne gwiazdki się ciut za mocno rozlały. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, jolo napisał:

Fajnie to wyszło - krótkie czasy i mały piksel dały małe gwiazdki, które nie zasłoniły mgławicy - mimo że to kamerka OSC, a i apertura niewielka. Na powiększeniu nawet widać Pacmanowe globule ? 

Trochę tylko jasne gwiazdki na tle mgławicy mają obwódki (pewnie od maski). I błękitne gwiazdki się ciut za mocno rozlały. 

Dzięki, też mi się to nie podoba , ale jutro z rana zabiorę się za to od nowa, tu obróbka trwała może 30 minut :)

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Zielu napisał:

@Grzegorz CzerneckiPodpowiesz jakich narzędzi używasz do stackowania/obróbki tą kamerką? oraz czy używasz darków/biasów przy tak niskim poziomie szumów tej kamerki.

 

Czy ona ma niski poziom szumów to nie wiem, bo przy mniejszej ilości klatek jest dużo gorzej, ale nie ma problemu podam szczegóły, używam darków , flatów i darkflatów, ( biasów nie robię wcale co zasugerował mi kiedyś Łukasz Jolo i chyba faktycznie nie trzeba ) stackowane w Maximie obróbka w PIXINSIGHT i PS CS3, zakupiłem APP, ale jeszcze jestem na etapie rozkminiania dlatego składane na razie w Maximie, bo tam już jakąś procedurę sobie wyćwiczyłem.

 

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)