Skocz do zawartości

Powrót po kilku latach


jnowaczek3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Po kilku latach wracam do obserwacji obiektów głębokiego nieba. Zawsze ograniczałem się do wystawiania mojego teleskopu przed dom i kończyło się na Jowiszu i Saturnie ewentualnie Księżyc i Wenus. Wczoraj pierwszy raz od dawna wyjechałem na wieś na obserwacje. Udało mi sie znaleźć kilka obiektów, ale najbardziej zależało mi na znalezieniu miotły wiedźmy i nie udało się. Stąd moje pytanie czy, żeby ta mgławica była widoczna potrzebny jest jakiś filtr? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jnowaczek3 napisał:

Witam wszystkich. Po kilku latach wracam do obserwacji obiektów głębokiego nieba. Zawsze ograniczałem się do wystawiania mojego teleskopu przed dom i kończyło się na Jowiszu i Saturnie ewentualnie Księżyc i Wenus. Wczoraj pierwszy raz od dawna wyjechałem na wieś na obserwacje. Udało mi sie znaleźć kilka obiektów, ale najbardziej zależało mi na znalezieniu miotły wiedźmy i nie udało się. Stąd moje pytanie czy, żeby ta mgławica była widoczna potrzebny jest jakiś filtr? 

Doświadczony obserwator ujrzy ją bez filtra. Mi się nigdy nie udało. Używam filtra Orion Block, który bez problemu ją pokazuje. Musiałbyś użyć filtra UHC lub O-III. Pytanie jeszcze jakim teleskopem obserwujesz i jaki okular. To dość rozległy obiekt, który wymaga małego przybliżenia i dość szerokiego pola. Mi się mieści w całości dopiero w ES 30mm 82 stopnie, w GSO 8" daje to przybliżenie 40x.

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dysponuje Syntia 12 i 3 szkłami Es 6,7, Es 14mm i WO 100 stopni 20mm, Losowo udało mi się znaleźć M81 M82 i M13 Hantle sobie odpuściłem. Z tego co czytałem to filtr UHC jest chyba bardziej przydatny, więcej obiektów sie ujrzy używając go. Planuje kupić właśnie ten filtr oraz nowy szukacz bo w starym wszystkie gwiazdy są rozmazane i wyglądają jak mgławice :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Veila potrzebny filtr OIII i od razu wyskoczy. Miotła to słabsza część tego kompleksu i jeśli nie masz filtra to nastaw się raczej na "Veil Wschodni" (ten duży łuk). Jego widać bez problemu w lornetce 10x50 pod ciemnym niebem, a dostrzegalny jest także pod średnim. Jednak dopiero teleskop i OIII ukazuje te mgławice w pełnej krasie.

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyskoczy podobnie w UHC i O-III. Orion UltraBlock należy to już chyba UHC, podobno jest bardziej uniwersalny. Mam i sobie chwalę.

Osobiście nie widziałem różnicy w obrazku pomiędzy UHC, a O-III na Veilu.

Test: http://astronoce.pl/testy_an.php?id=11

Orion UltraBlock 2" jest akurat do kupienia na giełdzie.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Alice napisał:

Jego widać bez problemu w lornetce 10x50 pod ciemnym niebem

I tu jest właśnie problem - jakość nieba, udało mi się uchwyć veila w lornetce 8x40 ale pod niebem 21,60, pod niebem 19,90 nie widzę go nawet w refraktorze 150mm i tu niezbędny jest przynajmniej UHC, chociaż na OIII widać lepiej. Co do wyszukiwania obiektów to sprezentowałem sobie ostatnio fajny patent - stopka do mocowania na 3 szukacze i do tego włożyłem red dota, szukacz 8x50 i zostaje miejsca np. na laser. Teraz nie mam najmniejszego problemu z wyszukiwaniem - polecam, na ali da się to kupić za grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na Astropolis Astronomik OIII 2" w dość dobrej cenie. 

Moim zdaniem nie ma aż takiej przepaści między UHC a OIII na Veilu. I tu i tu widać "dobrze". Choć OIII lepiej kontrastuje i wole tym filtrem tą mgławicę obserwować. Ja wschodnią cześć (łuk) widzę już w 8x32 bez filtrów. 

W szukaczu to nie kwestia po prostu ostawienia ostrości ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, jnowaczek3 napisał:

Ja myślałem o tym filtrze https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4766&lunety=Filtr Explore Scientific 2 UHC. Ktoś go ma i może pochwalić? W sumie jest znaczna różnica w cenie między nim, a tym Orionie co jest na giełdzie. 

Jak masz budżet to kup raz a dobrze, poczytaj na astronocach testy.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, soader napisał:

Teraz nie mam najmniejszego problemu z wyszukiwaniem - polecam, na ali da się to kupić za grosze.

A jak to się nazywa po ang? Wrzuć jakiegoś linka

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Black Star napisał:

A jak to się nazywa po ang? Wrzuć jakiegoś linka

Łatwo nie będzie : D

"Podstawa uchwytu do montażu na jaskółczy ogon podstawa do celownika lornetka Finder"

https://pl.aliexpress.com/item/4000302345958.html

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20200921050224&SearchText=Dovetail+Mounting+Bracket+Base+Finder+Scope

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)