Skocz do zawartości

Mapa Księżyca z polskimi nazwami


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

Fajna mapka - w sam raz żeby oprawić w ramkę i powiesić nad biurkiem.

@Jacek E.Mi się wszystko wyświetla normalnie.

  • Thanks 1

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Jacek E. napisał:

Po kliknięciu na mapę wyskakuje UPS ?

 

Postanowiłem zmieniać nazwy pliku po kolejnych poprawkach tak aby było jasne z którym się ma do czynienia i aby była pewność, że ktoś kto odwiedzał już stronę dostanie najnowszą wersję - a nie np. plik wyciągnięty przez przeglądarkę z casha. Dlatego nie ma sensu linkować do pliku graficznego, ale do strony z której można go pobrać, tj. http://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomoce/mapa-ksiezyca/

Z tego samego powodu nie wieszam mapy tutaj na forum - w tej chwili zmienia się ona nawet kilka razy dziennie bo poprawek jest sporo.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na astrostronie zamieściłem właśnie nową, udoskonaloną wersję mapki, którą przygotowuję pod kątem udostępnienia jej w formacie PDF przeznaczonym do wydruku wielkoformatowego. Znacząco poprawiłem czytelność drobnego liternictwa oraz rozdzielczość podkładu przedstawiającego tarczę Księżyca, co docelowo powinno pozwolić wydrukować PDF-a nawet w formacie B0 (1x1,4 m)! Dodałem też m.in. siatkę współrzędnych.

Na razie nie próbujcie tego drukować bo jest to stale format bitmapowy, przy którym literki mają ograniczoną jakość. W wersji PDF będą idealnie ostre! Poza tym nadal nierozstrzygnięte są dylematy które kratery zasługują na miano "polskich"...

 

Dokładniejszy przegląd zmian: http://astrostrona.pl/bez-kategorii/mapa-ksiezyca-w-wersji-1-2-opublikowana/

Edytowane przez lulu
  • Thanks 3

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zaanonsować udostępnienie wersji PDF przeznaczonej do wydruku. Nie chcę rozpisywać się tutaj o zmianach, ich pełny przegląd dostępny jest tutaj: http://astrostrona.pl/na-ziemi/mapa-ksiezyca-aktualizacje/mapa-ksiezyca-1-3-pdf-o-wysokiej-rozdzielczosci-do-druku/

powiem tylko, że zgodnie z sugestiami niektórych kolegów dodałem lądowiska misji które z sukcesem osiągnęły powierzchnię Księżyca.

Z najważniejszych kwestii:

- BŁĘDY - druk oznacza już niestety pewne koszty, dlatego bardzo liczę że zachęci to ewentualnych amatorów drukowania do przeglądnięcia mapy w poszukiwaniu błędów. Szkoda byłoby znaleźć je dopiero na wydrukowanej i powieszonej na ścianie mapie...

- KOLOR - ponieważ mapa może być drukowana na najróżniejszych urządzeniach, pozostawiam ją w wersji RGB. Zamiana na drukarkowy CMYK jest w takim wypadku zadaniem sterownika lub RIP-a, ale to oznacza, że jest to loteria zależna wyłącznie od jakości tego softu. Ja robiłem próby na mojej laserówce. Gdyby ktoś chciał popróbować na swojej drukarce lub ploterze wielkoformatowym, będę wdzięczny za uwagi. Szczególnie interesuje mnie jak wypada jasność i kontrast bitmapy prezentującej powierzchnię Księżyca i czytelność etykiet na jej tle. Zwróćcie uwagę czy drukarki radzą sobie z detalami typu siatka współrzędnych - w razie potrzeby będę starał się wprowadzać korekty i optymalizować grafikę.

Zapraszam do testowania i wytykania błędów: http://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomoce/mapa-ksiezyca/

681953658_mapa-PDFminiatura.png.4daa1d86d19be64df9aceb23135582fa.png

mapa-kadr2.thumb.png.82d19a054485cf100128de588c76b432.png

Edytowane przez lulu
  • Like 3
  • Thanks 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 22.09.2020 o 11:58, lulu napisał:

Chciałbym polecić mapkę Księżyca mojej produkcji, z naniesionymi polskimi nazwami wybranych formacji. Zrobiłem ją, bo do szału doprowadzało mnie ciągłe zerkanie na tłumaczenia nazw łacińskich. A jest ich na tym Srebrnym Globie na tyle dużo, że jakoś nie wchodzą same do głowy...

http://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomoce/mapa-ksiezyca/

Zliczenie warstw w Photoshopie pokazuje, że jest tam ponad 550 obiektów. Bardzo liczę na uwagi i pomoc w wyłapaniu błędów i wypaczeń oraz literówek, od których się tam pewnie roi ?

Takie zerkanie na tłumaczenia ma też swoje dobre strony , bowiem można " łyknąć " przy tym troszkę Łaciny, choć nazwy polskie łatwiej się utrwalają i taka mapka jest jak najbardziej potrzebna. Sam postaram ją sobie wydrukować w zakładzie fotograficznym , niestety tylko w formacie A 3, a jak dobrze wyjdzie to może nawet w jakiejś drukarni w większym formacie.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za mapę. Myślę, że dobrze by było zamieścić tutaj albo w podanym najnowszym linku bezpośredni odnośnik do pobrania aktualnego PDFa bo się trochę naszukałem nim znalazłem we wcześniejszym wpisie.

Czy planujesz tłumaczenie kolejnych formacji?

  • Thanks 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2020 o 09:39, polaris napisał:

Dzięki za mapę. Myślę, że dobrze by było zamieścić tutaj albo w podanym najnowszym linku bezpośredni odnośnik do pobrania aktualnego PDFa bo się trochę naszukałem nim znalazłem we wcześniejszym wpisie.

Czy planujesz tłumaczenie kolejnych formacji?

Dzięki wszystkim za uwagi. Link się zmienia za każdym razem, bo zmienia się nazwa pliku tak by nie było wątpliwości z którą wersją mamy do czynienia. Na stronie są tylko dwie miniaturki i trzeba wybrać między wersją ekranową a pdf-em, ale może jest coś co utrudnia ten wybór - np. miniatury powinny być tych samych rozmiarów?

Mapa jest alternatywą dla map interaktywnych, które pozwalają się powiększać i uszczegóławiać etykiety, które wraz z powiększeniem pojawiają się nad coraz to mniejszymi obiektami. Ma to swoje mankamenty, bo utrudnia kontrolowanie nazw obiektów dużych, których nazwy niejednokrotnie znikają podczas takiego powiększania. Stąd alternatywa w postaci jednego, prostego pliku, bez cudowania z warstwami i interaktywnością. Ale to ma swoje minusy - nie da się w nieskończoność zagęszczać ilości etykiet, bo przesłoni się po prostu tak dużą część powierzchni, że mapa przestanie być funkcjonalna. Dlatego liczę raczej teraz na uwagi wskazujące, że przy przyjętej obecnie miarce pozwalającej kwalifikować obiekty do podpisania, jakieś istotne i pasujące do tej miarki formacje zostały pominięte.

To jeśli chodzi dodawanie formacji, bo co do tłumaczenia to wyjaśniałem już politykę - przetłumaczone zostały nazwy oparte o nazwy rodzajowe - czyli w praktyce formacje o charakterze mórz i ich "mutacji: typu jeziora itp. Tam gdzie nazwa zawiera nazwy własne - czyli kraytery, pasma górskie itp. - tam tłumaczenie wszystkiego byłoby niemożliwe ze względu na brak polskich form i odpowiedników. Wybiórcze tłumaczenie nazw niektórych kraterów byłoby mylące - na razie nie ma pomysłu na jakieś sensowne metodologicznie poszerzenie zakresu tłumaczeń.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2020 o 08:04, Leon napisał:

Takie zerkanie na tłumaczenia ma też swoje dobre strony , bowiem można " łyknąć " przy tym troszkę Łaciny, choć nazwy polskie łatwiej się utrwalają i taka mapka jest jak najbardziej potrzebna. Sam postaram ją sobie wydrukować w zakładzie fotograficznym , niestety tylko w formacie A 3, a jak dobrze wyjdzie to może nawet w jakiejś drukarni w większym formacie.

Zrobiłem ją bo łykanie łaciny jakoś mi nie szło :-)

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2020 o 23:22, Lunatyk_101 napisał:

Fajna mapa. Jak najbardziej przydatna. Gratuluję pomysłu. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda bezbłędnie. ?

No niestety - błędy się zdarzają, przy tej ilości obiektów i wklepywaniu wszystkiego ręcznie to nieuniknione. Liczę na sokoli wzrok kolegów-obserwatorów :-)

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Chciałbym zaanonsować zamieszczenie nowej wersji mapy (1.3.3). Tym razem oprócz drobnych zmian topograficznych główna korekta dotyczy fotograficznego podkładu z tarczą Księżyca, na którym sporządzona jest mapa. Poprzedni obraz został zastąpiony znacznie bardziej szczegółową wersją, co widoczne powinno być zwłaszcza w pliku PDF pozwalając na wykonanie wydruków z wysoką rozdzielczością.

Mapa jak zwykle do pobrania ze stron bloga: http://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomoce/mapa-ksiezyca/

 

mapa.jpg

Edytowane przez lulu
  • Like 1
  • Thanks 3

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z sugestią Andrzeja przygotowałem kolejną wersję - 1.3.4, tym razem PDF zawiera warstwy które udało mi się przemycić z Corela i pozwala na wyłączenie siatki i etykiet z poziomu przeglądarki PDF. A przynajmniej powinien pozwalać ? Andrzej - dzięki za pomysł!

http://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomoce/mapa-ksiezyca/

  • Like 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna wersja 1.3.5-1 jest gotowa do pobrania. Zawiera poszerzoną do 622 listę oznaczonych na mapie obiektów, a także kilka poprawionych literówek: http://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomoce/mapa-ksiezyca/

  • Like 1
  • Thanks 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.07.2021 o 14:54, lulu napisał:

Nie wiem czy komuś się przyda, ale dostępna jest już wersja angielska: http://astrostrona.pl/moon-map/

Ze względów rodzinnych, nie było mnie długo na forum, a tu taka niespodzianka: "Mapa Księżyca z polskimi nazwami" dostępna w wersji angielskiej ? ? 

@lulu , a tak na serio to myślałeś, aby dodać tłumaczenie pasm górskich i innych obiektów?

Edytowane przez pmochocki
  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! To jest kuszące, ale zbyt ryzykowne. Nie podejmę się rozstrzygania które nazwy powinny podlegać tłumaczeniu, a które nie. "Montes Caucasus" tłumaczyć na "Góry Kaukaz" czy na "Kaukaz"? Jak się do tego ma "Mont Blanc"? Tłumaczymy, zostawiamy? A skoro zostawiamy, to co z "Mons Hadley"... itd. itd. Tutaj wpływ ma choćby zwyczajowy sposób operowania tymi nazwami w rozmowach potocznych - nikt przecież w Polsce nie mówi "góra Hadley" - mówi się "zdjęcie z Mons Hadley w tle". A z kraterami to już w ogóle puszka z Pandorią. Jak przetłumaczyć "Plato"? Czy ktoś kiedyś użył w Polsce polskiej formy "Platon"?

To nie dla mnie dylematy - życie piętrzy przed człowiekiem dość innych trudności ?

  • Haha 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...
  • 4 miesiące później...

Właśnie ukazała się aktualizacja Mapy w wersji 1.3.6. Najważniejsza zmiana to zdecydowane rozjaśnienie tła przedstawiającego powierzchnię Księżyca. Korekta została dokonana po zebraniu opinii kolegów z forum CloudyNights, którzy próbowali drukować ją w dużym formacie i zgłaszali problem zbyt ciemnego koloru księżycowej tarczy. Warto przypomnieć, że mapa wykonana jest w oryginale w rozmiarze B0 (1x1,4 m), a obraz przedstawiający księżycową tarczę ma w tej skali rozdzielczość 150 dpi, co pozwala zachować bardzo dobrą jakość wydruku wielkoformatowego. Pozostałe elementy - etykiety, siatki, całe liternictwo - są wektorowe, można je zatem skalować dowolnie bez utraty jakości. Przed wykonaniem/zamówieniem wydruku warto zrobić testowy "proof" z mniejszego fragmentu mapy i ew. dokonać korekt na jakie pozwala oprogramowanie sterownika lub RIP.

Korekta została przeprowadzona zarówno w wersji PDF jak i w wersji PNG do zastosowań ekranowych.

Najnowsza wersja jak zwykle do pobrania na https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomoce/mapa-ksiezyca/

MAPA-KSIEZYCA-PO-POLSKU-MOON-MAP-astrostrona.pl-v1.3.6-pdf-724x1024.jpg

Edytowane przez lulu
  • Thanks 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)