Skocz do zawartości

Uran i jego księżyce


Mareg

Rekomendowane odpowiedzi

Zachęcam do polowania na księżyce Urana, bo w nocy z 20. na 21. września udało mi się ustrzelić trzy: Titanię (mag 13.9), Oberona (14.1) i Ariela (14.1). Obserwowałem Taurusem 300/1500 na platformie i Pentaxem XW 3.5.

Warunki były wtedy dobre, więc jechałem głównie po Marsie i jasnych, wysoko położonych planetarkach w x430 i całkiem "przy okazji" zahaczyłem o Urana, który w takim powiększeniu miał już fajną tarczkę w kolorze blado-niebiesko-szarym. Przy wgapianiu się w tarczę zamajaczyły mi kilka średnic od planety jakieś gwiazdki, więc sprawdziłem kim one mogą być. I jak zobaczyłem że to księżyce, to zostałem już na Uranie dłużej.
Ładnych parę minut próbowałem jeszcze dostrzec Umbriela (mag 14.9), ale jego już nie było widać. Natomiast te trzy były pewnie widoczne zerkaniem, jak seeing się uspokajał to nawet wszystkie trzy naraz. Czasami też były chwile, że coś tam było widać na wprost. Próbowałem gdzieś godzinę później jeszcze raz podejść do Umbriela, jak Uran był wyżej, ale wtedy seeing już się pogorszył.

Tej nocy po raz pierwszy założyłem na "wejście" Taurusa półmetrową osłonę, którą zrobiłem aby zmniejszyć ilość "lewego" światła rozpraszanego wewnątrz teleskopu, bo w sąsiedztwie  domu mam parę lamp. Teleskop mam tak postawiony, że lampy chowają się za dom, drzewa i samochód, ale wciąż coś tam na teleskop świeci. Prototyp osłony jest zrobiony z tektury falistej i ma trzy drukowane bafle, dość ciasno dopasowane do wpadającej wiązki światła. Osłona zdecydowanie nie jest jeszcze skończona, a chciałem tylko w warunkach polowych sprawdzić,  czy takie ustrojstwo nie wpływa ujemnie na prądy w tubie. No i okazuje się, że nawet pomaga, ale o tym innym razem. W każdym razie ta osłona bardzo zasłużyła się w tych obserwacjach księżyców Urana, bo znacznie przyciemniła mi tło. Jak ją ściągnąłem, to kontrast w sąsiedztwie Urana się wyraźnie pogarszał. Tak samo sprawdziłem na Marsie: z osłoną miałem o wiele ciemniejsze tło w bezpośrednim sąsiedztwie planety.
Nie liczyłem na to że taka jeszcze prowizoryczna osłona będzie aż tak dobrze działać, zwłaszcza że na razie to jest "goła" tektura. Jak wyczernię, to powinno być jeszcze lepiej. I wtedy trzeba wrócić po Umbriela.
Wrzucam screenshot z SkySafari z układem księżyców w czasie obserwacji. Na ekranie jest pokazany obszar 1.6' x 2.5'. Moje pole widzenia było w okolicach 10'. A kolor Urana w aplikacji jest bardzo podobny do tego jaki zapamiętałem.

200921_SkySafari_Uran_z_ksiezycami.png

Edytowane przez Mareg
  • Like 7

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest jeszcze skończone, więc proszę o wyrozumiałość...


Dolny bafl ma ?wypust?, który wchodzi w górną celę Taurusa.
Średnica ?wypustu? jest dopasowana flokiem i się ładnie centruje z lekkim oporem. Na obwodzie dolnego bafla są trzy ?trzymadełka?, które przyciskane są do powierzchni górnej celi małymi ściskami.
Staram się uważać z masą wszystkiego, aby nie zaburzyć za bardzo wyważenia teleskopu.

200921_T300_z_oslona_v1.jpg

200921_oslona_v1.jpg

  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)