Skocz do zawartości

Okulary


Hubert286

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór wszystkim!

Wiem, że tego typu tematów są setki, ale po przeczytaniu wielu nie moge sie ciagle zdecydować. Chciałbym kupić jakiś dobry okular do mojego Dobsona 8'' na GSO. Zamierzam obserwować planety, księżyć i jaśniejsze obiekty z DS. Pytanko, jaki okular polecacie do tego co napisałem? Chcę tez kupic barlowa x2, ale nie wiem jakiego dokładnie. Co polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Podaj budżet.

2. Nie ma okularów uniwersalnych.

3. Barlowa bym unikał, a dobry kosztuje prawie tyle co przyzwoity okular.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.09.2020 o 22:10, Hubert286 napisał:

Zamierzam obserwować planety, księżyć i jaśniejsze obiekty z DS. Pytanko, jaki okular polecacie do tego co napisałem?

Nie da się jednym okularem :) Byłoby zbyt pięknie ;)

Minimum trzy:

6-7mm, 14-17mm, 24-32mm

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.09.2020 o 22:10, Hubert286 napisał:

Chciałbym kupić jakiś dobry okular do mojego Dobsona 8'' na GSO. Zamierzam obserwować planety, księżyć i jaśniejsze obiekty z DS. 

Dlaczego tylko jaśniejsze obiekty DS? Masz paskudne niebo tam gdzie prowadzisz obserwacje?

8 calowym Newtonem można sporo zobaczyć pod ciemnym niebem. 

Nie kupuj byle czego. Jakość niestety kosztuje. Kiedyś takie rozsądne minimum dla tego teleskopu określano Explore Scientific 82 stopnie. 

11 godzin temu, wojt0000 napisał:

6-7mm, 14-17mm, 24-32mm

Zakładając, że masz Newtona F6, policzmy czego potrzebujesz. 

źrenica wyjściowa = ogniskowa_okularu_w_mm /światłosiła_teleskopu 

Okular 32mm da źrenicę wyjściową = 32mm / 6 = 5,3mm (okular pod ciemne niebo) 

Proponuję jednak nie przekraczać ŹW 5mm. Wybrałbym ES 28mm 68 stopni. Lub droższy ES 30mm 82deg. Oba są niezłe. Do przeglądu nieba i DSów w kontekście. 

Okular 14mm da ŹW = 14mm /6 = 2,3mm

Bardzo dobra ŹW. ES 14mm 82deg. 

Jako ostatni proponuję ES 8mm 82deg. 

Do planet kup jakieś ortho 6mm-8mm. Nie schodź poniżej 1mm źrenicy wyjściowej, robi się ciemno. 

Nie kupuj zooma, one nie są takie fajne, widok jak przez dziurkę od klucza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kjacek napisał:

Proponuję jednak nie przekraczać ŹW 5mm. Wybrałbym ES 28mm 68 stopni. Lub droższy ES 30mm 82deg. Oba są niezłe. Do przeglądu nieba i DSów w kontekście. 

Ja wiem panowie że chcecie dobrze doradzić ale jak kolega pisze, że ma budżet 300 zł a ty Jacku mu proponujesz okular za... 2300 zł. I to jeden, pozostałe przez ciebie proponowane to kolejne 1500 zł i 500 zł. 

Często tu padają rady "lepiej dozbierać do lepszego ale to przez "dozbierać" to ja rozumiem np. przekroczyć budżet o 30% a nie o 800%... Ja sam nieźle zarabiam ale jakbym miał kupić okular za ponad dwa kafle na dzień dzisiejszy to bym zszedł na zawał i tak ma większość ludzi. Wiem, że na tym forum siedzą głównie pasjonaci ale nawet wśród tej społeczności wielu po prostu nie stać na to. 

A tu na każde pytanie odpowiedź jest zazwyczaj jedna:

Kup Newtona na dobsonie

Kup ESa / morpheusa za 2 kafle. 

  • Like 2

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Black Star napisał:

Ja wiem panowie że chcecie dobrze doradzić ale jak kolega pisze, że ma budżet 300 zł a ty Jacku mu proponujesz okular za... 2300 zł. I to jeden, pozostałe przez ciebie proponowane to kolejne 1500 zł i 500 zł. 

Często tu padają rady "lepiej dozbierać do lepszego ale to przez "dozbierać" to ja rozumiem np. przekroczyć budżet o 30% a nie o 800%... Ja sam nieźle zarabiam ale jakbym miał kupić okular za ponad dwa kafle na dzień dzisiejszy to bym zszedł na zawał i tak ma większość ludzi. Wiem, że na tym forum siedzą głównie pasjonaci ale nawet wśród tej społeczności wielu po prostu nie stać na to. 

A tu na każde pytanie odpowiedź jest zazwyczaj jedna:

Kup Newtona na dobsonie

Kup ESa / morpheusa za 2 kafle. 

Co fakt to fakt, ale ten ES to nie 2300 tylko jakieś 1100 na giełdzie :) Mimo wszystko więcej niż 300 zł : ) Poza tym kolega chce kupić jeden okular, zakładając że ma zestawowe 30mm i 9mm to brakuje mu coś w okolicy 14 :) Najlepiej by było odczekać i uzbierać jeszcze 200-250 zł, potem kupić esa 14. Wszystko inne będzie tymczasowym półśrodkiem.

Z tym wydawaniem po kilkaset zł za okular to jest chyba trochę inaczej i zasobność portfela niekoniecznie ma tu największe znaczenie, pytanie raczej jak mocno wciągnęło cię to hobby, gdyż przy tego typu zakupach większą rolę odgrywają emocje niż sam rozsądek. Są osoby, dla których to jedyne hobby i wydatki, a wtedy wydanie np. 60% miesięcznego budżetu nie stanowi problemu.

Tylko emocje i ten dreszczyk zadowolenia przez jedną noc w miesiącu mogą powodować, że człowiek w Polsce jest w stanie kupić dobsa za 2 kafle na kilka dobrych obserwacji w roku, to na pewno nie rozum : ) 

Prawda jest taka, że im częściej obserwujemy tym apetyt rośnie i chcemy jak najlepszego obrazka, a to wiąże się zazwyczaj z wymianą okularów na inne / lepsze / często droższe i efekt jest taki, że każdy przebywa tą samą trasę i kończy w podobnym miejscu :)

Gdyby każdy słuchał rad bardziej doświadczonych i nie inwestował w półśrodki, finalnie zaoszczędziłby więcej $$$, sam wiem po sobie : ) Taka już nasza natura, że "wiemy lepiej" i musimy na własnej skórze sprawdzić decyzje, które są odradzane przez tych, którzy już je przerabiali.

Edytowane przez dexter77
  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile teraz kosztuje ES 28mm 68deg? Na Ali czy na giełdzie kosztuje 2k zł? No nie przypuszczam... Trzeba polować na giełdzie. Ja tak właśnie uzbierałem większość mojego szkła. 

Gdy miałem Newtona, to nie znalazłem okularów niżej ES, które dawałyby satysfakcjonujące mnie obrazy. A przerzuciłem tego trochę swego czasu. 

Chwila, stare Maxvision były podobnej jakości i nieco tańsze. Tych nowych a'la ESy nie znam. 

Może tak, można oglądać i tańszymi okularami. Ortho są niezłe ale ich pole... 

Sugeruję trzymać się zasady lepiej mieć trzy dobre okulary niż wiadro plossli. 

Dexter77 ładnie to opisuje. Wszystko zależy od tego jak bardzo cię to wciągnie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kjacek napisał:

Ile teraz kosztuje ES 28mm 68deg? Na Ali czy na giełdzie kosztuje 2k zł? No nie przypuszczam... Trzeba polować na giełdzie. Ja tak właśnie uzbierałem większość mojego szkła. 

Racja, nie wiem czemu ja ciągle myślę o 20 mm 100 stopni ( pewnie dlatego że mi chodzi po głowie), mój błąd. 28mm  faktycznie nie jest mega drogi.

Oczywiście, że ESy to coś co warto proponować zawsze, myślę że koledze by wystarczył nawet 14 mm na początek do większości obiektów. 

13 godzin temu, dexter77 napisał:

Co fakt to fakt, ale ten ES to nie 2300 tylko jakieś 1100 na giełdzie :) Mimo wszystko więcej niż 300 zł : ) Poza tym kolega chce kupić jeden okular, zakładając że ma zestawowe 30mm i 9mm to brakuje mu coś w okolicy 14 :) Najlepiej by było odczekać i uzbierać jeszcze 200-250 zł, potem kupić esa 14.

Wiem, pomyliłem z 20 mm 100 stopni o którym gadaliśmy. Prawda jest też taka że Esy na giełdzie są rzadko i szybko schodzą. 30mm 82 stopnie albo 24 mm 82 ile razy był w tym roku na giełdzie? Dwa? :D

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet, Księżyca i ew. małych DSików (planetarki, małe kulki, podwójne) mogę polecić z własnego doświadczenia, combo: Baader BCO 10mm + Baader Q-Barlow 2,25x. Wyjdzie 400PLN czyli ponad twój budżet. Będziesz miał trzy ogniskowe: 10mm, 7.5mm i 4.5mm

Edytowane przez bartolini
  • Like 1

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, bartolini napisał:

Do planet, Księżyca i ew. małych DSików (planetarki, małe kulki, podwójne) mogę polecić z własnego doświadczenia, combo: Baader BCO 10mm + Baader Q-Barlow 2,25x. Wyjdzie 400PLN czyli ponad twój budżet. Będziesz miał trzy ogniskowe: 10mm, 7.5mm i 4.5mm

Tylko to pole i ER... Chociaż ostatnio używałemGSO 8" +  BCO 10 na Marsie i obraz nie do uzyskania w żadnym innym okularze : ) Krawędzie struktur ostre jakby malowane ołówkiem.
W każdym razie nie polecałbym nikomu na początek BCO 10, to raczej zakup dla kogoś świadomego wad okularu i w konkretnym celu.

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam z Taurusem 20" i BCO 10 z wkręconą soczewką od Q-barlowa (280x) + baader neodymium daje jedne z lepszych obrazów Marsa i Jowisza jakie widziałem. Poza tym powłoki antyrefleksyjne baadera są na prawdę dobre + wyczernione krawędzie soczewek - to na planetach plusuje. BCO 10 z barlowem bo to najkrótsze ER z jakiego jestem w stanie korzystać. Kiedyś miałem TV Plossla 8mm - świetny okular, ale soczewka oczna cały czas upaćkana.

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bartolini napisał:

Kiedyś miałem TV Plossla 8mm - świetny okular, ale soczewka oczna cały czas upaćkana.

Zawsze powtarzam, że nie należy malować rzęs przed obserwacjami ?

A serio, też uważam, że BCO 10mm to bardzo dobry okular do planet.

I pozazdrościć 20" ?

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.09.2020 o 19:53, Hubert286 napisał:

A moglibyście mi podać jakiś dobry okular w tej cenie, żeby było ładnie widać szczegóły na Jowiszu np? 

 

Po 250zł były używane japońskie ortho, albo używane Tele Vue Plossl. Do Twojego 6, 7, 8mm. Jeśli z Barlowem to 12-14, tylko w cenie 300 zł się nie zmieścisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, bartolini napisał:

Do planet, Księżyca i ew. małych DSików (planetarki, małe kulki, podwójne) mogę polecić z własnego doświadczenia, combo: Baader BCO 10mm + Baader Q-Barlow 2,25x. Wyjdzie 400PLN czyli ponad twój budżet. Będziesz miał trzy ogniskowe: 10mm, 7.5mm i 4.5mm

Pomimo użytkowania kilku okularów telewujka, ciągle mam w walizce BCO 10mm,18mm i 32mm. Świetna transmisja i ostrość, a kupione na giełdzie po 120zł/szt!. Niezastąpione przy wyciąganiu Abelli i innych słabizn. Mam tylko wątpliwości, czy początkujący będzie w stanie to zauważyć/docenić, bo  koszt to mniejsze pole.

Ps. Gratuluję 20" :)

W dniu 23.09.2020 o 22:10, Hubert286 napisał:

Dobry wieczór wszystkim!

Wiem, że tego typu tematów są setki, ale po przeczytaniu wielu nie moge sie ciagle zdecydować. Chciałbym kupić jakiś dobry okular do mojego Dobsona 8'' na GSO. Zamierzam obserwować planety, księżyć i jaśniejsze obiekty z DS. Pytanko, jaki okular polecacie do tego co napisałem? Chcę tez kupic barlowa x2, ale nie wiem jakiego dokładnie. Co polecacie?

Z tanich, ale niezłych okularów poleciłbym Astro Techa Paradigm lub klony 8mm lub 5mm. Kiedyś były po 200 hakiem, ale przy dzisiejszych cenach musiałbyś zapolować na używkę. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś też popełniłem wpis o radę w okularach do planet. Również zakładałem budżet do około 300 zlotych. Otrzymałem milion rad (No dobra może z 5 albo 6), że mam nie kupować byle czego, dozbierać, poczekać, nie schodzić poniżej Esów przy moim Newtonie 8". Najpierw sobie pomyślałem, że przecież pisałem do 300 złotych! A tu każdy mądry dokłada swoje rady, a każda rada dwa razy droższa niż zakładałem. Trzy głębokie wdechy, przeczytałem milion forów ponownie (czyli nasze trzy najlepsze), pomyślałem i...dozbierałem i dociułałem do tych Esów. Mam do 8 cali 6,7 mm - 82deg, 14mm-82deg i 24 mm-68 deg (tu już nie dozbierałem do szerszego pola). Powiem Ci z doświadczenia i po przeczytaniu tych wszystkich rad, że faktycznie lepiej jeden porządny okular zamiast wiadra Plossli. Można próbować, zastępować itp. Ale jak naprawdę Cię wciągnęło i wiesz, że to jest to, to kup porządnie. Ja bym w Twoim przypadku szukał uniwersalnego Esa 14 mm-82 deg. Szukaj na forach.  Bądź cierpliwy i ciułaj kasę. Warto!

Edytowane przez eszetka
  • Like 2

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)