Skocz do zawartości

Filtry - wyniki pomiarów widm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Osoby korzystające z pozostałych dwóch dużych polskich forów astronomicznych pewnie już mnie kojarzą/znają z pasji do filtrów. Pomyślałem, że najwyższy czas i na Forum Astronomicznym podzielić się wynikami moich pomiarów widm przeróżnych filtrów. Niestety nie widzę możliwości zamieszczania tu plików PDF, więc ograniczę się jedynie do zamieszczenia odpowiedniego linku:

https://astropolis.pl/topic/68677-obiektywny-test-porównawczy-filtrów/page/5/#comments

Znajdziecie tam widma filtrów wraz ze zwięzłym omówieniem i porównaniami.

• Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do odpowiedzi

Gratuluję wytrwałości i udanego podejścia do tematu! 

Z tego co pamiętam pliki będziesz mógł dodawać po napisaniu 5 postów, wtedy będziesz mógł uzupełnić pierwszy post. Ewentualnie możesz mi pokazać które pliki dołączyć. Jeśli to możliwe, to mógłbyś rozszerzyć badane pasmo do dalszej podczerwieni 1000-1100nm. Co najmniej kilka filtrów zaczyna tam znowu przepuszczać światło, a kamerki monochromatyczne (a także niektóre kolorowe ze zwykłym szkiełkiem AR) są tam jeszcze całkiem czułe. I widać to od razu zdjęciach w postaci powiększonych gwiazd, bo mało która optyka ostrzy tak samo przy świetle widzialnym i IR.

• Thanks 1
Odnośnik do odpowiedzi

Próbowałem mierzyć w szerszym zakresie, ale wyniki były kiepskie - szum rósł niebotycznie, najwyraźniej mój spektrofotometr nie lubi wchodzić w obszar powyżej 850 nm. Wiem, że byłoby to przydatne, ale na razie niewykonalne.

Odnośnik do odpowiedzi

Witajcie.

Pytanie odnośnie filtra Optolong L-enhance 2".  Czy zamieniając stronę filtra, transmisja będzie taka sama, czy się zmieni ? Z testów wynika, że wycina całe pasmo IR/UV, czyli nie muszę dodatkowo montować filtra UV-IR Cut ? Moja kamera ASI 533 MC Pro, nie ma go wbudowane, a nie chciałbym niepotrzebnie dublować. Będę wdzięczny za konkretną odpowiedz.

Edytowane przez KrisQ
Odnośnik do odpowiedzi

Mam pytanie ,odnośnie porównania filtrów CLS firm SvBony,Astronomik i Optolong.Na wykresach się nie znam ,wiem że na ich podstawie jesteś w stanie stwierdzić który z tych filtrów jest najlepszy do wizuala.

Oczywiście było porównanie SvBony z Astronomik ,ale bez Optolonga.

Jeżeli mógłybś jeszcze ,w podobny sposób opisać, Moon SkyGlow- SvBony,Baader,Angeleyes, co o nich mówią widma?

Z góry wielkie dzięki!

Odnośnik do odpowiedzi

FILTRY CLS

Przygotowałem specjalne grafiki z porównaniem CLSów SVBony, Astronomika i Optolonga, ale nie mogę ich tu zamieścić, więc ograniczę się do tekstu.

Po pierwsze musisz Irku pamiętać, że z filtrami interferencyjnymi jest jak z odciskami palców - nie ma dwóch identycznych. O ile SVBony mam już jakiś sensowny ogląd (6 zmierzonych sztuk) to Astronomika i Optolonga miałem w rękach tylko po jednej sztuce. Nigdy nie wiadomo czy trafiło się na egzemplarz ponadprzeciętny, czy wręcz przeciwnie.

Prosiłeś o ocenę filtrów tylko w aspekcie obserwacji wizualnych. Tutaj zależy nam przede wszystkim na jak najwyższych wartościach transmitancji w pasmach przepuszczania. Ewidentnie w tym starciu przegrywa Astronomik, a SVBony i Optolong trzymają bardzo podobny poziom. U SVBony widać dość znaczny rozrzut parametrów filtrów - można trafić na egzemplarz po prostu rewelacyjny, który zostawi konkurencję daleko w tyle, ale są też egzemplarze przegrywające z Optolongiem. Patrząc jednak na przeciętny SVBony CLS to wydaje się minimalnie lepszy od Optolonga, choć wątpię by ta różnica była zauważalna w terenie podczas obserwacji.

Drugi aspekt oceny w wizualu to szerokość pasm transmisji. Tu już nie ma prostej oceny co jest lepsze, a co gorsze. Im szersze te zakresy tym bardziej naturalne barwy obiektów, ale mniejszy kontrast. Coś za coś. To tutaj właśnie jest miejsce na subiektywne oceny. Jeśli CLS używamy głównie do obserwacji mgławic, to zapewne węższe pasma będą lepsze (Optolong i SVBony znowu idą łeb w łeb - bardzo prawdopodobne, że pochodzą z tej samej fabryki). Jeśli jednak CLS ma być używany w roli filtra anty-LP, to wtedy może być lepszy filtr o wyraźnie szerszym zakresie transmisji (Astronomik).

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do odpowiedzi

FILTRY MOON

Tutaj prosiłeś o porównanie SVBony, Baadera i Angeleyes. Sprawa jest prosta: ten ostatni to nieporozumienie. Można go wykorzystać jako specyficzny filtr planetarny, ale nie jako antyLP.

Pozostają SVBony i Baadera. Te dwa filtry są zasadniczo dość podobne do siebie, z pewnymi różnicami, o których już kiedyś pisałem na Astropolis. Ja osobiście mając oba filtry zdecydowałem się pozbyć Baadera, bo trochę gorzej radzi sobie ze światłem sodowym (daje gorszy kontrast), którego mam dużo w okolicy. Wiem jednak, że dla niektórych lepszy jest Baader, bo ma trochę wyższą przepuszczalność (daje jaśniejszy obraz). 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 tygodnie później...

Polecam nowe, uzupełnione i poprawione porównanie filtrów UHC i CLS:

Filtry UHC i CLS 2020-10-13.pdf

W zestawieniu pojawiły się dwa nowe filtry: Lumicon-SVO UHC oraz Astronomik UHC. Ich najmocniejsze strony to zdecydowanie węższe zielone pasmo niż w pozostałych porównywanych filtrach. To duży plus. Niestety mają też swoje minusy. Astronomik UHC ma co prawda lepsze transmitancje niż CLS tego samego producenta, ale nadal nie są to wartości robiące wrażenie. Z kolei Lumicon ma bardzo dobre pasmo zielone, ale przedziwna jest sytuacja w jego paśmie czerwonym - kilka wąskich zakresów transmisji niedopasowanych do linii wodoru, azotu i siarki robi bardzo niedobre wrażenie.

Odnośnik do odpowiedzi