Skocz do zawartości

Sentymentalna podróż-szkicem malowana cz.I czyli "Autostopem przez Galaktykę.


Erik68

Rekomendowane odpowiedzi

WIELKIE gratulacje, przepiękne szkice :) Kratery Księżyca wychodzą z monitora - efekt 3D.

Ten temat powinien być podpięty dla początkujących, oddają w 100% to co widzimy w wizualu. Gdy odwiedzają mnie znajomi to myślą, że przez teleskop zobaczą takie kolorowe obiekty jak na zdjęciach.

  • Like 1

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szkice klasa sama w sobie, przede wszystkim kratery Księżycowe ? jak dla mnie temat powinien być przypięty na górze

Widzę, że na Merkurym zaobserwowałeś wtedy to samo zjawisko co ja na Wenus - na biegunach zagięcia oświetlonej części planety w stronę nieoświetlonej

  • Like 1

Synta 10" na Dobsonie
Baader Scopos 35mm
Maxvision 18mm 82°
Meade UWA 5000 8,8mm

ES 4,7mm 82°
ES 3mm LER 52°
Filtry Orion UB 2" i UHC 2" no name 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję pomysłu i jak zawsze perfekcyjnego wykonania! Materiału tyle, że można książkę wydać. Internet to super sprawa, teraz bez problemu można się dzielić swoimi pracami i spostrzeżeniami z innymi. To nie to co kiedyś, jak jeżdziliśmy z Dziennikami Obserwacji, żeby pokazać jeden drugiemu co też udało się wyzerkać i mobilizować do działania. Pozdrawiam Jarek

Edytowane przez megrez23
  • Like 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super szkice!

16 godzin temu, Erik68 napisał:

przez co nie mogłem pobudzać wyobraźni materiałem porównawczym(fotografia),gdyż nie miałem do niego dostępu, To był naprawdę piękny czas człowiek rysował to co widział a nie to co chciał zobaczyć  albo mu się wydawało że widzi.

Czyli, że w obecnych czasach, według Ciebie, szkice astronomiczne są nieprawdziwe, i ludzie już nie rysują tego co widzą, tylko to, co chcą i im się wydaje?

Jeśli chodzi o zasadę niepamiętania widoku (albo nieznajomości), to również myślę, że jest ona w wielu przypadkach na plus, często także do samych obserwacji bez szkicowania. Kiedy dostrzegamy coś, czego się nie spodziewamy w jakimś miejscu i weryfikujemy to dopiero po obserwacjach w domu, wtedy jest sto procent pewności, jeśli obiekt (albo jego część) jest naprawdę słaby i mamy jakieś wątpliwości. Podobnie jest z wyznaczaniem zasięgu gołego oka - lepiej zapamiętać na dworze nowe gwiazdy, niż szukać tych zapamiętanych wcześniej w domu. Ale wracając do obiektów DS, z drugiej strony czasem bywa też (przynajmniej w moim przypadku), że zdjęcia bardzo pomagają odnaleźć różne struktury, części obiektów i same obiekty.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Damian P. napisał:

 

Czyli, że w obecnych czasach, według Ciebie, szkice astronomiczne są nieprawdziwe, i ludzie już nie rysują tego co widzą, tylko to, co chcą i im się wydaje?

 

Nic z tych rzeczy.Przecież nadal szkicuje ,jakbym tak uważał to jaki sens miało by teraz szkicowanie dla mnie.

Teraz zamieszczony materiał jest można powiedzieć "mało kontrowersyjny",ale w II części jak zaczną się szkice galaktyk,grup galaktyk i gromad.....

Np- galaktyki 4C20.04 i PGC 0002696 w Abell 98,szkic robiłem w 2001 a identyfikacje w 2005 i okazało się ze ich jasność to 16.62m i 16.78m (mój rekord zasięgu)jak można 235mm teleskopom zobaczyć takie słabizny???

Dlatego z tym pobudzaniem wyobraźni to taka moja asekuracja....

PS

na pewnym forum.... ktoś napisał że jakby nie te zdjęcia które są teraz ogólnie dostępne to nie widzielibyśmy tych wszystkich detali jakie udaje nam nie wyzerkać....

Edytowane przez Erik68
  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)