Skocz do zawartości

SW 80/400 AZ3 vs SW 90/900 AZ3


Rekomendowane odpowiedzi

Czołem! Wstyd mi troche ze moj pierwszy post na tym forum zaczynam takim akcentem no ale wertowanie kilka miechow tego forum i pochodnych nie dalo mi jednoznacznej odpowiedzi.

Wybieram coś zeby miec na balkonik (niestety wąski - ok 1,2m) ale rowniez zeby wrzucić na ramie i pojechac pod Warszawe do Łomianek gdzi eniebo troche ciemniejsze. Na codzien niestety Warszawa/Bemowo...latarnie do okola bloku, oswietlona ulica etc :) generalnie niebo mocno zaświetlone. Na MAKa mnie nie stać. Patrzyłem sobie przez dwa tytułowe refraktorki 80/400 i 90/900 i 90/900 przy okularku 10mm to z ostroscia cienizna...wprawdzie ostrzylem przez szybe sklepu ale mialem wrazenie ze zdecydowanie bardziej kontrastowy i ostry był 80/400. Aberracja - wiem, ale nie wiem czy na saturnie bedzie az tak widoczna jak na ksiezycu i przede wszystkim czy bedzie widoczna tylko na krawędzi dookoła tarczy czy również na samej tarczy... Skłaniam sie ku temu 80/400 ale pomyślałem, że jeszcze dopytam co sądzicie. Dobson nie wchodzi w gre, podobnie jak paralaktyk.

We wstepnym planie był jeszcze celestron 130/650 motor drive ale to już ciężkie i kompletnie niemobilne. Synta 6 również za duża, nie wspominajac o 8 i 10. DSów pewnie nie pooglądam w Wawie za wiele, ale domyslam sie ze z 80/400 predzej coś wypatrze (te większe i jasniejsze) niż 90/900. Ewentualnie jakiś filtr do tego malucha zeby ksieżyc tak nie raził. Sam refraktor przyda mi sie w obserwacjach naziemnych też, podczas niepogody więc bardzie sie skłaniam ku temu rozwiązaniu. Ewentualnie rozkladany SW 130/650 na dobsonie. Ale ostrzenie w nim to istna porażka (wykręcanie okularu i wkręcanie w jakiejś nakrętce jak zakręcania butelki po coli :) )

Budżet - max 650

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę małym offtopem. Niedawno mieliśmy tu zażartą dyskusję odnośnie pomocy w zakupie sprzętu i ile wyrozumiałości wykazywać pytającym, którzy nie chcą ruszyć własnego tyłka i poszukać.

Twoje pytanie jest praktycznie wzorcowym, jakie chciałbym widzieć na tym forum dlatego chętnie coś napiszę i pewnie inni też.

- Aberracja to zjawisko występujące zwłaszcza w miejscu gdzie występuje spora różnica jasności, typu jasna tarcza Księżyca - ciemne tło nieba. Na tarczach planet, gdzie detale są subtelne, nie powinno być to szczególnie zauważalne.

- Próba wyostrzenia gdzie na przeszkodzie znajduje się szyba nie jest nijak miarodajna.

- Czytając Twoją wypowiedź najlepszą opcją byłoby coś pomiędzy (jakieś 90/700), ale takie coś trudno uświadczyć. Jednak z tych dwóch opcji wybrałbym 90/900, zawsze to nieco większy obiektyw i światłosiła bardziej sprzyjająca obserwacjom z dużego miasta. Mniejsza aberracja i łatwiej o powiększenia planetarne ;)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję Ci pobrać sobie program, do którego na końcu wypowiedzi podam link. Wpiszesz sobie w zakładce obserwacje parametry wybranych przez Ciebie teleskopów i jeśli Cię usatysfakcjonują kupisz, jednak wszystko powyżej 80 cm długości będzie bardzo uciążliwym instrumentem na Twój balkon.

Jednak w tej sumie pieniążków, którą dysponujesz moim skromnym zdaniem powinieneś wybrać lornetkę. Możesz kupić dość ,,porządną" - da Ci naprawdę dużo satysfakcji (obiekty na niebie będą super) i zostanie gdy zdecydujesz się w przyszłości na większy teleskop. Jaką wybrać  ??? - masz wiele przykładów w dziale Wszechświat w 3D  :)

I tak jak napisał Kolega Paether - odpowiedzi dodatkowe (poszerzające) na Twoje pytania znajdziesz w wątkach na tym i innym forum  ;)

http://www.sowson.ksknet.pl/download/ftp/AstroTAbak.zip

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak w tej sumie pieniążków, którą dysponujesz moim skromnym zdaniem powinieneś wybrać lornetkę. Możesz kupić dość ,,porządną" - da Ci naprawdę dużo satysfakcji (obiekty na niebie będą super) i zostanie gdy zdecydujesz się w przyszłości na większy teleskop. Jaką wybrać  ??? - masz wiele przykładów w dziale Wszechświat w 3D  :)

Lornetka na balkon w Wa-wie?  :o Słabo to widzę ;)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka na balkon w Wa-wie?  :o Słabo to widzę ;)

Mam rodzinkę na Bemowie - jest zaświetlenie w miarę OK - jeżeli mieszka w typowym bloku z balkonikiem jakie tam widziałem nie obróci się z teleskopem  :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam balkon o głębokości 75 cm i 60/700 lunetką da się powalczyć - ciężko, ale się da (kawał lunety wystaje za balustradę w końcu ;) ). Dlatego wydaje mi się, że z głębokością 1,2 metra te 90/900 byłoby znośne.

EDIT: Aj aj, mój błąd - mowa o szerokości balkonu! Niedobrze, a jak głęboki jest?

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dopuszczasz do siebie myśl o lornetce, to rada Jacka jest najrozsądniejsza (jedyna rozsądna?).

10-12x50 (godne polecenia są Nikon Action EX) + chiński statywik (jak najwyższy) + adapter statywowy zmieszczą się w budżecie i na balkonie. Powalczysz zarówno z balkonu jak i z Łomianek (niebo pólnocne, bo Warszawa zabije południowe). Leżak lub rozkładany fotelik turystyczny także jest wskazany.

A jak zabierzesz lornetkę na prawdziwą wieś, to się zdziwisz  :)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Odkupiłem za przysłowiową flaszeczkę (ze 4 lata używany) podrasowałem i jest OK - wszędzie wlezie  http://www.foto-net.pl/sklep/produkt37243-statyw-Camrock-TE68.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu mam wrażenie, że powoli rozpoczyna się tu kult lornetki?  :o

Sam sobie nie wyobrażam nie mieć lornetki (jako równoprawnego sprzętu z teleskopem) ale jako jedyny sprzęt obserwacyjny do miasta ?

Wygląda na to, że teleskopy za 500-600zł nie mają racji bytu  :o

W czym lornetka będzie lepsza niż krótki refraktor 80/400 ?

Mobilność? Za miasto na nogach raczej szedł nie będzie, jedno i drugie można spakować do plecaka.

Możliwości? 1962 mm2 - 5024mm2 powierzchni na korzyść refraktora. Nawet jakbyśmy dodali powierzchnię obu obiektywów (wiemy, że to tak nie działa) to i tak wyjdzie mniej.

Powiększenie? 10x czy 12x to w mieście skromne możliwości. Księżyce Jowisza to sport ekstremalny, o pierścieniach Saturna można zapomnieć, gromady kuliste to niekształtne plamki, o resztę w mieście będzie ciężko z założenia. Nie oszukujmy się, Księżyc w powiększeniu 10x to żadna rewelacja.

Z refraktorem ma tarczki planet i księżyce jak na dłoni, nasz Księżyc w powiększeniu 50-70x to już coś nad czym można się szerzej skupić, pierścienie Saturna bezproblemowe, kulki do rozbicia w powiększenia w pobliżu maksimum dla obiektywu 80mm.

Poza miastem refraktor można zastosować do szerszych pól i jaśniejszych deesów. Zbierze więcej światła niż lornetka.

W takim wypadku dziwne jest dla mnie polecanie lornetki zamiast teleskopu.

Chyba, że ktoś mnie przekona argumentami, że lornetka rzeczywiście ma tutaj wystarczającą przewagę  ;D

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Broń Boże jak mawiali komuniści - ja tylko podałem alternatywę do takich warunków (mały balkon), sam często na szybko zamiast betoniary używam 80/500 i jest OK  8)

Nie wyobrażam sobie bez teleskopu - jednak to początki i jak go ,,wessa" to bez teleskopu się nie obędzie - tylko to miałem na myśli.

Zresztą - wskazałem mu program coby ,,popatrzył" na różne obiekty przy pomocy wybranych  :)

Daliśmy propozycje - poczekajmy co na nie odpowie  ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim ogromne dzięki za zainteresowanie. Lornetke posiadam 10x50 i wiem, że jest niezastąpiona na wieczorne spacery po lesie w łomiankach z psami. Ale mimo wszystko chciałbym coś o większym powiększeniu. Oczywiście nie jestem amatorem mega powerów, zdaję sobie sprawę, że nawet te 2x średnica apertury to przy sprzęcie klasy 500-600 zł jest troche przerysowana. Zależy mi na czystych kontrstowych i ostrych obrazach, dlatego myslę, że realnie oczekuję po tych refraktorkach powiekszenia ok 1x apertura. Zarówno 80/400 jak i 90/900 były znośne przy tych powiększeniach.

Program zainstaluje jak dotrę do domu bo pracuję na kompie służbowym teraz. Tuba 900mm kusi ale jest w niej zdecydowanie więcej plastiku niż w tym maluchu 80/400. O dziwon obydwa te refraktory mają metalowe wyciągi (zębatka również). Dziś jeszcze popatrze sobie przez SW 130/650 lub Celestrona 130/650 motor drive (wygląda pożadniej niż SW). Tiby 650 sa znośnie małe ale montaże ciężkie więc raczej się nie skuszę. Zerkne na program od was i dam znać ;) Dzięki

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Broń Boże jak mawiali komuniści - ja tylko podałem alternatywę do takich warunków (mały balkon), sam często na szybko zamiast betoniary używam 80/500 i jest OK  8)

Odnosiłem się do tego:

Jeśli dopuszczasz do siebie myśl o lornetce, to rada Jacka jest najrozsądniejsza (jedyna rozsądna?).

Brzmi jak jedyna słuszna opcja co jest kompletną bzdurą  >:(

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Brzmi jak jedyna słuszna opcja co jest kompletną bzdurą  >:(

A dziękuję, dziękuję. Tylko czemu Szanowny Kolega tak sądzi, bo ja piszę wyłącznie na podstawie swoich długotrwałych doświadczeń?  :)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dziękuję, dziękuję. Tylko czemu Szanowny Kolega tak sądzi, bo ja piszę wyłącznie na podstawie swoich długotrwałych doświadczeń?  :)

Ja napisałem swoje argumenty, u Ciebie ich nie widzę.

Na podstawie własnych subiektywnych wrażeń chcesz narzucać swoje prawdy innym? Chcesz powiedzieć, że na podstawie własnych doświadczeń doszedłeś do wniosku, że lornetka w tej kwocie jest najlepszym wyjściem dla innych ?

Ja rozumiem dążenie do uprawnienia przez miłośników lornetek, ale narzucanie swojej wizji Świata to już lekka przesada.

Nie odpowiedziałeś na moje argumenty za refraktorem. Przekonaj mnie że rzeczywiście w tym przypadku lornetka to najlepsze bądź nawet jedyne słuszne wyjście. Sorry, ale czary mary o bagażu doświadczeń bez argumentów mnie nie przekonują.

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie proszę  :) - to dział pierwszy teleskop - założony przez nowego Usera już wiemy, że z konkretami (lornetkę ma) załóżcie oddzielny wątek, a ja przeniosę do niego dyskusję, zapewne będzie źródłem pożytecznej wiedzy OK ??? :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalszej dyskusji nie będzie  :)

Ja lubię dyskusję, jednak wyłącznie uprzejmą. Kiedyś na ten temat coś tam napisałem:

http://astropolis.pl/topic/29347-poradnik-astronomiczno-gramatyczny/?p=371879

Nie próbuję też nic nikomu narzucać. Sugestia ze znakiem zapytania nie oznacza narzucania czegokolwiek, tylko wspólne zastanawianie się. Było nad czym się zastanawiać, dopóki kol. Pmaverick nie objaśnił, że lornetkę już ma i zależy Mu na teleskopie.

Przedtem z Jego wypowiedzi wynikało, że poszukuje sprzętu w określonym, niezbyt wysokim budżecie, na niewielki balkon oraz do wypadów "na lekko" poza miasto. Ponieważ wszystkie te ograniczenia poznałem na własnej skórze i rozwiązałem poprzez zakup mojej pierwszej lornetki astronomicznej, więc uznałem, że pomysł Jacka jest dobry, być może najlepszy w takich okolicznościach.

Ponieważ sprawa się wyjaśniła,  chętnie przeczytałem inne porady, starając się z nich jak najwięcej nauczyć.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalszej dyskusji nie będzie  :)

Przewidywałem uchylenie się od odpowiedzi jako reakcję na pytanie o argumenty ;)

Ja lubię dyskusję, jednak wyłącznie uprzejmą.

Obrażam Cię prosząc o argumenty potwierdzające Twoją radę, nieco bardziej merytoryczne niż "mam duże doświadczenie" ?  :o

Równie dobrze mogę stwierdzić, że nie szanujesz mnie unikając odpowiedzi pod pretekstem "nie podoba mi się ta dyskusja".

Nie próbuję też nic nikomu narzucać. Sugestia ze znakiem zapytania nie oznacza narzucania czegokolwiek(...)

Widzę, że muszę Ci zacytować:

Jeśli dopuszczasz do siebie myśl o lornetce, to rada Jacka jest najrozsądniejsza (jedyna rozsądna?).

Stwierdzasz, że lornetkowa opcja Jacka jest najrozsądniejsza (bez pytajnika). Dopuszczasz nawet możliwość, że jedyna rozsądna (z pytajnikiem) Dlatego chcę wiedzieć dlaczego jest lepsza niż opcja z refraktorem a nawet może być jedyną słuszną.

Piszesz tylko o przewadze w swojej poręczności, która jest minimalna w konfrontacji z niewielkim refraktorem na balkonie. Piszesz także o leżaku lub foteliku turystycznym co przekreśla przewagę w mobilności.

W możliwościach obserwacyjnych w tych okolicznościach lornetka nie ma szans (szczegóły napisałem wcześniej), więc zastanawiam się skąd to "rada Jacka jest najrozsądniejsza" ?

Rozumiem, że pytający ma lornetkę więc dywagacje stają się teoretyczne, ale nalegam na odpowiedzi. Może Jacek wydzieli temat i komuś jeszcze posłuży.

Nie twierdzę, że moja racja jest najmojsza. Chcę wiedzieć dlaczego nie jest  ;).

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chlopaki, dajcie spokoj. Dzieki wam obydwojgu za zaangazowanie. Balkon ma 1,2m glebokosci i jest dosc dlugi...siedze i popijam wlasnie zlocisty napoj i patrze na kartonowe pudlo ktore przytaszczylem przed chwilą :)

I tak sie zastanawiam czy dobrze zrobiłem ;)

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano 90/900 :) SW w czrnej nowszej tubie. Uklony dla ekipy z DO przy Jana Pawla bo cierpliwosci duzo zwlaszcza Pan w okularach ktory przez kilka moich poprzednich wizyt zawsze sluzyl pomoca. Dzis wyniesli smy oba refra przed sklep i okazalo sie ze bez szyby po drodze to jednak 90/900 daje bdb ostrosc nawet przy  150x (okular 6mm). W 80/400 przytym okularze ( dawalo 66x) antena na wiezowcu byla praktycznie niebieska :( . To ostatecznie przekonalo mnie do sw90/900 na az3. Dziekuje za pomoc i checi :) Wszystkim! Jutro bedzie wypakowywanie bo dzis oblewam zakup :) w dziale recenzje umieszcze napewno swoje spostrzezena. Aaa no i zaraz siadam do lektury `atlas nieba` wydawnictwa pascal bo nabylem takie kompendium dla zielonych :)

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czystego nieba - pięknych widoków i częstych relacji z obserwacji  8) :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usz jest, zlozylem dzis w koncu :) stoi i dumnie spoglada... No wlasnie... Bidak po co wyjrzal przez otwarte okno na palac kultury i... Cieplo tak spierdziela przez okno ze przy powiekszeniu x90 o raz nie jest taką zyleta jak przy x36, falowanie widac wyraznie. Nie zrazam sie, cieple dni nadejda poza tym czekam na planetki. Saturn jeszcze nisko z tego co widzialem i blok mi go zaslania o ila ontamw ogole jest widoczny gdzie mi srajfon pokazuje :) ( program planets) niestety ale mimo czystego nieba teraz na bemowie to wszedzie pomaranczowa luna i oprocz kilku jasniejszych gwiazd to dupa blada z widzialnoscia:) o dsach to nawet mi sie nie chce myslec :)

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)