Skocz do zawartości

Refraktor Bresser MESSIER AR-102.... rozbudowa ???


adriansobczak@o2.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam Teleskop Bresser MESSIER AR-102, 102/600 F6, montaż hande made AZ ,Okulary: ES 5,5 mm  62' ,ES 11 mm 82' , ES 26 mm  62' , barlow GSO ( x1,5 , x2 ) kątówka 90 stopni 2'. Mam wolne 500- 700 zł i zastanawiam się w co zainwestować pieniądze. Opcji jest kilka :

1. Wymiana szukacza na red dot albo kątowy  ( oryginalny jest niewygodny , żeby nie napisać bezużyteczny)

2. Może zamiast wymiany szukacz kupić okular 35-32 mm (35 da powiększenie bliskie minimalnemu i źrenice 5,8 mm )

3. Okular 16-18 mm też by się przydał chociaż ES 26 mm i barlow x1,5 dają 17,33 mm

4. Jakiś filtr UHC ma sens ???

5. ....... jeszcze jakieś pomysły ?

Obserwacje balkonowo - miejskie, czasem pod ciemnym niebem na leśnej polanie :-)

Zapraszam do rozważań ...

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, [email protected] napisał:

Wymiana szukacza na red dot albo kątowy  ( oryginalny jest niewygodny , żeby nie napisać bezużyteczny)

Red dot to bardzo dobry pomysł. Wyszukuje się w nim łatwiej niż w klasycznym szukaczu. 

Dobrego red dota najlepiej szukać w sklepach z ASG, gdzie jest większy ich wybór i niższe ceny niż w sklepach astro.

Ze swojego doświadczenie mogę polecić coś w tym rodzaju

https://gunfire.com/pl/products/replika-celownika-kolimatorowego-red-dot-1x40-czarny-1152205534.html

Duża średnica, a na końcach można założyć odrośniki z otuliny piankowej do izolacji rur. Skutecznie zapobiega to osadzaniu się wilgoci na szkle red dota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzuć szukacz, kup okular 28-30mm 82deg. ES 28mm 68deg lub droższy ES 30mm 82deg. Moim zdaniem nie warto przekraczać źrenicy wyjściowej 5mm, chyba, że masz bardzo dobre, ciemne niebo. 

Warto kupić filtr Lumicon UHC 2 cale, pomaga wyciągnąć sporo mgławic z tła. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, piotrfie napisał:

Red dot to bardzo dobry pomysł. Wyszukuje się w nim łatwiej niż w klasycznym szukaczu. 

Dobrego red dota najlepiej szukać w sklepach z ASG, gdzie jest większy ich wybór i niższe ceny niż w sklepach astro.

Ciekawy pomysł. Nawet nie szedłem w tą stronę. Ten szukacz w oryginale jest tak umiejscowiony że oko musiałbym wyciągać i przykładać do niego. A jak z montażem 

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Leon napisał:

okular 32 mm , filtr słoneczny z folii Baader no i jakiś szukacz Słońca kupiony lub własnej roboty

Zapomniałem dodać że filtr słoneczny też jest. A okular już prawie był w koszyku tylko zacząłem się zastanawiać nad tym jak wielka będzie różnica w porównaniu do mojego ES 26 mm.

 

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, kjacek napisał:

Wyrzuć szukacz, kup okular 28-30mm 82deg. ES 28mm 68deg lub droższy ES 30mm 82deg. Moim zdaniem nie warto przekraczać źrenicy wyjściowej 5mm, chyba, że masz bardzo dobre, ciemne niebo. 

Warto kupić filtr Lumicon UHC 2 cale, pomaga wyciągnąć sporo mgławic z tła. 

O źrenicy sporo czytałem na forach. Mieszkam w Lwówku Śląskim ( 12000 mieszkańców ) większe miasta są oddalone okół 30 km w każdym kierunku. Często obserwuje z balkonu i boiska niedaleko domu. Jak bardzo chce ciemnego nieba to jadę 10 km za miasto na leśna polane bez żadnych widoczny źródeł światła. Miałem Dobsona 8 ale wróciłem do małego refraktora ponieważ często nie chciało mi się go nosić. A co do filtra to czytałem wypowiedzi że przy bardzo małej aperturze nie warto. Co ty o tym sądzisz ?

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, peter5 napisał:

Dla mnie wyszukuje się dużo trudniej z racji braku powiększenia. Ja go szybciej sprzedałem niż kupiłem. 

Szukałem ostatnio Neptuna . Z szukacze się nie dało. Musiałem używać lornetki żeby się odnaleźć. Okular 26 mm starsafari i poszlo. A reddot może służyć do szukania jasnych punktów z okularem 5.5 mm

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, [email protected] napisał:

Ciekawy pomysł. Nawet nie szedłem w tą stronę. Ten szukacz w oryginale jest tak umiejscowiony że oko musiałbym wyciągać i przykładać do niego. A jak z montażem 

Co do montażu, załączam fotkę, jak mam taki szukacz zainstalowany na lornecie. Jest przykręcony do szyny RIS 22 (standard w ASG), która przykręcona jest do uchwytu lornety. Na szukaczu są odrośniki z pianki.

W handlu jest niestety niewiele adapterów RIS22 - stopka szukacza.

Jeśli taki szukacz miałby być zainstalowany na stopce szukacza, to pewnie zostaje albo wydruk na drukarce 3d, albo np. adapter produkowany przez Baadera

https://deltaoptical.pl/mocowanie-szukacza-skysurfer-iii-i-v-baader-planetarium

IMG_20200927_203155.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Jeśli red dot z mocowaniem typu RIS22 ma być zamontowany w standardowej stopce szukacza to potrzebny jest właśnie taki lub podobny adapter. W lornecie jest nieco inaczej, bo tam płaską szynę RIS przykręca się bezpośrednio do uchwytu.

Zgadza się, że SkySurfer ma adapter w komplecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ppbb napisał:

 

W dniu 27.09.2020 o 20:46, piotrfie napisał:

Czy to jest taki adapter jak na tym zdjęciu? Baader SkySurfer III ma to w komplecie

Oj, chyba rzeczywiście, AR-102 ma jakąś nietypową stopkę szukacza, inną niż popularny standard Skywatchera. Warto się upewnić co do adaptera, aby pasował, albo zmienić element mocowany do tuby. To komplikuje nieco sprawę.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, piotrfie napisał:

Oj, chyba rzeczywiście, AR-102 ma jakąś nietypową stopkę szukacza, inną niż popularny standard Skywatchera. Warto się upewnić co do adaptera, aby pasował, albo zmienić element mocowany do tuby. To komplikuje nieco sprawę.

Zkorzystalem z Twojej porady ale poszedłem trochę w inną stronę. Zamówiłem sobie "celownik" taniutki. Do tego jakaś obejma od tego samego sprzedawcy całość 41 PLN z wysyłką. Będzie to wyglądało średni ładnie ale może będzie super wygodne. A wygoda jest dla mnie najważniejsza. Dlatego Dobsona 8 cali zamieniłem na małe achro.

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Po paru miesiącach parę rzeczy się zmieniło :

1. Oryginalny szukacz został wymieniony na red-dot Baader SkySurfer III. Celowniki kolimatorowe u mnie się nie sprawdziły. Tanie egzemparze mają laser jak pająk a przez droższe ( powyżej 100 pln) fajnie się patrzy ale zamontowanie wymaga kupienia kilku elementów co ostatecznie daje nam cenę Baader SkySurfer III. Z szukacza jestem bardzo zadowolony.

2. Wszystkie okulary zostały wymienione. Nabyłem Hypeiona 31 mm, za jasny gdy obserwujemy z zaświetlonego miejsca ( ŹW 5,25 mm ) ale za to pod ciemnym niebem miód-malina. Celestron Luminos 19 mm to kolejny udany zakup. Wychaczony na Amazonie za 650 zł z wysyłką. Nieco wrażliwy na osiowe patrzenie ale ER i obrazy jakie daje to coś pięknego. Kolejny Celestron X-cel 9 mm będę polecał każdemu. Małe rozmiary, wygodny ER, przyjemne obserwacje. Jedzie już 12 mm i chyba będzie 7 mm.  No i Vixen SLV 5 mm . Opozycja Marsa i koniunkcja gazowych olbrzymów  wyglądały cudnie.

3. Filtr UHC w fazie testów, ale nie daje mu zbyt dużych szans. Filtry planetarne (5 podstawowych) przetestowane i sprzedane. Żaden mnie nie zachwycił. Może czerwony na Marsie, ale tak drastycznie zmienia kolor planety że też sprzedałem.

4. Montaż AZ "własnej produkcji" został wymieniony na AZ4. Problemem było ustawienie teleskopu na obserwowany obiekt przy większych powiększeniach. Dodatkowo AZ4 pokazał mi że mikro ruchy to zbędna rzecz.

5. Zrobiłem dwa reduktory apertury. 3,5 calowy i 3 calowy do obserwacji księżyca. Sprawdzają się wyśmienicie.

Jak na razie cieszę się obserwacjami i krok po kroku kolekcjonuje obiekty z literką M z przodu. 

 

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, [email protected] napisał:

5. Zrobiłem dwa reduktory apertury. 3,5 calowy i 3 calowy do obserwacji księżyca. Sprawdzają się wyśmienicie.

Jeśli z powodu AC, to rozumiem. 

Jeśli z powodu zbyt dużej ilości światła, to kup regulowany filtr polaryzacyjny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kjacek napisał:

Jeśli z powodu AC, to rozumiem. 

Jeśli z powodu zbyt dużej ilości światła, to kup regulowany filtr polaryzacyjny

W sumie jedno i drugie. Ale filtr też kiedyś wypróbuję. AC w tym teleskopie jest zauważalna przy jasno świecącym Księżycu. Po zastosowaniu przysłony jasność jest odpowiednia dla moich oczu i dodatkowo fiolet dookoła tarczy jest ledwo zauważalny. 

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszając aperturę, zmniejszasz światłosiłę teleskopu (większa liczba przy Fx). To skutkuje mniejszą aberką. Obraz robi się ładniejszy. 

Jednak zmniejszenie apertury, to zmniejszenie rozdzielczości teleskopu. Może na Księżycu nie jest to aż tak widoczne i akceptowalne. 

Oglądaj Księżyc, gdy jest małym sierpem, gra światłocieni jest ciekawa a jasność obirktu nie wali tak po oczach. 

Jeśli oglądasz DSy, to zostaw Księżyc na koniec sesji. Nie popsujesz sobie akomodacji oka. 

Jednak regulowany polar bardzo pomaga. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kjacek napisał:

Zmniejszając aperturę, zmniejszasz światłosiłę teleskopu (większa liczba przy Fx). To skutkuje mniejszą aberką. Obraz robi się ładniejszy. 

Jednak zmniejszenie apertury, to zmniejszenie rozdzielczości teleskopu. Może na Księżycu nie jest to aż tak widoczne i akceptowalne. 

Oglądaj Księżyc, gdy jest małym sierpem, gra światłocieni jest ciekawa a jasność obirktu nie wali tak po oczach. 

Jeśli oglądasz DSy, to zostaw Księżyc na koniec sesji. Nie popsujesz sobie akomodacji oka. 

Jednak regulowany polar bardzo pomaga. 

Księżyc oglądam w różnych fazach przez teleskop ( oprócz pełni , wtedy tylko nieuzbrojonym okiem ). Wczoraj zachwyciło mnie Morze Przesileń przy granicy terminatora. DS-y uwielbiam to jest cel moich obserwacji, ale nie przy takim Księżycu. Wolę sobie odpuścić i poczekać na odpowiednie warunki. Zastanawia mnie czy filtr polaryzacyjny przyda się do Jowisza i Saturna ( w drugiej połowie 2021 oczywiście )

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 31.12.2020 o 22:38, [email protected] napisał:

Po paru miesiącach parę rzeczy się zmieniło :

1. Oryginalny szukacz został wymieniony na red-dot Baader SkySurfer III. Celowniki kolimatorowe u mnie się nie sprawdziły. Tanie egzemparze mają laser jak pająk a przez droższe ( powyżej 100 pln) fajnie się patrzy ale zamontowanie wymaga kupienia kilku elementów co ostatecznie daje nam cenę Baader SkySurfer III. Z szukacza jestem bardzo zadowolony.

Cześć

Właśnie kupiłem ten teleskop i mam pytanie. W jaki sposób wymieniłeś szukacz? Wymieniałeś stopkę?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, nvx napisał:

Cześć

Właśnie kupiłem ten teleskop i mam pytanie. W jaki sposób wymieniłeś szukacz? Wymieniałeś stopkę?

Pozdro

Razem z szukaczem który kupiłem był zestaw róznych stopek. Użyłem jednego z nich. Niestety rozstaw śrub do mocowania szukacza jest za szeroki więc otwory w stopce poszerzyłem do odpowiedniego rozstawu. Można zakupić też uniwersalne sidło do mocowania stopki firmy Baderr tylko nie mam pewności czy rozstaw śrub będzie odpowiedni.

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, nvx napisał:

Cześć

Właśnie kupiłem ten teleskop i mam pytanie. W jaki sposób wymieniłeś szukacz? Wymieniałeś stopkę?

Pozdro

Coś takiego 

"Stopka szukacza Baader - Baader Planetarium - 7207876396 - oficjalne archiwum Allegro" https://archiwum.allegro.pl/oferta/stopka-szukacza-baader-baader-planetarium-i7207876396.html

 

 

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.09.2020 o 09:11, [email protected] napisał:

A co do filtra to czytałem wypowiedzi że przy bardzo małej aperturze nie warto. Co ty o tym sądzisz ?

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. 

Filtr Lumicon UHC to dość jasny filtr, to nie Ultrablock. Używam go również w małej aperturze 100mm. Ludzie używają go również w lornetkach 10x50. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)