Skocz do zawartości

Lornetka dla 8-latka.


Setaarius

Rekomendowane odpowiedzi

No więc tak moi drodzy o ile na teleskopach się trochę znam tak w kwestii lornetek jestem mugolem :)

Potrzebuję lornetkę dla syna (niecałe 8 lat). Lornetka będzie służyć trochę w dzień, trochę w nocy.

Dałem mu moją lidletkę Bresser 10x50, ale te prawie 900 gram jest mimo wszystko za ciężkie.

Pomyślałem zatem, że warto celować w powiększenie 6-8 i obiektywy z zakresu 30-32 oraz waga maksimum 500-600 gram, a może lepiej jeszcze z nią zejść w dół?

Przejrzałem trochę internety oraz fora i wytypowałem kilka egzemplarzy:

1. Opticron Adventurer 6.5x32 T WP

2. Vortex Raptor 6.5x32

3. Kowa 8x30 YF

4. Yosemite 6x30

5. Vixen ATREK Light 6x30 BCF

 

A może poszukać czegoś z obiektywami w okolicach 42mm tylko wtedy waga idzie w górę...

Ktoś z Was ma dzieci w podobnym wieku walczące z używaniem takich sprzętów?

Z góry dzięki za pomoc

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie brał nic powyżej 6-6.5x i wadze pow. 0,5kg. Myślę że Kowa 6x30 lub Opticron 6.5x32 byłby ok. W zasadzie na ten moment lepsze byłoby nawet powiększenie 4x ale jednak 6x jest bardziej perspektywiczne i przyda się na przyszłość. Pozdrawiam

Edytowane przez soader
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewną opcją też są oczy wyraka. Małe, lekkie, bardzo szerokie pole. 

Ja sobie kupiłem takie w wersji od Oriona. 

https://eu.telescope.com/Orion-2x54-Ultra-Wide-Angle-Binoculars/p/132436.uts

Wiadomo, nie jest to sprzęt do obserwacji obiektów głębokiego nieba. Bardziej służy do tej żeby poznać gwiazdozbiory, popatrzeć na morze gwiazd, na Drogę Mleczną i zrobić łaaaaał. 

Mój sześciolatek bardzo ją polubił. 

 

Edytowane przez ppbb
  • Thanks 1
APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam porównania z innymi, ale 

3 godziny temu, Setaarius napisał:

Vortex Raptor 6.5x32

Sprawdza się bez problemu u mojego 8 latka. Trzeba pamiętać, że ona ma dość wąskie pole, ale za to ostrość na brzegach nie jest tragiczna, tak jak to miejsce na przykład w Vortex Raptor 8.5x32. 

Teraz i tak bym chyba kupił Opticron Adventurer T WP 6,5×32, bo ma bardzo dobre opinie, lekko szersze pole przy niższej cenie. Wszelkie większe powiększenia bym sobie odpuścił. Na działce sójki, trznadle, bociany, zające, sarny, a w nocy M31, M13, plejady, M42 ... wszystko w zasięgu ośmiolatka.

 

 

  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Setaarius napisał:

Czyli mamy dwa głosy na Opicrona...

Nie skreślałbym jednak Kowy 6x30. Cena podobna, powiększenie troszkę mniejsze, waga mniejsza o prawie 100g i gwarancja 10 lat. W necie jest recenzja co prawda 8x ale w 6x powinno być podobnie: http://wzrokowiec.com/archiwa/969

Edytowane przez soader
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Setaarius napisał:

Czyli mamy dwa głosy na Opicrona...

Jeżeli mam uprawnienia do głosowania również jestem za Opticronem.

 

Miałem Opticron Adventurer T WP 6,5×32 - dla dzieciaków jest ok. Mało tego sam chętnie po niego sięgałem, również na nocnym niebie, czy nawet do pooglądania Księżyca.  Zaskakująco ostry w centrum pola widzenia jakieś 40% pola licząc od środka, rzekłbym żyleta, bardzo dobra biel i kontrast. Na brzegu już kiepskawo, ale dzięki szerokiemu pola widzenia jakoś mnie to nie drażniło. Na uwagę zasługuję również dobre wykonanie mechaniczne lornetki. Generalnie wolałem zdecydowanie parametry 6,5x32 niż 8x30. Między powiększeniem 8x, a 6,5x jest znacząca różnica w stabilizacji obrazu.

Dzisiaj kusi mnie jeszcze wersja Opticron 6x30, a hamulce jest jedynie wąskie pole widzenia, ale musiałbym to zobaczyć bo może być zaskoczenie

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za namową żony (niestety) poszedłem w rozwiązanie budżetowe...jak się młodemu spodoba to pomyślimy w przyszłości nad czymś innym. Wybór padł na Helios Aquila MS WP 6,5x32mm.

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)