Skocz do zawartości

Galaktyka Andromedy M31


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Prezentuję M31 złowioną przez Space Cat 51, podpięty do Nikon D5300 mod. Prowadzenie na EQ6 Pro. Klatki po 2 min., ISO 1600. Łączny czas naświetlania to około 80 min. (było więcej, ale część materiału musiałem usunąć z uwagi na przelatujące, momentami uporczywe  chmury). Jest to moje pierwsze podejście do tego wdzięcznego obiektu. Tym bardziej więc będę wdzięczny za wszelkie uwagi i podpowiedzi co do właściwości obróbki ?

986938192_Andromeda_Final2_may_crop.thumb.jpg.cb88543a4f99873a5ec0483db893828b.jpg

  • Like 1

Blog: www.michalrakowski.eu

Instagram: michalrakowskiphotography

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, to lecimy:

 - kolorystyka zdecydowanie do poprawy (magenta dominuje)

- obwódki wokół jaśniejszych gwiazdek i to chyba nie od cirrusa, tylko powstałe w procesie obróbki (zmniejszanie?)

- szum już wyłazi.

Jak poprawisz kolory to fota będzie całkiem strawna, a gdy dopalisz nieco więcej materiału to całkiem fajna. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, lukost napisał:

Oki, to lecimy:

 - kolorystyka zdecydowanie do poprawy (magenta dominuje)

- obwódki wokół jaśniejszych gwiazdek i to chyba nie od cirrusa, tylko powstałe w procesie obróbki (zmniejszanie?)

- szum już wyłazi.

Jak poprawisz kolory to fota będzie całkiem strawna, a gdy dopalisz nieco więcej materiału to całkiem fajna. ;)

Jeszcze dodam, że sam środek M31 wydaje się przepalony i w efekcie za jasny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Tak właśnie obawiałem się, że z kolorystyką jest coś nie tak. Obwódki to rzeczywiście ślady po zmniejszeniu gwiazdek. Na większości moich fotek mam problem, żeby je usunąć czy choćby zminimalizować.

Zatem biorę się do roboty z poprawą kolorystyki, a przy najbliższej okazji dopalę trochę materiału.

Blog: www.michalrakowski.eu

Instagram: michalrakowskiphotography

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie tak, przez autokolor, poziomy (mniej niebieskiego), HLVG (darmowa astroakcja usuwająca zielony zafarb) plus troszkę zabawy z kolorem selektywnym. Punktem wyjściowym była fota nr 1. 

and.thumb.jpg.dae679947536c38894e0025010100a2e.jpg

Możliwości jest sporo, grunt by zbliżyć się do fot referencyjnych, czyli czarne tło, niebieskawe ramiona zewnętrzne, żółtawe centrum i ewentualnie różowawe wodorówki w ramionach. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może najpierw kolega @lukost zrobi zrzut ustawień zarządzania kolorami w PSie i pokaże koledze Michałowi jak ma ustawione.

Pomijam już fakt różnych punktów bieli w monitorach z marketu i ustawień natywnych tychże.

 

 

  • Thanks 1

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może na początek się przydać, żeby było wiadomo o co chodzi.

https://monitory.mastiff.pl/faq/question/id/106

Troszkę jeszcze tutaj:

http://www.letrabit.pl/zarzadzanie-kolorem-w-pigulce-cz-4-ustawienia-programow-graficznych/

Edytowane przez Baton

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paaanie, ja prosty chłopak jestem, kombinuję metodę prób i błędów, porównując efekt finalny z fotami referencyjnymi. W żadnym razie nie uważam się za autorytet i znawcę tematu. Gdy uznam, że kolorystyka jest nie teges, to piszę co myślę i staram się ewentualnie pokazać jak bym to widział.  Co autor z tym zrobi, jego rzecz. Tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu, że przy obróbce materiału graficznego, zdjęć na przykład ma to niewąskie znaczenie.

Nie każdy jest w posiadaniu szerokogamutowego monitora, którego i tak trzeba skalibrować do standardu sRGB, aby wszystkim było łatwiej.

To jest dokładnie tak samo jak ze smartfonami każdy wyświetla zdjęcia troszkę inaczej, wystarczy porównać do siebie różne marki i różne wyświetlacze amoled, IPS. itp.

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością, na różnych monitorach barwy są nieco inne, na smartfonie staram się w ogóle zdjęć astro nie oglądać. Pytanie czy widzisz nadmiar fioletu/purpury na zdjęciu nr 1 i zieleń plus fiolet na focie nr 2? Jeśli tak, to znaczy że z moim budżetowym, marketowym monitorem wszystko z grubsza ok. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, lukost napisał:

Z pewnością, na różnych monitorach barwy są nieco inne, na smartfonie staram się w ogóle zdjęć astro nie oglądać. Pytanie czy widzisz nadmiar fioletu/purpury na zdjęciu nr 1 i zieleń plus fiolet na focie nr 2? Jeśli tak, to znaczy że z moim budżetowym, marketowym monitorem wszystko z grubsza ok. ;)

Z pierwszym się zgadzam, ale z drugim nie widzę tam zieleni, ani na laptopie , ani na monitorze do fotografii.

Najlepszy efekt zdaje się ten który nazwałeś przez "autokolor".

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Baton, masz rację, odpaliłem tablet i nadmiaru zieleni na numerze 2 już nie widać. Pierwsza fota nadal jest fioletowa. Ech, te zawiłości astrofotografii.  ;)

Michał, dawaj tego stacka, jutro się nim pobawię. Sam cały czas uczę się obróbki, a jak już wspomniałem materiał wydaje się całkiem spoko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lukost napisał:

@Baton, masz rację, odpaliłem tablet i nadmiaru zieleni na numerze 2 już nie widać. Pierwsza fota nadal jest fioletowa. Ech, te zawiłości astrofotografii.  ;)

Michał, dawaj tego stacka, jutro się nim pobawię. Sam cały czas uczę się obróbki, a jak już wspomniałem materiał wydaje się całkiem spoko. 

Nie ma sprawy, tylko czekam na info jak go przesłać ?

Blog: www.michalrakowski.eu

Instagram: michalrakowskiphotography

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj podgląd jak  powinno być ustawione w zakładce edycja>ustawienia koloru w PSie.

 

Kolor.jpg

A tak jak poniżej pewno jest domyślnie ustawione w PSie proszę zwrócić uwagę na opis okienka CMYK, aczkolwiek ma to raczej tylko znaczenie kiedy zanosimy do druku. 

Wariant pierwszy w tym wypadku jest właściwszy dla naszego regionu, najlepszą opcją jest posiadanie profilu maszyny fotolabu w którym wywołujemy zdjęcia.

Natomiast dla pokazywania fotek w necie, akurat to ustawienie nie ma żadnego znaczenia, raczej bardzo pomijalne.

 

 

Kolor2.jpg

Edytowane przez Baton
  • Thanks 1

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie i ja, szału ni ma. Ale astrofotografia, to raczej nie moja działka, chociaż dowolność jak kto postrzega może być różna.

 

M31.jpg

Do końca nie mam wpływu na zdjęcie zafarbu fioletu, nie chcę przedobrzyć, nie znam się ;)

Zresztą to obróbka na jpg, najgorsze co może być. Wolę w LR wołać RAW i przygotować, a potem bawić się w Tiffie już na PSie w 16 bitowej przestrzeni.

Końcowy zapis to jpg.

Edytowane przez Baton

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.

Andromeda1.jpg

2.

 

Andromeda2.jpg

3.

 

Andromeda3.jpg

Która  najbardziej podchodzi?

Zaznaczam, że to moja wariacja, nie lubię cukierkowych kolorów (takie rzeczy to tylko w przedszkolu)-jaja sobie robię. :)))

Zresztą nie znam się na astroobróbce, tutaj chciałem pokazać jak najbliżej tego jak postrzega ludzkie oko (oczywiście cudzysłowie), nie matryca i filtry wycinające poszczególne pasma.

Jądro tej Andromedki też chciałem wtopić w jej owal, żeby nie oddzielało się jak na tych pierwszych próbach.

2 i 3 różnią się tylko balansem "kolorów". ;)), 1 i 2 tylko kontrastem lokalnym.

Mnie chyba najbardziej podchodzi 3ka

Edytowane przez Baton

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Baton napisał:

1.

Andromeda1.jpg

2.

 

Andromeda2.jpg

3.

 

Andromeda3.jpg

Która  najbardziej podchodzi?

Zaznaczam, że to moja wariacja, nie lubię cukierkowych kolorów (takie rzeczy to tylko w przedszkolu)-jaja sobie robię. :)))

Zresztą nie znam się na astroobróbce, tutaj chciałem pokazać jak najbliżej tego jak postrzega ludzkie oko (oczywiście cudzysłowie), nie matryca i filtry wycinające poszczególne pasma.

Jądro tej Andromedki też chciałem wtopić w jej owal, żeby nie oddzielało się jak na tych pierwszych próbach.

2 i 3 różnią się tylko balansem "kolorów". ;)), 1 i 2 tylko kontrastem lokalnym.

Mnie chyba najbardziej podchodzi 3ka

Tak. Trójka najlepsza wg mnie.

Blog: www.michalrakowski.eu

Instagram: michalrakowskiphotography

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)