Skocz do zawartości

Galaktyka Andromedy M31


Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam prawie żadnego doświadczenia w astrofotografii, zrobiłem zaledwie kilka eksperymentów lustrzanką na statywie bez prowadzenia, ale trochę się znam na obróbce zdjęć i obsłudze PS. Poniżej moja propozycja w nieco cieplejszych odcieniach, zmniejszyłem też przepalenie w centrum galaktyki. Pracowałem na surowym stacku, jeśli ktoś będzie zainteresowany plikiem PSD, to mogę udostępnić.

To mój pierwszy post tutaj, więc wrzucam na zewnętrzny serwer.

Andromeda.jpg

https://postimg.cc/D8h62hXL

 

  • Like 1

Lornetki: BGSz 2,3x40, DO Chase 10x50 ED, DO Extreme 15x70 ED | Statyw: Slik PRO 700DX
Teleskop: SW Mak 127/1500 + Bino | Montaże: ALT-AZ5, EXOS-2 OnStep

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ciekawi, skąd na jej brzegach tyle niebieskiego, przy wyciąganiu na  krzywych lub poziomach obojętnie, czy PS, czy LR dominuje  fiolet z niebieskim.  Czy to może brak zastosowania jakiegoś filtra, czy co? 

Nie mam na myśli powyższego zdjęcia, chociaż też majaczy ten "błękit".

Dlatego na tych moich 3 sztukach poszedłem w inny deseń.

 

Edytowane przez Baton

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dobre pytanie, faktycznie chyba nieco za dużo tego zafarbu, choć starałem się nad tym zapanować. U innych, mocno zaawansowanych fociarzy ten niebieski też jest, ale jakby mniej.

https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=58940

https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=59524

Przydałoby się też pociągnąć nieco dłuższe klatki (ze 3 minuty choćby), bo przecież montaż masz dobry. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lukost to fakt,ale zobacz tę podlinkowaną z astropolis, nie ma nic błękitu,  a całkiem fajnie się to ogląda.

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ten ponadnormatywnie duży niebieski zafarb wynika z większej czułości matrycy w tym zakresie widma.

https://www.dpreview.com/forums/post/61721967 - Porównanie Nikona D5300 z Canonem 200D.

Cytat

We can see from the chart that the Nikon is slightly stronger in blue and the Canon is slightly stronger in H-alpha.

 

Lornetki: BGSz 2,3x40, DO Chase 10x50 ED, DO Extreme 15x70 ED | Statyw: Slik PRO 700DX
Teleskop: SW Mak 127/1500 + Bino | Montaże: ALT-AZ5, EXOS-2 OnStep

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, lukost napisał:

Pobawiłem się tym materiałem, jest całkiem ok, gdyby tylko było go nieco więcej. Z przepalonym centrum nie bardzo umiem sobie poradzić - z tego co mi kiedyś doradzono warto zrobić je odrębnie na krótszych czasach i podmienić podczas obróbki.

Andromeda.thumb.jpg.8be3b83777f171f250c826097a80ae7b.jpg

 

Wyszło z tego sporo ciekawych opcji. Tylko który z nas wrzuci teraz fotę na konkurs? ?

  • Haha 1

Blog: www.michalrakowski.eu

Instagram: michalrakowskiphotography

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Michał Rakowski napisał:

Wyszło z tego sporo ciekawych opcji. Tylko który z nas wrzuci teraz fotę na konkurs? ?

Oj nie nie, autorem zdjęcia jesteś Ty, prawa autorskie jednak obowiązują w tym kraju. 

 

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Magnetar napisał:

Może ten ponadnormatywnie duży niebieski zafarb wynika z większej czułości matrycy w tym zakresie widma.

https://www.dpreview.com/forums/post/61721967 - Porównanie Nikona D5300 z Canonem 200D.

 

No najprędzej taka opcja właśnie,  pewno dlatego dla kamerek astro są dostępne filtry IO III, UHC itp.

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za wszystkie komentarze i wskazówki, które są dla mnie niezwykle cenne. Tym bardziej, że dopiero zaczynam swoją przygodę z astrofoto (zwłaszcza z DSO). Jak to mówią, im głębiej w las, tym więcej drzew ? Aczkolwiek, przygoda ciekawa i daje dużo frajdy jak coś zaczyna wychodzić.

Moja konkluzja jest taka, że przydałoby się dopalić nieco więcej materiału (być może drugie tyle?). Zastanawiam się też czy nie warto drugiej sesji przeprowadzić przy niższym ISO - powiedzmy 800 zamiast 1600, po to żeby to centrum nie było przepalone, a następnie zestackować wszystko razem. Co o tym myślicie? Być może pytanie banalne, ale tak jak mówię, dopiero wchodzę w temat.

Blog: www.michalrakowski.eu

Instagram: michalrakowskiphotography

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że bawiąc się obróbką jeszcze trochę będziesz w stanie zniwelować to przepalenie. Jak wrócę z pracy i znajdę chwilkę to wrzucę to do Pixinsight bo ostatnio przy zabawie z M27 byłem w szoku jego możliwości i jestem pewien, że da sobie z tym radę. Kiedyś też mieszałem zdjęcia z różnymi iso tak aby jądro nie było wypalone i to też działało 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ISO zawsze warto zmniejszyć ze względu na jakość zdjęcia, wysokie ISO stosuje się jeśli nie można sobie pozwolić na odpowiednio długie czasy ekspozycji. Ogólna zasada w fotografii jest taka, że im mniejsze ISO, tym mniej szumów, lepsze odwzorowanie kolorów i większa dynamika.

Lornetki: BGSz 2,3x40, DO Chase 10x50 ED, DO Extreme 15x70 ED | Statyw: Slik PRO 700DX
Teleskop: SW Mak 127/1500 + Bino | Montaże: ALT-AZ5, EXOS-2 OnStep

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Michał Rakowski napisał:

Moja konkluzja jest taka, że przydałoby się dopalić nieco więcej materiału (być może drugie tyle?). Zastanawiam się też czy nie warto drugiej sesji przeprowadzić przy niższym ISO - powiedzmy 800 zamiast 1600, po to żeby to centrum nie było przepalone, a następnie zestackować wszystko razem. Co o tym myślicie? Być może pytanie banalne, ale tak jak mówię, dopiero wchodzę w temat

A czy jesteś w stanie podczas sesji naświetlania zmieniać tryb pomiaru przez aparat, żeby ustawić np. punktowy lub centralnie ważony? 

Czy raczej nie ma opcji w połączeniu korpusu z Space Cat 51?

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Baton napisał:

A czy jesteś w stanie podczas sesji naświetlania zmieniać tryb pomiaru przez aparat, żeby ustawić np. punktowy lub centralnie ważony? 

Czy raczej nie ma opcji w połączeniu korpusu z Space Cat 51?

Myślę, że mogę skoro ustawienia są na manualu. Do sprawdzenia, ale wydaje mi się, że miałem matrycowy.

Blog: www.michalrakowski.eu

Instagram: michalrakowskiphotography

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Encpenc napisał:

Myślę, że bawiąc się obróbką jeszcze trochę będziesz w stanie zniwelować to przepalenie. Jak wrócę z pracy i znajdę chwilkę to wrzucę to do Pixinsight bo ostatnio przy zabawie z M27 byłem w szoku jego możliwości i jestem pewien, że da sobie z tym radę. Kiedyś też mieszałem zdjęcia z różnymi iso tak aby jądro nie było wypalone i to też działało 

OK. Dzięki. Chętnie zobaczę efekty na Pixinsight.

Blog: www.michalrakowski.eu

Instagram: michalrakowskiphotography

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Michał Rakowski napisał:

Myślę, że mogę skoro ustawienia są na manualu. Do sprawdzenia, ale wydaje mi się, że miałem matrycowy.

Warto spróbować,  ja na co dzień używam centralnie ważony, dokładniejszy od matrycowego.

Punktowego nie używam nawet w portretach.

Tylko zdaje się, że musiałbyś jedną sesję nie wiem ile klatek naświetlasz w DSach na jednym i tym samym pomiarze,  a drugie podejście z innym.

Edytowane przez Baton
  • Thanks 1

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Encpenc napisał:

Coś tam podłubałem ale niestety zdjęcie po wrzuceniu na forum nie wygląda kompletnie jak JPEG na kompie. Pierwszy raz mam taką sytuację, że zdjęcie jak by straciło na jasności ?. Jakieś pomysły co może być tego przyczyną? 

Często dochodzi do pogorszenia jakości zdjęcia przy wrzucaniu plików zapisanych w przestrzeni innej niż sRGB, np. Adobe RGB.

Lornetki: BGSz 2,3x40, DO Chase 10x50 ED, DO Extreme 15x70 ED | Statyw: Slik PRO 700DX
Teleskop: SW Mak 127/1500 + Bino | Montaże: ALT-AZ5, EXOS-2 OnStep

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O teraz poszło. Niepotrzebnie używałem PS'a do przejścia na jpg

Nie mam jeszcze obycia w Pixinsight ale na lekko ponad godzinkę pracy efekt wydaję się zadowalający. Gdybym jeszcze dłużej pobawił się z maską na jądro galaktyki to efekt byłby pewnie lepszy. Trial się kończy, a ja zaczynam powoli zakochiwać się w tym programie :D . Czy w Polsce za oprogramowanie doliczany jest Vat ? Jeśli tak to w wysokości 23%? Drogie to Pixinsight ale warte swojej ceny zdecydowanie

Andromeda_Stack_surowy2.thumb.jpg.a5fc599013195e6b5be4fba1967d54fe.jpg

Edytowane przez Encpenc
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Encpenc napisał:

O teraz poszło. Niepotrzebnie używałem PS'a do przejścia na jpg

A to niby dlaczego?

Moje wrzucone tutaj wcześniej, były w PSie zamieniane z tiffa na jpg.

Musisz w zakładce obraz>tryb z przestrzeni 16bit przejść na 8bit, później albo normalnie zapisujesz jako jpg, albo jpg dla internetu. A jak używałeś warstw, to przed zapisem musisz je scalić do jednej.

Chyba, że  coś innego Ci się wykrzaczyło.

 

Edytowane przez Baton

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, dark napisał:

A co powiecie na taką? Bazą była fota z postu Lukosta powyżej. 

20200930_115006.jpg

Ładnie, ale gwiazdek wyciągnąłeś jakby więcej. 

Kontrastem lokalnym , czy jaki ....

Patrząc na twoje, ma się wrażenie jak by było więcej gwiazd, chyba że to szum ci wylazł ;) 

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Operuje w Gimpie i programach od Canona. Tutaj akurat Gimp. A jakich funkcji użyłem? Trudno to opisać bo tak jak Lukost poprostu suwakami i wszystkim czym się da. Patrząc na efekt wizualny. Ale mną się nie sugeruj. Ta fotka to taka wariacja. Fotografuję ale niestety nie obiekty nieba tylko ludzi i przyrodę. 

Edytowane przez dark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)