Skocz do zawartości

[SCT 8] Hyperion 10 mm + tani Barlow vs SLV 5/6 mm lub lepszy Barlow


różan

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jak w temacie: do mojego SCT 8" dokupiłem jakiś czas temu Hyperiona 10 mm, i przy okazji dorzuciłem do koszyka taniego Barlowa 2x Celestrona (takiego o). Czasem korzystam z tego połączenia i zastanawiam się czy zyskam coś optycznie zmieniając je na SLV 5/6 mm lub podmieniając Barlowa na lepszego.

Opcja A) Vixen SLV 5 mm (lub 6 mm - widzę że kolega sprzedaje 2 szt. na sąsiednim forum)
Opcja B) Barlow Baader Hyperion Zoom 2.25x (to "zoom" niech nie wprowadza w błąd - to jest zabieg marketingowy bo niby jest dedykowany do ich Zoomów, ale oczywiście to Barlow który zadziała też z Hyperionem czy nie-Baaderowskimi okularami)
Opcja C) Zostawić jak jest.

Dodam, że mam też reduktor ogniskowej, a w przyszłości może rozważę bino.

---

Jak komuś jeszcze chce się czytać, to wyjaśniam czemu tak.

Ostatnio gapię się głównie na Marsa i będę się gapił dopóki jest dobra okazja. Często używam Hyperiona razem z tym Barlowem. Niektórzy złapią się w tym momencie za głowę, bo to nieco ponad 400x powiększenie, i już chcą krzyczeć o seeingu i leczyć mnie z manii powiększeń :) ale ja najwidoczniej jestem jakiś inny, bo wolę mieć większą planetkę i wyłapywać szczegóły w tych rzadkich chwilach lepszego seeingu, niż ostrą ale małą tarczkę. Tak mi po prostu wygodniej. Fakt, jest ciemniej, uwydatniają się męty oczne, źrenica wyjściowa 0.5 mm itd. itp. ale i tak będę tak czasem obserwował, więc zastanawiam się czy kupno dedykowanego okularu 5 mm lub Barlowa z lepszą optyką coś tutaj poprawi, czy niewiele...

A) SLV wybrałem po lekturze starego testu na Astronocach, LV5 wypadły tam dobrze jako all-rounder (z Naglerami na razie nie będę się wygłupiał $$$), a SLV to ich następca i też zbiera dobre opinie. Tutaj często polecacie ES 82, ale nie potrzeba mi aż takiego FOV do planet, mam EQ i napęd, chociaż może sprawdziłby się do małych DSów z użyciem reduktora f/6.3? Więc nie wykluczam. Edit: a, no jeden minus tego wariantu, to że lantan nie zmieści mi się chyba do złączki projekcyjnej, a na Hyperiona po prostu nakręcam aparat przez 2 pierścienie.

B) Jedni gardzą Barlowami, inni twierdzą że optyka poszła naprzód i teraz Barlow to nie to co kiedyś. Jak już, polecane są TV, lub tańsze GSO... Ten Baader zwrócił moją uwagę bo też zbiera dobre opinie, a ja mam już Hyperiona i spodobał mi się ten ich patent z łączeniem elementów gwintem (m.in. łączę tak Hyperiona z lustrzanką do projekcji okularowej). Jest to krótki Barlow, modularny... Sam mój Hyperion też ma na początku toru optycznego odkręcany element, zdaje się ujemną soczewkę czyli taki jakby Barlow, więc mógłbym tu kombinować łącząc elementy na różne sposoby, uzyskując różne powiększenia... ale oczywiście jeśli taki Barlow, czy choćby nawet inny np. Tele Vue Barlow lub Powermate, nie poprawi odczuwalnie obrazu, to sobie odpuszczę na korzyść opcji A) lub C).

Aha, ten Barlow za 99 zł którego już mam jest też modularny, przydaje się tak czy siak jako dystans itp. więc jakby co nie liczę go jako straty.

 

Edytowane przez różan

SCT 8" na EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej kup okular 5 6 niż Barlow miej szkła równa się lepszy obraz planet Ten Barlow za 99 zł raczej zaszkodzi niż pomoże. Ja ostatnio używam HR 6 mm od biedy może być czasem też używam vixena 4  svl. 

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)