Skocz do zawartości

Meteor bardzo długi i wolny 22.09.2020r o 22:49:18


M.K.

Rekomendowane odpowiedzi

"To coś" leciało prawie 20 sekund. Doliczyłem do 17 zanim zgasł, a nie obserwowałem od początku, więc jeszcze pewnie z 2 sekundy upłynęły zanim się odwróciłem i go namierzyłem na niebie. Obserwowaliśmy to zjawisko w kilka osób 40 km na południe od Krakowa. Chyba dla wszystkich obecnych wtedy to był najdłuższy zaobserwowany w życiu przelot. Widok na żywo nie do zapomnienia :)

  • Thanks 1

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem go z Wadowic. Zauważyłem jak przelatywał pod Pegazem, potem pod Marsem. Wolny przelot około 5-6 sekund pod kątem około 40 stopni. Kolor pomarańczowy. Pozdrawiam Jarek

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 godziny temu, megrez23 napisał:

Widziałem go z Wadowic. Zauważyłem jak przelatywał pod Pegazem, potem pod Marsem. Wolny przelot około 5-6 sekund pod kątem około 40 stopni. Kolor pomarańczowy. Pozdrawiam Jarek

...30km na południe od Krakowa też go widziałem i analogicznie jak u Ciebie uciekł mi pod Marsa. A myślałem, że mi się wydawało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, megrez23 napisał:

 

3 godziny temu, Piotrek K. napisał:

Jarku, to nie jest ten konkretnie, ale bardzo podobny. Na początku też go pomyliłem z tym właśnie. To dwa różne obiekty. 

Tak jak Piotr pisze, tamten nad Niemcami był 17h wcześniej, a ten zarejestrowany przez moją kamerę leciał nad Słowacją.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać go na zdjęciu z Suhory, można zobaczyć jaka to była długość na niebie (z prawej słabo widać, ale zaczął się na Drodze Mlecznej):

AllSkyImage010070658.JPG

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem jego przelot z Koskowej Górki, wraz z żoną której akurat tego wieczoru pokazywałem atrakcje nieba. Przelot faktycznie był niesamowicie długi i spektakularny. Dało się zaobserwować od czoła bolidu coś jakby "podwójne smugi kondensacji" ( wybaczcie jestem laikiem w temacie). Stąd też moje podejrzenie że może coś właśnie schodziło z orbity. Swoją drogą czy rejestrowane są deorbitacje wojskowych satelitów też? Czy może RODO ;)  . Dwa dni wcześniej w Koskowej miałem modlących się mnichów, po łacinie w kapliczce, w trakcie obserwacji później ten właśnie bolid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)