Skocz do zawartości

Filtry do galaktyk. Moje subiektywne spostrzeżenia.


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, kjacek napisał:

Ciekawy opis. Jednak w jaki sposób filtr może wpłynąć na seeing? Może to jednak inny mechanizm? 

Słuszna uwaga. Żaden filtr nie poprawi nam seeingu,chodziło mi o zmniejszenie(w większym lub mniejszym stopniu)wrażliwości na turbulencje atmosfery.

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Irek za ten tekst. Dla mnie podobnie obserwacje galaktyk to clou astronomii. W pierwszej kolejności spróbuję Moon&Skyglow. Niby niebo mam w okolicach Bortle3, ale kierunek północny dość mocno świeci. 

Jedynego filtra jakiego używałem, to UHC Lumicona do M33, lepiej kontrastuje mgławce emisyjne.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, MichalKaczan napisał:

Dzięki Irek za ten tekst. Dla mnie podobnie obserwacje galaktyk to clou astronomii. W pierwszej kolejności spróbuję Moon&Skyglow. Niby niebo mam w okolicach Bortle3, ale kierunek północny dość mocno świeci. 

Jedynego filtra jakiego używałem, to UHC Lumicona do M33, lepiej kontrastuje mgławce emisyjne.

 

Dzięki wspaniałej pogodzie,udało mi się zebrać i naskrobać trochę wypocin(SQM 32mag/mm2-własśnie łapię deszczówkę do tubusu...),poza tym ,lubię jak się coś dzieje na forum w temacie vizuala.

A od kiedy lukost przeszedł na ciemną stronę ...(szacun !dla fotografów ,myślę że się nie pogniewają)?,jakoś tak ciszej się zrobiło...?

Gdzieś na Cloudynights ,ktoś pisał ,ze pod niebem Bortlea 1 w 20" i > stosowanie filtrów UHC i OIII,do regionów HII ,w jasnych galaktykach daje bardzo pozytywne rezultaty....no ,ale chyba już o tym wspominałem.

Edytowane przez Erik68
  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za temat. Dało mi to pomysły na następne obserwacje. Zwykle próbowałem obserwować galaktyki bez żadnych filtrów. Próbowałem co prawda UHC i CLS, ale to mija się z celem.

Mam na szczęście filtr jasnożółty i księżycowy, także będzie się czym bawić. Szkoda tylko, że następne dwa tygodnie u mnie same deszcze... :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawałoby się, że CLS powinien jednak lepiej ,sprawować się przy większym LP.Jakiej firmy jest ten filtr?

Galaktyki to takie bestie że do każdej trzeba podchodzić indywidualnie.W przypadku CLS ,M101,NGC 3184, i kilka innych wyglądały bardziej kontrastowo, w NGC 4656 (Kij Hokejowy)i 2403 ściemnił galaktykę,ale uwypuklił regiony HII, które bez filtra było trudno wyzerkać., ale były też takie obiekty które mocno wygasił(np.M81),lub nic nie zmienił (M51). Dobrze sprawował się ,podczas obserwacji przy sporym księżycu.

Nie opisywałem tego tak szczegółowo żeby ,w trakcie dyskusji rozwinąć temat.?

Spróbuj zastosować CLS w jasnych galaktykach,które zawierają regiony HII,może nieznacznie ściemnić halo ale powinien uwypuklić regiony.Staraj się nie przekraczać źrenicy wyjściowej 1.7mm .

W przypadku filtra j.żółtego (przy takim LP),raczej nie spodziewał bym się, jakiejś wielkiej różnicy,ale nawet jak nie pomoże, to przynajmniej nie pogorszy...?

Czekam na relacje.

POGODNEGO NIEBA!

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem filtru CLS od firmy SVBony. Na mgławicach wyglądało to obiecująco, ale poko co nie moge tego napisać o galaktykach.

Spróbuje się tym jeszcze pobawić, ale póki co tu gdzie jestem padać będzie jeszcze przez dwa tygodnie, także trzeba uzbroić się w cierpliwość... A trzeba jej dużo, bo nie dość że opozycja Marsa przechodzi mi koło nosa, to sprawdziłem sobie kilka dni temu nasadkę binokularową William Optics i nawet nie mogę tego wypróbować... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd ja  to znam...?,jak kupiłem teleskop ,to czekałem 2 tygodnie na pogodę,pierwszy tydzień, chmury,drugi,księżyc....???.

Przechodząc do rzeczy ,filtr najlepszy jaki jest wśród CLS.

Jeżeli spodziewasz się ,po zastosowaniu filtra takiego efektu w galaktykach, jak w mgławicach to,zapomnij,nie istnieją takie, i chyba nigdy ich nie będzie. Po prostu, jak pisałem galaktyki świecą w całej szerokości widma,i wycięcie kilku linii widmowych,usuwa z nich część światła,stąd to pociemnienie obiektu(chociaż nie w każdym przypadku). W uproszczeniu można powiedzieć,ze to taki filtr do łowienia mgławic w innych galaktykach.

  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Wczoraj(18.112020)korzystając z wspaniałej widoczności(ewenement w tegorocznym listopadzie),podjąłem próbę małego test ,działania filtrów na M33.

Filtr Moon skyglow SvBony.

Po założeniu na okular ES24mm(63x),różnica poprawy kontrastu, była niezauważalna, pierwszy efekt na korzyść  filtra, pokazał dopiero TS XWA 10mm(150x śr.wyjściowa-2,4mm),poprawa kontrastu ,bez utraty szczegółów ,ujawniła sie również w Pentax XL7mm(214x śr.wyjś.-1.66mm).

Filtr ES No 82A-jasno niebieski.

Od razu założyłem go na Pentaxa XL 7mm.

Mile mnie zaskoczył ,dając identyczny efekt (jak Moon skyglow) wzmocnienia kontrastu, jednocześnie zachowując detal. W tym wypadku różnica działania pomiędzy w/w filtrami była niezauważalna, obydwa spisały się bardzo dobrze.

Filtry z okularami 6mm(śr.wyjś.1,4mm) i krótszymi, ściemniają już tło na tyle mocno, że znikają struktury galaktyki(M33).

 

 

  • Like 2

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)