Skocz do zawartości

Teleskop (pierwszy) do 2.5k+


radzionkow

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie drodzy forumowicze,

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad kupnem teleskopu:

  • po lekturze tego i innych forum oczywiście wiem coraz mniej - proszę nie wykłócać się nt. który teleskop jest lepszy lub gorszy, początkujący mają to do siebie, że niekoniecznie wiedzą od czego chcą zacząć i na początek najlepiej niejako prowadzić ich za rękę,
  • teleskop do oglądania nieba, o fotografii pomyślę (a bardzo mi się podoba) później, nie ta półka cenowa a i wiedzy by się przydało więcej...,
  • oglądać chcę jak najwięcej różnych obiektów (jak każdy początkujący?), ale może troszkę bardziej DSy... (tak mam świadomość ze nie ma teleskopów do wszystkiego - akceptuję wady i zalety danych rozwiązań),
  • mam samochód, nie mam dzieci - ogarnę znoszenie sprzętu ;)
  • raczej refraktor (bo będzie używany również na balkonie (takim typowym w bloku z wielkiej płyty), za miastem też ale siłą rzeczy nieczęsto - wyszło mi, że wartość: czas używania * możliwości > raczej refraktor, to raz, a dwa (było o tym w pdfie na temat pierwszego teleskopu) gdzieś trzeba to przechowywać (dobson T_T)
  • cenę możemy korygować, ale pamiętajcie proszę, że: "Lepsze jest wrogiem dobrego", podana kwota jest wyjściowa, zresztą życie nie kończy się tylko na teleskopie, są jeszcze w okulary a i w dobry statyw warto zainwestować - to wszystko kosztuje (no i obecnie pewnie też w dobry termos ;),
  • używka czy nowy? oto jest pytanie, z nowym raczej gdzieś 120/600 używany... może 150/750?
  • czy mi się wydaje czy obecnie w sklepach z tego rodzaju sprzętem jest baaaaardzo słabo?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc - Dobrego seeingu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakich rozmiarów ten balkon? Bo ja też mieszkam w "płycie" i obserwuję z balkonu i Mak127 dosłownie ledwo się mieści na montażu EQ3-2. Poza tym pytanie czy przemyślałeś czy z tego balkonu masz dostęp do widoczności planet? Kierunek południe. Czy nie zasłaniają widoku inne bloki/drzewa itd.

Zmierzam do tego, że może się okazać, że te obserwacje z balkonu w Twoim przypadku w ogóle nie będą możliwe, a wtedy nie ma sensu się zastanawiać nad jakimiś refraktorami, czy Makami tylko kupować Dobsona i nastawić się na wyjazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę zmienia sprawę, bo w takim razie obserwy balkonowe też miałyby sens. Tylko że 1m to jednak za płytko dla Dobsona. Nawet zakładając, że byś go postawił na jakimś stole (tak kiedyś robiłem z Syntą 10" na balkonie, ale to był balkon 1,5m). Ciężki wybór przed Tobą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że z balkonu wiele nie zobaczysz. Księżyc, planety i to raczej niewysoko nad horyzontem skoro zachód jest tym dominującym kierunkiem. No i 1 metr to dość wąsko. Jeśli masz auto, to Mak 127 może być dobrym rozwiązaniem. Mały, przenośny, statyw też spokojnie wchodzi do bagażnika. Spisuje się dobrze w  wersji wizualnej jak i w foto. Tyle, że to tak nie do końca refraktor jest. To był mój pierwszy teleskop i nie było przy nim powodów do narzekania.   

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to skoro ma wyjeżdżać na obserwacje to po co Mak? Tyle samo z nim przenoszenia co z Dobsonem 8", a cenowo nie wyjdzie taniej, wg mnie drożej. Masz wybór:
- darować sobie ten balkon i kupić Dobsona, którym porządnie podziałasz poza miastem

- kupić jakiś mały teleskop, którym będziesz mógł obserwować z balkony, ale nie poszalejesz na wypadach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Alice napisał:

No to skoro ma wyjeżdżać na obserwacje to po co Mak? Tyle samo z nim przenoszenia co z Dobsonem 8", a cenowo nie wyjdzie taniej, wg mnie drożej. Masz wybór:

Żeby dwie sroki za ogon złapać. Poza miastem full wypas a na balkonie tak na pół gwizdka (wtedy kiedy wyjechać się nie da albo się nie chce). Małego Maka dałoby się jakoś na ten balkon wcisnąć. Trzeba jedynie cierpliwie czekać żeby coś się na tym poludniowo-zachodnim niebie pojawiło. Rzeczywiście jeśli w grę wchodziłyby obserwacje wyłącznie za miastem to spokojnie można myśleć o wiekszym Dobsonie.

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walczyłem trochę dobsonem 8 na balkonie szerokości 90 cm, daje radę, dawałem na podwyższenie i nie ma problemu. Nisko obiektów i tak nie będzie łapał w mieście. Na parolu może się de facto okazać trudniej bo dobsa przysuniesz do płyty i można łowić czym wyżej położone obiekty tym łatwiej i stajesz z boku. Chyba że zrobisz montaż dla maka do płyty balkonowej. Natomiast foto w dobsie w większości odpada.

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ważne od jakiego teleskopu się zaczyna; ważne, że nie poczujesz spokoju póki nie skończysz na kilku, najlepiej po jednej sztuce refraktora, reflektora i katadioptryka. A kolejność w sumie bez większego znaczenia, bo każdy może dać mnóstwo frajdy jeśli człowiek się napali na astronomię. Czekaj na jakąś dobrą okazję i jak się trafi - kupuj :)

 

 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dobrychemik napisał:

 A kolejność w sumie bez większego znaczenia, bo każdy może dać mnóstwo frajdy jeśli człowiek się napali na astronomię. Czekaj na jakąś dobrą okazję i jak się trafi - kupuj :)

 

 

 

Dokładnie. ?

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że Dobson na wąskim balkonie to słaby pomysł. Jeśli chcesz mieć taki miks balkonowo-wyjazdowy oraz planetarno DSowy i ma to być jeden, a nie dwa teleskopy to zostaje SCT na montażu azymutalnym. Oczywiście apertura największa, jaką się zmieści w budżecie.

Okulary do SCT nie muszą być bardzo drogie, bo jasność f/10 nie stawia okularom kosmicznych wymagań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak127 na montażu AZ4 na aluminiowych nogach to by chyba był złoty środek.

zalety:

-lekki teleskop jak i sam montaż (telep 3,4kg i montaż z nogami niecałe 6kg, tylko dobrać fajną torbę i można to łatwo przenosić)

-kompaktowe rozmiary całości

-świetnie się toto nadaje na balkon w mieście, rozstaw nóg statywu jest na tyle mały, że zmieści się nawet na małym balkonie

-AZ4 nawet na aluminiowych nogach to zaskakująco stabilny montaż,  o czym było już pisane na tym i innych forach. cudów nie ma, ale od totalnej trzęsiawki znanej z najtańszych paralaktyków jest daleko - powery do 180x osiągalne spokojnie

-mak pokaże wszystko to co widać z miasta, a pod ciemnym niebem jeszcze więcej

wady:

-brak mikroruchów, ale... ten montaż jest zaskakująco precyzyjny i bez nich. warto dać fabrycznym smarom trochę popracować, żeby się rozprowadziły, albo najlepiej w ogóle go wymienić w całości (gdzieś na forum latała instrukcja)

-DS tym oczywiście obejrzysz, ale raczej te jaśniejsze i bardziej zwarte. wbrew pozorom jest tego trochę. Większości obiektów głębokiego nieba i tak nie widać z miasta - masz tego świadomość?

 

Zmącę jeszcze trochę i przypomnę, że są przecież składane newtony na dobsonie:

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-8-pyrex-flex-tube

 

 

 

Here under stars
Far from home

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, radzionkow napisał:

Generalnie podoba mi się pomysł z tym MAKiem, a jakby tak dopłacić do MAKa 150? Opłaca się? i jaki wtedy do niego montaż ((z tego co widziałem waży niecałe 6kg, zależnie od wersji)?

Weź pod uwagę, że 150 jest większy i cięższy. Sprawdź czy nie będziesz musiał mieć też większego montażu. Z jednej strony chodzi o budżet (150 jest już sporo droższy) a z drugiej to o ten wąski balkon. Jeśli miałby to być Twój docelowy teleskop to warto się zastanowić. Jeśli czujesz, że później i tak będziesz chciał kupić coś większego to myślę, że 127 powinien Ci na początek starczyć.

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, radzionkow napisał:

Generalnie podoba mi się pomysł z tym MAKiem, a jakby tak dopłacić do MAKa 150? Opłaca się? i jaki wtedy do niego montaż ((z tego co widziałem waży niecałe 6kg, zależnie od wersji)?

Zdecydowanie nie. W sytuacji gdy jest to pierwszy teleskop i budżet nie jest z gumy to lepiej zostać przy Maku127. Ja mojego Maka127 wymieniłem na Maka150 dopiero po 12 latach :) Różnica w widokach jest stosunkowo niewielka, a w cenie - bardzo duża.

Pamiętaj też, że im większa ogniskowa tym trudniejsze będzie odnajdywanie obiektów i utrzymywanie ich w polu widzenia. Dla mnie akurat masochizmem byłoby korzystanie z Maka bez montażu paralaktycznego z napędem. Niedawno na działce zrobiłem spotkanie ze znajomymi połączone z obserwacjami przez Maka150. Tylko dzięki montażowi z napędem to miało sens. Na początek wystarczy Eq3-2 - mały, niezbyt ciężki, a potrafi bardzo uprzyjemnić obserwacje w większym gronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, dobrychemik napisał:

że im większa ogniskowa tym trudniejsze będzie odnajdywanie obiektów

Nie prawda. Jak używasz szukacza to ogniskowa teleskopu nie ma znaczenia. A jeśli szukasz samym teleskopem to różnica będzie ale chyba w sytuacji zmiany ogniskowej 500 mm na 3000 mm ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, radzionkow napisał:

Ok, już prawie zdecydowałem, że będzie to MAK 127 (eq3-2). Co jeszcze do niego będzie przydatne? Jakieś okulary? Filtry?

Jak na balkonowego MAK-a, 127 to chyba optymalny rozmiar. 

W zestawie są przeważnie 2 okulary: 25 i 10. Zasadniczo powinny na początek wystarczyć. Z czasem pewnie warto pomyśleć o czymś w granicach 13-14mm. Poza tym ta 10 jest ot taka sobie.

Z MAKiem dobrze spisuje się też Hyperion Zoom 24-8. Może warto go rozważyć. Drogi, jak na okulary do MAKa, ale jeden przyzwoity okular pokrywa praktycznie cały potrzebny zakres. Wygoda jest spora.

Jednak okulary radziłbym dokupować, gdy już trochę poużywasz teleskopu i zobaczysz czego ci potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, radzionkow napisał:

Ok, już prawie zdecydowałem, że będzie to MAK 127 (eq3-2). Co jeszcze do niego będzie przydatne? Jakieś okulary? Filtry?

 

0. Kupuj Maka z wyjściem dwucalowym, zdecydowanie ulatwi Ci to dalsze jego użytkowanie.

1. Napęd do montażu. Dla oszczędności wystarczy nawet jednoosiowy, ale wygodniej jest mieć oczywiście już w obu osiach.

2. Kątówka 45stopni pryzmatyczna dająca normalny obraz - konieczna do obserwacji dziennych.

3. Trzy sensowne okulary, mniej więcej ok. 10, 20 i 40 mm. Oczywiście nie muszą być dokładnie takie ogniskowe, chodzi tylko o to, by wyraźnie różne.

4. Skoro obserwacje w mieście i mak to trzeba się przygotować na Księżyc i planety, zetem zestaw filtrów planetarnych i ewentualnie polaryzacyjny zmienny do Księżyca, żeby nie oślepiał. Mając już kilka filtrów ciągła ich zmiana to mordęga, więc koniecznie wtedy jeszcze manualne koło filtrowe 1.25".

5. Jeśli masz aparat fotograficzny z wymienną optyką (lustrzanka lub bezlusterkowiec) to jeszcze przejściówka z T2 na odpowiednie złącze foto (np. ef w przypadku Canona) i już można zacząć robić astrofotografie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brałbym tańszą wersję 1,25 a zamiast filtrów, kartonu okularów itp. kupiłbym bino + 18bco. Więcej do szczęścia nie potrzebujesz :)

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2020 o 22:28, dobrychemik napisał:

Nie ważne od jakiego teleskopu się zaczyna; ważne, że nie poczujesz spokoju póki nie skończysz na kilku, najlepiej po jednej sztuce refraktora, reflektora i katadioptryka. A kolejność w sumie bez większego znaczenia, bo każdy może dać mnóstwo frajdy jeśli człowiek się napali na astronomię. Czekaj na jakąś dobrą okazję i jak się trafi - kupuj :)

 

 

 

Myślę że kolejność ma znaczenie najlepiej zacząć od krótkiego refraktora, jest on najbardziej uniwersalny, choć Mak też może być. Dobson może Cię niemile rozczarować, a nawet zniechęcić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Leon napisał:

Myślę że kolejność ma znaczenie najlepiej zacząć od krótkiego refraktora, jest on najbardziej uniwersalny, choć Mak też może być. Dobson może Cię niemile rozczarować, a nawet zniechęcić 

Ja zacząłem od Dobsona i nigdy nie pomyślałem o innym, a przygoda trwa kilkanaście lat chociaż patrzyłem przez inne to nie spełniają moich oczekiwań, każdy jest inny ? Pojechać na zlot, spotkanie ugryźć różne sprzęty i zdecydować lub kupić i być może wymieniać, to jeden z uroków tego jak i wielu hobby ?

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko ogarnąć wszystko jednym teleskopem, fajnie mieć coś co się zmieści na balkonie i coś większego co zabierzemy w teren. Sam teraz testuję Baader Zoom Mk IV i jestem pod wrażeniem, nie jest wąski a przy F9 w ED100 obrazy ostre do brzegu. Zabawa nimi w bino to czysta przyjemność, koniec zmieniania okularów. Do maka 127 bino to "must have" :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.10.2020 o 09:31, dobrychemik napisał:

Sam fakt, że ludzie z całym przekonaniem polecają tu różne konstrukcje świadczy, że nie ma najlepszego teleskopu na początek :)

Na koniec również : )

  • Haha 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)