Skocz do zawartości

Metalowe okładziny na płozach truss'a ATM


sen-ATM-owca

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym dać metalowe okładziny dla płóz rurkowego składaka truss, tak by powierzchnia sunąca była idealnie gładka i trwała. Goła krawędź sklejki albo okleina meblowa jakoś mi się nie widzi (mam niedokońca udane doświadczenia z tym).

Prawdopodobnie wąski ok. 20mm alu płaskownik 2mm.

Tylko jak to zamocować?

Jakiś mocny klej czy może tylko maleńkie wkręty z wpuszczeniem łba w sam środek płaskownika a potem lekkie zaszpachlowanie epoksydem wgłębienia żeby nie było zacięć przy prowadzeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś rozważałem aluminium ale to zbyt pracochłonne i raczej nic nie wniesie. W 16" zastosowałem obrzeża meblowe ale takie grube, klejone na gorąco specjalną maszyną, nie te cieniutkie na żelazko i było super. W 12" ze względu na koszt zrezygnowałem w ogóle i też jest dobrze, chociaż obrzeże jest nieco lepsze- nie ma efektu "przyklejenia".

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest rozwiązane w moim Taurusie 300/1500 zakupionym rok temu.
Zgaduję, że czarne okładziny na płozach są zrobione z jakiegoś igielitu. Jest to przyklejone.
Białe przykręcone klocki to na pewno teflon.

T300_plozy_s.jpg

T300_slizgi_s.jpg

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swojej 12 ATM mam bezpośrednio lakierowaną sklejkę na klockach z 5 mm teflonu. Póki co nie narzekam na płynność, ale obawiam się że z czasem się to pogorszy. Też się zastanawiam nad wklejeniem pasków z 2 mm blachy nierdzewnej, ale ostatnio kolega kupił 16 calowego trussa, w którym na płozach ktoś podobne paski z 4mm teflonu przybił gwoździkami bez łepków. Rozwiązanie chyba kosztowne, jeszcze nie szukałem po necie czy ktoś takie grube paski sprzedaje, są tylko całe płyty np 60x60cm za ponad 2 stówy. Trochę drogo, ale połączenie teflon + teflon to jest chyba właśnie to o co wszystkim chodzi w prowadzeniu kraciaka na płozach. Jest idealnie płynnie, bez zrywów i tego "przyklejania" pod wpływem obciążenia. Poniżej zdjęcie, wygląda to tak:

1601707241166856371206.thumb.jpg.37a83da14060f665786702876c1421f6.jpg

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Karol_C napisał:

A po czym mają się toczyć te płozy ? Łożyska, teflon ?

A są jakieś przeciwwskazania takich połączeń: metal+teflon lub metal+łożysko(wałek) ? Aluminium trochę za miękkie dla teflonu?

. . . .

Piotrek K, no właśnie tak samo jak na tym foto twoim chciałem na miniwkręciki chwycić metalowe paski w płozy. Klejem chyba będzie ciężko trwale przymocować bez idealnego dopasowania powierzchni.

Dodatkowo zauważyłem potrzebę skonstruowania regulowanych, dociskowych klocków, ograniczających luzy boczne na płozach. Takie odchylane. Tak aby łatwo było wrzucić skrzynię z LG na podstawkę Dobsona, a potem zabezpieczyć klockami (ogranicznikami) po bokach.

Edytowane przez sen-ATM-owca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli łożysko to ma ono twardą powierzchnię toczną i zastosowanie metalowej "okładziny" jest wskazane. Jeśli zrobisz taką wykładzinę z płaskownika aluminiowego grubości 2-3 mm, nadasz mu z grubsza kształt na walcarce, przykleisz i dodatkowo przekręcisz wkrętami to myślę, że będzie dobrz. Oczywiście myślę tu o łożysku szerokim na max 8 mm by mogło ono ominąć wkręty. 

Ale to zależy. Ja miałem na łóżkach plus płozy ze sklejki Newtona 8", plus hamulce bezpośrednio na łożyskach i płynność była praktycznie perfekcyjna a jestem pod tym względem bardzo wymagający. Jedyne co mi nir pasowało to hamulce. Bym może gdbym użył teflonu było by lepiej. 

Moim zdaniem warto to zrobić bo raz, że będzie estetycznie a dwa, płozy dłużej posłużą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

No faktycznie pomysł urolkowania płóz ostatnimi tygodniami także chodzi mi po głowie.

Narazie rozważania, ale nie ma za bardzo na czym sie zawzorować z forów zachodnich. Przyznam, że nie pamiętam żebym gdzieś widział taki twór ATM dla płóz. Pewno dlatego, że w takim trussie działają dosyć długie wektory sił i ciężko to byłoby wyregulować w wyważeniu stąd teflon jest najczęściej używany.

Ktoś coś próbował?

Np. Czy racje bytu miałoby np. zrobienie hybrydy czyli na jednym końcu rolka na drugim teflon?

Użycie 4 rolek to chyba wymaga bezwzględnie hamulców na każdej? Czy wystarczy jeden hamulec jako klocek dociskający płozę w środku ciężaru?

Edytowane przez sen-ATM-owca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)