Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


Sebastian R

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Zastanawiam się nad kupnem teleskopu, ale nie wiem za bardzo co powinienem kupić.

Warunki którymi dysponuje:

1. Mieszkam w Wielkopolsce w małej wiosce wolnej od zaświetlenia

2. Co do konstrukcji nie jestem sam pewien ponieważ nigdy nie używałem żadnego teleskopu i nie wiem z którym byłoby mi wygodniej

3. Obserwacje chciałbym prowadzić na ogrodzie na otwartej przestrzeni

4. Chciałbym obejrzeć planety naszego układu słonecznego, ale bardziej interesuje mnie "głęboki kosmos"

5. Przedział cenowy którym dysponuje to +/- 4000zł. Myślałem też żeby kupić sprzęt używany, dlatego że pewnie w tej samej cenie dostanę coś lepszego niż gdybym kupił nowy.

Na dole zdjęcie mapy z zaznaczonym rejonem w którym mieszkam.

mapa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne po lekturze już wiesz, że optymalne rozwiązanie to będzie Newton na montażu Dobsona : ) Pytanie ile cali i jaki osprzęt : )

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Sebastian R napisał:

Mieszkam w Wielkopolsce w małej wiosce wolnej od zaświetlenia

A gdzież uchowało się takie cudo? I jak wysoko nad widnokręgiem wali łuna Leszna?

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2020 o 16:08, polaris napisał:

A gdzież uchowało się takie cudo? I jak wysoko nad widnokręgiem wali łuna Leszna?

Ja jestem z Leszna no i wali trochę ? generalnie obserwuję z okolic Odolanowa koło Ostrowa Wielkopolskiego gdzie jest dość dobre niebo, natomiast tu bliżej Leszna to mam miejscówki na polach między Osieczną a Wojnowicami, czyli mniej więcej w centrum obszaru który kolega @Sebastian R zaznaczył - SW niebo trochę zasyfione od Osiecznej ale tak to jest dosyć w porządku jak na wielkopolskie warunki. Wszystko na lekkich wzniesieniach więc i mgła od razu nie nachodzi ?

Odnośnie teleskopu - myślę że tak jak piszesz, 10 lub 12 cali na dobsonie i do tego kilka dobrych używanych okularków z giełdy i jakiś filterek UHC lub OIII przydatny przy naszym zaświetleniu. Pytanie tylko czy masz możliwości i chęci żeby taszczyć 25-30kg ?

Synta 10" na Dobsonie
Baader Scopos 35mm
Maxvision 18mm 82°
Meade UWA 5000 8,8mm

ES 4,7mm 82°
ES 3mm LER 52°
Filtry Orion UB 2" i UHC 2" no name 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)