Skocz do zawartości

Teleskop na szybkie wypady do DS (a może lorneta?)


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, rozważam kupno czegoś bardziej poręcznego niż GSO 8" na szybkie wypady pod ciemniejsze niebo + obserwacje z nieco innej perspektywy w szerszym kadrze. Głównie pod klasyczne DSy, do US używam Maka 127 z bino. Oprócz tego posiadam 15x70 Extreme, także mniejsze powiększenia są także pod ręką.

W planach pojawiają się następujące wątki:

1) SW 120/600
Pierwotny plan, po wymianie wyciągu na GSO ostrzyłby z bino bez barlowa -> tutaj był koncept, aby użyć pary morfeuszy 17,5 -> powiększenie w okolicy x34 i ŹW w okolicy 3,5.

2) AR-102XS 102/460
Mały i poręczny, zbiera pozytywne opinie. Tutaj już jednak chyba mono

3) APM 25x100
Jako, że jestem "fanem" lornetek po głowie co jakiś czas chodzi mi 25x100. Może to lepszy wybór niż refraktor + bino? Z tego co czytam żadna kombinacja nie da mi tego co dobra lorneta 25x100. Oczywiście taki sprzęt posiada swoje minusy w postaci  m.in. utrudnionych obserwacji okolic zenitu itp., ale coś za coś.

Posiadam szukacz, red dot, kątówkę 2", garść okularów i solidny montaż AZ na stalowych nogach, także każdy z powyższych sprzętów bez problemu do użycia.
Minusem jest jednak fakt, że przez żaden z powyższych sprzętów nigdy nie spoglądałem, także będę wdzięczny za opinie / sugestie / porady.

Pierwotnym założeniem było to, aby wykorzystać nasadkę bino - obserwacje dwuoczne są dla mnie bardziej komfortowe.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynie sensownym uzupełnieniem średniego czy dużego lustra jest duża lorneta. Zobaczysz wszystko na nowo, w szerszym kontekście i innym - lepszym, dwuocznym wydaniu. Małe refraktorki pozostawią niedosyt, a stosowanie w nich nasadki bino mija się z celem - jest ciemnawo, nawet w soczewce 150 mm. Przerabiałem temat. Jeśli nasadka bino to w maku/sct do US, a do DS to od dwunastu (no, może dziesięciu) cali lustra w górę.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej opinii opcja 3, (mam tę lornetkę w wersji ED), ponieważ:

- opcja 1 i 2 to są jednak teleskopy, więc prawdziwe patrzenie dwuoczne a nie dzielenie apertury na 2, (patrz na to jak na refraktor 120mm),

- waga tych lornetek w wersji z magnezową obudową jest po prostu aż nienaturalna (oczywiście nienaturalnie mała :)),

- setki od APM to w mojej opinii najlepsze lornetki proste o tej aperturze na rynku,

- taki zestaw z wysokim statywem i np. fajną głowicą olejową (ja mam BENRO A4570F +S7) ma naprawdę sporą wysokość, dla mnie ze 178 cm wzrostu jest jeszcze zapas,

- taki właśnie zestaw, bierzesz do obu rąk i idziesz bez problemu po klatce, schodach, i jeszcze gdzieś w krzaczory, a rozkładasz w 30 sekund - serio,

- przeskok z 15x70 na 25x100 jest ogromny,

- bo obserwacje lornetą, a zwłaszcza lornetą prostą, gdzie nie masz wymiany okularów, bawienia się z tym wszystkim i tak dalej, najbardziej pozwalają "przykleić się" do okularów i po prostu wciągnąć w spacerowanie po niebie,

 

Edytowane przez Grzesiek
  • Like 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też sądzę, że duża lorneta to dobry pomysł, choć aby uniknąć problemów z obserwacjami w okolicy zenitu i zapewnic sobie możliwość użycia przyzwoitych okularow oraz zmiennych powiększeń, jeśli budżet nie jest szczególnie ograniczony, można by rozważyć lornetę kątową. Tyle, że taką lorneta 100 mm to prawie 7 kilo, a wraz ze statywem z ruchomą kolumną waży pewnie tyle co GSO 8" i zajmie niewiele mniej miejsca w bagażniku. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lorneta kątowa to już większy koszt + okulary  + tak jak piszesz większy gabaryt : ) GSO 8" to w pewnym sensie dla mnie logistyka (planowanie wcześniej, opróżnienie z auta fotelików, znoszenie itp. itd.), a zimą chęci zawsze mniej : ) W takim układzie GSO 8" zostanie najprawdopodobniej sprzedany, gdyż przez te kilka miesięcy wolę mieć coś co będę używać, niż coś co będzie się kurzyć.

APM 25x100 jest jeszcze w wersji ED, pytanie czy różnica w obrazie jest warta prawie 1000 zł więcej w odniesieniu do wersji MS?

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, piotrfie napisał:

Tyle, że taką lorneta 100 mm to prawie 7 kilo, a wraz ze statywem z ruchomą kolumną waży pewnie tyle co GSO 8" i zajmie niewiele mniej miejsca w bagażniku

Dokładnie, jeśli masz osobną walizkę na okulary, to masz wtedy jedną rękę na na statyw, drugą na walizkę z lornetą , a trzecią... no właśnie. Dla mnie sprzęt poręczny jest wtedy, kiedy zabiera się go "na raz".

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice nie są tak duże jak można by się spodziewać. Największa to aberracja chromatyczna, która i tak w wersji nie-ED jest na bardzo przyzwoitym poziomie. Ta lornetka na poważne obserwacje planet to i tak za mało ze względu na powiększenie, więc pytanie gdzie będzie widać różnicę w szkle obiektywów? Zostaje Księżyc i oczywiście obserwacje dzienne, do których wersja ED nadaje się wprost znakomicie.

Edytowane przez Grzesiek

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Grzesiek napisał:

Różnice nie są tak duże jak można by się spodziewać. Największa to aberracja chromatyczna, która i tak w wersji nie-ED jest na bardzo przyzwoitym poziomie. Ta lornetka na poważne obserwacje planet to i tak za mało ze względu na powiększenie, więc pytanie gdzie będzie widać różnicę w szkle obiektywów? Zostaje Księżyc i oczywiście obserwacje dzienne, do których wersja ED nadaje wprost znakomicie.

A jak sobie radzisz z montażem? Jaki używasz?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerobiłem wszystkie powyższe sprzęty i najwięcej radości mam obecnie z apm 25x100 ms. To wyjątkowo mobilna lornetka mimo swoich parametrów, ed będzie trochę cięższa. W bino z tymi refraktorami jest za ciemno, dla mnie nawet z soczewką 150 mm było ciemno o czym wspomniał kolega powyżej. Ciekawą propozycją jest jeszcze nowy model apm 28x110 ms, ponoć daje bardzo dobre obrazy, a wagowo w granicach 25x100 ed. Kątowa apm jest fajna, ale to już klocek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli moje obawy się potwierdzają, dla dwuocznych obserwacji zamiast refraktora + bino lepiej APM 25x100. Tylko wtedy to najlepiej żuraw, bo ze statywu 25x100 może być mało funkcjonalnym rozwiązaniem.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Grzesiek napisał:

Montaż do głowicy poprzez płytkę z gwintem, która jest przykręcona do trzpienia od lornety, płytka jest wsuwana do głowicy. Wszystko zabiera kilkanaście sekund. Postaram się wrzucić jakieś zdjęcia.

Chodziło mi raczej o model : ) Statyw foto, goliat czy może jakiś żuraw? Zdjęcia mile widziane : )

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, dexter77 napisał:

Czyli moje obawy się potwierdzają, dla dwuocznych obserwacji zamiast refraktora + bino lepiej APM 25x100. Tylko wtedy to najlepiej żuraw, bo ze statywu 25x100 może być mało funkcjonalnym rozwiązaniem.

Tak. Ja jednak odradzam żuraw ze względu na ciężar. Sama przeciwwaga to więcej niż waga lornetki.....

  • Like 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dexter77 napisał:

Chodziło mi raczej o model : ) Statyw foto, goliat czy może jakiś żuraw? Zdjęcia mile widziane : )

A, to pisałem w pierwszym poście: statyw+głowica: BENRO A4570F +S7.

Jest naprawdę wysoki, a te lornetki są krótkie, co ma znaczenie.

IMG_20200523_220013.jpg

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Grzesiek napisał:

A, to pisałem w pierwszym poście: statyw+głowica: BENRO A4570F +S7.

Jest naprawdę wysoki, a te lornetki są krótkie, co ma znaczenie.

IMG_20200523_220013.jpg

Bardzo fajny statyw, ja mam model a4580f, ale parametry podobne. Do apm 25x100 wystarczy nawet głowica benro s6, choć s7 czy s8 będzie jeszcze lepsza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na Twoim miejscu wyciskał 15x70 zamiast dokupować coś. Tylko pomyśl, mniej gratów, mniej zakupów, lekko i przenośnie, tanio. :D Wystarczy zmienić nastawienie :D A lornetką o tych parametrach sporo można wycisnąć, a takie obserwacje testujące ile da rady tym sprzętem też są fajne. 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/13083-p%C3%B3%C5%82-nocy-w-nied%C5%BAwiadach-01102017/

 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/13216-dwa-wieczory-lornetkowe/

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Alice napisał:

Ja bym na Twoim miejscu wyciskał 15x70 zamiast dokupować coś. Tylko pomyśl, mniej gratów, mniej zakupów, lekko i przenośnie, tanio. :D Wystarczy zmienić nastawienie :D A lornetką o tych parametrach sporo można wycisnąć, a takie obserwacje testujące ile da rady tym sprzętem też są fajne. 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/13083-pół-nocy-w-niedźwiadach-01102017/

 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/13216-dwa-wieczory-lornetkowe/

15x70 w stosunku do 25x100 to niebo i ziemia w zasięgu i dawanych obrazach. Wczoraj na szybko złapałem swoją 15x70 do ogrodu i niestety miałem duży niedosyt. Jak się raz popatrzy w taką apm 25x100, albo w kątową to potem tak to właśnie wygląda?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15x70 na pewno zostaje. Mam slik pro, który podejrzewam, że i 25x100 pociągnie. Jednak zarówno slik jak i benro mają jedną wadę - brak korbki - ręczne luzowanie i podnoszenie góra / dół głowicy w mrozie w ciemnym miejscu to nic komfortowego : )

Mieszkam w bloku, transport GSO 8" mam obcykany, jednak wypady w teren to cały czas logistyka i spore przygotowanie. Do tego zazwyczaj jadę na 2-3h, także zanim wszystko się wychłodzi czas wracać. Brakować będzie sporo, jednak sprzętu nie kupuje się na całe życie i zawsze można wrócić. To nie jest przecież decyzja ostateczna na całe życie : ) Kupuję sprzęt na dane możliwości / warunki : ) A te są zmienne : )

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dexter77 Równie dobrze skoro masz zamiar giąć się jak pałąk pod prostym bino 25x100, możesz spróbować kupić lub pożyczyć choćby achro 100 F5 i wsadzić nasadkę bino na wprost i tak patrzeć, żeby sprawdzić czy warto brać pod uwagę opcję nr 1 z Twojej listy :) ja sprawdzałem i jest całkiem spoko do kilku obiektów nieba, oczywiście apertura 100 mm czy to 120 mm to nie jest za dużo więc podejrzewam, że zatęsknisz za 8" lustra prędzej czy później. Sam ostatnio stoję przed dylematem co sprzedać, ED100 czy GSO 10"... wychodzi na to, że nic. Tobie też proponuję zostawić to GSO w spokoju do czasu aż pobawisz się nowym bino i stwierdzisz, że jednak twoja szyja woli być wyprostowana a usta zamknięte ;) 

Edit: @dexter77 BTW dzięki za BCO 6 mm, wczoraj najlepiej rysowało mi Marsa w 10" :) , pewnie będę polował na drugą sztukę do bino do ED100.

Edytowane przez lolak89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dexter77znasz już moją opinię, ale i tak się nią podzielę.

Zwykła, prosta lorneta to bez niewygodnego żurawia i leżaczka słabe narzędzie do obserwacji w okolicach zenitu. A ja obserwuję na stojąco. Wolę mały refraktor, sam mam APO 100/600. 

Jednak jeśli będzie Ci brakować apertury, możesz wrócić do 8 cali w wygodniejszym wydaniu SCT8 ;-). To moim zdaniem 'prawie' najlepszy teleskop. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę już się rozpisywać dlaczego rozważam sprzedaż 8", generalnie punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, każdy ma inną sytuację, możliwości, potrzeby itp. itd. Spróbowałem, nie żałuję, jak czegoś zabraknie to kupię ponownie. Teraz chcę dokonać zmiany, której albo będę żałować, albo nie : ) To nie "święty graal".

Lorneta 25x100 wydaje mi się ciekawym i poręcznym rozwiązaniem, jednak kwestia montażu jest w tym przypadku najbardziej kłopotliwa i to jest wątek, który muszę dodatowo przemyśleć : )

Jako, że jakiś czas temu przerabiałem dość boleśnie kupno lornety (kolimacja itp.), zapytam z ciekawości - w jaki sposób kupowaliście APM 25x100? Online w ciemno? Sklep stacjonarny? Na giełdzie byłą jedna sztuka, leżała dość długo, nawet podchodziłem do kupna, ale ostatecznie zrezygnowałem i ktoś inny niedawno zakupił : )

Edytowane przez dexter77
  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, każdy z nas ma inne priorytety. Dlatego co jest dobre dla jednego, to niekoniecznie będzie dobre dla drugiego. Możemy jedynie pokazywać 'plusy dodatnie i ujemne', że zacytuję takiego jednego buca. 

Rozważ jeszcze jedno pole jakie zobaczysz lornetą 25x100. Ono też nie powala. 

Gdy miałem 15x70 i 25x100, to szybko pozbyłem się tej drugiej. Nie miałem jednak APM tylko jakiś inny wynalazek. 

Problemem był rzeczywiście statyw. Jakkolwiek nie zawiesiłem były drgania. Najlepsze były widły z DO.

Było to kilka lat temu, jedynym statywem który spełniał moje wymagania był stary Goliat. Nie trząsł się, był wysoki, miał pochylaną kolumnę jednak ważył tonę. 

Pewnie znajdziesz dziś lepsze rozwiązania. 

Cokolwiek nie wybierzesz będzie dobrze. W każdym razie na jakiś czas. Powodzenia. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, dexter77 napisał:

Na giełdzie byłą jedna sztuka, leżała dość długo, nawet podchodziłem do kupna, ale ostatecznie zrezygnowałem i ktoś inny niedawno zakupił : )

I teraz żałuj ?. Jeszcze jedna kwestia: sprawdzałeś bezpośrednio, że rozwiązanie z korbką jest lesze? Ja też tak kiedyś sądziłem, ale... ustawianie wysokości korbą zabiera niewyobrażalnie dużo czasu, to był jeden z powodów sprzedaży Miyauchi (bo musiałbym sporo inwestować w widły, itp.)

Przykra prawda jest taka, że sklepy nie sprawdzają kolimacji, lub mają baaaardzo szerokie pole tolerancji i kupno to loteria. Choć, na szczęście zawsze możesz zwrócić bez podania powodu. Biorąc pod uwagę, że używana jest tańsza, najlepszą opcją dla mnie jest zawsze kupno od zaufanego (tylko co to znaczy? może raczej rozpoznawanego użytkownika forum) i osobiste jej sprawdzenie, ewentualnie dżentelmeńska umowa z takim gościem. Ot taki paradoks, łatwiej kupić używaną, bo sprawdzona.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty jesteś następcą tego apm z giełdy? : )

Oczywiście, jednak używana APM 25x100 pojawia się raz na... 2 lata? : ) Przez ostatni rok przerobiłem już sporo lornet, co opisywałem tutaj:

Zwracałem rozkolimowane, ze sklepu jak i z giełdy itp itd.

22x85 mnie nie zachwyciła w ogóle, mialem dwa podejścia, ostatecznie zwróciłem.

Swoją drogą ten Orion Monster to niezły żuraw (pomijając gabaryt) : )

 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dexter77 napisał:

(...)
Jako, że jakiś czas temu przerabiałem dość boleśnie kupno lornety (kolimacja itp.), zapytam z ciekawości - w jaki sposób kupowaliście APM 25x100? Online w ciemno? Sklep stacjonarny? Na giełdzie byłą jedna sztuka, leżała dość długo, nawet podchodziłem do kupna, ale ostatecznie zrezygnowałem i ktoś inny niedawno zakupił : )

Moją APM 25x100 ED kupiłem w Teleskop Service, wszystko poszło sprawnie, lornetka przyszła super zapakowana i dobrze skolimowana.
Widziałem wtedy tą na giełdzie, ale cena nowej była praktycznie taka sama, a w sklepie 1. mam fabryczną gwarancję, 2. wcześniej czy później dostanę w końcu dobry egzemplarz.

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, dexter77 napisał:

Ty jesteś następcą tego apm z giełdy? : )

Chyba tak :)

Ja miałem nieprzyjemne przejścia, bo kiedy chciałem zwrócić lornetę ze sklepu ze względu na brak kolimacji, to sklep się zaczął wypinać, twierdząc że jest OK. Po sprawdzeniu 3 egzemplarzy i stracie 6 tygodni, skończyło się zwróceniem kasy. Ale ja to ponoć jestem wybredny...?

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Grzesiek napisał:

Chyba tak :)

Ja miałem nieprzyjemne przejścia, bo kiedy chciałem zwrócić lornetę ze sklepu ze względu na brak kolimacji, to sklep się zaczął wypinać, twierdząc że jest OK. Po sprawdzeniu 3 egzemplarzy i stracie 6 tygodni, skończyło się zwróceniem kasy. Ale ja to ponoć jestem wybredny...?

Też tak miałem, ale sprzedawca nie ma innego wyjścia jak oddać kasę : )

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie teraz przypomniałem, że to właśnie kwestia montażu zawsze zniechęcała mnie do 25x100.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)