Skocz do zawartości

Teleskop na szybkie wypady do DS (a może lorneta?)


Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, peter5 napisał:

Sam jestem ciekawy kiedy w końcu będzie opcja edycji, ale widać to ogromny problem do ogarnięcia?.

Jest ?

1497426011_Jesttu.thumb.JPG.e2e69cb50f3c21cf3eb6cbfd7b31cd5c.JPG

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, pmochocki napisał:

Bym poprawił, ale brakuje teraz takiej opcji... 

 

34 minuty temu, peter5 napisał:

Sam jestem ciekawy kiedy w końcu będzie opcja edycji, ale widać to ogromny problem do ogarnięcia?. Nie odbieraj tylko tego osobowo.

 

IMG_20201009_190015.jpg

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam temat jest ciekawy. @dexter77 na Twoim miejscy wybrałbym pewnie lornetę APM 25x100. Jednak statyw bym dobrał jakiś lżejszy. Alternatywa - ciężki statyw wozimy w samochodzie non stop. Jak tylko jets pogoda to bierzemy lornetę i ruszamy.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jestem na 90? zdecydowany na lornetę APM 25x100, kwestie do rozwjązania to:

1) montaż

2) jaka wersja APM, zwykła MS, czy ED

..ale o tym zaraz w kolejnym wątku : )

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, dexter77 napisał:

Generalnie jestem na 90? zdecydowany na lornetę APM 25x100, kwestie do rozwjązania to:

1) montaż

2) jaka wersja APM, zwykła MS, czy ED

..ale o tym zaraz w kolejnym wątku : )

Dawaj, bo sam jestem ciekawy.

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, peter5 napisał:

Wszystko zależy czy nowa czy używana.

Jakby pojawiła się jakaś używka to temat by się rozwiązał.

Ciąg dalszy:

 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, pmochocki napisał:

Statyw Manfrotto MN117B

Głowica Manfrotto MVH502AH

To nie jest lekki zestaw na szybkie wypady.

Chodzi ci o wagę statywu i głowicy? Widzę, że ten model waży około 4kg, czyli podobnie jak większość innych modeli o takim udźwigu.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, lukost napisał:

Tak wygląda zestaw mobilny, o sporych już możliwościach (lorneta to Argus 25x100). Waży to niewiele, miejsca w aucie zajmuje jeszcze mniej.

IMG_20201009_193123.jpg

IMG_20201009_193540.jpg

Co to za widły? Jaka jest ich przewaga nad standardową głowicą video?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglądają ok, nie wiem jednak jaka jest ich przewaga nad głowicą video

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, dexter77 napisał:

Wyglądają ok, nie wiem jednak jaka jest ich przewaga nad głowicą video

Gdy swego czasu ogarnął mnie szalony i na szczęście dość szybko wyeliminowany pęd do oglądania nieba lornetą prostą (nigdy w życiu więcej nie dam sobie wcisnąć tejże), to próbowałem różnych setupów. 

Na widłach lorneta leży, ja tak tuningowałem swoje widły. Można było kontrolować łatwiej ruchy wideł w porównaniu z głowicą video. Jednak poza tym jakichś wielkich zalet nie zauważyłem. 

Najlepszy był pancerny, stalowy żuraw. Waga jego jednak eliminowała skutecznie zalety. 

Jedyna lorneta, na którą mógłbym się znowu nabrać, to lorneta kątowa z wymiennymi okularami, taka ze 120mm apertury w dodatku APO. Ale raczej nikt mnie nie namówi więcej na żadną lornetę, nie mówiąc o tym, że jej cena I waga byłaby zabójcza. 

Moim zdaniem lorneta prosta jest po prostu niewygodnym sprzętem, gdy chcemy obserwować w okolicach zenitu. Waży 2x tyle co refraktor, wymaga dobrego statywu, nie ma zwykle wymiennych okularów, a wnosi niewiele więcej od refraktora. 

Oczywiście każdy ma własny ogląd sytuacji i inne potrzeby.

Z drugiej strony obrazy dawane przez lornetę prostą podniesioną do 45-70 stopni są całkiem niezłe. Powyżej zaczyna się problem, chyba, że ktoś lubi leżaczek i żurawia. Niżej 30-45 stopni u mnie najczęściej leży mgła i dym ze śmieci (Kaszuby). 

Gdy kiedyś zrobiłem podsumowanie cech lornetek i refraktorów, to doszedłem do tego, że w moim przypadku lorneta prosta to max 15x70, dalej tylko refraktor. Zakup APO 80/500 utwierdził mnie w tym przekonaniu. 

Ta wypowiedź miała być na temat zalet wideł, jednak wyszło na to, że to również moja ostatnia próba wskazania tych cech lornet prostych, które jednak istnieją i warto o nich pomyśleć przed zakupem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam, że nie ma co się bać żurawia. Mam oriona monstera i jestem bardzo zadowolony. 

I tak, nie jest to sprzęt, który bierzesz pod pachę i idziesz na łąkę. Tu zgoda. 

Ale że to jakieś uciążliwe czy niemobilne rozwiązanie, to się nie zgodzę. Złożony dużo miejsca w bagażniku nie zajmuje, a jeśli dobrze zrozumiałem, to kolega i tak chce sprzęt autem wozić. 

Rozkłada się dłużej niż statyw, ale czy dwie minuty w porównaniu do dwudziestu sekund to aż taka różnica?

Tak powtórzę, jeśli i tak na miejscówkę ma jechać w bagażniku, to większa masa i gabaryt nie będzie problemem. 

Komfort użytkowania żurawia bije na głowę statyw. Nawet w zenicie można wygodnie oglądać, no ale w tym przypadku trzeba doinwestować w jakieś krzesło czy leżak. Mobilność zestawu spada. Można też na stojąco patrzeć w zenit, jeśli się ma dodatkową przedłużkę, (wtedy leżaka nie trzeba), ale mnie wygodniej się położyć.  

Ale też nie będę kłamał; jak chcę wyjść na taras "na chwilę" to biorę statyw. Jakoś jednak w głowie siedzi, że szybko rozłożone to lepsze. ?????

Mój zestaw główny to: Orion Monster i APM ED APO 20x70. 

Edytowane przez ppbb
  • Like 2
APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, ppbb napisał:

A ja uważam, że nie ma co się bać żurawia. Mam oriona monstera i jestem bardzo zadowolony. 

I tak, nie jest to sprzęt, który bierzesz pod pachę i idziesz na łąkę. Tu zgoda. 

Ale że to jakieś uciążliwe czy niemobilne rozwiązanie, to się nie zgodzę. Złożony dużo miejsca w bagażniku nie zajmuje, a jeśli dobrze zrozumiałem, to kolega i tak chce sprzęt autem wozić. 

Rozkłada się dłużej niż statyw, ale czy dwie minuty w porównaniu do dwudziestu sekund to aż taka różnica?

Tak powtórzę, jeśli i tak na miejscówkę ma jechać w bagażniku, to większa masa i gabaryt nie będzie problemem. 

Komfort użytkowania żurawia bije na głowę statyw. Nawet w zenicie można wygodnie oglądać, no ale w tym przypadku trzeba doinwestować w jakieś krzesło czy leżak. Mobilność zestawu spada. Można też na stojąco patrzeć w zenit, wtedy leżaka nie trzeba, ale mnie wygodniej się położyć.  

Ale też nie będę kłamał; jak chcę wyjść na taras "na chwilę" to biorę statyw. Jakoś jednak w głowie siedzi, że szybko rozłożone to lepsze. ?????

Mój zestaw główny to: Orion Monster i APM ED APO 20x70. 

Monstera rozważam, widziałem kilka filmów i mi się spodobał. Nie wiem jednak jak realnie wyglądają tam drganiani ich tłumienie, na filmie wyglądalo to średnio.

Masz jakieś zdjęcia / filmy takiego zestawu w akcji?

Dla mnie kluczowe jest żeby weszlo razem do bagażnika, a żuraw i lorneta to nie problem.

Mam jeszcze slika pro 700dx jako alternatywa na sam statyw.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3:20? Gdzie te drgania?

Chłop trzepie specjalnie, czego przy zwykłych obserwacjach się nie robi. I to prawda, nie ma opcji zablokowania pozycji na sztywno, ale jakoś nigdy mi to nie przeszkadzało. Nigdy nic mi nie drgało zauważalnie. W zasadzie to na statywie mam drgania (bo tani), a na żurawiu nie. 

No i też zależy, co się powiesi na nim. Moja lornetka waży mniej niż 3 kg. Nie wiem, jak to się zachowa przy pięciokilowej albo cięższej. 

Dobry statyw będzie wprawdzie sztywniejszy, ale kosztem komfortu. To ja już wybieram komfort. 

Najlepszą opcją by było samemu się przekonać.

Edytowane przez ppbb
APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ppbb napisał:

3:20? Gdzie te drgania?

Chłop trzepie specjalnie, czego przy zwykłych obserwacjach się nie robi. I to prawda, nie ma opcji zablokowania pozycji na sztywno, ale jakoś nigdy mi to nie przeszkadzało. Nigdy nic mi nie drgało zauważalnie. W zasadzie to na statywie mam drgania (bo tani), a na żurawiu nie. 

No i też zależy, co się powiesi na nim. Moja lornetka waży mniej niż 3 kg. Nie wiem, jak to się zachowa przy pięciokilowej albo cięższej. 

Dobry statyw będzie wprawdzie sztywniejszy, ale kosztem komfortu. To ja już wybieram komfort. 

Najlepszą opcją by było samemu się przekonać.

A powiedz, czy z tym orionem na stojąco można obserwować okolice zenitu? Chodzi mi o maksymalną wysokość jaką może mieć lorneta, gdy obserwujemy na stojąco. Można pod nią stać w pozycji wyprostowanej, czy trzeba się nieco schylić?

IMG_20201010_205812.jpg.05c36cd15ce0369c3542c63031e9bdf2.jpg

W tej recenzji:

https://www.skyatnightmagazine.com/reviews/binoculars/orion-monster-parallelogram-mount-giantview-25x100-binoculars/

możemy przeczytać:

"When the binoculars are pointed vertically with the tripod extended, the eyepiece height is a maximum of 148cm."

..co mnie nieco zmartwiło. Wychodzi na to, że wyżej położone obiekty możemy obserwować tylko na krzesełku / leżaku ze względu na konieczność schylenia się pod okularami lornety?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to sobie dokupiłem taką rurę Orion SkyView Pro Telescope Mount Extension. I można na stojąco patrzeć. A i tak wolę sobie usiąść czy się położyć, więc rury często nie używam.

Bez rury zapomnij o stojących obserwacjach w zenicie. 

Rura duża nie jest, na pewno mniejsza niż leżak. Ale jednak juz będzie naginanie pojęcia mobilny zestaw. Wciąż podtrzymuję, że jeśli ma to być w bagażniku, to nie ma sprawy. 

Edytowane przez ppbb
APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że zapytałem - w mojej ocenie to dyskwalifikuje ten montaż pod kątem tego co potrzebuję, szkoda, myślałem że ramię żurawia będzie sięgać wyżej, dzięki za odpowiedź ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, to też byłem zmartwiony tym, że ramię nisko sięga. Dlatego dokupiłem rurę. A potem i tak się okazało, że rzadko jej używam, bo wolę siedzieć. ?

Edytowane przez ppbb
APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na forum.

Dla mnie komfort obserwacji jest najważniejszy. Ze statywem nawet nie próbowałem sił, a coś podobnego żurawia na bazie AZ3 jeszcze  skuteczniej mnie odstraszyło. Zmiana obiektu - regulacja, wyginanie głowy, zmiany ustawienia fotela i znowu regulacja, tak w kółko. To jakiś komediodramat ;, a nie obserwacje.  Lornetka ma podążać za mną, a nie odwrotnie.

Niestety w internecie pomysły na fotel do obserwacji były wielkie, ciężkie i mało mobilne. Nie pozostało nic innego jak samemu zaprojektować i zrobić.

Teraz mam wygodny leżak, w pełni obrotowy. Ma dwie pozycje: siedzącą na zakres nieba 10-50 stopni i leżącą (jak na zdjęciu) od 50 do zenitu. Mogę teraz bez odrywania oczu od lornetki przeglądać powolutku całe niebo. Trzeba tylko raz wstać, aby zmienić pozycję fotela, więc muszę zaplanować obserwacje wg podziału nieba 50 stopni powyżej/poniżej.

Całość po złożeniu wchodzi do bagażnika auta, wymiary 98x65x35cm. Złożenie i rozłożenie to minuta + plus zamocowanie lornetki.

Na zdjęciu w linku mój szwagier siedzi na wersji testowej. Pracuję teraz na pełną mobilnością, czyli pakowność (po częściowym rozłożeniu) do auta na wycieczkę wraz z innymi bagażami. O ile statyw z głowicą, to prosta sprawa, to łatwo wyobrazić sobie reakcję żony, że zabieramy np całego żurawia na wczasy i jej torba z dodatkowymi sukienkami już nie pojedzie... ? 

 

https://drive.google.com/file/d/1aT4sbBn8xEOVMYaJt9RebdbZ9HEi31f9/view?usp=sharing

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do swojego achro wykorzystałem coś takiego. Mam 190 cm wzrostu więc wszystkie AZ były za małe. Może da się przerobić na twoje potrzeby. "STOJAK ROWEROWY SERWISOWY NA ROWER 188CM CRIVIT 7888420253 - Allegro.pl" https://allegro.pl/oferta/stojak-rowerowy-serwisowy-na-rower-188cm-crivit-7888420253

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.10.2020 o 13:33, binostars1 napisał:

Ze statywem nawet nie próbowałem sił, a coś podobnego żurawia na bazie AZ3 jeszcze  skuteczniej mnie odstraszyło. Zmiana obiektu - regulacja, wyginanie głowy, zmiany ustawienia fotela i znowu regulacja, tak w kółko. To jakiś komediodramat ;, a nie obserwacje

A próbowałeś? No nie przeczę, że trzeba czasem fotel przesunąć, jak chcesz się przenieść na obiekt po drugiej stronie nieba, ale no nie jest jakiś poważny problem. Serio.
Jaka regulacja? Jakie wyginanie głowy? Właśnie po to jest żuraw i leżaczek, żeby nie wyginać głowy jak na statywie.

A takie krzesło obrotowe to pewnie świetna rzecz. Dobrze zrobione to pewnie lepsze nawet od żurawia. Chętnie bym kiedyś wypróbował. :)

APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ppbb napisał:

A próbowałeś? No nie przeczę, że trzeba czasem fotel przesunąć, jak chcesz się przenieść na obiekt po drugiej stronie nieba, ale no nie jest jakiś poważny problem. Serio.
Jaka regulacja? Jakie wyginanie głowy?

Właśnie próbowałem, ale nie był to firmowy żuraw, tylko samoróbka.

Na pewno jest to wygodniejsze niż statyw, ale nie miałem idealnie wyważonej lornetki na połączeniu z żurawiem i musiałem po każdej zmianie pozycji odblokować zacisk, a potem zablokować. Większa zmiana kąta obserwacji 20-30 stopnie i tak już trzeba wychylać się i kombinować z pozycją ciała. Praw kinematyki się nie zmieni. Obracamy lornetkę na wysięgniku, w dwóch osiach obrotu gdzieś z boku naszej szyi, to musimy podążać za nią całą głową i często wraz z całym fotelem.

Dla mnie to wszystko było mało komfortowe, ale przynajmniej mam zdrowe plecy. Mój kolega, który jeździ ze mną na obserwy, ma chory kręgosłup i z definicji nie ogląda nieba z wygięta szyją, bo mu to sprawia ból. Do tej pory oglądał zenit lornetką tylko z ręki na leżąco. W tej chwili jest zachwycony moim obrotowym leżaczkiem i chętniej się ze mną zabiera. Teraz muszę zrobić drugi dla niego, a i jeszcze moje starsze dziecko chce swój :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)