Skocz do zawartości

Teleskop na szybkie wypady do DS (a może lorneta?)


Rekomendowane odpowiedzi

Pisałem do Markusa, wynegocjowałem 10% na Ed, czyli zrobiła się cena jak u nas ostatnio na giełdzie, trzeba rozważyć.

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, binostars1 napisał:

ale nie miałem idealnie wyważonej lornetki

No i tu jest pies pogrzebany. Z wyważoną lornetką to zupełnie inna obserwacja. Też miałem "przyjemność" obserwować na niewyważonej. ?

APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pod dość długiej przerwie pojawiło się na niebie kilka prześwitów, więc wybrałem się na obserwacje z lornetką 15x70. Niestety większość ciekawych obiektów znajdowała się powyżej 45 stopni. Ostatnio większość obserwacji prowadziłem teleskopem, ale minęło zaledwie 10 minut kiedy przypomniało mi się co znaczą obserwacje lorneta + statyw. Wytrzymałem 30 minut : ) Dłużej mój kark nie wytrzymał.

W międzyczasie kolega @wojt0000 przesłał mi zdjęcia ze swoich wygodnych obserwacji 120/600 + bino. Mogłem mu tylko pozazdrościć wygody : )

Lornetka mnie pokonała i odechciało mi się jeszcze większej lornety : )

  • Haha 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta kątowa 100 APM 45 stopni jest w "promocjI" za 5200 - ale to ani semi apo, ani ed, ani 90 stopni. Stary model. Gdyby w tej cenie była semi apo 90 stopni to jeszcze.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orion monster za ponad 2k to lekkie przegięcie w mojej ocenie jeśli ma służyć tylko do obserwacji na "leżąco" na szybkie wypady, tym bardziej zimą, gdzie komfort przebywania na zewnątrz jest dość średni nawet w bezchmurną noc, nie mówiąc już o siedzeniu na leżaku : ) A sam statyw? Cóż, od wczoraj kark mnie boli, gdyż pokusiłem się o andromedę i chichoty w 15x70 : )

Dziękuję, na szybkie wypady będę szedł jednak w refraktor z bino lub mono. Lornetka 15x mi na razie wystarczy : ) A na kątową budżet nie pozwala : )

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie nie ma, pytanie czy zdjęcie odzwierciedla produkt, bo z tym często różnie, w każdym razie - temat lornety zamknięty : )

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok : ) Wpadły mi dziś dobre okulary poza giełdą od znajomego, więc koncepcja zmieniona : ) Decyzja zapadła na 120/600 jako że mam pozostałe akcesoria : ) Dzięki wszystkim za rady : )

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Małe podsumowanie.

Zakupiłem na giełdzie 120/600 + wyciąg GSO + okulary Baader Morpheus 17,5 i 12,5. Byłem o krok od zakupu Bressera 102/460, ale ostatecznie padło na SW 120/600. Sprzęt już przetestowany.

Na chwilę obecną obserwuję w mono, ale jestem bardzo zadowolony. Tuba jest mała, lekka i poręczna, klasyczne obiekty w morfeuszach prezentują się bardzo ładnie. AC na jasnych gwiazdach nie widzę, a przynajmniej nie na tyle aby mi to w jakikolwiek sposób przeszkadzało. Jak tylko zapowiada się dziura w chmurach to wystawiam sprzęt i zaczynam łowy. Zero chłodzenia, godzinne obserwacje klasycznych DSów mają nareszcie sens. Z ciekawości spojrzałem na Marsa - tutaj fioletowo, ale do planet mam maka. Więcej na US nie chciało mi się nawet testować, bo to nie sprzęt do tego.

Przybliżenia x30-50 bardzo mi się spodobały, obecnie nie mam potrzeby zaglądać głębiej. Oczywiście wygoda obserwacji powyżej 45 stopni w porównaniu z lornetką jest tutaj kolosalna.
Na dniach będę miał bino WO, zobaczę czy uda się wyostrzyć z barlowem WO x1,6.

Edytowane przez dexter77
  • Like 3

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja  kupiłem jednak 102  x 460 choć 600 mm też brałem pod uwagę i jestem bardzo zadowolony szczególnie z pola widzenia . Lubię po prostu pogapić się w niebo bez ściślej określonego celu co by popatrzeć na mrowie gwiazd które w rożnych częściach nocnego nieba jest inne i uważam że ten teleskop jest do tego stworzony, nie potrzeba tu jakiegoś wypasionego i  ciężkiego montażu (pantografu)  który byłby raczej do lornety o tej aperturze niezbędny choć  lorneta ma też zalety

7 godzin temu, dexter77 napisał:


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Leon napisał:

Ja  kupiłem jednak 102  x 460 choć 600 mm też brałem pod uwagę i jestem bardzo zadowolony szczególnie z pola widzenia . Lubię po prostu pogapić się w niebo bez ściślej określonego celu co by popatrzeć na mrowie gwiazd które w rożnych częściach nocnego nieba jest inne i uważam że ten teleskop jest do tego stworzony, nie potrzeba tu jakiegoś wypasionego i  ciężkiego montażu (pantografu)  który byłby raczej do lornety o tej aperturze niezbędny choć  lorneta ma też zalety

Bardzo proszę zrób kiedyś review tego maleństwa. To wydaje się być idealny, mobilny sprzęt do szerokich pól, małych i średnich powiększeń. Im więcej opinii, tym ciekawiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż mogę tu napisać,  założyłem do niego2" kątówkę z Maka i okular Let 28 mm z którego wykręciłem diafragmę by zwiększyć pole operacja taka jest całkowicie odwracalna niczego nie niszczymy a pole zwiększa się z 55 do ponad 70*  tak przynajmniej twierdz Endriu z Astromaniaka i rzeczywiście jest większe choć nie mierzyłem o ile. Gdyby przyjąć że ma 72* to przy powiększeniu 16,5 X pole widzenia wynosi ponad 4,3* a to już robi wrażenie  to jak wyglądają gwiazdki przy brzegach nie ma dla mnie żadnego znaczenia bowiem służy to tylko by się pogapić i to byłoby na razie tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim AR 102/600 używam minimalnego poweru 19,35x przy źrenicy wyjściowej 5,23 i polu widzenia 3,72. Takie parametry daje mi okular Hyperion 31 mm 2'. Cyfry cyframi ,ale niebo prezentuje się wybornie. Plejady prawie jak na zdjęciach :-)

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio do SW 120/600 założyłem WO SWAN 33 z polem 72 stopnie, co dało mi przybliżenie około x18 i pole 4 stopnie. Widoki ok, ALE w takich parametrach wolę zdecydowanie lornetkę 15x70 : ) Obecnie staram się nie używać mniejszych powiększeń niż okolice x30.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, dexter77 napisał:

Ostatnio do SW 120/600 założyłem WO SWAN 33 z polem 72 stopnie, co dało mi przybliżenie około x18 i pole 4 stopnie. Widoki ok, ALE w takich parametrach wolę zdecydowanie lornetkę 15x70 : ) Obecnie staram się nie używać mniejszych powiększeń niż okolice x30.

Z tym Swanem to trzeba Veila sprawdzić pod dobrym niebem i z filterkiem. Ale to chyba w przyszłym roku ?

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wojt0000 napisał:

Z tym Swanem to trzeba Veila sprawdzić pod dobrym niebem i z filterkiem. Ale to chyba w przyszłym roku ?

Osobiście nie przepadam za małymi jasnymi refraktorkami, ale muszę przyznać że Veil w AR 102/460 xs z Lumiconem OIII i Esem 30/82 narobił sporo zamieszania na jednym z naszych letnich wypadów na gwiazdy. To był jeden z tych widoków które zostają do końca życia w głowie. Dodam, że obok stało kilka większych teleskopów, włącznie z 13 calowym niutkiem. Jak widać czasami mały może dużo ?

  • Like 3

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotrek K. napisał:

Osobiście nie przepadam za małymi jasnymi refraktorkami, ale muszę przyznać że Veil w AR 102/460 xs z Lumiconem OIII i Esem 30/82 narobił sporo zamieszania na jednym z naszych letnich wypadów na gwiazdy. To był jeden z tych widoków które zostają do końca życia w głowie. Dodam, że obok stało kilka większych teleskopów, włącznie z 13 calowym niutkiem. Jak widać czasami mały może dużo ?

Piotrze nie wiem czy to nie mój obecny egzemplarz?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dexter77 napisał:

Ostatnio do SW 120/600 założyłem WO SWAN 33 z polem 72 stopnie, co dało mi przybliżenie około x18 i pole 4 stopnie. Widoki ok, ALE w takich parametrach wolę zdecydowanie lornetkę 15x70 : ) Obecnie staram się nie używać mniejszych powiększeń niż okolice x30.

Wydawało mi się, że SWANy to raczej do F8 i więcej a nie do F5...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kjacek napisał:

Wydawało mi się, że SWANy to raczej do F8 i więcej a nie do F5...

Bez problemu okular daje radę w F5. Oczywiście zależy czego oczekujesz, ale dla mnie jest to obraz w pełni do zaakceptowania. Nie bez powodu pozbyłem się ES 30, gdyż już na F6 poza większym polem przy moich zastosowaniach większej różnicy nie dostrzegałem.

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, dexter77 napisał:

Bez problemu okular daje radę w F5. Oczywiście zależy czego oczekujesz, ale dla mnie jest to obraz w pełni do zaakceptowania. Nie bez powodu pozbyłem się ES 30, gdyż już na F6 poza większym polem przy moich zastosowaniach większej różnicy nie dostrzegałem.

Miałem swana 25 w Bresserze 102 i korekcja dla mnie była kiepska. Esa 30/82 porównujesz do swana, bądźmy poważni?.

Edytowane przez peter5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, peter5 napisał:

Miałem swana 25 w Bresserze 102 i korekcja dla mnie była kiepska. Esa 30/82 porównujesz do swana, bądźmy poważni?.

Specjalnie zaznaczyłem "przy moich zastosowaniach", gdyż okolice 30mm będą w refraktorze lądować "raz na rok" ? Nie twierdzę, że SWAN jest lepszy, piszę tylko, że mi wystarczy ? Niech każdy używa czego chce ?

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, dexter77 napisał:

Specjalnie zaznaczyłem "przy moich zastosowaniach" ? Nie twierdzę, że jest lepszy, piszę tylko, że mi wystarczy SWAN ? Niech każdy używa czego chce ?

Jasna sprawa, ja jestem zdania że swany są ok, ale nie do jasnych sprzętów, oczywiście są tanie i ładnie wykonane?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)