Skocz do zawartości

Obraz z kamerki ASI244 jest czarnobiały w odtwarzaczu video


piotrando1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Nie wiem czy to problem mojej kamerki ASI224mc czy ustawień w firecapture Jak nagrywam planetki w firecapture to pozniej jak odtwarzam video niezaleznie jakim programem, obraz jest czarnobiały. Jesli chodzi o obróbke AVIkow to w autostakkert wychwytuje ze to kolorowa i wszystko jest ok. Problem tylko z samym odtworzeniem AVIku np w kontekscie wgrania na YT. 

Przy odpalaniu filmiku mam cos takiego

 

image.png.aae3d62ca7bae55aa2b7004c5d9d6113.png

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Debayeryzacja.... Tak. o to chodzi.

Tylko dlaczego ten obraz zapisał się w takiej formie?
Pytanie ważne. Zapisał się tak, bo wybrałeś tryb RAW8 lub RAW16..... a czy to dobrze? może trzeba było wybrać tryb RGB?
Zdecydowanie dobrze! dzięki temu jesteś w stanie przesłać i zapisać dużo więcej klatek/s w czasie sesji. Dodatkowo materiał zajmuje mniej miejsca na dysku...
No tak ale jak to teraz zdebayeryzować? (a co to ta debayeryzacja? - tu odsyłam do teorii w wikipedii https://en.wikipedia.org/wiki/Bayer_filter )

Ja używam do tego PIPP (Planetary imaging Pre Processor). Ten program ma kilka ciekawych funkcji które ułatwiają później obróbkę materiału planetarnego.
A że mam dokładnie tą samą kamerkę to wygląda to tak: na pierwszej stronie programu dodajesz pliki z kamerki (.avi?)

pipp-add.png.3ee13d714d91b086d02e0d9e26c3ca60.png

po dodaniu pliku avi powinien sam wykryć, że kamera jest "kolorowa" i zaproponować debayeryzację RGGB (niestety screena nie pokażę bo nie mam materiału nieprzetworzonego.

W każdym razie po zatwierdzeniu w kolejnej zakładce powinna być zaznaczona odpowiednia opcja:

pipp-debayer.jpg.f256d1903745427f198f1c1ead671edb.jpg

kolejne zakładki i opcje nie dotyczą kwestii koloru/bayeryzacji - jednak na pierwszej stronie jak zaznaczysz "planetary"... to większość parametrów będziesz miał właściwie z głowy.
Na koniec wystarczy przejść do zakładki "Do processing" i wcisnąć "Do processing" :)

Wynikowe avi będą już kolorowe i gotowe do stackowania/wrzucania na YT.

Edytowane przez Zielu
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)