Skocz do zawartości

APM 25x100 MS czy APM 25x100 MS ED


Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do kupna lornety. Na placu boju znajdują się dwie pozycje:

1) APM 25x100 MS

2) APM 25x100 MS ED

Naczytałem się dość sporo, jednak nigdzie nie znalazłem bezpośredniego porównania tych dwóch lornet.

Zarówno na naszych lokalnych forach, jak i CN można poczytać relacje zadowolonych użytkowników wersji zwykłej i ED.

Pytanie, czy do obserwacji astronomicznych lepiej iść w wersję ED, czy może wystarczy MS. Różnica w cenie (nowej) jest dość znacząca. 

Może ktoś z forum miał okazję spoglądać przez obie sztuki i mógłby coś więcej o nich napisać?

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dexter77 napisał:

(...)
Naczytałem się dość sporo, jednak nigdzie nie znalazłem bezpośredniego porównania tych dwóch lornet.
(...)

Coś takiego znalazłem tu:

Currently, I would give the label ?Best 25×100? to the APM MS 25×100 ED.
Comparing the new APM side-by-side with the Omegon Argus 25×100: The two look absolutely identical (except for the logo/label and the different look of the antireflection coatings), and they share the same essential specs such as dimensions, weight, field of view, eye relief etc.
The APM comes with an improved tripod adapter which helps balancing it out even for those with narrow IPDs.
To make it very brief: The image in the APM is brighter, sharper, contrast is higher and color fidelity appears better. The differences are significant in my eyes, the ED glass and apparently better AR coatings, plus possibly other improvements result in a clearly better optical performance.
The only other 25×100 binos I know are the Celestron Skymaster and the Omegon Nightstar, which both do not match the performance of the Argus, which was a step up when it came to the market. The new APM ED is now again a further step up performance wise; and like the Argus, it is lighter and more compact than all other current 25x100s, be it Celestron Skymaster, Omegon Nightstar, TS Optics, Helios Stellar-II or Oberwerk DeLuxe.
Of course, ?Best 25×100? comes at a price (literally): the new APM ED is 20% more expensive than than the Argus (which, to the best of my knowledge, is the same bino as the APM non-ED 25×100).

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak znam ten wątek, to jednak Argus, chociaż podobno to to samo co zaykłe APM.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, dexter77 napisał:

Tak znam ten wątek, to jednak Argus, chociaż podobno to to samo co zaykłe APM.

No tak gość pisze w ostatnim zdaniu.
Sam jestem ciekaw czy ktoś bezpośrednio porównywał te dwie wersje.

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argus to głównie problem z astygnatyzmem i czytałem wątki osób, które bardzo na to narzekały, że poziom tej wady był naprawdę duży. Jako użytkownik tylko modelu apm 25x100 ms zwyczajnie nie dałbym prawie 5000 zł za lornetkę prostą, mając możliwość kupna używki kątowej i to często już z okularami za podobną kasę. Możliwość zastosowania dobrych okularów zdecydowanie podnosi jakość obrazu w stosunku do lornetki prostej i tutaj akurat mam osobiste porównanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy czytałeś ten wątek, ale natrfiłem na niego ostatnio - fajne porównanie w formie PDF. Co prawda z 15x70, ale sporo inf. o 25x100 też jest.

 http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=22&t=49585

Sam myślałem od dłuższego czasu o czymś większym do nocnego nieba, ale chyba zostanę przy 15x70.

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek znam, 15x70 zostaje, ale chce też coś większego.

Dla mnie kwota za nową ED również abstrakcyjna, dlatego szukam uzasadnienia wydania takiej kwoty.

Lorneta kątowa odpada, nie chcę wchodzić znów w okulary, większy montaż itp. itd. No chyba, że nagle wypłynie jakiś apm na gieldzie w co wątpię. 

Nie zbaczajmy z tematu z propozycjami kolejnych sprzętów, niech ten wątek dotyczy plusów i minusów wersji zwykłej APM i ED.

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą testy @GKG to ciekawa lektura, jestem ciekaw jak by wypadła tutaj wersja ED.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuje się wywołany do tablicy.

No cóż na dzień dzisiejszy zgłaszam nieprzygotowanie - nie miałem okazji porównać zwykłej 25x100 APM do wersji ED. 

Chociaż obecnie właśnie mam APM ED ale w konfiguracji 20x70.

No wiec mogę porównać tylko już z pamięci (bo obecnie nie mam 25x100). 

W zwykłej 25x100 nie pamiętam, żeby aberracja chromatyczna mnie denerwowała, więc podejrzewam, że magiczne słowo ED to nie tylko walka z aberacją chromatyczną. Obecna APM 20x70 ED bardzo mnie zaskoczyła nie  tylko tym, że AC jest praktycznie szczątkowa, ale przede wszystkim kontrastem i punktowością gwiazd (są pięknymi szpileczkami). Oczywiście trzeba uwzględnić poprawkę, że obecna 20x70 ED  to zupełnie inne paramenty, mniejsze powiększenie i mniejsza źrenica wyjściowa. Generalnie 20x70 ED estetyką obrazu mnie urzekła, czego brakowało mi akurat w zwykłej 25x100.  

APM 20x70 ED też  zdecydowanie lepsza w stosunku do tzw. BA8 tj. Stigmy Optics 15x70 (też z pamięci) i to daje mi do myślenia, że ED to jednak coś więcej. niż czerwony znaczek.

Przeglądnąłem też moje zdjęcia archiwalne z APM 25x100 i zauważyłem że 20x70 ED ma zupełnie inne warstwy na optyce co widać szczególnie na obiektywach 

Okulary zwykłej APM 25x100

A1.thumb.jpg.5de64729131ce22822ea3e5a24b7d197.jpg

 

Okulary 20x70 ED

b1.thumb.jpg.e5ddab9f0072f33447945b5b683710a7.jpg

 

Obiektywy 25x100

A2.thumb.jpg.332168d73dc5ed8c6d68177d95e578ee.jpg

 

Obiektywy 20x70 ED

b2.thumb.jpg.8b28bf9c9b3495679f991b066c86af12.jpg

 

Cóż podpowiedzieć. Zwykłą APM 25x100 można brać do DS - transmisja jest bardzo dobra. Mi jednak w 25x100 brakowało idealnie punktowych gwiazd, co akurat zapewniła wersja 20x70 ED, przy niesamowicie dobrym kontraście i ostrości - to mnie urzekło.

Najważniejsze i najtrudniejsze moim zdaniem będzie trafienie na poprawny egz. nie ważne w której wersji czy zwykłej, czy ED.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja również, mimo braku bezpośredniego porównania lornet z tematu, dorzucę swoje 3 grosze.

Tak się złożyło, że bezpośrednio porównywałem APMy 25x100 ED i 20x70 ED. Ta siedemdziesiątka jest po prostu genialna! Jak pisze kolega wyżej i ponadto ostrość pola - no prawie po brzegi. Bardzo, bardzo mi się podobała. Jak dla mnie być może lepsza od Fuji! Ale mowa o 25x100 (a mam wersję ED), i podtrzymuję zdanie, że to chyba najlepsza prosta lorneta 100 mm na rynku ( o ile trzyma kolimację). W środku pola widzenia AC trzeba szukać na siłę, na brzegu  - naprawdę baaardzo niewielka. Gwiazdy w środku - jak dla mnie idealne, zaczynają się "krzaczyć" tak od 80-85% promienia. Super odwzorowanie barw. No i bardzo dobra transmisja, bardzo daleko sięga. Ta lornetka bardzo nadaje się też do obserwacji dziennych.

Z tego co czytałem, bo też stałem przed takim dylematem, wersja nie-ED ma to wszystko prócz większej ilości "kolorków", ale ja uwielbiam patrzeć na Księżyc przez lornetkę.

Innymi słowy-spraw sobie APM 25x100 w wersji zwykłej, lub ED jeśli będzie okazja.

Edytowane przez Grzesiek

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzięki za każdą recenzję! 

ps. kupowaliście sprzęty na gieldzie czy w sklepach online / stacjonarnie?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na giełdzie. Nie mam nic przeciw sklepom, ale jako raczej doświadczony użytkownik astrogratów, a zwłaszcza lornetek, sądzę że czasami, i niestety, członkowie forów są bardziej kompetentni i godni zaufania.

Edytowane przez Grzesiek

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)