Skocz do zawartości

Zdjęcia i relacje z burz (pioruny, błyskawice, chmury burzowe itp)


Rekomendowane odpowiedzi

19.06.2011

Miejsce /Location/ - Koszalin /woj.zachodniopomorskie/

Burza sprzed tygodnia, ale jakoś zapomniałem wcześniej wstawić relacji.

Burza była ok. godziny 16. Wyładowań było niewiele ok 5, ale warto odnotować, bo spadł z niej chyba pierwszy w tym roku grad (przynajmniej u mnie ;)). Kulki gradu miały średnicę ok 5mm. Gradobicie szybko jednak ustąpiło i dalej padał już tylko zwykły deszcz.

Dołączona grafika

I jeszcze zdjęcie z 2 godziny przed tą burzą, gdzie widać prawdopodobnego winowajcę tego zjawiska - kowadło jest widoczne, ale niestety trochę przesłaniają inne chmury.

Dołączona grafika

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

No fajnie to wygląda...trochę jak z innej planety  ;D

Zwykle burzom towarzyszy gruba warstwa chmur. Choć zdarzało mi się  widywać pojedyncze (słabe)  błyski w górnej warstwie atmosfery -podczas obserwacji idealnie czystego nieba. A tylko z mediów dowiadywałem się później, że 100km ode mnie szalała burza! :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta fotka bombowa, może by tak ją dać na główną stronę. Ciężko takie coś trafić.

Osobiście pioruny to widzialem ostatnio w czerwcu, chciałbym canonem wreszcie coś złapać.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Genialne :). A jak robisz fotki piorunów dzień, masz jakiś filtr do aparatu czy kamerą nagrywasz ?

Adrian to nie moje foty-ale też się zastanawiam jak je robił,bo w dzień trudno złapać coś takiego,

Można usadowić się jak ten gość tylko na jeden obiekt i zapodać serię lub tak jak napisałeś użyć kamery.

Wydaje mi się że te fotki są ze stop klatki (kamera-słaba rozdzielczość) choć mogę się mylić,może to wina kompresji?

Włodek

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 tygodni później...

Burza sprzed miesiąca (września), chyba ostatnia w tym roku.  Wyładowania nie były zbyt częste (średnio raz na minutę lub dwie), ale za to konkretne. Jak się widzi błyskawice przez pół nieba, a później słyszy potężny grzmot to czuje się wielki respekt dla potęgi natury ;). Jeden z piorunów zgasił na ok. pół minutę wszystkie lampy na osiedlu. Deszcz padał na początku średnio intensywnie, jak wyładowania ustały deszcz się wzmógł.

Wreszcie udało się mi sie zrobić pierwsze zdjęcia piorunów Canonem (którego kupiłem pod koniec czerwca). Ten drugi mniej efektowny piorun to ten który wyłączył wspomniane lampy;).

img4488o.jpg

img4495k.jpg

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...
  • 4 tygodnie później...

pomarańczowy festiwal w Poznaniu 18.06.2012

tylko dwa z kilku- i zrezygnowałem z robienia dalszych, bo lepszych już nie zrobię ;) ale ciągle widać też te międzychmurowe- i to długie, w kształcie kilkukrotnej poziomej sinusoidy...

1da19b422511aa64.jpg

[img width=1024 height=682]http://images35.fotosik.pl/1467/5e1d0bc2f6278043.jpg

  • Like 1

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czas bulb (ale nie przekraczałem 15 sekund, bo za bardzo światła przepalały- po prostu czekałem na piorun i tuż po wyłączałem), ISO 100, F/5

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To moje z wczoraj. Burza w czasie finału Euro `12    Czas nie dłuższy niż 4-6s. bo inne pioruny tak zaświetlały niebo że nie było widać pojedynczych nitek.  Filmik montowany na szybko 

img5043c.jpg

By tranox at 2012-07-02

img5049o.jpg

By tranox at 2012-07-02

i najlepsza moja foteczka :)

img5051l.jpg

By tranox at 2012-07-02

  • Like 1

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)