Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Wiedziałem że oczymś zapomniałem , to zależy gdy zastosujesz ciemne filtry i ustawisz przesłonę na 11 lub 12 to czas 2-5s ,Najlepiej przetestuj czasy rzędów 1-5s albo mniej lub więcej .

2-5 s to jak ty chcesz złapać piorun ? Który trwa ułamek sekundy i pojawia się w różnych miejscach na niebie. Przy 30 sekundowym naświetlaniu i tak trzeba mieć szczęście, aby piorun wszedł w pole widzenia obiektywu. Chyba, że masz rybie oko, albo inny bardzo szeroki obiektyw. ALe jak trafić w piorun przy 1 sekundowym naświetlaniu ?

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Napisano

Przeglądając dysk kompa natknąłem się na zdjęcie wykonane kilka lat temu:

 

post-2836-0-11436900-1400975217_thumb.jp

 

Nikon D40, ISO 200, F/3.5, czas 5 s, ogniskowa 18 mm.

  • Like 5

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Napisano

2-5 s to jak ty chcesz złapać piorun ? Który trwa ułamek sekundy i pojawia się w różnych miejscach na niebie. Przy 30 sekundowym naświetlaniu i tak trzeba mieć szczęście, aby piorun wszedł w pole widzenia obiektywu. Chyba, że masz rybie oko, albo inny bardzo szeroki obiektyw. ALe jak trafić w piorun przy 1 sekundowym naświetlaniu ?

Używam szerokokątnego obiektywu i ustawiam w jednym miejscu i czeka aż jakiś wleci w kadr i robię seraje zdjęć . 

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Napisano

Używam szerokokątnego obiektywu i ustawiam w jednym miejscu i czeka aż jakiś wleci w kadr i robię seraje zdjęć .

Ja mam tylko standardowy obiektyw. Ale przecież jak piorun wleci w kadr to nie zdążysz wcisnąć guzika. Chyba, że masz na myśli kolejne wyładowania, które zakładasz, że będą w tym samym miejscu. Na czasach bardzo krótkich jest mniejsza szansa złapania czegokolwiek, bo masz więcej przerw pomiędzy naświetlaniami ito , że piorun walnie wtedy gdy nie naświetlasz.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Napisano

Ja mam tylko standardowy obiektyw. Ale przecież jak piorun wleci w kadr to nie zdążysz wcisnąć guzika. Chyba, że masz na myśli kolejne wyładowania, które zakładasz, że będą w tym samym miejscu. Na czasach bardzo krótkich jest mniejsza szansa złapania czegokolwiek, bo masz więcej przerw pomiędzy naświetlaniami ito , że piorun walnie wtedy gdy nie naświetlasz.

Tak Charon_X zakładam że będzie w tym miejscu ;)  , dlatego jest mało zdjęć wykonywanych za dnia  :)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Napisano

Tak Charon_X zakładam że będzie w tym miejscu ;)  , dlatego jest mało zdjęć wykonywanych za dnia  :)

Aby w ogóle były jakieś zdjęcia musi być burza co najmniej średnia, albo duża - takich to jest max kilka na rok. Przynajmniej u mnie, na Podkarpiaciu i Mazurach pewnie to wygląda inaczej.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Napisano

Zdjęcia piorunów mają coś w sobie. Przyciągają wzrok. Od siebie też wrzucę jedno kilka zdjęć chociaż już sprzed kilku lat.

 

post-2743-0-42572800-1401119525_thumb.jp

 

post-2743-0-56991000-1401119531_thumb.jp

 

post-2743-0-32357300-1401119532_thumb.jp

  • Like 6

Wspólne niebo, wspólna pasja.

Astronomy is my life

 

CG5-GoTo, C8N, Lunt LS 60THa, Canon 7D, Samyang 85mm, Samyang 8mm, Canon 17-85 IS i trochę innych szpargałów 

 

 

Napisano

Kilka moich fotografii błyskawic 2014-05-26. Foto. Aparat Canon A580. Zdjęcia robione przez szybę, więc, nie są aż takie cacy. Deszcz mgła no i szyba robią swoje. Wasze zdjęcia do moich to super, moje takie jak by ich namoczył w wodzie :-\ , ale widać błyskawice, na jednym zdjęciu a dokładnie Obraz 041 widać odbicie pioruna jak by uderzał w dom, to nie prawda, dom stoi do dzisiaj. Ale za to ciekawe zdjęcie, więc dodaję. ;)

post-31-0-99612100-1401349779.jpg

post-31-0-80956500-1401349793.jpg

post-31-0-80949400-1401349805.jpg

post-31-0-83084900-1401349815.jpg

  • Like 3
  • 2 tygodnie później...
Napisano

6 zdjęcie przepiękne ;)  

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Napisano

Zdjęcia piorunów mają coś w sobie. Przyciągają wzrok. Od siebie też wrzucę jedno kilka zdjęć chociaż już sprzed kilku lat.

 

attachicon.gif955105.jpg

 

attachicon.gif2000506.jpg

 

attachicon.gif2889977.jpg

 

 

Dzięki Pawle.

 

Na Twoich zdjęciach widać trochę to co dopiero od niedawna udało się stwierdzić dzięki ultra-szybkim aparatom "pożyczonym" od wojska  (bodajże miliony zdjęć na sekundę).

Otóż najpierw budowane są przez naturę (potencjał?) liczne, alternatywne, niektóre prawie do gruntu dochodzące "gorące" ścieżki,

a dopiero potem, ewentualnie, jedną z nich idzie potężne, GRUBE wyładowanie do gruntu/obiektu/oby nie człowieka  ;)

 

Szczególnie dobrze widać to na zdjęciu  (jeśli od razu nie widać to polecam kliknięcie powyżej):      2000506.jpg

 

Pozdrawiam

Napisano

Jeszcze druga część wczorajszej burzy - tym razem zdjęcia przez okno w pokoju. Na 2 zdjęciach piorun odbił mi się na szybie. Nawet nie wiem o której się skończyła ta burza, bo musiałem iść spać, ale ze 2x jeszcze mnie pioruny budziły. Na koniec jeszcze 2 zrzuty z sat 24.

post-7-0-49452500-1402340436_thumb.jpg

post-7-0-66116400-1402340454_thumb.jpg

post-7-0-01473900-1402340474_thumb.jpg

post-7-0-38096900-1402340487_thumb.jpg

post-7-0-41632200-1402340497_thumb.jpg

post-7-0-52572800-1402340508_thumb.jpg

post-7-0-17539900-1402340518_thumb.jpg

post-7-0-25655200-1402340615_thumb.jpg

post-7-0-44958000-1402340635_thumb.jpg

post-7-0-89400700-1402340648_thumb.jpg

  • Like 2

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Napisano

pieknie to wyglada, ale dzis wracajac z Polski do Holandii wlasnie jakies 1,5 godz. temu, przejezdzalem [nie mam pojecia jak to nazwac] cyklon, tornado. 50km od granicy Holendersko-Niemieckiej drzewa kladly sie na asfalt, autem wymiatalo jak na lodowisku, blyskalo sie wszedzie do okola, a nawet piorun walnol w auto obok, masakra! 60km jechalem 2 godz. Auta staly na awaryjkach, autobana wygladala jak mega parking oswietlany mega stroboskopowa lampa. O czwartej do pracy, a ja spac niemoge!

Napisano

To są - dokładnie - pierwsze zwiastuny i skutki już niepodważalnego Globalnego Ocieplenia!

Przewidywane w naszych szerokocich tak zwane gwałtowne zjawiska pogodowe!

Na przykład burze, powodzie, tornada.

 

Pozdrawiam

Napisano

To są - dokładnie - pierwsze zwiastuny i skutki już niepodważalnego Globalnego Ocieplenia!

Przewidywane w naszych szerokocich tak zwane gwałtowne zjawiska pogodowe!

Na przykład burze, powodzie, tornada.

 

Pozdrawiam

Czyli po prostu zmiany klimatu, niedługo zrobi się ciepło a później znowu zawita lodowiec i tak w koło macieju :)

  • Like 3
Napisano

ja myslalem ,ze to tylko, a raczej niemyslalem. To "cos" zabralo piec istnien. To tylko burza? W czasach internetu i tv wiemy o tym prawie natychmiast. Jacy malenki jestesmy?

Napisano

U mnie nie ma burzy spokojnie pochmurne od czasu do czasu przebija się Słońce na miarę długo i tak na o okrągło, się przeplata, raz chmury a raz słonecznie, ale przyjdzie i do mnie, więc jak się uda to i ja dodam jakieś błyski na fotografii. ;)

Napisano

Anva gdzie wlazłeś? :D

Nie wlazł tylko leciał sobie własnym śmigłowcem - ostatnio go w jakimś Sikorskym widziałem 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Napisano

Bez zdjęć burzowych ale w temacie :) 

Zachodni sąsiedzi stworzyli amatorską inicjatywę, w której setki ochotników z całego Świata wysyła informacje z odbiorników radiowych o uderzeniach piorunów i w ten sposób tworzą mapę, która na żywo pokazuje gdzie aktualnie zachodzą wyładowania atmosferyczne :)

 

http://reaktorwiedzy.pl/2014-05-23-15-15-25/geografia/96-zobaczysz-na-mapie-gdzie-piorun-trzasnal

  • Like 1

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Napisano

W sumie moim zdaniem najlepszą mapą pokazującą  wyładowania atmosferyczne jest ta:

 

http://www.lightningmaps.org/realtime?lang=pl

 

Opóźnienie wynosi zaledwie kilka sekund, w powiększeniu  można dość dokładnie określić wyładowania, a nawet prezentowana jest przesuwająca się fala dźwiękowa :)

I w sumie nawet dość zgodne to jest z rzeczywistością gdy sprawdzałem podczas ostatniej burzy .

  • Like 2

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Napisano

Cieplutkie. Świeżo ładowane, energetyczne zdjęcia. Za oknem dalej się błyska tylko że leje już wiec sprzęt poszedł na półkę.

10382032_784367474949229_184931406662875

10534120_784367458282564_55879189605534810271262_784367434949233_372382445697609

Panasonic Lumix TZ18 czas 30-60s ISO100

  • Like 9
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Napisano

Bardzo fajne, szczególnie pierwsze. U mnie była 1 burza późnym popołudniem, ale większość poszła gdzięs bokiem i nawet za bardzo piorunów nie wypatrzyłem. Zresztą w dzień ciezko focić, ale z daleka ciągle coś grzmi i może jeszcze dojdzie :).

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.