Skocz do zawartości

Mars


wekol

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka. Zakupiłem jakiś czas temu maka 127 na początek przygody z astronomią,  bawię się w obserwacje balkonowe kiedy chmurki na to pozwolą. No i tak jowisz super, Saturn też. Księżyc tak samo. 

Ale o co chodzi z marsem.? Wszędzie piszą że ostatnie dni to najlepszy moment do obserwacji bo jest najbliżej, że tak blisko będzie dopiero za 19 lat:)  a ja go widzę jako mocno świecąca kulkę, zero szczegółów. Nawet koloru nie ma odpowiedniego. Czy do maka konieczny będzie jakiś filtr? Dziwne trochę że jowisz ma pasy, czerwona plamę i ładne kolory a Saturn pierścienie. A mars to paląca się żarówka gdzieś w oddali:(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego używasz okularu? Do Marsa w tym teleskopie potrzeba by czegoś w okolicach 10mm, taki okular przyciemni nieco obraz i pokaże szczegóły.

Jeżeli to nie pomoże, to wtedy dopiero filtry.

 

Na widoczność zaś samych szczegółów mocno wpływa wychłodzenie teleskopu i seeing.

  • Like 1

Here under stars
Far from home

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://astropolis.pl/topic/64151-mars-2018-szkice/

Cześć. W 2018 obserwowałem Marsa 127-ką. Podczas tej opozycji powinno być lepiej Twoim sprzętem. Pozdrawiam Jarek

 

 

  • Like 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super foto. Chciałbym tak Marsa zobaczyć :). Niestety tak jak wyżej pisałem widzę mocno świecącą kulkę:(

Jeżeli chodzi o okular, to używam to co dostałem ze sklepu:czyli jeden to 25mm a drugi 10mm. Tak zwane kitowce jak to wyczytałem na forum. Co nie zmienia faktu że jowisz i Saturn w tym samym okular że widać świetnie ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gdy Mars był wyżej miałem najlepszy obraz tej planety jak dotąd odkąd zakupiłem Maka 127 jakiś czas temu. Wreszcie seeing pozwolił na uzyskanie stabilnego obrazu przez parę okularów GSO PL 12mm z nasadką bino. Powiększenie mniej więcej 170x (ciężko dokładnie ocenić ile). Czapa południowa bardzo malutka, zupełnie nie taka jaką pamiętam jeszcze sprzed 3 tygodni... Naprawdę się pomniejszyła chyba. Ciemne obszary na planecie również dobrze widoczne. Mimo małej źrenicy wyjściowej i strat światła na torze nasadki bino nadal Mars był jasny, ale oceniłbym że był właśnie w sam raz. Nie za ciemny nie za jasny. Myślę, że bez problemu można by załadować dziś do bino 2x10mm okulary i byłoby też fajnie. Niestety zdjęcia Marsa mają mocno podbijany kontrast w programach do obróbki więc przeważnie mocno zmylają początkujących, którzy nie spodziewają się jak to wygląda naocznie. Trzeba się mocno nawysilać, żeby wyłuskać blade maleńkie detale na tarczy Marsa. I moim zdaniem to dobrze, bo najgorzej byłoby gdyby ta zabawa polegała tylko na tym "kto ma droższy sprzęt ten ma lepszy widok", a jednak prawda jest taka, że sprzęt to tylko jeden z kilku elementów zabawy i na szczęście liczą się też takie rzeczy jak:

- determinacja (częste wykorzystywanie okien pogodowych - w końcu trafisz na seeing!)

- wiedza (takie podstawy jak obserwowanie, gdy planeta jest maksymalnie wysoko na niebie itp. sprawy)

- umiejętności (różne triki dotyczące oczu, zerkanie, wyostrzanie wzroku, wysilanie się, wstrzymywanie oddechu, stabilna postawa itp.)

- szczęście (nie ma co się oszukiwać, pogoda i seeing to loteria, ale szczęściu trzeba pomóc)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, wekol napisał:

Sylwas, jak zrobiłeś to zdjęcie makiem? Świetna fotka ?

Dzięki, to moje pierwsze podejście do Marsa jakoś czas i pogoda nie pozwalają mi na kolejne próby.

Utworzyłem też taki film z Marsem w roli głównej ?

@wekol nie zauważyłem, że pytałeś jak zrobiłem to zdjęcie ? Zdjęcie zrobione oczywiście MAKiem 127/1500, kamerą T7Astro (Klon ASI120) włożoną do kątówki, użyłem filtra UV/IR Cut, materiał rejestrowałem za pomocą FireCapture, było to około 10000 klatek, z których program AutoStakkert wyodrębnił najlepsze 15%. Następnie w Registax zrobiłem balans kolorów i ostatecznie obrobiłem w Lightroom.

 

Edytowane przez sylwas72

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)