Skocz do zawartości

KILKA PLANETARNYCH NA JESIENNĄ SŁOTE.


Erik68

Rekomendowane odpowiedzi

Fajne. Szkic M57 dobitnie pokazuje, że kwestia gwiazdki centralnej to jednak ciężki temat, z kolei obserwując M27 przy większych powiększeniach widać słabe gwiazdki "wtopione" w mgławicę. U Ciebie nich nie ma, ale to pewnie kwestia użycia filtra i słabej przejrzystości, o której wspomniałeś.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gwiazdą centralną w M57, prawdopodobnie nawet 20" teleskop,może mieć problem,widziałem materiał ,jak goście zachwycali się widokiem centralnej gwizdki w PSV 14(NV 3generacji) ,podpiętym do wyciągu okularowego 24" telepa.

 M 27 najładniej wygląda bez żadnych filtrów ,ale widoczność była słaba ,i filtr pokazał wyraźniej szczegóły, niestety pogasił wszystkie gwiazdy, na tle mgławicy...

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę Kolegi wazeliną smarować, ale muszę przyznać że na stare lata coraz lepsze szkice Ci wychodzą. ?

Pozdrawiam Jarek

Edytowane przez megrez23
  • Haha 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, megrez23 napisał:

Nie chcę Kolegi wazeliną smarować, ale muszę przyznać że na stare lata coraz lepsze szkice Ci wychodzą. ?

Pozdrawiam Jarek

Talent Irka jak wino, im starszy tym lepszy ? 

22 godziny temu, lukost napisał:

Fajne. Szkic M57 dobitnie pokazuje, że kwestia gwiazdki centralnej to jednak ciężki temat.

 

19 godzin temu, Erik68 napisał:

Z gwiazdą centralną w M57, prawdopodobnie nawet 20" teleskop,może mieć problem,widziałem materiał ,jak goście zachwycali się widokiem centralnej gwizdki w PSV 14(NV 3generacji) ,podpiętym do wyciągu okularowego 24" telepa.

 M 27 najładniej wygląda bez żadnych filtrów ,ale widoczność była słaba ,i filtr pokazał wyraźniej szczegóły, niestety pogasił wszystkie gwiazdy, na tle mgławicy...

Zgadza się. Mi jeszcze nigdy nie udało się jej dostzrec światłem ciągłym. Najwyżej zerkaniem pogrywała sobie ze mną przebłyskując raz na jakiś (dłuższy) czas. Pamiętam, jak podczas obserwacji na Przełęczy Wyżnej w Bieszczadach (850m npm) serce mi mocniej zabiło, bo pokazała na dłużej swój trupio blady blask. Natomiast tych włókien nie widziałem, ale szczerze nie myślałem wogóle, że są możliwe. Na niektórych zdjęciach można je dostrzec. Także niby obiekt oklepany, ale widać, że można sięgnąć jeszcze głębiej.

W Ngc 40 czasami, oprócz tych jasnych łuków, które ująłeś na szkicu, udaje mi się dostrzec pociemnienia na tle mgławicy. Tutaj najbardziej pasuje mi filtr UHC (Lumicon-Svotek), który lepiej te detale kontrastuje  Ale seeing i przejrzystość muszą być wyjątkowe.

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, MichalKaczan napisał:

Natomiast tych włókien nie widziałem, ale szczerze nie myślałem wogóle, że są możliwe. Na niektórych zdjęciach można je dostrzec. Także niby obiekt oklepany, ale widać, że można sięgnąć jeszcze głębiej.

W Ngc 40 czasami, oprócz tych jasnych łuków, które ująłeś na szkicu, udaje mi się dostrzec pociemnienia na tle mgławicy. Tutaj najbardziej pasuje mi filtr UHC (Lumicon-Svotek), który lepiej te detale kontrastuje  Ale seeing i przejrzystość muszą być wyjątkowe.

Nie miałem zielonego pojęcia ze są jakieś włókna. Obiekt tak oklepany ,że nie zwracałem w ogóle uwagi na jego zdjęcia,tym bardziej zwiększyło to moje zaskoczenie,kiedy dostrzegłem je w M57.Na szkicu tego nie widać ,ale miałem wrażenie jakby wychodziły prawie ,ze środka mgławicy.W tym przypadku, widoczność nie ma większego znaczenia(oprócz skrajnej),ważny jest seeing,bo przy słabym spokoju atmosfery nawet niebo Bortlea 1 ,nam ich nie pokaże.

Przy szkicowaniu skupiam całą uwagę na obiekcie,i nawet,gdyby wyskoczyła mi centralna gwiazdka ,to bym jej  chyba nie zauważył,ale raczej to niemożliwe w 14" i przy słabej widoczności ,jaka wtedy była.

Myślę że w NGC 40 byłaby jatka, przy 576x i takim seeingu, ale kierując się błędnymi prognozami pogody ,liczyłem na kolejną noc, (i się przeliczyłem)po za tym łysy już wylazł z pod horyzontu,chociaż nie było tego jeszcze widać i śmiało mogłem skierować telepa ,na NGC 40.

A tak z ciekawości ,pytanko do obserwatorów ,czy w przypadku obserwacji planetarek z OIII, jakość nieba ma znaczenie( np.SQM 20,50mag - 20.0mag)?

 

  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja przepraszam, że trochę nie na temat, ale chciałbym Ci serdecznie podziękować.
A za co? Link do AP coś jakby zdradza.

To od Ciebie się dowiedziałem, że ciemnotki są obserwowalne. Później trafiłem na Harringtona i dalsze źródła, ale na samym początku zabawy z Barnardami byłeś Ty.
Teraz astro mam trochę odstawione, ale jeśli coś jeszcze mnie kręci w tym temacie, to wciąż są to te wszystkie pociemnienia na niebie.

Cholera wie, kiedy wrócę (bo pewnie wrócę) do bardziej intensywnych obserwacji, ale póki co - wiedz, że to Tobie w ogromnej mierze zawdzięczam zaistnienie jednego z najfajniejszych epizodów mojej aktywności na polu astronomii amatorskiej.
Dzięki jeszcze raz. I pozdrawiam serdecznie ? 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż mogę powiedzieć......zbudowałeś mnie tym postem jak nigdy!CIESZĘ SIĘ !że moje szkice były ,aż tak wielką inspiracją ,dla Ciebie.?

Sam w tamtym czasie ,byłem mile zaskoczony ,że można wizualnie obserwować ciemne mgławice. Było to coś nowego na polu wizuala, i gdyby nie  galaktyki, zapewne bardziej drążył bym ten temat.

Też miałem 15lat ,pozbawionych zupełnie astro, a mówiłem że astronomią zaraziłem się na całe życie.......i chyba jest to prawda, po "błąkaniu się" w różnych zainteresowaniach (próbowałem wypełnić pustkę po astro), wróciłem ,tamte rzeczy to były jedynie suplementy.Teraz odkrywam wszystko na nowo ,i cieszy mnie to ,jeszcze bardziej niż na początku tej przygody astronomicznej.

Szybkiego powrotu życzę, i dziękuję za miłe słowa!?

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I padli sobie w ramiona ?

21 godzin temu, Erik68 napisał:

A tak z ciekawości ,pytanko do obserwatorów ,czy w przypadku obserwacji planetarek z OIII, jakość nieba ma znaczenie( np.SQM 20,50mag - 20.0mag)?

Na pewno ma znaczenie w przypadku planetarek z niską jasnością powierzchniową, np z katalogu Abella . Choć niektóre widać tylko z OIII, to pod takim niebem (SQM 20,50mag - 20.0mag) nie było szans, żeby je wyłuskać.

I jeszcze jedna rzecz, taki Abell 10, czy IC1295 nie są widoczne z pod słabego nieba, pod którym mieszkam, a po wkręceniu OIII pojawiają się. Szczerze to podczas wypadów pod ciemne niebo nie obserwuję jasnych mgławic planetarnych, bo szkoda takiego nieba na te żarówy ? 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Michał!

Pytam bo czasami jak warunki słabe ,a seeing dobry ,to jakiś suplement ,zamiast galaktyk by się przydał.

A swoją drogą,to może by jakiś katalog stworzyć,wszystkich mgł. planetarnych,które można dostrzec z OIII i,lub,bez,pod miejskim niebem,dla teleskopów 10"+. Oczywiście wiem ,że jest już katalog ,jasnych planetarek , ale czegoś takiego... niema.

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)