Skocz do zawartości

Refraktor do binokularów


marvson

Rekomendowane odpowiedzi

Już długo zastanawiam się nad pierwszym teleskopem i wstępne wnioski są następujące. Zapewne mylę się tu i tam, więc proszę o wyrozumiałość i naprostowanie, pomoc :) Zależy mi przede wszystkim na:

- jakości obrazu, kontrastowi, szerokiemu polu stąd głównie patrzę na refraktory (chroma aż tak mnie nie boli)

- oglądać chciałbym wszystko po trochu, ale w większej mierze księżyc, DS, układy gwiazd, mgławice

- binokular do obserwacji jako must have, to dla mnie jeden z najważniejszych aspektów

- wygodzie użytkowania tzn. bez konieczności długiego studzenia teleskopu (maki póki co odpadają przez to)

- solidnym statywie z mikroruchami być może przyszłościowego

- względnej mobilności

- obserwacje prowadzone głównie parę km od Lublina (nawet niezły seeing, lornetka dawała radę, lekki pomarańcz wg. lightpollutionmap), również trochę dalej ok 40km gdzie już wg. lightpollutionmap miejscówki są świetne. Do tego 2x w roku wyjazd w bieszczady i obserwacje z balkonu (głównie księżyc i co się uda przy okazji)

- nie interesuje mnie astrofoto

- żadne GoTo, chciałbym nauczyć się obsługi telepa jak i takiego montażu, nieba i mieć przyjemność z odnajdywania obiektów

- budżet granicznie teleskop plus montaż ok 4k, reszta akcesoriów dokupowana na bieżąco

 

Póki co skłaniam się ku Messier AR-152S 152/760 plus montaż EXOS-2 lub EQ3-2 (na stalowym statywie)

 

Moje pytanie to czy z tym teleskopem będzie duży problem zainstalować bino? Czytałem że bez wyjęcia Petzvala nie ostrzy, ale z barlowem już tak. Znacząco to zmniejszy dyskomfort i pogorszy jakość obrazu?

Czy te statywy będą odpowiednie pod taki telep?

 

Tak wiem Dobsony itd. ale to planuję raczej za wiele lat gdy nie będzie mi zależało na względnej mobilności plus pójdę wtedy w rozmiary powyżej 12" (dom pod miastem, większy samochód itd) ;)

Ewentualnie myślę nad wersją 127 tego messiera (oszczędności i większa mobilność), ale boję się czy nie zabraknie mi tego 1" przy obserwacjach.

Proszę o porady, sugestie i z góry dziękuję :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, marvson napisał:

- jakości obrazu, kontrastowi, szerokiemu polu stąd głównie patrzę na refraktory (chroma aż tak mnie nie boli)

- oglądać chciałbym wszystko po trochu, ale w większej mierze księżyc, DS, układy gwiazd, mgławice

- binokular do obserwacji jako must have, to dla mnie jeden z najważniejszych aspektów

- wygodzie użytkowania tzn. bez konieczności długiego studzenia teleskopu (maki póki co odpadają przez to)

- solidnym statywie z mikroruchami być może przyszłościowego

- względnej mobilności

- obserwacje prowadzone głównie parę km od Lublina (nawet niezły seeing, lornetka dawała radę, lekki pomarańcz wg. lightpollutionmap), również trochę dalej ok 40km gdzie już wg. lightpollutionmap miejscówki są świetne. Do tego 2x w roku wyjazd w bieszczady i obserwacje z balkonu (głównie księżyc i co się uda przy okazji)

 

To wszystko się trochę kłóci, gdyż refraktor + bino to skomplikowany temat i koszta. Mak + bino do US to najlepsza opcja, ale nie do DS.

Poczytaj:

 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zamiast bawić się w półśrodki poczekać, podbić budżet i kupić jakiegoś SCT 8"?

Chyba z bino nie byłoby problemów?

Tylko jak on ukaże gromady i mgławice (bo planety i księżyc rozumiem że świetnie względem innych konstrukcji) w porównaniu do takiego refraktora 120 lub 150? Ewentualnie Newtona 10"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaże tak jak Newton 8", Gromady kuliste raczej lepiej jak refraktor 150 i zdecydowanie lepiej niż 120 mm. Tylko, że koniecznie do niego musisz mieć reduktor F6.3 żeby to miało sens ale moim zdaniem to lepsza opcja niż Achromat 150 mm bo bino będzie działać bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marvson napisał:

To może zamiast bawić się w półśrodki poczekać, podbić budżet i kupić jakiegoś SCT 8"

Minusem będzie bardzo długi czas chłodzenia oraz konieczność ewentualnej kolimacji czego nie ma w refraktorach. Plusem oczywiście wielkość i waga szczególnie w porównaniu z gigantem jakim jest ten Bresser (ja z tego powodu zdecydowałem się na SW 150/750, który jest dużo mniejszy i lżejszy).

 

21 godzin temu, dexter77 napisał:

To wszystko się trochę kłóci, gdyż refraktor + bino to skomplikowany temat i koszta

Nie aż taki skomplikowany i kosztowy - jeżeli nie boisz się problemów przy ew. odsprzedaży to zawsze można obciąć tubę i będzie ostrzyć - większość tak radzi sobie z tym problemem.  Co nie zmienia faktu, że nasadki są bardziej dedykowane do US. Ja nie chcę ciąć tuby dlatego kupiłem korektor WO 1.6x i mam ogniskową wydłużoną z 750 na 1200mm. 

 

21 godzin temu, marvson napisał:

Póki co skłaniam się ku Messier AR-152S 152/760 plus montaż EXOS-2 lub EQ3-2 (na stalowym statywie)

Jeżeli bierzesz pod uwagę ten model to mam wątpliwości czy te montaże są wystarczające do komfortowych obserwacji. Ja mam AZ4 i EQ3-2 na stali 1,75" i mam wrażenie, że SW 150/750 to już granica ich możliwości a Bresser jest jednak dłuższy i cięższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, soader napisał:

Nie aż taki skomplikowany i kosztowy - jeżeli nie boisz się problemów przy ew. odsprzedaży to zawsze można obciąć tubę i będzie ostrzyć - większość tak radzi sobie z tym problemem.  Co nie zmienia faktu, że nasadki są bardziej dedykowane do US. Ja nie chcę ciąć tuby dlatego kupiłem korektor WO 1.6x i mam ogniskową wydłużoną z 750 na 1200mm. 

Bino WO + korektor 1,6 ostrzy bez problemu? 

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, dexter77 napisał:

Bino WO + korektor 1,6 ostrzy bez problemu? 

Mam bino Maxbright i korektor WO wkręcony do noska nasadki nie ostrzy. Za to wkręcony do noska pryzmatu diagonalnego Celestrona pozwala na wyostrzenie z dużym zapasem wyciągu i daje krotność 1.6x. Nie wiem jak będzie z tym Bresserem.

Niestety pogoda nie pozwala mi na spokojnie przetestować tej konfiguracji ale poza wygodą obserwacji cudów się nie spodziewam. Czytając wymagania autora wątku rozwiązanie nasuwa się samo - lorneta. Wszelkie kombinacje z bino w teleskopach do DS są moim zdaniem jedynie substytutem. Do tego służy po prostu lornetka.

Edytowane przez soader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, soader napisał:

Czytając wymagania autora wątku rozwiązanie nasuwa się samo - lorneta. Wszelkie kombinacje z bino w teleskopach do DS są moim zdaniem jedynie substytutem. Do tego służy po prostu lornetka.

Posiadam teraz lornetkę 10x50 Ecotone za ok 670zł (podobno nieznacznie lepsza od Nikona 10x50 EX i potwierdzam obraz, wygoda, ciężar rewelacja). W większe nie chcę się pchać bo są nie wygodne i mocno tracą na jakości (miałem 15x63 Orion Mini Giant za 1200zł jak i 20x80 za 600zł) a i bawiłem się już w statyw i to był koszmar do nich.

Wiem że kiedyś kupię co najmniej 12" dobsona docelowo do DS-ów, ale w tej chwili szukam właśnie czegoś w miarę mobilnego, uniwersalnego i jak najwygodniejszego w użytkowaniu oraz do nasadki bino. Podejrzewam również że kiedyś zagości u mnie refraktor ED 120 bo pod względem jakości obrazu i pola będzie w sam raz jako dodatek do wielkiego Newtona, ale ciągle myślę nad tym złotym środkiem na obecną chwilę...

Sam już nie wiem czy pchać się może bardziej w MAKa 150? A może po prostu refraktor 120 (już bez Petzvala dla zmniejszenia gabarytów i by wygodniej dodać bino) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, marvson napisał:

Sam już nie wiem czy pchać się może bardziej w MAKa 150? A może po prostu refraktor 120 (już bez Petzvala dla zmniejszenia gabarytów i by wygodniej dodać bino)

Myślę, że już lepiej iść w te refraktory niż w Maka 150 - to super sprzęcik ale bardzo długa ogniskowa i raczej do US. Z mojego SW 150/750 jestem bardzo zadowolony i jak miałbym wymieniać to jedynie na dużego newtona od 12" wzwyż. Po obcięciu tuby bino spokojnie wyostrzy i da ci duże ŹW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, soader napisał:

Myślę, że już lepiej iść w te refraktory niż w Maka 150 - to super sprzęcik ale bardzo długa ogniskowa i raczej do US. Z mojego SW 150/750 jestem bardzo zadowolony i jak miałbym wymieniać to jedynie na dużego newtona od 12" wzwyż. Po obcięciu tuby bino spokojnie wyostrzy i da ci duże ŹW. 

Coraz bardziej do mnie to przemawia, ale nie chciałbym obcinać tuby i wprowadzać takich modyfikacji, nie mam ani możliwości, ani umiejętności do tego, ani zbytnio ochoty. Da się to obejść jakoś sensownie w dodatku bez utraty jakości obrazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę edytować postów.

Ciężki wybór z jednej strony MAK 150 który na pewno da pięknie planety, księżyc, jest mały i wygodny bo bino jak czytam bez problemu załączę plus zmiana obserwacji nie wymaga dużego przesiadania się ze względu na kompaktowość. Z drugiej refraktor z którym trzeba kombinować z bino, a planety trochę słabo wychodzą przez aberkę. Powiedzmy że w obiektami DS daję sobie względnie spokój, coś tam da się zobaczyć ale nie jest to docelowe. 

Może odpowiedź nasunie się przy porównaniu takiego MAKa i refraktora w jakości obrazu gromad gwiazd, kontrastu (jestem rozpieszczony tv OLED i kocham takie kontrastowe obrazy, bez rozświetleń). Jak to ma się do siebie w przypadku refra i MAKa? Tylko czy w MAKu 150 pole widzenia nie będzie dla mnie za małe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem to ostatnio na AM: https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=59007

Najlepsze ale i najdroższe rozwiązanie to wymiana wyciągu na 3". Najtańsze i najprostsze to korektory - i tu nie chodzi o utratę jakości obrazu bo nie mówimy o kitowych barlowach tylko dedykowanych korektorach do nasadek. Ich minusem jest wydłużenie ogniskowej, które nie pozwala na uzyskanie dużych ŹW wymaganych przy DS. Mnie udało się wyostrzyć z korektorem 1,6x więc w teorii powinno być jeszcze ok z długimi parkami np. 32mm ale jak będzie w praktyce to zobaczę jak pogoda na to pozwoli. Nasadki bino mają małe przeloty optyczne więc nie ma szans na duże pole widzenie bez winiety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denis z CN robi upgrade zwiększając przelot, tutaj wątek:

https://www.cloudynights.com/topic/515372-binoviewers-supercharging-service/

Mieszka w Chorwacji, chciałem do niego wysłać bino na taki zabieg, koszt z wysyłką 120 euro.

post-208407-0-28476100-1442391687.jpg.2990f2f0e47268003590989951c16d45.jpg

  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeryłem ten wątek od A do Z, wszyscy zadowoleni, gość zna się na rzeczy bdb. Odpuściłem bo zwróciłem bino TS do sklepu.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, marvson napisał:

Jak to ma się do siebie w przypadku refra i MAKa? Tylko czy w MAKu 150 pole widzenia nie będzie dla mnie za małe?

Wracając do tematu, nie traktowałbym tych sprzętów jako zamiennych. Są zbyt wyspecjalizowane - mak do US a ref do DS. To sprzęty, które się wzajemnie uzupełniają a nie ze sobą konkurują. Mam zestaw Mak 127 + ref 150/750 i jest ok w sensie uniwersalności. Jeżeli ma być jeden teleskop "do wszystkiego" to raczej newton lub SCT. Kupując tylko Maka nie będziesz zadowolony z DS i odwrotnie z refraktorem. Oczywiście mak pokaże DSy a refraktor planety ale dużo gorzej niż na odwrót. W maku z uwagi na przelot na pewno zabraknie ci pola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh im więcej informacji tym większy problem z wyborem ?

A jak w tym całym zestawieniu wyglądałby Bresser N 203/800? Newton więc straciłbym na ostrości i kontraście, ale może chociaż bino łatwiej dołączyć? Podejrzewam że również więcej $ na akcesoria by np. pozbyć się rozmyć na brzegach itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newtony niestety mają ten sam problem z bino co refraktory i wymagają co najmniej korektora 2x. Bezproblemowo z bino smigają tylko maki i sct. Dodatkowo przy F/4 będzie duży problem z okularami więc to bym sobie odpuścił. Najbardziej uniwersalny będzie sct, lub duet mak + refraktor. Newton z bino bez barlowa to jedynie synta flex, ktora po niepełnym rozłożeniu wyostrzy bino z niewielkim obcieciem apertury.  Ale tu już tylko montaż dobsona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że dobrym pomysłem byłaby tutaj lorneta kątowa (jakaś setka minimum) ale nie znam budżetu a ta niestety kosztuje. Odpadają wtedy problemy z bino, jest wygodnie i bardzo mobilnie. Do tego taką lornetkę można w przyszłości uzupełnić czy to makiem do planet, czy dużym lustrem.

Może podjedź do Piotra (z tego co pamiętam mieszka w Lublinie => peter5) i sobie obczaj bo ma i lornete i refraktor 150/750 jak mnie pamięć nie myli  ? 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)