Skocz do zawartości

MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Łukaszu - za tę PRACĘ, powinieneś mieć gratisowe miejsce w pierwszym załogowym locie na naszego sąsiada ??

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MARSakra. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Rozwaliłeś system!

Greenwich, get ready for Łukasz Sudźka?

  • Like 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wszystkim za ciepłe słowa :) To naprawdę budujące i motywujące.

27 minut temu, Zielu napisał:

@Lukasz83 A ja mam ciekawe pytanie. Bo patrząc na pełną animację odnoszę wrażenie że występuje tam również całkiem dobrze widoczna precesja. Jak to wygląda? mars faktycznie tak ma czy to tylko efekt złączenia kilku sesji ze sobą?

 

Ta "precesja"  to tylko efekt tego że obserwujemy planetę pod kątem a czapa polarna nie leży idealnie w osi obrotu. Stąd raz chowa się jakby za osią i jest mniej widoczna a za kilka godzin wysuwa się śmiało na pierwszy plan :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję. Super praca. Tylko mam jedno pytanie. Dlaczego Mars obraca się w przeciwną stronę? Pozdrawiam Jarek

  • Like 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, megrez23 napisał:

Gratuluję. Super praca. Tylko mam jedno pytanie. Dlaczego Mars obraca się w przeciwną stronę? Pozdrawiam Jarek

Bo mi się tak złożyło i już mi się nie chciało poprawiać :)

  • Thanks 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś się naiwnie łudził, że astrofotografia planetarna to taka wygodna dziedzina w której spektakularne efekty uzyskuje się od strzału palcem, że nie jest tu wymagana systematyczność i cierpliwość jak w wypadku DS-ów, to właśnie wyszło na jaw że jest to g. prawda... ?

Szacunek.

  • Like 2

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, megrez23 napisał:

Gratuluję. Super praca. Tylko mam jedno pytanie. Dlaczego Mars obraca się w przeciwną stronę? Pozdrawiam Jarek

Brawo za spostrzegawczość :) Odnośnie pracy - oszałamiający efekt!

  • Like 1

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
25 minut temu, Astrotuvoc napisał:

Moja śmieszna kulka przy Marsie Łukasza to żart, ale i tak jestem zadowolony. Dzięki @Lukasz83 za cenne wskazówki, na zlocie stawiam piwo ?

 

Nie taki znowu żart. Sama z siebie się tak nie wzięła. Kawałek dobrej marsjańskiej roboty. ?

  • Thanks 1

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Lunatyk_101 napisał:

Nie taki znowu żart. Sama z siebie się tak nie wzięła. Kawałek dobrej marsjańskiej roboty. ?

Dzięki wielkie ? Nie skomplikowana ale czasochłonna praca. Teraz trudniejsza część - sklejka wszystkich lepszych zdjęć w jedną fotografię podsumowującą ewolucję zmian planety.

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mapki. Będą częścią większego zestawienia graficznego. Co do mapy z lądownikami to zaznaczyłem tylko te, które wylądowały i przesłały jakiekolwiek dane. Stąd pojawiły się także dwie misje radzieckie. Ci to mieli swoją drogą pecha, co nie wysłali to albo nie doleciało, albo się rozbiło.

Mapa.png.2d14a445bb344ed938d4da6de37bf607.png

171815231_Mapapodpisana.png.601b999bab7b81404d61c1ef3664394f.png

650638870_Mapapodpisana_landers.png.92dbe67518404ca1221b7d0f64aecee1.png

  • Like 5

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)