Skocz do zawartości

Newton 130/650 czy MAK 127?


spectat0r

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono,

od dawna jestem biernym członkiem waszego forum. Po wieloletnich obserwacjach lornetkami naszło mnie na zakup pierwszego teleskopu. Mój wybór padł na aperturę ok. 5". Wydaje mi się, że w porównaniu do lornetki, to będzie jakiś skok większe detale. Wiem zaraz inni mnie zjedzą, czemu nie bierzesz polecanej Synty 8" albo uniwersalnego SCT 8". Po pierwsze chciałbym coś mobilnego, żeby można było łatwo wystawić na balkon i żeby dużo miejsca nie zajmowało, po drugie nie chcę wydawać od razu dużej kwoty na teleskop, bo nie wiem czy złapię od razu bakcyla do astronomii, żeby móc w pełni wykorzystać ten sprzęt, a obserwacje będę prowadził jak znajdę czas. Zastanawiam się nad Newtonem 130/650 na stołowym dobsonie, albo MAKiem 127 na AZ4 (nie wiem jeszcze czy aluminiowy czy stalowy).  Sądzę, że te teleskopy byłyby dla mnie dobrym rozszerzeniem obserwacji lornetkowych. Chciałbym również pooglądać bardziej szczegółowo planety, bo moja lornetka ma za słaby power, poza tym dochodzą drgania ręki. Warunki mam podmiejsko-wiejskie, jednak wydaje mi się, że nocne niebo mam nieco jaśniejsze, niż u znajomych, którzy mieszkają na wsi (jedynie w mroźne noce mam dobrze ciemne niebo, no i plus jest taki, że ze względu na oszczędności, gmina od 00:30 do 04:30 wyłącza przydrożne latarnie ????). Czytałem o zaletach i wadach przedstawionych teleskopów, ale nigdy nie miałem możliwości przez nie popatrzeć. Stawiałbym na MAKa, ale Newton na dobsonie trochę tańszy. Dlatego chciałbym przeczytać opinie innych, bardziej doświadczonych członków tego forum, którzy może mieli okazję porównać te dwa typy teleskopów o podobnej aperturze (czy np. w MAKu w porównaniu do N 130/650 rzeczywiście obiekty DS wyglądają kiepsko? Chyba w porównaniu do lornetki 10x50 będzie lepiej ????).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że nie chcesz wydawać dużej kwoty, a mak 127 + az4 + okulary to koszt większy niż SW 8".
Wracając do sedna:
- jaku budżet?
- miasto / wieś (podaj SQM z https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4&lat=5759860&lon=1619364&layers=B0FFFTFFFF )?
- mak to teleskop bardziej planetarny / newton bardziej na DS

Ten 130/650 to na czym chcesz wieszać? Jak newton to lepiej jednak dobson..

Nie ma łatwo : )

 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie ma lekko ?

- budżet na początek tak max. do 600euro,

- wieś, 4km od miasta, duży balkon na piętrze z południowym widokiem,  SQM = 21.52 mag./arc sec^2,

-N130/650 na dobsonie, coś takiego (https://www.astroshop.pl/teleskopy/meade-teleskop-dobsona-n-130-650-lightbridge-mini-130-dob/p,54287#tab_bar_0_select

N130/650 wychodzi taniej niż MAK (ok.269euro). MAK127 z AZ4 (alu) ok. 510euro (osobno tuba + wybrany statyw, bez okularów). Problem z Syntą 8, to brak miejsca na jej przechowywanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, spectat0r napisał:

wieś, 4km od miasta, duży balkon na piętrze z południowym widokiem,  SQM = 21.52 mag./arc sec^2,

Kurcze pochwal się na obrzeżu jakiego miasta niebo osiąga SQM = 21.52 mag./arc sec^2! na pewno dobrze sprawdziłeś? Jeżeli faktycznie masz takie niebo to szkoda go marnować na takie małe apertury. Jeżeli nie chcesz iść w nic większego to zastanów się jeszcze nad refraktorem 120/600 pokaże tyle co newton 150mm (uwzględniając obstrukcję) a jest mały lekki i poręczny. Jedyny minus, że wymaga filtra semi apo do US.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś, jak piszesz,  po wieloletnich obserwacjach lornetkami, to na Newtonie 130 mm srogo się zawiedziesz. Może jednak, przy braku przestrzeni na przechowywanie dużego telepa, pójść w lornetę? 

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No miejscówka  dobra, koło małego miastka, dlatego chciałbym zerknąć w niebo czymś większym niż lornetką 10x50. Na niebo spoglądam od dziecka, więc się mniej więcej orientuję gdzie co jest. Jeśli o mnie to brałbym jak największe lustro... ale kręcąca nosem żona + ciekawskie dzieci, które wszystkie nowe urządzenia w domu interesują + brak miejsca i czasem czasu. Z tymi dwoma teleskopami to nie głupi pomysł ? Jak dzieci podrosną i mnie to wciągnie, to wtedy może pomyślę o jakimś dobsonie 12". Myślałem też o SCT 6" na AZ4, ale cenowo by to trochę przerosło i nie wiem co na to żona by powiedziała, kwestia jeszcze do uzgodnienia. Nie ma lekko, trzeba zawsze iść na jakiś kompromis. Soader dał mi znowu klina z tym AC 120/600, chyba ten refraktor ma lepsze pole widzenia od MAKa. Muszę o nim poczytać. Jaki statyw (azymutalny) pod ten refraktor pod niego byłby dobry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, spectat0r napisał:

Jaki statyw (azymutalny) pod ten refraktor pod niego byłby dobry?

W sklepach sprzedają go z AZ3 ale to nienajlepszy pomysł. AZ4 jest dla niego idealny.

Krótki refraktor to sprzęt do DSów w szerokich polach, niestety z uwagi na aberracje i krótką ogniskową nie najlepszy do US (sytuację trochę ratuje semi apo). W maku jest odwrotnie - idealny pod US bo nie ma aberacji, jest długo ogniskowa więc można mocno powerować, to wszystko niestety kosztem pola i jasności. Oba fajnie się uzupełniają. Z uniwersalnych tylko newtony lub ew. sct. Tyle, że newton wymaga większej apertury (obstrukcja) a sct jest drogie i ma też dużo innych minusów. Nie ma lekko?

Edytowane przez soader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak 127 będzie dużo lepszy do Księżyca i planet - obraz będzie ostry i kontrastowy. Głównym ograniczeniem w obserwacjach DS będzie tu małe pole widzenia, ale w miarę niewielkie i zwarte obiekty (np gromady kuliste, mgławice planetarne czy niektóre gromady otwarte) można spokojnie oglądać.

Newton 130/650 da możliwość osiągnięcia kilkustopniowego pola widzenia, które pod dobrym niebem (a takie masz) umożliwia obserwacje rozległych obiektów (np M31, kompleks Veila). Na US wypadnie gorzej od Maka jeśli chodzi o ostrość obrazu. Ogólnie jeśli koniecznie ma być niewielki Newton to zdecydowanie brałbym 150/750.

120/600 mam od 2,5 roku i to jest bardzo fajny, mobilny teleskop do głębokiego nieba. Podobnie jak w Newtonie 130/650 czy 150/750 z odpowiednim okularem masz kilka stopni pola widzenia. Gwiazdki będą tu dużo ładniejsze, niż w Newtonie. Do US to się jednak średnio nadaje ze względu na silną aberrację chromatyczną (szczególnie na najjaśniejszych planetach - Jowisz, Wenus czy teraz Mars). Ogólnie to teleskopy o dużej światłosile (f/5 i większej) wymagają lepszych okularów, takich za kilka stówek za sztukę. W tych najtańszych obraz będzie po prostu zły.

Montaż - do wyżej wymienionych Newtonów czy do 120/600 AZ4 będzie w sam raz. Do Maka brałbym jednak coś z mikroruchami, może nawet paralaktyka.

Ale że w domku z ogródkiem nie ma miejsca na Dobsa 8 czy 10 to nie jestem w stanie zrozumieć. Wyczuwam tu czynnik marudzący w postaci żony ? Taki telskop na Twoje warunki byłby w sam raz. Te 20-25cm apertury pokazuje już całkiem sporo zarówno na DS jak i US.

 

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem maka i dobsa, ale na dniach sprzedałem właśnie dobsona m. in. z powodów logistycznych - przeszła mi ochota na targanie tego sprzętu pod ciemne niebo, do tego cała logistyka i planowanie wyprawy (dziecięce foteliki w aucie itp. itd.). Gdybym miał domek z ogrodem to co innego.

Zamiast dobsona kupiłem SW 120/600 jako uzupełnienie maka. Wiem, że mniejsze możliwości niż GSO 8", ale będzie na pewno częściej używany, a to był mój cel.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, dexter77 napisał:

Zamiast dobsona kupiłem SW 120/600 jako uzupełnienie maka. Wiem, że mniejsze możliwości niż GSO 8", ale będzie na pewno częściej używany, a to był mój cel.

Też miałem wcześniej GSO 10" na dobsonie i zamieniłem na duet Mak 127 + refraktor 150/750 i jestem zadowolony z decyzji - obserwuję dużo więcej niż wcześniej.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, spectat0r napisał:

Myślałem też o SCT 6" na AZ4, ale cenowo by to trochę przerosło i nie wiem co na to żona by powiedziała, kwestia jeszcze do uzgodnienia. 

Kochający mąż nie zasmuca żony informacją o rzeczywistej cenie astrosprzętu. Wybadaj najpierw jaką cenę żona byłaby w stanie uznać za akceptowalną i za jakiś czas radośnie poinformuj ją, że o 200 zł taniej kupiłej. Za te 200 zł kupisz jej jakiegoś ciucha czy coś. Pozytywne warunkowanie ?

  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, dobrychemik napisał:

Kochający mąż nie zasmuca żony informacją o rzeczywistej cenie astrosprzętu. Wybadaj najpierw jaką cenę żona byłaby w stanie uznać za akceptowalną i za jakiś czas radośnie poinformuj ją, że o 200 zł taniej kupiłej. Za te 200 zł kupisz jej jakiegoś ciucha czy coś. Pozytywne warunkowanie ?

Patrz też tutaj.

I tutaj.

Edytowane przez Janko

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Janko napisał:

No to Mak127 odpada - za mały, zbyt niepoważny. Mojej żonie Mak150 zdecydowanie bardziej podoba się niż Mak127 - zupełnie inaczej na niego patrzy. Parę razy już słyszałem, jak pozytywnie wypowiada się o jego prezencji ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe z tym WAF, to coś w tym niestety jest. Może jak żona popatrzy przez jakiś teleskop, to może i się przekona sama to tego hobby ?(nie, to byłoby zbyt piękne, ale kto wie) Soader raczej pójdę twoim śladem. Chyba w moim przypadku lepiej mieć dwa mniejsze teleskopy, niż jedną armatę, gdzie będzie problem z jej przechowaniem (na upartego miejsce by się znalazło, ale ile bym się przy tym nasłuchał, więc na początek coś skromniejszego). Zacznę więc może od statywu. Myślę, że jakbym kupił montaż AZ4, to mógłbym na nim postawić MAKa127 do planet (MAK150 chyba za ciężki na niego), albo refraktora 120/600 do DS, w sumie oba teleskopy są podobne cenowo (jeszcze biorę pod uwagę SCT6" ale to jeszcze do przedyskutowania). Teraz pytanie czy MAK127 czy AC 120/600? . Bardziej zależałoby mi na planetach, bo jeszcze w jakiś większych szczegółach ich nie oglądałem, to może MAK? Chyba nie zrażę się do ciemniejszego i węższego pola, bo jestem przyzwyczajony do lornetki, sam nie wiem. Jeszcze sobie trochę dam czasu do namysłu. Dzięki za nakierowanie mnie w którą stronę mniej więcej iść ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takiego cudaka https://teleskopy.pl/Teleskop-Bresser-MESSIER-Dobson-NT-150-150/750-teleskopy-4631.html

Kupiłem go jak jeszcze był po 1000 zł

 

Tak na szybko:

Zalety: lekki, kompaktowy, łatwy w transporcie, do jednej ręki, od razu gotowy/rozłożony, 15 cm lustra daje trochę możliwości w kwestii obserwacji.

Wady: niskiej jakości wyciąg, ale idzie się przyzwyczaić, niskiej jakości szukacz, ja go używam, ale można rozważyć wymianę, wymaga stolika lub podobnych historii. Ja mam zawsze rozkładany stolik w bagażniku więc dla mnie bez różnicy.

https://www.castorama.pl/stolik-turystyczny-patio-zielony-id-89450.html

 

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, spectat0r napisał:

Setaarius jesteś z niego zadowolony? Tzn. wygoda oglądania i przedstawione w nim obiekty są dla ciebie zadowalające?

No więc tak, obraz jak ze standardowej synty 6 tylko inna ogniskowa, swiatlosiła, trochę większe wymagania co do okularów itp, ale dla osoby, która dotychczas nie walczyła z teleskopami powinno być ok. Czy jestem zadowolony, tak bo za taką kasę którą dałem zyskałem kawałej lustra z mega mobilnością i prostotą w obsłudze w bardzo lekkiej formie. Natomiast ja zazwyczaj oglądam przez 16 i 20 cali od znajomych więc to jest taki dodatek balkonowy, a nie główny teleskop. Wiesz kiedyś jak czekałem na moje 14 cali, którego już nie mam to walczyłem przez półtorej roku lornetką 15x70 i byłem mega zadowolony. Wszystko zależy od oczekiwań w danym momencie i dostosowania ich do możliwości sprzętu. Trzeba odnaleźć swój artyzm i pasję w tym co się ma. Każdy sprzęt jest specyficzny i pod niego ustawiasz oczekiwania. Nie wiem czy Ci pomogłem ? 

Standardowo powiem, umów się z astromaniakami z okolicy lub pojedź na zlot, a zobaczysz sam co jest dla Ciebie i baw się, zmieniaj sprzęt, dla mnie to część funu z tego hobby. Przerobiłem z 10 teleskopów i każdy dał mi frajdę.

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja opiszę tobie swoją drogę :

- Lornetka jest ze mną od zawsze, kocham podglądać przyrodę.

- Pierwszy teleskop kupiłem cztery lata temu refraktor SW 90/900 na AZ3. Bardzo miło się nim uczyło nieba. Planety mnie zachwyciły, gromady były ładne, mgławice to było wyzwanie.

- Drugi teleskop Newton SW 130/650 na jakimś EQ. Planety się nie zmieniły, gwiazdy nabrały blasku a mgławice i galaktyki zaczęły wyłaniać się z ciemności. Tylko ten EQ mnie denerwował. W obsłudze prosty ale ciężki i niepraktyczny.

- trzeci to klasyk SYNTA 8. Planety zrobiły się większe, gromady liczniejsze a mgławice jaśniejsze. Zmieniłem okulary na ES-y i ....  I tym teleskopem obserwowałem najmniej ponieważ nie chciało mi się go taszczyć do auta po schodach. Na balkonie nie poręczny ( ograniczone ruchy ) a noszenie 100 metrów od bloku to była mordęgą ( mieszkam na obrzeżach małego miasteczka więc sto metrów od bloku jest już ciemnawo )

- czwarty teleskop ( obecnie ) mały refraktor AR 102/600 . Aberacja którą tak bardzo niektórzy straszą przy planetach jest niemal niezauważalna. Gromady w małych powiększeniach to coś pięknego. Mgławice raczej do zaliczania, kształty i jakieś charakterystyczne elementy. Najważniejsze jest to że przez dwa miesiące użyty był więcej razy niż synta 8 przez rok.

Wnioski są takie że każdy musi przejść swoją drogę, dexter77  słusznie zauważył że planety zaraz się pochowają a pojawi się Orion, Bliźnięta, BYK czyli M42, M35, PLEJADY i M1. Dla mnie wygoda i lekkość sprzętu okazały się ważniejsze od wielkości lustra. Oczywiście 16' newton na ogródku przed domem to moje marzenie, ale na razie nie mam domu więc ciesze się moim małym wygodnym refraktorem.

PS. O maku też myślałem ale musiał bym porównać z moim sprzętem i poczuć tą różnicę.

  • Like 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dobrychemik napisał:

Kochający mąż nie zasmuca żony informacją o rzeczywistej cenie astrosprzętu. Wybadaj najpierw jaką cenę żona byłaby w stanie uznać za akceptowalną i za jakiś czas radośnie poinformuj ją, że o 200 zł taniej kupiłej. Za te 200 zł kupisz jej jakiegoś ciucha czy coś. Pozytywne warunkowanie ?

Gorzej jak lepsza połowa zażąda rachunku i wszystkich kwitów do wglądu. ?

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, spectat0r napisał:

Hehe z tym WAF, to coś w tym niestety jest. Może jak żona popatrzy przez jakiś teleskop, to może i się przekona sama to tego hobby ?(nie, to byłoby zbyt piękne, ale kto wie) Soader raczej pójdę twoim śladem. Chyba w moim przypadku lepiej mieć dwa mniejsze teleskopy, niż jedną armatę, gdzie będzie problem z jej przechowaniem (na upartego miejsce by się znalazło, ale ile bym się przy tym nasłuchał, więc na początek coś skromniejszego). Zacznę więc może od statywu. Myślę, że jakbym kupił montaż AZ4, to mógłbym na nim postawić MAKa127 do planet (MAK150 chyba za ciężki na niego), albo refraktora 120/600 do DS, w sumie oba teleskopy są podobne cenowo (jeszcze biorę pod uwagę SCT6" ale to jeszcze do przedyskutowania). Teraz pytanie czy MAK127 czy AC 120/600? . Bardziej zależałoby mi na planetach, bo jeszcze w jakiś większych szczegółach ich nie oglądałem, to może MAK? Chyba nie zrażę się do ciemniejszego i węższego pola, bo jestem przyzwyczajony do lornetki, sam nie wiem. Jeszcze sobie trochę dam czasu do namysłu. Dzięki za nakierowanie mnie w którą stronę mniej więcej iść ? 

 

Jeśli się zastanawiasz czy załapiesz bakcyla to daj spokój z MAK150. Różnica w cenie dość znaczna a MAK127 jest naprawdę fajny i bardzo poręczny. Dobry i na balkon i w teren. Wady to takie, że ma mniejsze pole widzenia i dość ciemny jest (1/12) ale jeśli planety miały by być Twoim priorytetem to na tych parametrach akurat Ci bardzo nie zależy.

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wam za zainteresowanie z waszej strony i pokazanie swoich ścieżek do nocnych obserwacji ? Po bardziej wnikliwym  zastanowieniu, zdecydowałem, że   na swój pierwszy teleskop i wybiorę AC 120/600 ? (już słyszę te jęki synciarzy ?) Pewnie jedni powiedzą, że abberacje itp., ale jak na pierwszy teleskop, którego będę również poznawał, chyba nie będę narzekał no i kolimacja odpada. Poza tym mam też astygmatyzm w jednym oku, więc z abberacjami żyję na co dzień ?Tak więc wybór padł na SW 120/600 (niby jest tam słaby wyciąg, ale chyba na początek wystarczy). Co do montażu to wezmę AZ4 (stalowy) albo coś z mikroruchami, może Porta II. Chciałbym kiedyś  poeksperymentować również z moją lustrzanką. Moglibyście jeszcze doradzić w tej sprawie ? Jak mnie obserwacje teleskopem wciągną, to dokupiłbym w przyszłym roku tubę Maka127 albo SCT6, montaż by został. BTW Takie pytanie przyszłościowe czy AC 150/750 da radę na AZ4?

Wracając do SW 120/600 moglibyście również doradzić jakie okulary i filtry do tego teleskopu pasowałyby najlepiej na początek. Jak dobrze wszystko pójdzie to będę w weekend zamawiał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porta fajna, ale niedostępna. Ja mam nowy model SW AZ5 na stalowych z mikroruchami nogach i jest bardzo dobrze.

Astrofoto to temat rzeka... Ja nawet nie podchodzę do tematu : )

SW 120/600 to f5, więc wymaga dobrych okularów, celuj w ESy / zamienniki. Obecnie będę go testować z morfeuszami.

ps. kupuj na giełdzie, link wyżej to dobra oferta.

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/19113-szybki-wypad-z-sw-100500/

Na zachęte wrzucam :) 

Z małym achro F5 można się fajnie pobawić. Do Układu Słonecznego na mały balkon polecam jednak Maka 127, bez żartów, skoro nastawiasz się na US to szukaj Maka. Nie dość, że pokaże US nieporównywalnie lepiej od takiego achro to na dodatek łatwo użyć z nim chociażby najtańszej nasadki bino. Do DS można wrzucić jakiś szeroki i tani okular jak GSO SV 40 mm (będzie winieta ale pal licho z tym).  Następna sprawa to okulary jakich będziesz potrzebował. Rzuciłeś hasło, że kupujesz 120 F5 i zobacz co się stało, następne wpisy to propozycje okularów o wartości równej wartości samego teleskopu :)  Z makiem kupisz okulary po 100 PLN i będą fajnie grały. Do tego achro warto będzie dokupić oprawę na filtr słoneczny, jest tam mniejszy otwór który przytnie aperturę soczewki i zmniejszy aberracje. U mnie w 100 mm to zdało egzamin, jest do poczytania w temacie z linku.

Jeden wybór jest dobry na 100%... montaż AZ4, serio daje radę, warto kupić.

Zrobisz jak uważasz, ta oferta z olx jest dobra cenowo i na start fajny okular do małego poweru. Nic nie stoi na przeszkodzie dokupić później Maka 127 :) 

Pozdrawiam i jak już kupisz to nie zapomnij pochwalić się na forum pierwszymi obserwacjami... i każdymi następnymi ;)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za ofertę (chociaż opis: niewielki sprzęt dla początkujących obserwatorów brzmi choćby to był zestaw zabawkowy, ostatnio w smyku taki opis też widziałem przy jakimś dziecięcym teleskopie ? ) Co do zakupu, to będę raczej zamawiał przez internet w sklepie (w końcu to pierwszy teleskop, jak go w ogóle nie będę ogarniał, to będę mógł go oddać do 14 dni bez podawania przyczyny zwrotu ? ) . Jeśli chodzi o Maka127, to wiążę z nim nadzieję żeby go dokupić, ale nie wszystko na raz (co by sobie pomyślała o mnie żona => amator, a już kupuje 2 teleskopy...). Na razie do nauki będzie SW AC 120/600 (bo też jest dostępny od ręki w sprzedażach), jak się mi to wszystko spodoba to Mak127 pójdzie na planety (tylko czytałem, że przy AZ4 są problemy w Maku z przesuniętym szukaczem i lepiej zastosować obejmy i brak mikroruchów jednym przeszkadza, innym nie) i myślę, że będzie to zestaw optymalny . Chociaż nie ukrywam, że przez AC120/600 też chciałbym na początek również coś z planet zobaczyć. Z racji tej, że będę przechodził z lornetki na teleskop, to tematu okularów jeszcze trochę nie ogarniam i jestem jeszcze trochę zielony (za mało jeszcze przeczytałem, widzę, że to temat rzeka). Zdanie typu celuj w ESy, morfeusze z całym szacunkiem, ale jakoś nie dociera ?. Póki co wiem, że przydałby mi się filtr semi apo do US ? .

W zestawie będzie:
-tubus optyczny Skywatcher AC 120/600 z aperturą 120mm i ogniskową 600mm
-adapter 2'' na 1,25''
-pryzmat Amici (to chodzi o tą kątówkę?)
-okular Super 25mm i okular Super 10mm (1,25'')
-adapter Piggyback do aparatu
-szukacz

Generalne pytanie: czy kitowe okulary na początek mi wystarczą, tak do ogarnięcia (w nazwie mają Super, to chodzi o Super Plössl?)? Sądzę, że przy F/5 do obserwacji Księżyca i Jowisza jakieś filtry by się przydały, żeby oka nie wypaliło i jakieś detale zobaczyć. Wyciąg jest 2" więc chyba lepiej dobierać okulary i filtry pod 2" czy 1,25" (póki co nie mam żadnych, a myślę też o MAKu a tam jest chyba 1,25", chyba, że jakieś przejściówki załatwią sprawę). W sumie sobie tak pomyślałem, żeby powiedzmy z referencyjnej strony np. Astroshop.pl (bo na teleskopy.pl mało co jest dostępne) moglibyście zapodać jakimiś linkami do filtrów i okularów, sprawdzonych już przez was, a ja bym sobie już je jakoś dobrał, dokupił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać że ciągnie Cię do dużych powerów, w każdym poście, do Księżyca, Jowisza, Marsa. Księżyc jest cały rok dobry, Mars dalej taki że do tej pory marzył mi się taki, nie zniknie jutro. Łatwiej robi się w życiu jak nie próbujemy robić z teleskopu tego czym nie jest ? Wydasz na jakieś filtry semi apo, polaryzacyjne i inne cuda a da Ci to tylko ułamek efektu teleskopu planetarnego. Jak chcesz 120/600 to skup się na szerokich polach i DSach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym achromacie na początek to nasadka do wymiany na lusterko  np taka

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_49_175&products_id=4568&lunety=Z czka nasadka k towa GSO 90 1 25 lustrzana

Choć lepszą taka bo to taki teleskop do szerokich pół gdzie okulary o szerokim polu są w standardzie 2 calowym

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_49_175&products_id=2030&lunety=Nasadka z czka k towa lustrzana 2 cale 90 GSO

Te zestawie okulary zestawie to konstrukcja Kellnera z automatu do wymiany

Można jeszcze użyć tego filtra poprawi trochę detal na planetach

https://deltaoptical.pl/filtr-baader-fringe-killer-1-25-quot.

No i dodatkowe okulary. Całość to drugie tyle co ten teleskop.  Ogólnie fajny tani teleskop ale jako uzupełnienie sprzętu niż teleskop podstawowy.

 

Edytowane przez Smorff84

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)