Skocz do zawartości

Newton 130/650 czy MAK 127?


spectat0r

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj do późnych godzin (chyba niepotrzebnie) przeczesałem inne fora na temat tego teleskopu i trochę pojawił się dylemat. Ogólnie to opinie na temat tego teleskopu były takie, że to jest niby sprzęt teleskopowopodobny, że to taka uboga większa lornetka, bo ma jeden okular, że jest w sumie do niczego, bo jest za słaby do DSów i za jasny do planet, że to jest taki teleskop przeglądowy. Ogólnie piszą, że lepiej brać coś mniejszego i ciemniejszego albo coś o większej aperturze. Trochę mi to namieszało w głowie. Widzę, że na forach każdy chwali swój sprzęt. Ja ten teleskop będę   porównywał z moją lornetką, Nikonem 10x50 (trochę głupie porównanie). Najpierw myślałem o Maku127, typowym planeciaku, ale w sumie planety teraz będą coraz niżej. Jeśli chodzi o moje obserwacje to do mojej lornetki przydałby mi się tylko jakiś większy power do galaktyk i mgławic, i żeby móc również w jakimś detalu zobaczyć planety (na razie Saturn w lornetce to taki prążek, a Jowisz to jasna kula). Również teleskop chciałbym wykorzystać do dziennych obserwacji, tzn. obserwacji Słońca, samolotów na wysokościach przelotowych, ptaków. Może ten teleskop nie będzie na początek aż taki zły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może po prostu zapytaj kto ma w okolicy sprzęt i podjedź zobaczyć? Inaczej zakup zawsze w ciemno.

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, spectat0r napisał:

Widzę, że na forach każdy chwali swój sprzęt.

Ja bym tak tego nie nazwał. Chodzi bardziej o to, że każdy opisuje swoje subiektywne odczucia. Tak to już jest, że jeden popatrzy przez ac 120 i powie super a drugi powie lipa, tak samo będzie z newtonem 8" i każdym innym teleskopem. Wszystkie mają swoje plusy i minusy. Ludzie zmieniają sprzęty po kilka razy w poszukiwaniu tego docelowego a nawet jak już znajdą to się okazuje, że zmieniły sie potrzeby lub możliwości i trzeba szukać na nowo. Taki urok tego hobby, nie przekonasz się dopóki nie spróbujesz. Najlepiej potestować na zlotach/spotkaniach bo to nic nie kosztuje. Jak kupisz to trafisz lub nie, dlatego lepiej z giełdy bo mniej stracisz przy ew. odsprzedaży.

Pamiętaj jednak, że żeby kupno ac 120 miało sens to od razu trzeba dokupić kątówkę 2" i jakiś szeroki  okular 2" bo inaczej nie wykorzystasz możliwości tego sprzętu. Zestawowy pryzmat 45 stopni przyda się tylko do obserwacji dziennych.

Edytowane przez soader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wracamy do mojej odpowiedzi na Twoje pytanie wcześniej...?

Przeczytaj jeszcze raz bo rady się powielają. 

Jak poczytasz książki na przykład Stephena Jamesa O'Meara to zobaczysz że 4-6 calowym teleskopem możesz wyhaczyć setki obiektów jednak wymaga to doświadczenia i dobrego nieba. Poogladaj szkice z różnych teleskopów i pamiętaj, żeby się spodziewać trochę mniej niż jest naszkicowane zazwyczaj. 

 A tutaj podrzucam Ci zbiór materiałów dla małych teleskopów i lornetek, które kiedyś zebrałem i staram się uaktualniać jak trafię na coś ciekawego, a może się przyda....

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=25&t=949

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam mak127 na eq3-2 i SW 102/500 na AZ4 i jest to bardzo mobilny zestaw (na wyjazdy biorę tylko AZ4 a teleskopy zakładam w zależności od potrzeb). Wiadomo że 120/600 byłoby jeszcze fajniejsze a 150/750 to już w ogóle ale w momencie gdy kupowałem to zależało mi na tańszym rozwiązaniu. 

Ogólnie to bardzo sympatyczny zestaw. 

SW 1025, SW MAK 127mm 2", AZ4, EQ3-2, BCO 10mm,  Super Plossl 26mm, Plossl UWA 58° 6mm, GSO SV 15mm + 20mm, SW LET 28mm

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, spectat0r napisał:

Wczoraj do późnych godzin (chyba niepotrzebnie) przeczesałem inne fora na temat tego teleskopu i trochę pojawił się dylemat. Ogólnie to opinie na temat tego teleskopu były takie, że to jest niby sprzęt teleskopowopodobny, że to taka uboga większa lornetka, bo ma jeden okular, że jest w sumie do niczego, bo jest za słaby do DSów i za jasny do planet, że to jest taki teleskop przeglądowy. Ogólnie piszą, że lepiej brać coś mniejszego i ciemniejszego albo coś o większej aperturze. Trochę mi to namieszało w głowie. Widzę, że na forach każdy chwali swój sprzęt. Ja ten teleskop będę   porównywał z moją lornetką, Nikonem 10x50 (trochę głupie porównanie). Najpierw myślałem o Maku127, typowym planeciaku, ale w sumie planety teraz będą coraz niżej. Jeśli chodzi o moje obserwacje to do mojej lornetki przydałby mi się tylko jakiś większy power do galaktyk i mgławic, i żeby móc również w jakimś detalu zobaczyć planety (na razie Saturn w lornetce to taki prążek, a Jowisz to jasna kula). Również teleskop chciałbym wykorzystać do dziennych obserwacji, tzn. obserwacji Słońca, samolotów na wysokościach przelotowych, ptaków. Może ten teleskop nie będzie na początek aż taki zły ?

No to bierz tego z giełdy, ma już kątówkę 2" i znośny okular, nie będziesz musiał tego wymieniać i sporo kasy w kieszeni na jakiś normalny okular a nie te kitowe z zestawu. Też nie musisz kupować okularów po 500 PLN, wystarczy, że poszukasz ewentualnie jakiegoś używanego Hyperiona na przykład 10 mm, da fajną źrenicę i power do galaktyk. W połączeniu z tym LET 28 mm będzie spoko zestaw. Ewentualnie tego Let 28 wymienić na tanią używkę Hyperiona 24 mm i mieć okulary w standardzie 1,25", pozwoli to kupić jakiś tani filtr UHC 1,25" jak SVbony z aliexpresu. Z pewnością pomoże przy obiektach mgławicowych.

Do planet kupić BCO 6 mm i przysłonić aperturę trochę.

Jest masa rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję pierw założyć sobie jakiś budżet (z widełkami) a potem w tym budżecie kompletować zestaw pod swoje potrzeby. Jeżeli będziemy patrzeć tylko na cenę samego teleskopu to możemy się zdziwić pod koniec kompletowania osprzętu ?

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na miejscu kolegi zamiast nowego teleskopu z dodatkowym niezbędnym osprzętem ze sklepu wolałbym kupić używany zestaw ac 120/600 do ds oraz mak 102 do księżyca i planetek. Powinno wyjść w tej samej kwocie a zestaw będzie już bardzo użyteczny. Oczywiście przy założeniu ze skupiamy się tylko na malych moblinych teleskopach bo taka synta 8" przy nizszej cenie pokaże jednak dużo więcej. Można ew. pomyśleć jeszcze o syncie w wersji flex, która po złożeniu jest trochę mniejsza od wersji pełnej ale mimo wszystko to dalej duży teleskop.

Kurcze sprawdziłem właśnie z ciekawości ile teraz kosztuje synta 8 flex w sklepie i okazuje się ze jest 800zl droższa niż rok temu, czy oni oszaleli z tymi cenami?

Edytowane przez soader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego spectat0r ja doradzę Tobie refraktor bo taki sprzęt używam i jestem zadowolony, ktoś kto ma maka powie że absolutne tylko i wyłącznie MAK. Ktoś kto ma 16 calowego dobsona powie że bez dużego lustra to nic nie zobaczysz itp. itd. Myślę że powinieneś odpuścić czytanie tysiąca opinii i coś sobie kupić. Kupując nowy sprzęt, musisz liczyc się z tym że sprzedając go za pół roku stracisz jakieś 20-30 procent, kupując używany stracisz niewiele albo nic ( ja tak kupiłem SYNTE 8 - zakupiłem za 900 pln i po roku sprzedałem za 900 pln. ) Przed chwilą wróciłem z szybkiej obserwacji za miastem Jowisz, Saturn, Mars do tego galaktyka Andromedy i gromada podwójna w Perseuszu ( okular Hyperion 31 mm pokazuje to cudownie ) Dla mnie wygoda i mobilność okazały się najważniejsze, a dla Ciebie ... czas pokaże. Pogoda w przyszłym tygodniu może się poprawi więc warto żeby coś czekało w gotowości ?

Edytowane przez [email protected]
  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, mój błąd. Muszę zrobić sobie jednodniową przerwę, bo już za dużo o tych wszystkich teleskopach, okularach czytam i mi się już wszystko miesza ?. Myślę o AC, a piszę o Maku i na odwrót. Chodziło mi raczej, czy na początek do Maka kitowe okulary wystarczą, czy lepiej się w coś zaopatrzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do maka wystarczą najprostsze okulary, możesz użyć gso sv 30 2 cale na jasne DSy, a do planet np. BCO 18. Mak nie jest wybredny.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widziałem to chyba w PL nie są obecnie dostępne wersje 1,25? Ten 2" ma już spoko okular na start, dokupisz do tego jeden / dwa okulary i na początek ci starczy, jednak skoro z planetami dość kiepsko to kupiłbym gso plossl 12 na Marsa (po taniości) i np gso sv 15 lub BCO 18 na Księżyc ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod niebo 21.52 mag./arc sec^2 kupować maka to jak na tor formuły 1 wjechać maluchem ? Przecież tu się aż prosi o duże źrenice i coś do DS a mak to typowy teleskop planetarny. Moim zdaniem 120/600 to był dobry kierunek, nawet 150/750 jak budżet pozwoli. 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, dexter77 napisał:

Z tego co widziałem to chyba w PL nie są obecnie dostępne wersje 1,25?

Jest dostępny w TPL i DO chociaż ja zdecydowanie bralbym wersję 2" i dokupił BCO 10mm i 18mm.

 

33 minuty temu, wojt0000 napisał:

Pod niebo 21.52 mag./arc sec^2 kupować maka to jak na tor formuły 1 wjechać maluchem

Z tym się zdecydowanie zgadzam i chociaż mam i uwielbiam Maka 127 to pod takim niebem wybrałbym coś jaśniejszego gdybym miał się ograniczać tylko do jednego teleskopu.

38 minut temu, wojt0000 napisał:

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[email protected] właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałem ?Wczoraj jeszcze przeczesywałem niemieckie fora i znalazłem porównanie tego teleskopu AC120/600 z  PS 72/432 ED i  Sky-Watcher Explorer 150PDS (http://www.waloszek.de/astro_sw_120_d.php) no i jeszcze bardziej się przekonałem do tego teleskopu.  Jeśli chodzi o budżet to jakoś nie byłoby problemów z AC150/750, ale sądzę, że wystarczy mi na razie AC120/600 ( porównując gabaryty, to AC120/600 już prawie wielkościowo jest taki sam jak Newton 150/750, więc nie wiem jakby sobie AZ4 poradziłby z tym AC/150/750). Jakaś inna kątówka i przedstawiony przez [email protected] okular Hyperion 31 mm (mam nadzieję, że o taki chodzi: https://www.astroshop.pl/okulary/baader-okulary-asferyczne-hyperion-31mm-1-25-/p,10803#tab_bar_0_selectt) jako zestaw początkowy wystarczy ;-) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o kątówkę ja mam coś takiego:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2030&lunety=Nasadka z czka k towa lustrzana 2 cale 90 GSO

oczywiście 99% opinii będzie żeby dołożyć i kupić

https://teleskopy.pl/Nasadka-kątowa-lustrzana-2-cale-90°-dielektryczna-(GSO)-teleskopy-3480.html

Chodzi o jakość obrazu, ale ja tego naocznie nie sprawiłem. Tylko nie czytaj miliona opinii w tym temacie ? 

Producent GSO podany przykładowo, są też innych firm.

 

Edytowane przez [email protected]
  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o okulary jest wersja 3 okularowa którą można rozbudować z czasem.

1 Potrzebujesz czegoś do planet i księżyca. Powiększenie 120 ( okular 5 mm ) 150 ( okular 4 mm ) Większe powery nie mają sensu w małych refraktorach 

2 Czegoś pośredniego. Powiększenie 40- 50 krotne ( okulary 12-15 mm )

3 Minimalne powiększenie 20-30 razy (okular 30-20 mm)

Zakładając że w zestawie będzie okular 10 mm i 25 mm najrozsądniej będzie najpierw dokupić coś żeby nacieszyć się MARSEM, potem zastanowić się nad zastąpieniem 10 czymś fajnym. A szerokie pola i małe powiększenia zostaw sobie na koniec, gromady, asteryzmy, mgławice poczekają na Ciebie i na rozwój twojej pasjii ...

  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najważniejsze w tym hobby nie jest to żeby mieć taki sprzęt, który pokaże mi łazik curiosity na Marsie. Wystarczy mi że spojże na czerwoną kulkę z ciemniejszą plamą, która przelatuje właśnie 60 mln kilometrów od nas z prędkością 86400 km/h i przez chwilę zastanowię się jak wyglądała ta planeta 500 000 000 lat temu ???

 Dzięki spectat0r że przypomniałeś mi o co w tym chodzi , sprzęt to tylko miły dodatek. Ważne jest żeby czasem spojrzeć w górę i podumać ...

  • Like 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[email protected] dzięki wielkie, za rzeczowe informacje, o to mi chodziło ? Fajnie, że jest tutaj osoba, która używa ten sam sprzęt, co zamierzam kupić (będzie można skorzystać z twojego doświadczenia ? ). To na początek rozejrzę się za jakimś okularem planetarnym (chyba, żebyś jakiś na początek polecił ? ). Stopniowo będę poszerzał gamę okularów. Otóż to, obserwacje mają sprawiać czystą przyjemność, obojętnie z jakiej apertury.

PS Stosujesz jakieś filtry podczas obserwacji, godne polecenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, spectat0r napisał:

porównując gabaryty, to AC120/600 już prawie wielkościowo jest taki sam jak Newton 150/750, więc nie wiem jakby sobie AZ4 poradziłby z tym AC/150/750

AC 120/600 to raczej kategoria wagowa Maka 127, AC 150/750 waży ok. 6,5kg i montaż AZ4 na stalowym statywie radzi sobie bez problemu. Ciekaw jestem Twoich wrażeń z obserwacji US tym archromatem, koniecznie podziel się opinią bo przyda się dla następnych kupujących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.10.2020 o 13:52, dexter77 napisał:

Zamiast dobsona kupiłem SW 120/600 jako uzupełnienie maka. Wiem, że mniejsze możliwości niż GSO 8", ale będzie na pewno częściej używany, a to był mój cel.

Może kolega podzieli się wrażeniami po zakupie? szczególnie, że ma porównanie z newtonem 8" i planetarnym Makiem 127.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

9 godzin temu, spectat0r napisał:

[email protected] dzięki wielkie, za rzeczowe informacje, o to mi chodziło ? Fajnie, że jest tutaj osoba, która używa ten sam sprzęt, co zamierzam kupić (będzie można skorzystać z twojego doświadczenia ? ). To na początek rozejrzę się za jakimś okularem planetarnym (chyba, żebyś jakiś na początek polecił ? ). Stopniowo będę poszerzał gamę okularów. Otóż to, obserwacje mają sprawiać czystą przyjemność, obojętnie z jakiej apertury.

PS Stosujesz jakieś filtry podczas obserwacji, godne polecenia?

Temat okularów jest chyba jeszcze bardziej rozległy niż temat samych teleskopów. Nie chcę się narazić bardziej doświadczonym ale wydaje mi się że od pewnej kwoty jakość obrazu poprawia się nieproporcjonalnie do ceny. To znaczy że płacimy dwa razy więcej za kilka procent poprawy jakości obserwacji, jest tak w każdej dziedzinie życia. Wynika to z tego że pewne technologie są drogie. Wracając do okularów planetarnych ja osobiście miałem :

TMB 5 mm/ 58 stopni ( tani przyzwoity okular ) występuje on pod wieloma markami. około 50 euro

Explore Scientfic 5,5 mm/ 62 stopni ( trochę droższy, trochę większe pole, jakość Explore ) cena około 100 euro, Jest wersja 4,5 mm o polu 52 sopnie za 75 euro

Vixen SLV 4,5,6 mm/ 50 stopni ( Używam obecnie 5 mm, przez wielu uważany za jeden z lepszych okularów planetarnych. Mimo małego pola jest bardzo wygodny ponieważ jego ER wynosi 20 mm czyli najwięcej z wymienionych co do poprzednika daje niemal podobne obrazy) cena około 120 euro.

I wiele, wiele innych :-)

A co do filtrów to często się zastanawiam nad zakupem jakiegoś i mam już jakieś pomysły ale jeszcze się nie zdecydowałem. Wolę wymieniać sobie okulary ...

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, soader napisał:

Może kolega podzieli się wrażeniami po zakupie? szczególnie, że ma porównanie z newtonem 8" i planetarnym Makiem 127.

Jak tylko będę po obserwacjach pod ciemnym niebem dam znać, na razie się nie zanosi : )

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)