Skocz do zawartości

Newton 130/650 czy MAK 127?


spectat0r

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, [email protected] napisał:

To znaczy że płacimy dwa razy więcej za kilka procent poprawy jakości obserwacji, jest tak w każdej dziedzinie życia.

Niestety w tej dziedzinie tak nie jest i nie da się tego tak prosto policzyć bo jest zbyt dużo składowych - konstrukcja okularu, ilość grup soczewek, jakość soczewek, warstwy, pole widzenia, ER, korekcja pola a przede wszystkim teleskop z jakim dany okular będzie używany. Nawet tańsze okulary bardzo dobrze sobie radzą w teleskopach o długiej ogniskowej i F/10 czy F/15 natomiast przy F/4 czy F/5 są już nie do przyjęcia bo maja za słabą korekcję pola - więc nie da się jednoznacznie stwierdzić, o ile procent poprawi się jakość obserwacji w droższych okularach bo to zależy od wielu czynników. Teleskop z F/5 jest wymagający pod kątem okularów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, soader napisał:

Niestety w tej dziedzinie tak nie jest i nie da się tego tak prosto policzyć bo jest zbyt dużo składowych - konstrukcja okularu, ilość grup soczewek, jakość soczewek, warstwy, pole widzenia, ER, korekcja pola a przede wszystkim teleskop z jakim dany okular będzie używany. Nawet tańsze okulary bardzo dobrze sobie radzą w teleskopach o długiej ogniskowej i F/10 czy F/15 natomiast przy F/4 czy F/5 są już nie do przyjęcia bo maja za słabą korekcję pola - więc nie da się jednoznacznie stwierdzić, o ile procent poprawi się jakość obserwacji w droższych okularach bo to zależy od wielu czynników. Teleskop z F/5 jest wymagający pod kątem okularów.

Zgadzam się z Tobą w 100 procentach. Tego nie da się policzyć w żaden sposób. Cena nie przekłada się 1 do 1 z jakością obrazu. Czyli okular za 2000 nie będzie 4 razy lepszy od okularu za 500. Ponadto osoby które doradzają zakup sprzętu często przerobili tematy za tysiące złotych. Niejeden ma okular droższy niż wartość teleskopu którego szuka pytający. Pierwsze spojrzenie przez podstawowy zestaw za 500 złotych to już coś fajnego. To my osoby z doświadczeniem mieszamy w głowsch amatorom stawiającym pierwsze kroki .  Kup minimum 8 cali i ES- 82 stopnie to przeważnie czyta nowicjusz w temacie. Dobrze za jak ja kupowałem pierwszy teleskop SW 90/900 na AZ3 nie zagłębiałem się zbytnio w temat. Wydałem 650 zł i przez rok cieszyłem się sprzętem. Potem zacząłem eksperymentować żeby się przekonać co jest dla mnie dobre a co nie. Jeszcze ciekawsza jest moja przygoda z kolarstwem która zaczęła się 10 lat temu od roweru za 100 PLN . A teraz w piwnicy stoi za 10000 pln. Pasja musi się rozwijać stopniowo wtedy jest pasją. A jak szukamy gotowego rozwiązania wyczerpującego temat wtedy jest tylko chwilową zachcianką. Amen

  • Like 2

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, [email protected] napisał:

To my osoby z doświadczeniem mieszamy w głowsch amatorom stawiającym pierwsze kroki .  Kup minimum 8 cali i ES- 82 stopnie to przeważnie czyta nowicjusz w temacie. Dobrze za jak ja kupowałem pierwszy teleskop SW 90/900 na AZ3 nie zagłębiałem się zbytnio w temat. Wydałem 650 zł i przez rok cieszyłem się sprzętem.

Nie nazwałbym porad osób z doświadczeniem mieszaniem w głowach. Ktoś ko obserwuje przez x lat i użytkował wiele różnych konstrukcji teleskopów zna ich wady i zalety z autopsji i na podstawie potrzeb przedstawionych przez nowicjusza jest w stanie doradzić odpowiedni sprzęt i podać jego wady i zalety. Bez tego kupujący jest zdany na opis ze sklepu, który niestety jest bardziej reklamą zachęcająca do zakupu niż obiektywną poradą. Kupując sprzęt za 600zł nie ma wielkiego wyboru i bierze się byle co (chociaż akurat AC 90/900 jest bardzo dobry i polecany na początek w tym budżecie) ale planując zakup za kilka tysięcy można je wydać niewłaściwie i potem dużo stracić - tu podpowiedzi doświadczonych są cenne bo można dużo wtopić i mocno się rozczarować. Polecanie synty 8" na początek wcale nie jest nieuzasadnione - jest to sprzęt z najlepszym stosunkiem cena/jakość i nie ma drugiego tak uniwersalnego, który w tej cenie porządnie pokaże zarówno planety jak i DSy - ma oczywiście wady, których nikt nie ukrywa - gabaryt więc nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem i często trzeba poszukać innego rozwiązania tak jak w tym wątku.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.10.2020 o 21:25, [email protected] napisał:

- czwarty teleskop ( obecnie ) mały refraktor AR 102/600 . Aberacja którą tak bardzo niektórzy straszą przy planetach jest niemal niezauważalna. Gromady w małych powiększeniach to coś pięknego. Mgławice raczej do zaliczania, kształty i jakieś charakterystyczne elementy. Najważniejsze jest to że przez dwa miesiące użyty był więcej razy niż synta 8 przez rok.

Autor celuje w 120/600 a nie 102/600 a to jednak inne teleskopy - inna apertura, światłosiła i inne źrenice wyjściowe - pamiętaj o tym polecając osprzęt i okulary. Aberracja będzie tu dużo większa. To jest super sprzęt do małych i średnich powiększeń i nikt nie poleci go do US. Bez kątówki i szerokokątnego okularu 2" jego potencjał będzie zmarnowany. Jeżeli ESy będą za drogie można kupić bardzo dobre i dużo tańsze zamienniki Maxvision. Do tego filtr UHC np. UB lub chociażby dużo tańszy Optolong i mgławice nie będą już "do zaliczenia" bo pod dobrym niebem jakie ma autor spokojnie będzie widać szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do niedawna miałem taką zasadę że nie wypowiadałem się na żadnych forach ale ten temat jakoś mnie wciągnął.  Powodzenia w wyborze sprzętu spectat0r. Napisz wrażenia po swojej pierwszej obserwacji ....

 

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, [email protected] napisał:

Do niedawna miałem taką zasadę że nie wypowiadałem się na żadnych forach ale ten temat jakoś mnie wciągnął.  Powodzenia w wyborze sprzętu spectat0r. Napisz wrażenia po swojej pierwszej obserwacji ....

Jeżeli w jakiś sposób Cię uraziłem to przepraszam, absolutnie nie było to moim zamiarem - zawsze staram się wypowiadać z poszanowaniem dla zdania innych i tego samego oczekuję zwrotnie.

Po prostu posiadam refraktor F/5 od SW i wiem jak wygląda w nim Księżyc, Jowisz czy teraz Mars. Pisałeś, że w Twoim refraktorze aberracja Ci nie przeszkadza i wierzę jednak masz troszkę inny teleskop, w 120/600 - nie ma się co oszukiwać będzie znaczna więc chciałem, żeby autor był tego świadomy, szczególnie, że na początku wątku naprowadziłem go na ten sprzęt i nie chciałbym, żeby po zakupie był rozczarowany. Tak jak pisałem wcześniej sytuację ratuje trochę filtr semi apo więc jeżeli na początek ma to być jedyny teleskop to warto go zakupić.

 

Edytowane przez soader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem dzisiaj do jednego sklepu i ogólnie posucha jest z wyborem teleskopów (z powodu korony, dostępność większości będzie dopiero w grudniu/styczniu). Trochę szkoda, bo się już trochę napaliłem, a do grudnia czekać, to zapał może mi minąć i być może ceny mogą się zwiększyć ? . Jednak znalazłem dostępność tego teleskopu na stronie Astroshop i w nim mam zamiar dokonać zakupu ? Zastanawiam się tylko, czy AZ4 aluminiowy czy stalowy, ale raczej te drugie. [email protected] miałeś na myśli 120/600 czy 102/600, taki czeski błąd ? . Niby sprzedający z innego sklepu mówił mi, że na początek nie musiałbym zmieniać  w teleskopie pryzmatu Amiciego na inną kątówkę , ale jakoś nie brzmiało to przekonująco. Co do kątówki, to wziąłbym coś z APMu (https://www.astroshop.pl/zwierciadla-katowe/apm-zwierciadlo-katowe-90d-99%-2-/p,59683, tańsze kątówki będą znowu dopiero dostępne na grudzień/styczeń, ale jakoś cena mnie nie odstraszyła). Co do planet to chciałbym na razie dostrzec pasy chmur na Jowiszu i pierścień w Saturnie (nie mam na razie jakiś wygórowanych wymagań). Może przez takie coś: TS Optics Okular planetarny HR 5mm 1,25" (https://www.astroshop.pl/okulary/ts-optics-okular-planetarny-hr-5mm-1-25-/p,6164) już by się coś zobaczyło. Do mgławic jakiś Explore Scientific Okular szerokokątny 18mm (https://www.astroshop.pl/okulary/explore-scientific-okular-szerokokatny-18mm/p,22599). Do galaktyk wypróbuję kitową 10 ? . Oczywiście okulary i inne filtry będę dokupywał stopniowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu kupujesz maka czy 120/600? I dlaczego nie z giełdy? Jeśli koniecznie chcesz nowe, a boisz się że zapał minie (przez czekanie) to tym bardziej zastanów się po co kupujesz. Nie kupuj tego co jest na stanie tylko to co chcesz kupić, nawet jeśli wymaga cierpliwości. I nie kupuj dodatkowych akcesoriów jeśli nie masz jeszcze teleskopu, to kompletnie nie ma sensu. Najpierw wykorzystaj to co masz i potem wymieniaj. Lepsze akcesoria nie poprawią ci pogody, ani nie sprawią, że chmury nagle się rozejdą : )

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę ten temat błądzi w dziwne zakątki. 

Jak chcesz jeden teleskop na wszystko i mniejszy od Synty 8" to Synta 6" ?  Na planetach nie zabije Cię aberracja chromatyczna, na DSach bedziesz widział więcej niż ze 120mm, nie wymaga okularów za cenę teleskopu, nie wymaga kątówki itd itd. To taki kompromis dla niezdecydowanych, a mam wrażenie, że nie rozumiesz ograniczeń 120/600 a taki teleskop to dość specyficzne obserwacje, to nie jest "all-rounder" 

https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-152/1200-DOBSON-6''-teleskopy-1827.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, soader napisał:

Jeżeli w jakiś sposób Cię uraziłem to przepraszam, absolutnie nie było to moim zamiarem - zawsze staram się wypowiadać z poszanowaniem dla zdania innych i tego samego oczekuję zwrotnie.

Po prostu posiadam refraktor F/5 od SW i wiem jak wygląda w nim Księżyc, Jowisz czy teraz Mars. Pisałeś, że w Twoim refraktorze aberracja Ci nie przeszkadza i wierzę jednak masz troszkę inny teleskop, w 120/600 - nie ma się co oszukiwać będzie znaczna więc chciałem, żeby autor był tego świadomy, szczególnie, że na początku wątku naprowadziłem go na ten sprzęt i nie chciałbym, żeby po zakupie był rozczarowany. Tak jak pisałem wcześniej sytuację ratuje trochę filtr semi apo więc jeżeli na początek ma to być jedyny teleskop to warto go zakupić.

 

                                                                                                        

Bez obaw. Nie uraziłeś mnie. Jestem na takim etapie życia że mało rzeczy mnie rusza. Po za tym w żadnym Twoim wpisie nie było nic w moim kierunku co miało by mnie urazić. Po prostu nie chciałem już więcej mieszać w głowie autorowi tematu. Wydaje mi się że przyszedł z mniejszą ilością pytań w głowie niż ma w tej chwili.

  • Like 2

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostęp od ogromu informacji to przekleństwo naszych czasów. Niby wszystko w zasięgu ręki, a zgłupieć można. Ja zaczynałem od zestawu Astrocabinet 90 i mnie to nie zniechęciło. Jeśli pasja jest prawdziwa i głęboka to przetrwa niezależnie od porażek sprzętowych.

  • Like 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polaris Sebastian Ś. dexter77 soader Może ktoś mądry napisze jakąś aplikacje. Wpisze  się w niej szereg danych a w odpowiedzi pokaże się jeden, który najbardziej pasuje do naszych potrzeb najlepiej z opcją kup teraz.

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, spectat0r napisał:

odpowiedź byłaby jedna: dobson 10"

Dobson - tak, ale obawiam się, że niekoniecznie 10". Będą zarówno zwolennicy 8" jako bardziej poręcznych, jak i 12 lub więcej, bo apertura robi swoje.

Edytowane przez piotrfie
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, spectat0r napisał:

Tutaj nie potrzeba żadnego specjalisty od aplikacji; dowolnie jakich parametrów byś nie wpisał, to i tak pewnie odpowiedź byłaby jedna: dobson 10" ?

 

Oj, nie bo dla każdego coś innego, dla mnie oglądanie zaczyna się od 12 cali ?, natomiast walczyłem swego czasu lornetką 15x70 z ręki przez półtorej roku pomiędzy kolejnymi teleskopami i był to jeden z najlepszych okresów obserwacyjnych dla mnie. Niesamowite przyjemność łapania kłaczków, "przesuwając granice możliwości moich i sprzętu"  na skutek nabywania doświadczenia...Tak jak już wiele razy w różnych miejscach na forach wspominałem, niezależnie od tego czym się ogląda trzeba odnaleźć swój artyzm dopasowany do możliwości aktualnego sprzętu, a odnajdziesz frajdę zawsze... powtarzam, zacznij, próbuj, zmieniaj, spotykaj się, zmieniaj...ciesz się pasją!

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)